Sydtyrol · Italien
Plose (Brixen): sneprognose og vejret
For Plose (Brixen) viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 10.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.067 m, 0 mm i 1.800 m og 0 mm i 2.500 m i de 24 timer fra 8. nov., 16.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Rome). Prognosekilde
Meldte forhold for Plose (Brixen): Lifte: 0 af 7 åbne (Plose · operatør lift og slope lists; Plose Ski; Hentet 8. nov., 15.10 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 18 åbne (Plose · operatør lift og slope lists; Plose Ski; Hentet 8. nov., 15.10 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Plose rejser sig direkte over Brixen, og liftene starter blot få kilometer fra den gamle bydel.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- 0 af 7 åbnePlose · operatør lift og slope lists
- Pister
- 0 af 18 åbnePlose · operatør lift og slope lists
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Siden dækker skiområdet Plose over Brixen, ikke de tilstødende Dolomiti Superski-områder. Prognosen bruger ét punkt, dalstationen for Plose-gondolen i St. Andrä ved Brixen. Lift- og pistestatus kommer fra operatørens egne tabeller; der er ikke fundet en kilde til snedybde, der kan henføres til området, så sne vises som ikke tilgængelig.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
-3 – 6 °C · 1.800 m · 8. nov. – 10. nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 8. nov., 10.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Plose-værdierne for 1.067, 1.800 og 2.500 m er højdejusterede modelprognoser for ét punkt, dalstationen for Plose-gondolen i St. Andrä ved Brixen. De er ikke observationer eller målinger fra hytter og stationer.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 8. nov. 2026, 10.00 · Europe/Rome · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 8. nov. 2026, 16.00 | 0,3 | 0 | 99 | 0,4 |
| 8. nov. 2026, 17.00 | -0,5 | 0 | 99 | 0,2 |
| 8. nov. 2026, 18.00 | -1,1 | 0 | 95 | 0,1 |
| 8. nov. 2026, 19.00 | -1,4 | 0 | 93 | 0,4 |
| 8. nov. 2026, 20.00 | -1,4 | 0 | 89 | 0,4 |
| 8. nov. 2026, 21.00 | -1,4 | 0 | 86 | 0,5 |
| 8. nov. 2026, 22.00 | -1,6 | 0 | 87 | 0,4 |
| 8. nov. 2026, 23.00 | -1,7 | 0 | 87 | 0,4 |
| 9. nov. 2026, 00.00 | -1,7 | 0 | 86 | 0,5 |
| 9. nov. 2026, 01.00 | -2 | 0 | 83 | 0,4 |
| 9. nov. 2026, 02.00 | -2,1 | 0 | 84 | 0,4 |
| 9. nov. 2026, 03.00 | -2,3 | 0 | 82 | 0,3 |
| 9. nov. 2026, 04.00 | -2,6 | 0 | 84 | 0,2 |
| 9. nov. 2026, 05.00 | -2,9 | 0 | 85 | 0,2 |
| 9. nov. 2026, 06.00 | -3,1 | 0 | 85 | 0,1 |
| 9. nov. 2026, 07.00 | -3,1 | 0 | 87 | 0,1 |
| 9. nov. 2026, 08.00 | -3 | 0 | 90 | 0,2 |
| 9. nov. 2026, 09.00 | -2,9 | 0 | 92 | 0 |
| 9. nov. 2026, 10.00 | -3 | 0 | 91 | 0,1 |
| 9. nov. 2026, 11.00 | -1,3 | 0 | 98 | 0,3 |
| 9. nov. 2026, 12.00 | 0 | 0 | 100 | 0,8 |
| 9. nov. 2026, 13.00 | 0,5 | 0 | 99 | 0,7 |
| 9. nov. 2026, 14.00 | 1,1 | 0 | 97 | 0,9 |
| 9. nov. 2026, 15.00 | 1 | 0 | 96 | 0,7 |
| 9. nov. 2026, 16.00 | 0,3 | 0 | 97 | 0,7 |
| 9. nov. 2026, 17.00 | -0,1 | 0 | 87 | 1,8 |
| 9. nov. 2026, 18.00 | 0,3 | 0 | 87 | 2 |
| 9. nov. 2026, 19.00 | 0,7 | 0 | 88 | 2,1 |
| 9. nov. 2026, 20.00 | 1,3 | 0 | 89 | 2,4 |
| 9. nov. 2026, 21.00 | 1,3 | 0 | 91 | 2,6 |
| 9. nov. 2026, 22.00 | 1,5 | 0 | 92 | 2,5 |
| 9. nov. 2026, 23.00 | 1,6 | 0 | 94 | 2,5 |
| 10. nov. 2026, 00.00 | 1,6 | 0 | 94 | 2,5 |
| 10. nov. 2026, 01.00 | 1,8 | 0 | 95 | 2,3 |
| 10. nov. 2026, 02.00 | 1,9 | 0 | 94 | 2,4 |
| 10. nov. 2026, 03.00 | 1,9 | 0 | 95 | 2,4 |
| 10. nov. 2026, 04.00 | 2 | 0 | 95 | 2,6 |
| 10. nov. 2026, 05.00 | 2,2 | 0 | 95 | 2,5 |
| 10. nov. 2026, 06.00 | 2,4 | 0 | 94 | 2,3 |
| 10. nov. 2026, 07.00 | 2,5 | 0 | 94 | 2,5 |
| 10. nov. 2026, 08.00 | 2,8 | 0,1 | 94 | 2,4 |
| 10. nov. 2026, 09.00 | 3,3 | 0 | 93 | 2,1 |
| 10. nov. 2026, 10.00 | 3,8 | 0 | 91 | 2,1 |
| 10. nov. 2026, 11.00 | 4,4 | 0 | 89 | 2,2 |
| 10. nov. 2026, 12.00 | 5,1 | 0 | 87 | 2,2 |
| 10. nov. 2026, 13.00 | 5,4 | 0 | 87 | 1,9 |
| 10. nov. 2026, 14.00 | 5,6 | 0 | 89 | 1,6 |
| 10. nov. 2026, 15.00 | 5,5 | 0 | 88 | 1,4 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 16/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 16 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Rome
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
-4,2°C
Vind: 0,4 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 10.000,3°C
Vind: 0,4 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 10.004,8°C
Vind: 0,6 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 10.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
8. nov., 16.00 → 9. nov., 16.00
1.067 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.800 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.500 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
13 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
0,3°Mulighed for sneproduktion
16 / 48 hLængste kuldeperiode: 16 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 8. nov. 2026 | -1,7° / 0,3° | 0 mm (8 h) |
| 9. nov. 2026 | -3,1° / 1,6° | 0 mm (24 h) |
| 10. nov. 2026 | 1,6° / 5,6° | 0,1 mm (16 h) |
Udbyderens opdatering: 8. nov., 10.00 · Hentet: 8. nov., 13.17 · Europe/Rome
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Ingen tidligere prognose til denne sammenligning.
Sammenligningsdetaljer
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
Udstedt: 8. nov. 2026, 10.00 · Hentet: 8. nov. 2026, 13.17
Åbn gemt prognose ↗
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Plose · operatør lift og slope tables
Plose · operatør lift og slope listsMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 7
Pistestatus · 0 / 18
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Operator lists without an observation time or timezone. Counts are source-listed items, not a verified live opening; an unrecognised status stays unknown.
Liftstatus
- Plose · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Pfannspitze · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Schönboden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Rossalm · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Rifugio CAI · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Palmschoss · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Randötsch · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
Pistestatus
- Trametsch intermediate (1) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Trametsch full (1) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Plose 2 (2) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Plose 3 (2) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Erler (2) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Palmschoss (4) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Plose Ost (7) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Bärenloch (7A) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Querfahrt (8) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Trainingspiste (9) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Rossalm 1 (10) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Rossalm 2 (10) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Pfannspitze 1 (11) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Pfannspitze 2 (11) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Familienabfahrt (12) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Randötsch (14) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Crazy Horse (18) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Skiweg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Plose · operatør lift og slope tables
Plose · operatør lift og slope lists8. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 7
Pistestatus · 0 / 18
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Nyheder fra skiområdet
Alle nyheder om skiområdetEndnu ingen nyheder for Plose (Brixen). Notitser offentliggøres kun fra kilder med et registreret grundlag for genbrug, og der er intet registreret for dette skiområde. Seneste liftmelding: 8. november 2026, 15.10 UTC+1.
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Plose (Brixen) ?
For Plose (Brixen) viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 10.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.067 m, 0 mm i 1.800 m og 0 mm i 2.500 m i de 24 timer fra 8. nov., 16.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Rome). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Plose (Brixen) ?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Plose (Brixen). Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Plose (Brixen) ?
Lifte: 0 af 7 åbne (Plose · operatør lift og slope lists; Plose Ski; Hentet 8. nov., 15.10 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 18 åbne (Plose · operatør lift og slope lists; Plose Ski; Hentet 8. nov., 15.10 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Operatøren opregner syv lifte, fra Plose-gondolen til Pfannspitze, Rossalm og Randötsch, der betjener pister som Trametsch, Crazy Horse og familienedfarten. Skematisk illustration, ikke et kort eller aktuelle forhold.
Før din skidag
Hvilket skiområde dækker siden?
Plose over Brixen i Sydtyrol, med liftene på operatørens side over åbne pister og lifte. Andre dolomitområder har egne sider.[1]
Hvor kommer lift- og pistestatus fra, og hvad med sneen?
Begge læses fra tabellerne på operatørens side; de angiver ikke observationstidspunkt, men en sæson fra 5. december til 4. april. Provinsen Bolzano har ingen snestation i Plose-terrænet, som vi kan henføre til området, så snedybden vises som ikke tilgængelig.[4]
Er prognoserne for 1.067, 1.800 og 2.500 m observationer?
Nej. De er modelværdier omregnet til de højder og beregnet i ét punkt, dalstationen for Plose-gondolen i St. Andrä.[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Plose Ski · SkiområdePlose Ski
- OpenStreetMap contributors · Placering og højdeOpenStreetMap bidragsydere
- Plose Ski · Kort over pisternePlose Ski
- Plose Ski · Lift- og pistestatusPlose Ski
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo