Jämtland · Sverige

Ramundberget: sneprognose og vejret

For Ramundberget viser prognosen fra Open-Meteo · MET Nordic, udsendt 4. nov., 16.00, modelleret snefald på 0 mm i 700 m, 0 mm i 850 m og 0 mm i 1.000 m i de 24 timer fra 4. nov., 22.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Stockholm). Prognosekilde

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Ramundberget og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information

Ramundberget er efter Tänndalen det område i Funäsfjällen, der har det næststørste liftsystem: ti lifte over omkring 300 m højdeforskel mellem cirka 700 og 1.000 m. Prognosen beregnes ved punktet for Ramundbergets feriested.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Ingen aktuel melding
Lifte
Ikke meldt
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Ramundberget er et selvstændigt skiområde i det sekstelte Fjällpass. Vej eller skibus forbinder det med de andre områder; det fælles pas gør det ikke til en skiforbindelse. Tänndalen, det største af de seks efter antal lifte, er et andet område og beskrives ikke her.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Ramundberget

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-4 – 5 °C · 850 m · 4. nov. – 6. nov.

Open-Meteo · MET Nordic · Udstedt 4. nov., 16.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Usædvanligt nok falder de tre lag (700, 850 og 1.000 m) sammen med liftsystemets angivne bund, midte og top og beskriver dermed det skibare højdeinterval tæt. De er stadig modelværdier for feriestedets punkt, ikke målinger på pisterne.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 16.00 · Europe/Stockholm · Open-Meteo · MET Nordic

Temperaturprognose time for time4,2 °C
Temperaturprognose time for time-6°0°7°4. nov., 226. nov., 21
Prognoseværdier time for time
Ramundberget · 850 m · Europe/Stockholm
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 22.004,20,19610,6
4. nov. 2026, 23.004,30,19611,2
5. nov. 2026, 00.004,40,19411,1
5. nov. 2026, 01.004,60,1919
5. nov. 2026, 02.004,30909,3
5. nov. 2026, 03.003,608910,7
5. nov. 2026, 04.002,90888,4
5. nov. 2026, 05.0020857,2
5. nov. 2026, 06.001,50866,9
5. nov. 2026, 07.001,20866,8
5. nov. 2026, 08.001,10866,9
5. nov. 2026, 09.001,30847,1
5. nov. 2026, 10.001,70827,1
5. nov. 2026, 11.002,10807,3
5. nov. 2026, 12.002,40797,3
5. nov. 2026, 13.002,50797,3
5. nov. 2026, 14.002,40817,3
5. nov. 2026, 15.002,10837,3
5. nov. 2026, 16.001,70847,2
5. nov. 2026, 17.001,60857,2
5. nov. 2026, 18.001,50856,6
5. nov. 2026, 19.001,30865,2
5. nov. 2026, 20.000,90863,8
5. nov. 2026, 21.000,40905,3
5. nov. 2026, 22.00-0,10922,2
5. nov. 2026, 23.00-0,40923,1
6. nov. 2026, 00.00-0,90942,6
6. nov. 2026, 01.00-1,10952,9
6. nov. 2026, 02.00-1,30953,4
6. nov. 2026, 03.00-1,70933,1
6. nov. 2026, 04.00-2,30912,4
6. nov. 2026, 05.00-2,90921,8
6. nov. 2026, 06.00-3,20941,5
6. nov. 2026, 07.00-3,50941,5
6. nov. 2026, 08.00-3,40941,5
6. nov. 2026, 09.00-2,80941,6
6. nov. 2026, 10.00-1,30912,1
6. nov. 2026, 11.000,50862,7
6. nov. 2026, 12.001,50802,7
6. nov. 2026, 13.001,80772,8
6. nov. 2026, 14.001,70772,8
6. nov. 2026, 15.0010802,8
6. nov. 2026, 16.00-0,10852,7
6. nov. 2026, 17.00-0,80882,5
6. nov. 2026, 18.00-1,30892,1
6. nov. 2026, 19.00-1,60891,9
6. nov. 2026, 20.00-1,80902
6. nov. 2026, 21.00-1,90912
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
12/48 h
Længste sammenhængende periode
8 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0,1 °C · 62 h

4. nov. 2026, 11.00 → 4. nov. 2026, 16.00

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MET Nordic · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Stockholm

700 m5,1°C850 m4,2°C1.000 m2,6°C
Ingen 0 °C-krydsning mellem tilgængelige højder
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 22.00 → 5. nov., 22.00

700 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

850 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.000 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

700 m

0 h · Egnet vejr · 10/10 vurderede timer

22—Over vurderingens grænse · 4,6°C
23—Over vurderingens grænse · 4,7°C
00—Over vurderingens grænse · 4,8°C
01—Over vurderingens grænse · 4,6°C
02—Over vurderingens grænse · 4,3°C
03—Over vurderingens grænse · 3,5°C
04—Over vurderingens grænse · 2,7°C
05—Over vurderingens grænse · 1,6°C
06—Over vurderingens grænse · 1,2°C
07—Over vurderingens grænse · 0,9°C
850 m

0 h · Egnet vejr · 10/10 vurderede timer

22—Over vurderingens grænse · 3,7°C
23—Over vurderingens grænse · 3,8°C
00—Over vurderingens grænse · 3,8°C
01—Over vurderingens grænse · 3,7°C
02—Over vurderingens grænse · 3,3°C
03—Over vurderingens grænse · 2,5°C
04—Over vurderingens grænse · 1,8°C
05—Over vurderingens grænse · 0,6°C
06—Over vurderingens grænse · 0,2°C
07—Over vurderingens grænse · -0,1°C
1.000 m

0 h · Egnet vejr · 10/10 vurderede timer

22—Over vurderingens grænse · 2,2°C
23—Over vurderingens grænse · 2,3°C
00—Over vurderingens grænse · 2,3°C
01—Over vurderingens grænse · 2,2°C
02—Over vurderingens grænse · 1,7°C
03—Over vurderingens grænse · 0,9°C
04—Over vurderingens grænse · 0,3°C
05—Over vurderingens grænse · -0,8°C
06—Over vurderingens grænse · -1,2°C
07—Over vurderingens grænse · -1,5°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

4,2°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

12 / 48 h

Længste kuldeperiode: 8 h

Temperaturprognose time for time4,2 °C
Temperaturprognose time for time-6°0°7°4. nov., 226. nov., 21
850 m · Europe/Stockholm
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 20264,2° / 4,3°0,2 mm (2 h)
5. nov. 2026-0,4° / 4,6°0,2 mm (24 h)
6. nov. 2026-3,5° / 1,8°0 mm (22 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 16.00 · Hentet: 4. nov., 17.17 · Europe/Stockholm

Open-Meteo · MET Nordic ↗
Orientering på bjerget
700 m850 m1.000 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,1°C koldere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 22.00 — 7. nov. 2026, 12.0062 h · 850 m · Europe/Stockholm

Timer mellem udbyderens opdateringer5 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
-0,1 °CTidligere prognose: 0,5 °C
Seneste prognose: 0,4 °C
Samlet nedbørPrognose
+0 mmTidligere prognose: 0,5 mm
Seneste prognose: 0,5 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
+0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+3 hTidligere prognose: 15 h
Seneste prognose: 18 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose0,5 °C0,4 °C-0,1 °C
Samlet nedbørPrognose0,5 mm0,5 mm+0 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret0 mm0 mm+0 mm
Timer med egnet vejrModelleret15 h18 h+3 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

700 mNy prognose4. nov. 2026, 16.00
850 mNy prognose4. nov. 2026, 16.00
1.000 mNy prognose4. nov. 2026, 16.00

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Ramundberget · source lifts og reviewed descents

Ramundberget · kildens lifter og et gennemgået udvalg af nedfarterMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Source-listed lifts and reviewed named descent subset only; parks, cross, null-difficulty and explicitly ungroomed entries excluded. No item observation time or public access is verified; the source does not establish current conditions.

Liftstatus
  • Fjällgårdsbanan · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Glidarliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Lillramisliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Osthangbanan · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Rullband Lillramis · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Skarsliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Solliften 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Solliften 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Stjärnliften 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Stjärnliften 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
  • Björnstigen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Douresbakte · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Drömlandet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Genvägen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Glidarbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Gruvleden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Harpasset · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Helags · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • K2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Kejsaren · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Korkskruven · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Kortsvängen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Kvarnbäcksleden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Lagårdssvängen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Lillramisbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Lillåssvängen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Mickelinas Genväg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Mickelinas Skog · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Mummel & Rabarber · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Myhrsvängen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Nordvästleden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Osthangbranten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Osthangleden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Ostlöpan · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Pelikanen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Predikstolen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Prima · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Pucklarna · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Renstigen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Rännan · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Skaftet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Slalombacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Solliftbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Solliftsleden · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Solskogen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Solstråket · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Stupet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Svarte Petter · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Sörsvängen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Västhangsbranten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Älgstråket · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Ängarna · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Ramundberget · source lifts og reviewed descents

Ramundberget · kildens lifter og et gennemgået udvalg af nedfarter4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Ramundberget · source lifts og reviewed descents

Ramundberget · kildens lifter og et gennemgået udvalg af nedfarter3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Ramundberget?

For Ramundberget viser prognosen fra Open-Meteo · MET Nordic, udsendt 4. nov., 16.00, modelleret snefald på 0 mm i 700 m, 0 mm i 850 m og 0 mm i 1.000 m i de 24 timer fra 4. nov., 22.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Stockholm). Prognosekilde ↗

Hvor meget sne er der i Ramundberget?

PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Ramundberget. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗

Hvilke lifte er åbne i Ramundberget?

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Ramundberget. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Jämtland · Sverige

Lær bjerget at kende

En oversigt over Funäsfjällens områder placerer Ramundberget mellem 700 og 1.000 m med 300 m højdeforskel. Billedet er et skema over bjerget, ikke et kort over pisterne.

Højde
700 til 1.000 m, 300 m højdeforskel[5]
Lifte
10 lifte ifølge oversigten[5]
Forbindelse
Eget område i Fjällpass; nås ad vej eller skibus[1]

Før din skidag

Hvor stort er Ramundberget i forhold til resten af Funäsfjällen?

En skistedsdatabase angiver ti lifte, færre end Tänndalens 17 men flere end Funäsdalsbergets fem. Det er tabeltal fra en tredjepart, ikke en aktuel optælling.[5]

Passer prognosehøjderne med liftene på Ramundberget?

Næsten. Lagene 700, 850 og 1.000 m svarer til det angivne interval fra 700 til 1.000 m. Værdierne er stadig modelleret for ét enkelt punkt.[2][5]

Kan man stå på ski fra Ramundberget til de andre områder i Funäsfjällen?

Der angives ingen skiforbindelse. Områderne deler Fjällpass og skibus, så regn med transport ad vej eller bus og tjek dagens melding for hvert område.[1][4]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Funäsfjällen · SkiområdeFunäsfjällen
  2. Ramundberget · Placering og højdeOpenStreetMap
  3. Funäsfjällen · Meldingsdata og målestederFunäsfjällen
  4. Funäsfjällen · Lift- og pistestatusFunäsfjällen
  5. Skiresort.info · Funäsfjällen · Fakta og områdeinformationSkiresort.info
  6. Open-Meteo · MET NordicOpen-Meteo