Maurienne · Savoie · Frankrig

Saint-Jean-d’Arves: sneprognose og vejret

For Saint-Jean-d’Arves viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 06.20 – 4. nov., 06.21, modelleret snefald på 0,3 mm i 1.600 m, 0,6 mm i 2.000 m og 0,6 mm i 2.400 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde

Meldte forhold for Saint-Jean-d’Arves: Lifte: Antal åbne ukendt · 5 angivet (SAINT JEAN D'ARVES · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (Le Corbier); Les Sybelles · Lumiplay; Hentet 4. nov., 08.24 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

Saint-Jean-d’Arves er en spredt bjergkommune med hovedbyen La Tour og 22 landsbyer; skiløbet udgår fra La Chal, omkring 1.600 m, over Arvan-dalen.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Ingen aktuel melding
Lifte
Antal åbne ukendt · 5 angivetSAINT JEAN D'ARVES · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (Le Corbier)
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Prognosepunktet er La Chal, ikke hovedbyen La Tour og ikke de øvrige landsbyer. Saint-Sorlin-d’Arves er et eget sted i samme dal, selv om begge bærer navnet Arves.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Saint-Jean-d’Arves

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Åbn skiområdets melding

Saint-Jean-d’Arves

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-2 – 5 °C · 2.000 m · 4. nov. – 6. nov.

MET Norway · Udstedt 4. nov., 06.20

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Værdierne for 1.600, 2.000 og 2.400 m er modelestimater for punktet La Chal; kommunens eget spænd fra 1.009 til 3.514 m viser, hvor meget højere terrænet når end nogen af dem.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 06.20 · Europe/Paris · MET Norway

Temperaturprognose time for time0,6 °C
Temperaturprognose time for time-4°0°7°4. nov., 096. nov., 08
Prognoseværdier time for time
Saint-Jean-d’Arves · 2.000 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 09.000,6076,23,6
4. nov. 2026, 10.001,4071,13,7
4. nov. 2026, 11.002,4064,64,5
4. nov. 2026, 12.002,6062,14,9
4. nov. 2026, 13.003,1059,45,2
4. nov. 2026, 14.002,8059,25,1
4. nov. 2026, 15.002,3061,44,7
4. nov. 2026, 16.001,8063,34,1
4. nov. 2026, 17.000,6070,73,8
4. nov. 2026, 18.00-0,3074,83,5
4. nov. 2026, 19.000,2072,83,4
4. nov. 2026, 20.00-0,5078,13,2
4. nov. 2026, 21.00-1,50833,2
4. nov. 2026, 22.00-1,7083,13,1
4. nov. 2026, 23.00-1,2082,63,3
5. nov. 2026, 00.00-0,20,380,83,4
5. nov. 2026, 01.00-0,50,283,83,1
5. nov. 2026, 02.00-0,50,182,92,9
5. nov. 2026, 03.000,1079,73,1
5. nov. 2026, 04.00-0,8082,42,8
5. nov. 2026, 05.00-1,1082,22,8
5. nov. 2026, 06.00-1,5082,82,8
5. nov. 2026, 07.00-1,3082,82,8
5. nov. 2026, 08.00-0,7081,72,8
5. nov. 2026, 09.001075,53,4
5. nov. 2026, 10.002,5069,73,4
5. nov. 2026, 11.003,5067,33,5
5. nov. 2026, 12.004,3065,23,4
5. nov. 2026, 13.004,9062,83,2
5. nov. 2026, 14.004,6063,63,1
5. nov. 2026, 15.004066,73
5. nov. 2026, 16.0030,173,82,6
5. nov. 2026, 17.0020,281,72,1
5. nov. 2026, 18.001,31,187,12,1
5. nov. 2026, 19.000,80,891,92,2
5. nov. 2026, 20.000,61,592,52,3
5. nov. 2026, 21.000,50,690,52,5
5. nov. 2026, 22.000,61,489,92,7
5. nov. 2026, 23.000,41,693,62,4
6. nov. 2026, 00.000,40,993,82,4
6. nov. 2026, 01.000,40,792,52,4
6. nov. 2026, 02.000,50,791,42,2
6. nov. 2026, 03.000,50,891,61,9
6. nov. 2026, 04.000,41,191,81,8
6. nov. 2026, 05.000,21921,7
6. nov. 2026, 06.0000,392,81,6
6. nov. 2026, 07.000,3088,41,6
6. nov. 2026, 08.00-0,4086,11,4
Modelleret snefald · næste 24 timer
0,6 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
10/48 h
Længste sammenhængende periode
5 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: 0 °C · 58 h

4. nov. 2026, 02.17 → 4. nov. 2026, 06.20

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: MET Norway · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Paris

1.600 m2,4°C2.000 m0,6°C2.400 m-2,4°C0°C · ≈ 2.080 m
Anslået 0 °C-niveau: ≈ 2.080 m
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 09.00 → 5. nov., 09.00

1.600 m

0,3 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.000 m

0,6 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.400 m

0,6 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.600 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · -0,6°C
19—Over vurderingens grænse · -0,3°C
20—Over vurderingens grænse · -0,6°C
21—Over vurderingens grænse · -1,2°C
22—Over vurderingens grænse · -1,4°C
23—Over vurderingens grænse · -0,9°C
00—Over vurderingens grænse · -0,1°C
01—Over vurderingens grænse · -0,1°C
02—Over vurderingens grænse · -0,2°C
03—Over vurderingens grænse · 0,1°C
04—Over vurderingens grænse · -0,5°C
05—Over vurderingens grænse · -0,8°C
06—Over vurderingens grænse · -1,2°C
07—Over vurderingens grænse · -1°C
2.000 m

9 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -2,3°C
19—Over vurderingens grænse · -2°C
20✓Egnet vejr · -2,3°C
21✓Egnet vejr · -2,9°C
22✓Egnet vejr · -3,1°C
23✓Egnet vejr · -2,6°C
00—Over vurderingens grænse · -1,8°C
01—Over vurderingens grænse · -1,9°C
02—Over vurderingens grænse · -1,9°C
03—Over vurderingens grænse · -1,6°C
04✓Egnet vejr · -2,3°C
05✓Egnet vejr · -2,6°C
06✓Egnet vejr · -2,9°C
07✓Egnet vejr · -2,7°C
2.400 m

14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -5,2°C
19✓Egnet vejr · -4,8°C
20✓Egnet vejr · -5,1°C
21✓Egnet vejr · -5,8°C
22✓Egnet vejr · -6°C
23✓Egnet vejr · -5,5°C
00✓Egnet vejr · -4,7°C
01✓Egnet vejr · -4,8°C
02✓Egnet vejr · -4,9°C
03✓Egnet vejr · -4,5°C
04✓Egnet vejr · -5,2°C
05✓Egnet vejr · -5,5°C
06✓Egnet vejr · -5,8°C
07✓Egnet vejr · -5,6°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose fra MET Norway, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

0,6°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

10 / 48 h

Længste kuldeperiode: 5 h

Temperaturprognose time for time0,6 °C
Temperaturprognose time for time-4°0°7°4. nov., 096. nov., 08
2.000 m · Europe/Paris
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 2026-1,7° / 3,1°0 mm (15 h)
5. nov. 2026-1,5° / 4,9°7,9 mm (24 h)
6. nov. 2026-0,4° / 0,5°5,5 mm (9 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 06.20 · Hentet: 4. nov., 07.17 · Europe/Paris

MET Norway ↗
Orientering på bjerget
1.600 m2.000 m2.400 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

Middeltemperaturen er uændret med den viste præcision.

Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 09.00 — 6. nov. 2026, 19.0058 h · 2.000 m · Europe/Paris

Timer mellem udbyderens opdateringer4,1 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
+0 °CTidligere prognose: 1 °C
Seneste prognose: 1 °C
Samlet nedbørPrognose
+0 mmTidligere prognose: 18,8 mm
Seneste prognose: 18,8 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
+0 mmTidligere prognose: 10,8 mm
Seneste prognose: 10,8 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+0 hTidligere prognose: 10 h
Seneste prognose: 10 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose1 °C1 °C+0 °C
Samlet nedbørPrognose18,8 mm18,8 mm+0 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret10,8 mm10,8 mm+0 mm
Timer med egnet vejrModelleret10 h10 h+0 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

1.600 mNy prognose4. nov. 2026, 06.21
2.000 mNy prognose4. nov. 2026, 06.20
2.400 mNy prognose4. nov. 2026, 06.20

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Les Sybelles · Drift, afgrænset til local

SAINT JEAN D'ARVES · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (Le Corbier)Meldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: — / 5Uden for driftsperioden: 5

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kun elementer i lokale sektorer opført af kilden. Kildestatus har intet observationstidspunkt, og offentlig adgang er ikke verificeret.

Liftstatus
  • 21-TSD CHARVIN EXPRESS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • 18-TK DE L ALPAGE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • 22-TK BABY LA CHAL · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • 23-TK PRAZ CHARVIN · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • 24-TAPIS DU CROE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
  • ESPACE DEBUTANT SJA · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • L'ESCARGOT · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • LE RENARD · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • MILOUCH · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • LA BLEUE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • LE LAIT · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • LE LIEVRE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • LE CHARDON BAS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • LES CHALETS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗

Météo-France · Daglige stationer Saint-Jean og Saint-Sorlin

Saint-Jean-d’Arves · Station ST JEAN D'ARVES_SAPCArkiveret melding

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
1. nov. 2026
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Saint-Jean-d’Arves (1.573 m) · Målt snedybde0
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Les Sybelles · Drift, afgrænset til local

SAINT JEAN D'ARVES · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (Le Corbier)4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: — / 5Uden for driftsperioden: 5

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Les Sybelles · Drift, afgrænset til local

SAINT JEAN D'ARVES · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (Le Corbier)3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: — / 5Uden for driftsperioden: 5

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Météo-France · Daglige stationer Saint-Jean og Saint-Sorlin

Saint-Jean-d’Arves · Station ST JEAN D'ARVES_SAPC4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
1. nov. 2026
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Saint-Jean-d’Arves (1.573 m) · Målt snedybde0
Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Saint-Jean-d’Arves?

For Saint-Jean-d’Arves viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 06.20 – 4. nov., 06.21, modelleret snefald på 0,3 mm i 1.600 m, 0,6 mm i 2.000 m og 0,6 mm i 2.400 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗

Hvor meget sne er der i Saint-Jean-d’Arves?

PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Saint-Jean-d’Arves. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗

Hvilke lifte er åbne i Saint-Jean-d’Arves?

Lifte: Antal åbne ukendt · 5 angivet (SAINT JEAN D'ARVES · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (Le Corbier); Les Sybelles · Lumiplay; Hentet 4. nov., 08.24 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Maurienne · Savoie · Frankrig

Lær bjerget at kende

Kommunen stiger fra 1.009 m til 3.514 m, langt over pisterne, som Wikipedia placerer mellem omkring 1.550 og 2.620 m. Tegningen er skematisk, ikke et kort over pisterne, og antallet af pister og lifte varierer mellem kilderne.

Prognosepunkt
La Chal · 1.600 m[2]
Hovedby
La Tour[5]
Landsbyer i kommunen
22[5]
Kommunens højdeinterval
1.009–3.514 m[5]

Før din skidag

Hvor står jeg på ski fra i Saint-Jean-d’Arves?

Fra La Chal, skibasen, som bruges som prognosepunkt, på omkring 1.600 m. Hovedbyen La Tour og de andre landsbyer ligger lavere og har ikke samme sne eller liftadgang.[5][2]

Hvorfor er kilderne uenige om pistetallene for Saint-Jean-d’Arves?

Wikipedia-artiklen angiver 34 pister på 90 km i infoboksen, men 138 pister på 310 km i teksten, fordi det andet par tæller hele Sybelles. Denne side citerer ingen af dem som stedets eget inventar.[5]

Bekræfter en åbningsmeddelelse, at en lift i Saint-Jean-d’Arves kører?

Sybelles’ liftrapport er kilden at læse, og kun sammen med opdateringstidspunktet. En lukket forbindelse mellem dalene kan efterlade skiløbere fra La Chal i et mindre område, end kortet antyder.[3]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Saint-Jean-d’Arves · Fakta og områdeinformationMaurienne Tourisme
  2. La Chal · Placering og højdeMaurienne Tourisme
  3. Les Sybelles · Lift- og pistestatusLes Sybelles
  4. Les Sybelles · SkiområdeMaurienne Tourisme
  5. Saint-Jean-d’Arves · Fakta og områdeinformationWikipédia