Aostadalen · Italien

Pila: sneprognose og vejret

For Pila viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 19.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.800 m, 0 mm i 2.250 m og 0 mm i 2.700 m i de 24 timer fra 9. nov., 01.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Rome). Prognosekilde

Meldte forhold for Pila: Lifte: 0 af 15 åbne (Pila · operatør slopes og lifts status page; Pila (pila.it); Hentet 9. nov., 00.09 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 34 åbne (Pila · operatør slopes og lifts status page; Pila (pila.it); Hentet 9. nov., 00.09 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

Pila er en skiby over Aosta i Aostadalen, i kommunen Gressan. En gondol går fra Aosta i 579 m til byen i 1.805 m, og liftene fortsætter op til 2.723 m.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Lukket i dag
Lifte
0 af 15 åbnePila · operatør slopes og lifts status page
Pister
0 af 34 åbnePila · operatør slopes og lifts status page
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Denne side dækker skiområdet Pila: gondolen fra Aosta, byen Pila og pisterne over den. Andre skiområder i Aostadalen er egne destinationer. Prognosen bruger ét punkt ved gondolens topstation i Les Fleurs.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Pila

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-5 – 3 °C · 2.250 m · 9. nov. – 11. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 8. nov., 19.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

For Pila er værdierne i 1.800, 2.250 og 2.700 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet Les Fleurs, topstationen for gondolen Aosta–Pila, ikke observationer eller separate vejrstationer.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 8. nov. 2026, 19.00 · Europe/Rome · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time-2,6 °C
Temperaturprognose time for time-7°0°6°9. nov., 0111. nov., 00
Prognoseværdier time for time
Pila · 2.250 m · Europe/Rome
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
9. nov. 2026, 01.00-2,60821,1
9. nov. 2026, 02.00-2,90871,2
9. nov. 2026, 03.00-3,90891
9. nov. 2026, 04.00-4,50910,8
9. nov. 2026, 05.00-4,30900
9. nov. 2026, 06.00-4,50880,2
9. nov. 2026, 07.00-4,70890,2
9. nov. 2026, 08.00-4,30910,1
9. nov. 2026, 09.00-2,90900,2
9. nov. 2026, 10.00-3,30930,4
9. nov. 2026, 11.00-2,70910,3
9. nov. 2026, 12.00-2,60990,4
9. nov. 2026, 13.00-2,301000,1
9. nov. 2026, 14.00-2,101000,1
9. nov. 2026, 15.00-2,201000,1
9. nov. 2026, 16.00-2,401000,1
9. nov. 2026, 17.00-301000
9. nov. 2026, 18.00-3,501000,4
9. nov. 2026, 19.00-30940,2
9. nov. 2026, 20.00-30930,8
9. nov. 2026, 21.00-3,30930,5
9. nov. 2026, 22.00-3,40930,3
9. nov. 2026, 23.00-3,30940,4
10. nov. 2026, 00.00-3,30950,3
10. nov. 2026, 01.00-3,10,1980,4
10. nov. 2026, 02.00-1,70,4950,5
10. nov. 2026, 03.00-0,50,4920,5
10. nov. 2026, 04.001,10,1860,7
10. nov. 2026, 05.001,80810,8
10. nov. 2026, 06.002,50760,9
10. nov. 2026, 07.001,60791,1
10. nov. 2026, 08.002,20,2820,7
10. nov. 2026, 09.003,30,4800,2
10. nov. 2026, 10.003,10,3830,7
10. nov. 2026, 11.0030861,4
10. nov. 2026, 12.003,40850,9
10. nov. 2026, 13.003,40,1850,9
10. nov. 2026, 14.003,20,1851,5
10. nov. 2026, 15.003,30851,4
10. nov. 2026, 16.003,40821,1
10. nov. 2026, 17.0030821,7
10. nov. 2026, 18.003,10811,4
10. nov. 2026, 19.0030781,5
10. nov. 2026, 20.003,10781,4
10. nov. 2026, 21.003,20741,2
10. nov. 2026, 22.002,80741,4
10. nov. 2026, 23.002,20742,3
11. nov. 2026, 00.002,50732,1
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
26/48 h
Længste sammenhængende periode
26 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0,3 °C · 65 h

8. nov. 2026, 16.00 → 8. nov. 2026, 19.00

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Rome

1.800 m0,3°C2.250 m-2,6°C2.700 m-5,5°C0°C · ≈ 1.847 m
Anslået 0 °C-niveau: ≈ 1.847 m
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

9. nov., 01.00 → 10. nov., 01.00

1.800 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.250 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.700 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.800 m

4 h · Egnet vejr · 7/7 vurderede timer

01—Over vurderingens grænse · -1,2°C
02—Over vurderingens grænse · -1,1°C
03—Over vurderingens grænse · -1,9°C
04✓Egnet vejr · -2,4°C
05✓Egnet vejr · -2,2°C
06✓Egnet vejr · -2,7°C
07✓Egnet vejr · -2,8°C
2.250 m

7 h · Egnet vejr · 7/7 vurderede timer

01✓Egnet vejr · -4°C
02✓Egnet vejr · -4°C
03✓Egnet vejr · -4,8°C
04✓Egnet vejr · -5,3°C
05✓Egnet vejr · -5,2°C
06✓Egnet vejr · -5,5°C
07✓Egnet vejr · -5,6°C
2.700 m

7 h · Egnet vejr · 7/7 vurderede timer

01✓Egnet vejr · -6,8°C
02✓Egnet vejr · -6,8°C
03✓Egnet vejr · -7,7°C
04✓Egnet vejr · -8,2°C
05✓Egnet vejr · -8°C
06✓Egnet vejr · -8,3°C
07✓Egnet vejr · -8,5°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

-2,6°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

26 / 48 h

Længste kuldeperiode: 26 h

Temperaturprognose time for time-2,6 °C
Temperaturprognose time for time-7°0°6°9. nov., 0111. nov., 00
2.250 m · Europe/Rome
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
9. nov. 2026-4,7° / -2,1°0 mm (23 h)
10. nov. 2026-3,3° / 3,4°2,1 mm (24 h)
11. nov. 20262,5° / 2,5°0 mm (1 h)

Udbyderens opdatering: 8. nov., 19.00 · Hentet: 8. nov., 23.17 · Europe/Rome

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
1.800 m2.250 m2.700 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,3°C koldere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode9. nov. 2026, 01.00 — 11. nov. 2026, 18.0065 h · 2.250 m · Europe/Rome

Timer mellem udbyderens opdateringer3 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
-0,3 °CTidligere prognose: 0,6 °C
Seneste prognose: 0,3 °C
Samlet nedbørPrognose
-7,6 mmTidligere prognose: 9,8 mm
Seneste prognose: 2,2 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
-0,3 mmTidligere prognose: 1,3 mm
Seneste prognose: 1 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+3 hTidligere prognose: 23 h
Seneste prognose: 26 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose0,6 °C0,3 °C-0,3 °C
Samlet nedbørPrognose9,8 mm2,2 mm-7,6 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret1,3 mm1 mm-0,3 mm
Timer med egnet vejrModelleret23 h26 h+3 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

1.800 mNy prognose8. nov. 2026, 19.00
2.250 mNy prognose8. nov. 2026, 19.00
2.700 mNy prognose8. nov. 2026, 19.00

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Pila · operatør lifts og slopes status

Pila · operatør slopes og lifts status pageMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. maj 2026, 08.00

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 15

Pistestatus · 0 / 34

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Operator status page. Header: 0 of 38 slopes and 0 of 15 lifts open.

Liftstatus
  • Aosta - Pila · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; valley to top elevation 579–1.805 m.
  • Pila - Gorraz · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; valley to top elevation 1801–1.877 m.
  • Leissé · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; valley to top elevation 1860–2.356 m.
  • Gorraz Gran Grimod · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; valley to top elevation 1857–2.245 m.
  • Grimod · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; valley to top elevation 2118–2.258 m.
  • Couis 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; valley to top elevation 2157–2.610 m.
  • Grimondet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; valley to top elevation 1978–2.340 m.
  • Fun Park Chacard · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; valley to top elevation 2165–2.723 m.
  • Couis - Platta de Grevon · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; valley to top elevation 1845–1.857 m.
  • Baby Pila 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; valley to top elevation 1762–1.775 m.
  • Baby Pila 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; valley to top elevation 1775–1.784 m.
  • Chamolé · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; valley to top elevation 1774–2.310 m.
  • La Nouva · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; valley to top elevation 1969–2.272 m.
Pistestatus
  • Chamolé · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page shows one update time for the whole table.
  • Du Bois (Renato Rosa) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page shows one update time for the whole table.
  • Raccordo n. 2-3 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page shows one update time for the whole table.
  • Raccordo n. 2-3-4-5 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page shows one update time for the whole table.
  • Gorraz · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page shows one update time for the whole table.
  • Raccordo n. 3-15 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page shows one update time for the whole table.
  • Plan Perdu · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page shows one update time for the whole table.
  • La Chatelaine · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page shows one update time for the whole table.
  • La Nouva · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page shows one update time for the whole table.
  • Raccordo n. 6-27-9-7 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page shows one update time for the whole table.
  • Plan de L'Eve · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page shows one update time for the whole table.
  • Tsa Creuisa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page shows one update time for the whole table.
  • Couis 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page shows one update time for the whole table.
  • Bellevue · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page shows one update time for the whole table.
  • Resselin · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page shows one update time for the whole table.
  • Du Lac (Luciano Poli) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page shows one update time for the whole table.
  • Leissé · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page shows one update time for the whole table.
  • Pré Noir · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page shows one update time for the whole table.
  • Grimod · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page shows one update time for the whole table.
  • Raccordo 15-14 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page shows one update time for the whole table.
  • Couis 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page shows one update time for the whole table.
  • Grimondet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page shows one update time for the whole table.
  • Variante Grimondet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page shows one update time for the whole table.
  • Lo Goil · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page shows one update time for the whole table.
  • Variante Lo Goil · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page shows one update time for the whole table.
  • Baby Pila · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page shows one update time for the whole table.
  • Alpage · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page shows one update time for the whole table.
  • Pista gare basso · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page shows one update time for the whole table.
  • Pista gare alto · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page shows one update time for the whole table.
  • Plan Praz · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page shows one update time for the whole table.
  • Platta de Grevon · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page shows one update time for the whole table.
  • Rientro villaggio · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page shows one update time for the whole table.
  • 9a · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page shows one update time for the whole table.
  • 9b · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page shows one update time for the whole table.
Officiel kilde ↗

Pila · operatør snow report

Pila · operatør snow report (Pila 1.800 m og Couis 2 2.612 m)Melding utilgængelig

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. maj 2026, 08.00

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Pila · operatør lifts og slopes status

Pila · operatør slopes og lifts status page9. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. maj 2026, 08.00

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 15

Pistestatus · 0 / 34

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Pila · operatør lifts og slopes status

Pila · operatør slopes og lifts status page8. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. maj 2026, 08.00

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 15

Pistestatus · 0 / 34

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Pila · operatør snow report

Pila · operatør snow report (Pila 1.800 m og Couis 2 2.612 m)9. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. maj 2026, 08.00

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Pila · operatør snow report

Pila · operatør snow report (Pila 1.800 m og Couis 2 2.612 m)8. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. maj 2026, 08.00

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Nyheder fra skiområdet

Alle nyheder om skiområdet

Endnu ingen nyheder for Pila. Notitser offentliggøres kun fra kilder med et registreret grundlag for genbrug, og der er intet registreret for dette skiområde. Seneste liftmelding: 9. november 2026, 00.09 UTC+1.

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Pila ?

For Pila viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 19.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.800 m, 0 mm i 2.250 m og 0 mm i 2.700 m i de 24 timer fra 9. nov., 01.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Rome). Prognosekilde ↗

Hvilke lifte er åbne i Pila ?

Lifte: 0 af 15 åbne (Pila · operatør slopes og lifts status page; Pila (pila.it); Hentet 9. nov., 00.09 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 34 åbne (Pila · operatør slopes og lifts status page; Pila (pila.it); Hentet 9. nov., 00.09 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Aostadalen · Italien

Lær bjerget at kende

Gondolen Aosta–Pila stiger omkring 1.200 m fra dalbunden til byen; derfra betjener stolelifte som Leissé, Chamolé og Couis 2 pisterne ovenover, og liften Gorraz–Couis når 2.723 m. Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.

Liftenes højder
579–2.723 m[3][8]
Planlagt åbning (operatøren)
28. nov. 2026 – 11. apr. 2027[7]
Prognosepunkt
Les Fleurs, topstationen for gondolen Aosta–Pila[2]

Før din skidag

Hvornår åbner Pila?

Operatørens forside, tjekket den 8. november 2026, angiver en planlagt sæson fra 28. november 2026 til 11. april 2027, hvis sneforholdene tillader det, med gondolerne Aosta–Pila og Pila–Stella i drift til 2. maj 2027. Den separate vintersæsonside viste samme dag stadig sidste sæsons datoer, så for en given dag gælder live-statussiden.[7][4]

Hvor mange pister og lifte opgiver Pila?

Operatørens statusside, tjekket den 8. november 2026, opgiver 38 pister (8 blå, 24 røde, 6 sorte) og 15 lifte. Pistelisten indeholder forbindelsesstykker, en snowpark, en funpark og en skivej; PisteWindow tæller ikke parkerne eller skivejen som pister, og et antal pister er ikke kilometer.[4]

Hvor kommer snetallene på siden fra?

Operatørens snerapport har målepunkter ved Pila (1.800 m) og Couis 2 (2.612 m); den 8. november 2026 viste den ingen værdier, hvilket PisteWindow viser som utilgængeligt og ikke som nul. Snedybden kommer også fra Aostadalens regionale station Pila-Leissé i 2.280 m, under ankomststationen for stoleliften Leissé, som dagsgennemsnit.[5][6]

Er prognoserne for 1.800, 2.250 og 2.700 m i Pila observationer?

Nej. Det er modelværdier justeret til 1.800, 2.250 og 2.700 m, beregnet ved ét repræsentativt punkt (gondolens toppstation i Les Fleurs).[2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Pila · SkiområdePila
  2. OpenStreetMap · Placering og højdeOpenStreetMap bidragsydere
  3. Pila · Kort over pisternePila
  4. Pila · Lift- og pistestatusPila
  5. Pila · SnemeldingPila
  6. Regione Autonoma Valle d’Aosta · SnemeldingRegione Autonoma Valle d’Aosta
  7. Pila · Åbningstider og adgangPila
  8. Wikipedia · Praktisk informationWikipedia
  9. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo