Telemark · Norge
Rauland Holtardalen: sneprognose og vejret
For Rauland Holtardalen viser prognosen fra Open-Meteo · MET Nordic, udsendt 4. nov., 11.00, modelleret snefald på 0 mm i 750 m, 0 mm i 950 m og 0 mm i 1.150 m i de 24 timer fra 4. nov., 13.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Oslo). Prognosekilde
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Rauland Holtardalen og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information
Holtardalen er den del af Rauland, der er kendt for store, overskuelige nedfarter, betjent af en firesædet stolelift. Det ligger for enden af pistene fra Tiur. Prognosepunktet er et repræsentativt sted ved adgangsvejen til Holtardalen.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- Ikke meldt
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Rauland Skisenter regner Holtardalen sammen med Tiur, med 12 lifte og 26 nedfarter i alt. Siden holder sig til Holtardalens stolelift, de brede pister og børneområdet og tager ingen andel af den fælles sum. Vierli og Raulandsfjell er ikke med.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
Rauland Holtardalen
-1 – 7 °C · 950 m · 4. nov. – 6. nov.
Open-Meteo · MET Nordic · Udstedt 4. nov., 11.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Værdierne for 750, 950 og 1.150 m er højdejusterede modelresultater for et kortlagt vejpunkt i Holtardalen. De beskriver vejret, der ventes i de højder, ikke hvad en måler i dalen har registreret.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 11.00 · Europe/Oslo · Open-Meteo · MET Nordic
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4. nov. 2026, 13.00 | 6,5 | 0 | 66 | 1,5 |
| 4. nov. 2026, 14.00 | 6,7 | 0 | 67 | 2 |
| 4. nov. 2026, 15.00 | 6,3 | 0 | 68 | 2,9 |
| 4. nov. 2026, 16.00 | 5,3 | 0 | 72 | 3,3 |
| 4. nov. 2026, 17.00 | 4 | 0 | 78 | 3,4 |
| 4. nov. 2026, 18.00 | 3,6 | 0 | 82 | 3,6 |
| 4. nov. 2026, 19.00 | 3,5 | 0 | 83 | 3,8 |
| 4. nov. 2026, 20.00 | 3,3 | 0 | 83 | 4 |
| 4. nov. 2026, 21.00 | 3,1 | 0 | 85 | 3,9 |
| 4. nov. 2026, 22.00 | 2,8 | 0 | 86 | 3,7 |
| 4. nov. 2026, 23.00 | 2,7 | 0 | 85 | 4,2 |
| 5. nov. 2026, 00.00 | 2,6 | 0 | 84 | 3,7 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | 2,1 | 0 | 86 | 2,8 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | 1,7 | 0 | 86 | 2,6 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | 1,7 | 0 | 85 | 2,9 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | 2 | 0 | 82 | 3,2 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | 2,1 | 0 | 81 | 3,2 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | 2,2 | 0 | 78 | 3,5 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | 2,2 | 0 | 78 | 3,3 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | 1,8 | 0 | 77 | 3,2 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | 2,1 | 0 | 75 | 3 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | 3 | 0 | 71 | 2,7 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 4 | 0 | 69 | 2,4 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 4,9 | 0 | 68 | 2,1 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 5,7 | 0 | 67 | 2,2 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 6,1 | 0 | 67 | 1,9 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 5,7 | 0 | 74 | 1,2 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 4,1 | 0 | 80 | 1,4 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 2,3 | 0 | 83 | 1,6 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 1,5 | 0 | 87 | 2,1 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 1,1 | 0 | 84 | 2 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 0,8 | 0 | 79 | 2,1 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | 0,6 | 0 | 80 | 2,2 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | 0,3 | 0 | 82 | 2,1 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | 0,2 | 0 | 83 | 2,1 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | 0 | 0 | 83 | 2,1 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | -0,2 | 0 | 84 | 1,8 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | -0,5 | 0 | 85 | 1,6 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | -0,6 | 0 | 86 | 1,6 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | -0,8 | 0 | 87 | 1,7 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | -0,8 | 0 | 87 | 1,7 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | -0,8 | 0 | 87 | 1,9 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | -0,9 | 0 | 87 | 2 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | -1,1 | 0 | 88 | 1,9 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | -0,8 | 0 | 87 | 1,7 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | 0,8 | 0 | 84 | 1,3 |
| 6. nov. 2026, 11.00 | 2,2 | 0 | 76 | 1,1 |
| 6. nov. 2026, 12.00 | 3,1 | 0 | 72 | 1 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 2/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 2 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Kilde: Open-Meteo · MET Nordic · CC BY 4.0
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Oslo
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
5,3°C
Vind: 2,2 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MET Nordic · Prognose udstedt: 4. nov., 11.006,5°C
Vind: 1,5 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MET Nordic · Prognose udstedt: 4. nov., 11.006,9°C
Vind: 0,8 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MET Nordic · Prognose udstedt: 4. nov., 11.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
4. nov., 13.00 → 5. nov., 13.00
750 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
950 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.150 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
6,5°Mulighed for sneproduktion
2 / 48 hLængste kuldeperiode: 2 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 4. nov. 2026 | 2,7° / 6,7° | 0 mm (11 h) |
| 5. nov. 2026 | 0,2° / 6,1° | 0 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | -1,1° / 3,1° | 0 mm (13 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 11.00 · Hentet: 4. nov., 12.17 · Europe/Oslo
Open-Meteo · MET Nordic ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Prognosekilden eller beregningen har ændret sig.
Sammenligningsdetaljer
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
Udstedt: 4. nov. 2026, 11.00 · Hentet: 4. nov. 2026, 12.17
Åbn gemt prognose ↗
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Rauland · gennemgåede lokale eksempler
Rauland · Holtardalen: gennemgåede eksemplerMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Kun gennemgåede kortrelaterede eksempler, ikke en fuldstændig sektoroversigt. Feed og kort nummererer børneområderne Vierli og Holtardalen forskelligt. Navne og nøjagtige kilderækker bevares. Observationstidspunkt og aktuel adgang er ikke verificeret.
Liftstatus
- H-Tverrliheisen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- I-Holtarheisen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- J-Hytteheisen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- K-Skibåndet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
- 10-Holtarbakken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- 12- Tverrli · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- 14-Skileiken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- 15-Silkedalstunet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- 16-Snarvegen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- 17-Kattepina · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- 18-Kappleiken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- 24-Skituppen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- 27- Barneområdet Holtardalen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Rauland · gennemgåede lokale eksempler
Rauland · Holtardalen: gennemgåede eksempler4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Rauland · gennemgåede lokale eksempler
Rauland · Holtardalen: gennemgåede eksempler3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Rauland Holtardalen?
For Rauland Holtardalen viser prognosen fra Open-Meteo · MET Nordic, udsendt 4. nov., 11.00, modelleret snefald på 0 mm i 750 m, 0 mm i 950 m og 0 mm i 1.150 m i de 24 timer fra 4. nov., 13.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Oslo). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Rauland Holtardalen?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Rauland Holtardalen. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Rauland Holtardalen?
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Rauland Holtardalen. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Brede, åbne bakker dominerer, og de mindste får en båndlignende lift i børneområdet. Billedet er et skema over dalen, ikke et stikort.
Før din skidag
Hvad er Holtardalen mest kendt for?
Operatøren beskriver store, åbne nedfarter, en firesædet stolelift og et børneområde med skiebånd til de allermindste. Det passer til dem, der kan lide brede og ukomplicerede bakker.[5]
Tilhører tallet 26 nedfarter Holtardalen alene?
Nej. Rauland Skisenter angiver 12 lifte og 26 nedfarter for Tiur og Holtardalen samlet uden at dele dem, så siden tildeler ikke tallet til nogen af dem.[3]
Hvilket punkt beregnes prognosen for Holtardalen for?
Et repræsentativt punkt ved vejen i Holtardalen, hentet fra OpenStreetMap. Værdierne for 750, 950 og 1.150 m er modelskøn, justeret derfra.[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Rauland Skisenter · SkiområdeRauland Skisenter
- Rauland Holtardalen · Placering og højdeOpenStreetMap
- Rauland Skisenter · Meldingsdata og målestederRauland Skisenter
- Rauland Skisenter · Lift- og pistestatusRauland Skisenter
- Rauland Skisenter · SkiområdeRauland Skisenter
- Open-Meteo · MET NordicOpen-Meteo