Maurienne · Savoie · Frankrig
Saint-Colomban-des-Villards: sneprognose og vejret
For Saint-Colomban-des-Villards viser prognosen fra MET Norway, udsendt 4. nov., 06.20 – 4. nov., 06.21, modelleret snefald på 0 mm i 1.100 m, 0,2 mm i 1.600 m og 0,3 mm i 2.200 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Saint-Colomban-des-Villards og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information
En landsby i Villards-dalen med skiadgang ved bebyggelsen La Pierre.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- Ikke meldt
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Turistkontoret annoncerer genåbning og forbindelse til Les Sybelles fra 19. december 2026 til 27. marts 2027. Planerne bekræfter ikke drift af lifter, pister eller forbindelsen.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Ingen nylige lokale meldinger
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
Saint-Colomban-des-Villards
-1 – 9 °C · 1.600 m · 4. nov. – 6. nov.
MET Norway · Udstedt 4. nov., 06.21
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Værdierne i 1.100, 1.600 og 2.200 m er højdejusterede modelprognoser ved ét punkt i La Pierre, ikke separate målinger. Den nærliggende bebyggelse angives til 1.100 m; det er ikke en målt højde ved de præcise prognosekoordinater.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 06.21 · Europe/Paris · MET Norway
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4. nov. 2026, 11.00 | 5,4 | 0 | 57,6 | 2,6 |
| 4. nov. 2026, 12.00 | 5,9 | 0 | 54,3 | 2,8 |
| 4. nov. 2026, 13.00 | 6,5 | 0 | 51,2 | 3,4 |
| 4. nov. 2026, 14.00 | 6,1 | 0 | 51,9 | 3,2 |
| 4. nov. 2026, 15.00 | 6 | 0 | 51,6 | 2,6 |
| 4. nov. 2026, 16.00 | 5,2 | 0 | 54,1 | 2,3 |
| 4. nov. 2026, 17.00 | 3,7 | 0 | 62,2 | 1,9 |
| 4. nov. 2026, 18.00 | 2,4 | 0 | 69,5 | 1,6 |
| 4. nov. 2026, 19.00 | 2,4 | 0 | 71 | 1,7 |
| 4. nov. 2026, 20.00 | 1,6 | 0 | 74,8 | 1,6 |
| 4. nov. 2026, 21.00 | 0,4 | 0 | 80,2 | 1,5 |
| 4. nov. 2026, 22.00 | -0,2 | 0 | 82,8 | 1,8 |
| 4. nov. 2026, 23.00 | -0,6 | 0 | 84,7 | 1,9 |
| 5. nov. 2026, 00.00 | 0,9 | 0,2 | 81,9 | 1,9 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | 1,1 | 0,1 | 83,2 | 1,9 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | 1,4 | 0 | 82,7 | 1,9 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | 1,7 | 0 | 81 | 1,9 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | 1,1 | 0 | 83,4 | 1,8 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | 0,4 | 0 | 84,8 | 1,8 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | -0,2 | 0 | 84,4 | 1,7 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | -0,3 | 0 | 84,9 | 1,8 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | 0,4 | 0 | 84,7 | 2 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | 3,6 | 0 | 71,5 | 2,4 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | 5,9 | 0 | 61 | 2,1 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 7,3 | 0 | 54,3 | 2,2 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 8,2 | 0 | 52,5 | 2,1 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 8,6 | 0 | 51,4 | 2,2 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 8 | 0 | 53,4 | 2 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 7,6 | 0 | 55,2 | 1,9 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 6,5 | 0 | 62,9 | 1,7 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 5 | 0 | 75,7 | 1,4 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 4,2 | 0,5 | 83,3 | 1,3 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 3,7 | 0,9 | 93,3 | 1,3 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 3,1 | 0,7 | 95,6 | 1,3 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | 2,7 | 0,6 | 96,1 | 1,3 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | 2,7 | 0,9 | 95,6 | 1,3 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | 2,3 | 1,4 | 97,8 | 1,6 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | 2,1 | 1,1 | 98,5 | 1,5 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | 1,9 | 1,5 | 98,7 | 1,6 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | 1,8 | 1,2 | 98,2 | 1,4 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | 1,7 | 1,3 | 97,4 | 1,5 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | 1,7 | 0,7 | 96,4 | 1,1 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | 1,7 | 0,9 | 96 | 0,9 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | 1,5 | 0,5 | 95,9 | 1 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | 1,3 | 0,2 | 94,9 | 0,9 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | 0,7 | 0,1 | 92,8 | 0,8 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | 2,5 | 0,3 | 89,6 | 0,7 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | 4 | 0,2 | 82,6 | 0,6 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0,2 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 0/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 0 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: 0 °C · 56 h
4. nov. 2026, 02.17 → 4. nov. 2026, 06.21
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Kilde: MET Norway · CC BY 4.0
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Paris
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
1,8°C
Vind: 2,6 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 06.215,4°C
Vind: 2,6 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 06.218,4°C
Vind: 2,6 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 06.20Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
4. nov., 11.00 → 5. nov., 11.00
1.100 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.600 m
0,2 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.200 m
0,3 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
5,4°Mulighed for sneproduktion
0 / 48 hLængste kuldeperiode: 0 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 4. nov. 2026 | -0,6° / 6,5° | 0 mm (13 h) |
| 5. nov. 2026 | -0,3° / 8,6° | 5,3 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | 0,7° / 4° | 8 mm (11 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 06.21 · Hentet: 4. nov., 07.17 · Europe/Paris
MET Norway ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
Middeltemperaturen er uændret med den viste præcision.
Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 11.00 — 6. nov. 2026, 19.0056 h · 1.600 m · Europe/Paris
Timer mellem udbyderens opdateringer4,1 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- +0 °CTidligere prognose: 3,2 °C
Seneste prognose: 3,2 °C - Samlet nedbørPrognose
- +0 mmTidligere prognose: 20,4 mm
Seneste prognose: 20,4 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- Ikke tilgængelig
- Timer med egnet vejrModelleret
- Ikke tilgængelig
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | 3,2 °C | 3,2 °C | +0 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 20,4 mm | 20,4 mm | +0 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | — | — | Ikke tilgængelig |
| Timer med egnet vejrModelleret | — | — | Ikke tilgængelig |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 4. nov. 2026, 02.17
Hentet: 4. nov. 2026, 02.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 4. nov. 2026, 06.21
Hentet: 4. nov. 2026, 07.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationIngen gemt melding for destinationen.
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Saint-Colomban-des-Villards?
For Saint-Colomban-des-Villards viser prognosen fra MET Norway, udsendt 4. nov., 06.20 – 4. nov., 06.21, modelleret snefald på 0 mm i 1.100 m, 0,2 mm i 1.600 m og 0,3 mm i 2.200 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Saint-Colomban-des-Villards?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Saint-Colomban-des-Villards. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Saint-Colomban-des-Villards?
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Saint-Colomban-des-Villards. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Landskabet ved Saint-Colomban-des-Villards er skematisk, ikke et kort eller en visning af aktuelle forhold.
Før din skidag
Genåbner skiområdet?
Turistkontoret annoncerer genåbning fra 19. december 2026 til 27. marts 2027. Se den faktiske drift i den officielle melding.[1]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Saint-Colomban-des-Villards · SkiområdeMaurienne Tourisme
- La Pierre · Placering og højdeMaurienne Tourisme
- Les Sybelles · Lift- og pistestatusLes Sybelles
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo