Haute-Savoie · Frankrig
Praz-sur-Arly: sneprognose og vejret
For Praz-sur-Arly viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 10.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.035 m, 0 mm i 1.400 m og 0 mm i 1.800 m i de 24 timer fra 8. nov., 15.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde
Meldte forhold for Praz-sur-Arly: Lifte: Antal åbne ukendt · 11 angivet (Praz-sur-Arly · source-listed map lifts og downhill pistes (Praz sur Arly); Espace Diamant · Lumiplay; Hentet 8. nov., 14.25 · kildetid ubekræftet). Pister: Antal åbne ukendt · 26 angivet (Praz-sur-Arly · source-listed map lifts og downhill pistes (Praz sur Arly); Espace Diamant · Lumiplay; Hentet 8. nov., 14.25 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Praz-sur-Arly er en del af Espace Diamant, et skiområde i de franske Alper. Ifølge Wikipedia ligger pisterne i Espace Diamant i 910 m til 2.069 m.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- Antal åbne ukendt · 11 angivetPraz-sur-Arly · source-listed map lifts og downhill pistes (Praz sur Arly)
- Pister
- Antal åbne ukendt · 26 angivetPraz-sur-Arly · source-listed map lifts og downhill pistes (Praz sur Arly)
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Denne side dækker kun Praz-sur-Arly og bruger sektoren Praz sur Arly på operatørens kort. Espace Diamant omfatter også Les Saisies, Crest-Voland, Cohennoz, Notre-Dame-de-Bellecombe, Flumet; det er selvstændige byer, som ikke dækkes her. Prognosen bruger ét punkt ved Stolelift Crêt du Midi (station).
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
4 – 10 °C · 1.400 m · 8. nov. – 10. nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 8. nov., 10.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
For Praz-sur-Arly er værdierne i 1.035, 1.400 og 1.800 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet Stolelift Crêt du Midi (station), ikke observationer eller separate vejrstationer.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 8. nov. 2026, 10.00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 8. nov. 2026, 15.00 | 6 | 0 | 77 | 0,3 |
| 8. nov. 2026, 16.00 | 5,5 | 0 | 83 | 0,4 |
| 8. nov. 2026, 17.00 | 4,9 | 0 | 82 | 1 |
| 8. nov. 2026, 18.00 | 4,4 | 0 | 84 | 1,6 |
| 8. nov. 2026, 19.00 | 4,2 | 0 | 86 | 2 |
| 8. nov. 2026, 20.00 | 4,3 | 0 | 86 | 1,9 |
| 8. nov. 2026, 21.00 | 4,3 | 0 | 85 | 1,9 |
| 8. nov. 2026, 22.00 | 4,5 | 0 | 84 | 2,2 |
| 8. nov. 2026, 23.00 | 4,6 | 0 | 84 | 2,2 |
| 9. nov. 2026, 00.00 | 4,8 | 0 | 83 | 1,9 |
| 9. nov. 2026, 01.00 | 5,1 | 0 | 83 | 1,8 |
| 9. nov. 2026, 02.00 | 5,4 | 0 | 83 | 1,4 |
| 9. nov. 2026, 03.00 | 5,5 | 0 | 82 | 1,6 |
| 9. nov. 2026, 04.00 | 5,3 | 0 | 83 | 1,7 |
| 9. nov. 2026, 05.00 | 5,2 | 0 | 82 | 2,1 |
| 9. nov. 2026, 06.00 | 5,2 | 0 | 82 | 2,1 |
| 9. nov. 2026, 07.00 | 5,4 | 0 | 80 | 2 |
| 9. nov. 2026, 08.00 | 5,6 | 0 | 80 | 1,9 |
| 9. nov. 2026, 09.00 | 6,8 | 0 | 80 | 0,9 |
| 9. nov. 2026, 10.00 | 8,3 | 0 | 80 | 0,1 |
| 9. nov. 2026, 11.00 | 9,2 | 0 | 76 | 1 |
| 9. nov. 2026, 12.00 | 9,7 | 0 | 74 | 1,3 |
| 9. nov. 2026, 13.00 | 9,9 | 0 | 74 | 1,3 |
| 9. nov. 2026, 14.00 | 9,9 | 0 | 76 | 1,1 |
| 9. nov. 2026, 15.00 | 9,5 | 0,1 | 80 | 0,6 |
| 9. nov. 2026, 16.00 | 8,9 | 0 | 84 | 0,3 |
| 9. nov. 2026, 17.00 | 8 | 0,1 | 83 | 1,5 |
| 9. nov. 2026, 18.00 | 7,6 | 0,2 | 84 | 1,5 |
| 9. nov. 2026, 19.00 | 7,5 | 0,2 | 87 | 1,6 |
| 9. nov. 2026, 20.00 | 7,7 | 0,1 | 85 | 1,8 |
| 9. nov. 2026, 21.00 | 7,7 | 0,1 | 85 | 1,7 |
| 9. nov. 2026, 22.00 | 7,7 | 0 | 84 | 1,7 |
| 9. nov. 2026, 23.00 | 7,8 | 0 | 83 | 1,8 |
| 10. nov. 2026, 00.00 | 7,8 | 0,2 | 84 | 1,8 |
| 10. nov. 2026, 01.00 | 7,8 | 0,5 | 86 | 1,9 |
| 10. nov. 2026, 02.00 | 7,7 | 1,7 | 88 | 1,8 |
| 10. nov. 2026, 03.00 | 7,8 | 1,1 | 89 | 1,8 |
| 10. nov. 2026, 04.00 | 7,9 | 1,7 | 91 | 1,8 |
| 10. nov. 2026, 05.00 | 8,3 | 0,8 | 90 | 2,1 |
| 10. nov. 2026, 06.00 | 8,4 | 0,3 | 91 | 1,8 |
| 10. nov. 2026, 07.00 | 8,5 | 0,1 | 91 | 1,4 |
| 10. nov. 2026, 08.00 | 8,5 | 0 | 91 | 1,3 |
| 10. nov. 2026, 09.00 | 8,9 | 0 | 91 | 0,9 |
| 10. nov. 2026, 10.00 | 9,5 | 0 | 93 | 0,7 |
| 10. nov. 2026, 11.00 | 9,6 | 0,1 | 91 | 2,2 |
| 10. nov. 2026, 12.00 | 8,7 | 0,1 | 96 | 2,5 |
| 10. nov. 2026, 13.00 | 9 | 0,6 | 93 | 2,1 |
| 10. nov. 2026, 14.00 | 9,7 | 0,1 | 86 | 1,8 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 0/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 0 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Paris
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
3,4°C
Vind: 0,3 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 10.006°C
Vind: 0,3 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 10.007,8°C
Vind: 1,4 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 10.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
8. nov., 15.00 → 9. nov., 15.00
1.035 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.400 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.800 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
6°Mulighed for sneproduktion
0 / 48 hLængste kuldeperiode: 0 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 8. nov. 2026 | 4,2° / 6° | 0 mm (9 h) |
| 9. nov. 2026 | 4,8° / 9,9° | 0,7 mm (24 h) |
| 10. nov. 2026 | 7,7° / 9,7° | 7,3 mm (15 h) |
Udbyderens opdatering: 8. nov., 10.00 · Hentet: 8. nov., 13.17 · Europe/Paris
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Ingen tidligere prognose til denne sammenligning.
Sammenligningsdetaljer
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
Udstedt: 8. nov. 2026, 10.00 · Hentet: 8. nov. 2026, 13.17
Åbn gemt prognose ↗
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Espace Diamant · Pister · Lumiplay map lifts og downhill
Praz-sur-Arly · lifter på kildekortet og downhill pistes (Praz sur Arly)Meldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 11Uden for driftsperioden: 11
Pistestatus · — / 26
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Kun sektorelementer opført af kilden. Kildestatus har intet observationstidspunkt, og offentlig adgang er ikke verificeret.
Liftstatus
- TSD Cret du Midi · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TS Ban Rouge · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TS La Rosiere · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TK Baby 1 · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TK Baby 2 · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TK Combe Noire · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TK des 3 Coins · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TK du Quezet · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TK La Pierre · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TK Les Bernards · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TK Varins · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
- Baby · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- Combe Noire · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- La Rosiere · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- Opoualand · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- Basse Combe · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- Combe Blanche · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- Du Soir · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- Frachette · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- Les 3 Coins · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- Les Bernards · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- Les Berouds · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- Les Tendues · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- Petit Tétras · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- Serasson · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- Stade de Slalom · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- Varins · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- Ban. Rouge · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- Cret du Midi · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- La Boute · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- La Pierre · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- Les Chars · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- Les Rhodos · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- Olvet · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- Quezet · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- Thomas Fanara · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- Ban Rouge · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Espace Diamant · Pister · Lumiplay map lifts og downhill
Praz-sur-Arly · lifter på kildekortet og downhill pistes (Praz sur Arly)8. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 11Uden for driftsperioden: 11
Pistestatus · — / 26
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Nyheder fra skiområdet
Alle nyheder om skiområdetEndnu ingen nyheder for Praz-sur-Arly. Notitser offentliggøres kun fra kilder med et registreret grundlag for genbrug, og der er intet registreret for dette skiområde. Seneste liftmelding: 8. november 2026, 14.25 UTC+1.
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Praz-sur-Arly ?
For Praz-sur-Arly viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 10.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.035 m, 0 mm i 1.400 m og 0 mm i 1.800 m i de 24 timer fra 8. nov., 15.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Praz-sur-Arly ?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Praz-sur-Arly. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Praz-sur-Arly ?
Lifte: Antal åbne ukendt · 11 angivet (Praz-sur-Arly · source-listed map lifts og downhill pistes (Praz sur Arly); Espace Diamant · Lumiplay; Hentet 8. nov., 14.25 · kildetid ubekræftet). Pister: Antal åbne ukendt · 26 angivet (Praz-sur-Arly · source-listed map lifts og downhill pistes (Praz sur Arly); Espace Diamant · Lumiplay; Hentet 8. nov., 14.25 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Lifte og pister i Praz-sur-Arly vises, som operatøren opfører dem på sit interaktive kort. Prognosehøjderne er 1.035, 1.400 og 1.800 m. Skematisk illustration, ikke et kort eller aktuelle forhold.
Før din skidag
Hvilke byer dækker siden om Praz-sur-Arly?
Kun Praz-sur-Arly. Espace Diamant omfatter også Les Saisies, Crest-Voland, Cohennoz, Notre-Dame-de-Bellecombe, Flumet; det er selvstændige byer, og de lifte, pister og den sne, der vises her, hører til Praz-sur-Arly.[1][4]
Hvor kommer liftstatus og snedybde fra?
Lift- og pistestatus kommer fra operatørens interaktive kort, som opfører lifte og nedfarter pr. sektor. Der er endnu ikke fundet en kilde til snedybde, som kan knyttes til byen, så sne vises som ikke tilgængelig.[4]
Er prognoserne for 1.035, 1.400 og 1.800 m i Praz-sur-Arly observationer?
Nej. Det er modelværdier justeret til tre højder ved ét repræsentativt punkt (Stolelift Crêt du Midi (station)).[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Val d’Arly Mont-Blanc tourist office · SkiområdeVal d’Arly Mont-Blanc turistkontor
- OpenStreetMap contributors · Placering og højdeOpenStreetMap bidragsydere
- Espace Diamant · Kort over pisterneEspace Diamant
- Espace Diamant / Lumiplay · Lift- og pistestatusEspace Diamant / Lumiplay
- Wikipedia · Fakta og områdeinformationWikipedia
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo