Haute-Savoie · Frankrig

Saint-Nicolas-de-Véroce: sneprognose og vejret

For Saint-Nicolas-de-Véroce viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 5. nov., 04.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.200 m, 0 mm i 1.600 m og 0 mm i 2.200 m i de 24 timer fra 5. nov., 10.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Saint-Nicolas-de-Véroce og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information

Saint-Nicolas-de-Véroce er en lille bjergby ved foden af Mont Joly, omkring ti kilometer oppe ad vejen fra centrum af Saint-Gervais, på vej mod Les Contamines.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Ingen aktuel melding
Lifte
Ikke meldt
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Prognosepunktet er landsbyen på omkring 1.200 m. Det gælder kun denne sidedal; byen Saint-Gervais ligger på 850 m, og Les Contamines bag en ryg har sin egen side.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Saint-Nicolas-de-Véroce

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Åbn skiområdets melding

Saint-Nicolas-de-Véroce

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

1 – 9 °C · 1.600 m · 5. nov. – 7. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 5. nov., 04.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Værdierne for 1.200, 1.600 og 2.200 m er modelestimater for ét landsbypunkt (omkring 45°51′ N, 6°43′ Ø), ikke målinger fra liftene på Mont Joly.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 5. nov. 2026, 04.00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time8,5 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°12°5. nov., 107. nov., 09
Prognoseværdier time for time
Saint-Nicolas-de-Véroce · 1.600 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
5. nov. 2026, 10.008,50451,4
5. nov. 2026, 11.0090461,4
5. nov. 2026, 12.009,40451,4
5. nov. 2026, 13.009,30461,5
5. nov. 2026, 14.008,80490,8
5. nov. 2026, 15.007,30561,1
5. nov. 2026, 16.007,10660,7
5. nov. 2026, 17.006,10620,8
5. nov. 2026, 18.005,10610,6
5. nov. 2026, 19.004,50600,6
5. nov. 2026, 20.004,20610,6
5. nov. 2026, 21.003,90590,5
5. nov. 2026, 22.003,70620,4
5. nov. 2026, 23.003,50640,7
6. nov. 2026, 00.003,20650,6
6. nov. 2026, 01.002,90670,3
6. nov. 2026, 02.002,60700,5
6. nov. 2026, 03.002,50710,7
6. nov. 2026, 04.002,30711,3
6. nov. 2026, 05.002,30710,9
6. nov. 2026, 06.001,90730,7
6. nov. 2026, 07.001,60740,5
6. nov. 2026, 08.001,40750,4
6. nov. 2026, 09.002,70740,2
6. nov. 2026, 10.004,60710,4
6. nov. 2026, 11.005,10730,6
6. nov. 2026, 12.005,70730,9
6. nov. 2026, 13.005,90751,2
6. nov. 2026, 14.005,40731
6. nov. 2026, 15.004,50791
6. nov. 2026, 16.003,30830,7
6. nov. 2026, 17.0020940,4
6. nov. 2026, 18.001,60940,1
6. nov. 2026, 19.001,301000,4
6. nov. 2026, 20.001,30,31000,1
6. nov. 2026, 21.001,20,31000,2
6. nov. 2026, 22.001,20,21000,2
6. nov. 2026, 23.001,20,31000,3
7. nov. 2026, 00.0010,21000,1
7. nov. 2026, 01.001,10,1980,3
7. nov. 2026, 02.0010990
7. nov. 2026, 03.001,10980,3
7. nov. 2026, 04.000,90980,2
7. nov. 2026, 05.000,90980,7
7. nov. 2026, 06.000,90970,3
7. nov. 2026, 07.000,701000,1
7. nov. 2026, 08.000,801000,2
7. nov. 2026, 09.001,101000,2
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
0/48 h
Længste sammenhængende periode
0 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,3 °C · 65 h

5. nov. 2026, 01.00 → 5. nov. 2026, 04.00

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Paris

1.200 m7,7°C1.600 m8,5°C2.200 m4,6°C
Ingen 0 °C-krydsning mellem tilgængelige højder
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

5. nov., 10.00 → 6. nov., 10.00

1.200 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.600 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.200 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.200 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 2,8°C
19—Over vurderingens grænse · 2,5°C
20—Over vurderingens grænse · 2,3°C
21—Over vurderingens grænse · 1,7°C
22—Over vurderingens grænse · 1,8°C
23—Over vurderingens grænse · 2,1°C
00—Over vurderingens grænse · 2,2°C
01—Over vurderingens grænse · 2,4°C
02—Over vurderingens grænse · 1,9°C
03—Over vurderingens grænse · 1,8°C
04—Over vurderingens grænse · 1,5°C
05—Over vurderingens grænse · 1°C
06—Over vurderingens grænse · 1,6°C
07—Over vurderingens grænse · 1,5°C
1.600 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 1,7°C
19—Over vurderingens grænse · 1,1°C
20—Over vurderingens grænse · 0,9°C
21—Over vurderingens grænse · 0,5°C
22—Over vurderingens grænse · 0,5°C
23—Over vurderingens grænse · 0,5°C
00—Over vurderingens grænse · 0,3°C
01—Over vurderingens grænse · 0,1°C
02—Over vurderingens grænse · 0,1°C
03—Over vurderingens grænse · 0°C
04—Over vurderingens grænse · -0,1°C
05—Over vurderingens grænse · -0,1°C
06—Over vurderingens grænse · -0,4°C
07—Over vurderingens grænse · -0,6°C
2.200 m

13 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · -1,8°C
19✓Egnet vejr · -2,4°C
20✓Egnet vejr · -2,6°C
21✓Egnet vejr · -3°C
22✓Egnet vejr · -3°C
23✓Egnet vejr · -3,1°C
00✓Egnet vejr · -3,3°C
01✓Egnet vejr · -3,5°C
02✓Egnet vejr · -3,6°C
03✓Egnet vejr · -3,6°C
04✓Egnet vejr · -3,8°C
05✓Egnet vejr · -3,8°C
06✓Egnet vejr · -4°C
07✓Egnet vejr · -4,3°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

8,5°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

0 / 48 h

Længste kuldeperiode: 0 h

Temperaturprognose time for time8,5 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°12°5. nov., 107. nov., 09
1.600 m · Europe/Paris
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
5. nov. 20263,5° / 9,4°0 mm (14 h)
6. nov. 20261,2° / 5,9°1,1 mm (24 h)
7. nov. 20260,7° / 1,1°0,3 mm (10 h)

Udbyderens opdatering: 5. nov., 04.00 · Hentet: 5. nov., 08.18 · Europe/Paris

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
1.200 m1.600 m2.200 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,3°C varmere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode5. nov. 2026, 10.00 — 8. nov. 2026, 03.0065 h · 1.600 m · Europe/Paris

Timer mellem udbyderens opdateringer3 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
+0,3 °CTidligere prognose: 3 °C
Seneste prognose: 3,3 °C
Samlet nedbørPrognose
-9,2 mmTidligere prognose: 10,6 mm
Seneste prognose: 1,4 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
-0,8 mmTidligere prognose: 0,8 mm
Seneste prognose: 0 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+0 hTidligere prognose: 0 h
Seneste prognose: 0 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose3 °C3,3 °C+0,3 °C
Samlet nedbørPrognose10,6 mm1,4 mm-9,2 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret0,8 mm0 mm-0,8 mm
Timer med egnet vejrModelleret0 h0 h+0 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

1.200 mNy prognose5. nov. 2026, 04.00
1.600 mNy prognose5. nov. 2026, 04.00
2.200 mNy prognose5. nov. 2026, 04.00

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Évasion Mont-Blanc · Gennemgået: adgangslifter på kortet og forbindelser

Saint-Nicolas · Lifte · Chattrix og Chef LieuMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Udvalgte eksempler på lifter og pister opført af kilden, ikke en lokal total. Statustidspunkt og adgang er ikke verificeret. Uden for driftsperioden er ukendt.

Liftstatus
  • TSD CHATTRIX · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
  • TS CHEF LIEU · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kortstatus har intet observationstidspunkt pr. element; driftsflaget fastslår ikke vinteråbning.
Officiel kilde ↗

Évasion Mont-Blanc · gennemgåede lokale eksempler og forbindelser

Saint-Nicolas · Les ChattrixMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Liftstatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kun én udvalgt pist. Ingen verificeret lokal liftoversigt. Observationstidspunkt pr. element og adgang er ikke verificeret.

Pistestatus
  • LES CHATTRIX · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
LIAISON SKI SAINT GERVAIS – SAINT NICOLASMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kildens forbindelsesmarkering er adskilt fra lokale oversigter. Uden for driftsperioden er ukendt, ikke bevis for lukning eller åbning. Observationstidspunkt og adgang er ikke verificeret.

Liftstatus
  • LIAISON SKI SAINT GERVAIS – SAINT NICOLAS · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
LIAISON SKI SAINT NICOLAS – SAINT GERVAISMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kildens forbindelsesmarkering er adskilt fra lokale oversigter. Uden for driftsperioden er ukendt, ikke bevis for lukning eller åbning. Observationstidspunkt og adgang er ikke verificeret.

Liftstatus
  • LIAISON SKI SAINT NICOLAS – SAINT GERVAIS · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Évasion Mont-Blanc · Gennemgået: adgangslifter på kortet og forbindelser

Saint-Nicolas · Lifte · Chattrix og Chef Lieu5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Évasion Mont-Blanc · Gennemgået: adgangslifter på kortet og forbindelser

Saint-Nicolas · Lifte · Chattrix og Chef Lieu4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Évasion Mont-Blanc · Gennemgået: adgangslifter på kortet og forbindelser

Saint-Nicolas · Lifte · Chattrix og Chef Lieu3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Évasion Mont-Blanc · gennemgåede lokale eksempler og forbindelser

Saint-Nicolas · Les Chattrix5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
LIAISON SKI SAINT GERVAIS – SAINT NICOLAS5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
LIAISON SKI SAINT NICOLAS – SAINT GERVAIS5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Évasion Mont-Blanc · gennemgåede lokale eksempler og forbindelser

Saint-Nicolas · Les Chattrix4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
LIAISON SKI SAINT GERVAIS – SAINT NICOLAS4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
LIAISON SKI SAINT NICOLAS – SAINT GERVAIS4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Évasion Mont-Blanc · gennemgåede lokale eksempler og forbindelser

Saint-Nicolas · Les Chattrix3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
LIAISON SKI SAINT GERVAIS – SAINT NICOLAS3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
LIAISON SKI SAINT NICOLAS – SAINT GERVAIS3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Saint-Nicolas-de-Véroce?

For Saint-Nicolas-de-Véroce viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 5. nov., 04.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.200 m, 0 mm i 1.600 m og 0 mm i 2.200 m i de 24 timer fra 5. nov., 10.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗

Hvor meget sne er der i Saint-Nicolas-de-Véroce?

PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Saint-Nicolas-de-Véroce. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗

Hvilke lifte er åbne i Saint-Nicolas-de-Véroce?

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Saint-Nicolas-de-Véroce. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Haute-Savoie · Frankrig

Lær bjerget at kende

Lifte på Mont Jolys skråninger har kørt siden 1970, og landsbyen blev slået sammen med Saint-Gervais i 1973. Om de hænger sammen med det større net, afhænger af liftkortet; tegningen er skematisk, ikke et kort over pisterne.

Prognosepunkt
Saint-Nicolas-de-Véroce (lille landsby)[2]
Lifte på Mont Joly siden
1970[5]
Slået sammen med Saint-Gervais
1973[5]
Afstand til centrum af Saint-Gervais
≈ 10 km[5]

Før din skidag

Er Saint-Nicolas-de-Véroce et eget sted adskilt fra Saint-Gervais?

Administrativt nej: den har hørt til Saint-Gervais siden 1973. På stedet er det en landsby for sig, omkring ti kilometer oppe i dalen, med egne lifte og eget vejrpunkt.[5]

Hænger liftene i Saint-Nicolas sammen med resten af Évasion Mont-Blanc?

Ifølge Wikipedia findes en forbindelse til Saint-Gervais-området, og et kort kan kun dække Saint-Nicolas eller hele nettet. Tjek dit kort og forbindelsens status, før du tager af sted.[5][4]

Er prognosen for Saint-Nicolas den samme som for Les Contamines?

Nej. De to landsbyer er naboer, men ligger i forskellige dale, hver med sit eget modelpunkt; se siden for Les Contamines, hvis du skal dertil.[2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Évasion Mont-Blanc · SkiområdeMegève Tourisme
  2. Saint-Nicolas-de-Véroce · Placering og højdeOpenStreetMap / Mapcarta
  3. Évasion Mont-Blanc · Kort over pisterneMegève Tourisme
  4. Évasion Mont-Blanc · Lift- og pistestatusMegève Tourisme
  5. Saint-Nicolas-de-Véroce · Fakta og områdeinformationWikipédia
  6. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo