Maurienne · Savoie · Frankrig
Saint-Sorlin-d’Arves: sneprognose og vejret
For Saint-Sorlin-d’Arves viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 13.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.500 m, 0 mm i 2.000 m og 0 mm i 2.600 m i de 24 timer fra 4. nov., 22.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde
Meldte forhold for Saint-Sorlin-d’Arves: Lifte: Antal åbne ukendt · 17 angivet (SAINT SORLIN D'ARVES · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (Saint Sorlin); Les Sybelles · Lumiplay; Hentet 4. nov., 21.24 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Saint-Sorlin-d’Arves er landsbyen ved foden af Col de la Croix-de-Fer under Pic de l’Étendard og Sybelles-stedet med områdets højeste skiløb, omkring 2.620 m ved Les 3 Lacs.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- Antal åbne ukendt · 17 angivetSAINT SORLIN D'ARVES · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (Saint Sorlin)
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Prognosepunktet er landsbyen på omkring 1.517 m, over 1.000 m under Les 3 Lacs. Det beskriver ikke Saint-Jean-d’Arves, som ligger lavere i samme dal og har sit eget punkt i La Chal.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
Saint-Sorlin-d’Arves
-1 – 7 °C · 2.000 m · 4. nov. – 6. nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 4. nov., 13.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Værdierne for 1.500, 2.000 og 2.600 m er modelestimater for landsbypunktet på 1.517 m. Den øverste ligger nær Sybelles’ højeste punkt, men er ikke en måling ved Les 3 Lacs.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 13.00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4. nov. 2026, 22.00 | 0,4 | 0 | 66 | 1,4 |
| 4. nov. 2026, 23.00 | 0,5 | 0 | 64 | 1 |
| 5. nov. 2026, 00.00 | 0,5 | 0 | 66 | 0,4 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | -0,1 | 0 | 73 | 2,9 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | 0,8 | 0 | 68 | 0,7 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | 0,4 | 0 | 70 | 0,9 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | 0 | 0 | 74 | 2,5 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | 0,3 | 0 | 72 | 1,9 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | 0,4 | 0 | 71 | 2,6 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | 1 | 0 | 67 | 1,7 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | 1,2 | 0 | 69 | 0,4 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | 3,3 | 0 | 61 | 0,4 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | 4,8 | 0 | 56 | 1 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 6,1 | 0 | 53 | 1,6 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 6,5 | 0 | 54 | 1,3 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 6,8 | 0 | 54 | 2 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 6,9 | 0 | 54 | 2 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 6,4 | 0 | 56 | 2,1 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 5,6 | 0 | 60 | 2,3 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 4,4 | 0 | 65 | 1,8 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 3,6 | 0 | 68 | 2,5 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 3,1 | 0 | 70 | 2,6 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 3 | 0 | 70 | 1,8 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | 2,8 | 0 | 71 | 1,2 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | 2,4 | 0 | 74 | 1,4 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | 2,3 | 0 | 75 | 0,9 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | 2,4 | 0 | 76 | 1 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | 2,2 | 0 | 83 | 1 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | 2,3 | 0 | 83 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | 2 | 0,1 | 84 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | 1,9 | 0 | 82 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | 1,5 | 0 | 84 | 0,1 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | 1,2 | 0 | 88 | 0,9 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | 0,5 | 2,2 | 98 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | 0,5 | 2,8 | 98 | 0,2 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | 0,7 | 1,8 | 98 | 0,4 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | 0,9 | 0,8 | 96 | 0,2 |
| 6. nov. 2026, 11.00 | 0,8 | 0,8 | 98 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 12.00 | 0,6 | 1,7 | 98 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 13.00 | 0,5 | 1 | 96 | 0,7 |
| 6. nov. 2026, 14.00 | 0,8 | 1,5 | 88 | 1,2 |
| 6. nov. 2026, 15.00 | 0,9 | 0,4 | 88 | 0,2 |
| 6. nov. 2026, 16.00 | 0,4 | 0,2 | 95 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 17.00 | -0,5 | 0,2 | 100 | 0,9 |
| 6. nov. 2026, 18.00 | -0,7 | 0 | 96 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 19.00 | -0,5 | 0 | 93 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 20.00 | -0,9 | 0,2 | 95 | 0,2 |
| 6. nov. 2026, 21.00 | -1 | 0,3 | 96 | 0,4 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 5/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 4 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0 °C · 62 h
4. nov. 2026, 10.00 → 4. nov. 2026, 13.00
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Paris
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
-4,1°C
Vind: 1,6 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 13.000,4°C
Vind: 1,4 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 13.001,3°C
Vind: 0,5 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 4. nov., 13.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
4. nov., 22.00 → 5. nov., 22.00
1.500 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.000 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.600 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 10/10 vurderede timer
5 h · Egnet vejr · 10/10 vurderede timer
10 h · Egnet vejr · 10/10 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
0,4°Mulighed for sneproduktion
5 / 48 hLængste kuldeperiode: 4 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 4. nov. 2026 | 0,4° / 0,5° | 0 mm (2 h) |
| 5. nov. 2026 | -0,1° / 6,9° | 0 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | -1° / 2,4° | 14 mm (22 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 13.00 · Hentet: 4. nov., 17.18 · Europe/Paris
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
Middeltemperaturen er uændret med den viste præcision.
Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 22.00 — 7. nov. 2026, 12.0062 h · 2.000 m · Europe/Paris
Timer mellem udbyderens opdateringer3 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- +0 °CTidligere prognose: 1,2 °C
Seneste prognose: 1,2 °C - Samlet nedbørPrognose
- -6,7 mmTidligere prognose: 21,3 mm
Seneste prognose: 14,6 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- -3,9 mmTidligere prognose: 10,5 mm
Seneste prognose: 6,6 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- -5 hTidligere prognose: 14 h
Seneste prognose: 9 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | 1,2 °C | 1,2 °C | +0 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 21,3 mm | 14,6 mm | -6,7 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 10,5 mm | 6,6 mm | -3,9 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 14 h | 9 h | -5 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 4. nov. 2026, 10.00
Hentet: 4. nov. 2026, 12.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 4. nov. 2026, 13.00
Hentet: 4. nov. 2026, 17.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Les Sybelles · Drift, afgrænset til local
SAINT SORLIN D'ARVES · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (Saint Sorlin)Meldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 17Uden for driftsperioden: 17
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Kun elementer i lokale sektorer opført af kilden. Kildestatus har intet observationstidspunkt, og offentlig adgang er ikke verificeret.
Liftstatus
- 1-TSD MOULIN EXP · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- 17-TSD EAU D OLLE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- 20-TSD CHOSEAUX · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- 21-TSD DU ROUET · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- 2-TSF DE LA LAUZE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- 6-TSF BLANCHARDS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- 7-TSF CHALET BALME · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- 14-TSF DES 3 LACS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- 16-TSF PT PERRON · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- 3-TK DU MOLLARD · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- 4-TK DES CHOUCAS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- 11-TK BOBBY · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- 12-TK ROCHE NOIRE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- 15-TK DES BANCS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- 5-TAPIS MOLLARD · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- 22-TAPIS CHOSEAUX · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- 23-TAPIS BOBY · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
- BEURRE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- CHOUCAS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- CLAFORAY · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LE BOBBY · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LE MOLLARD · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LES BOULEVARDS B · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LES BOULEVARDS H · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- PIERRE AIGUE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- VACHERS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- BLEUETS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- COL DES LACS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LA COMBE BALME · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LE COQ DE BRUYERE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LES BLANCHONS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LES CHALETS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LES MARMOTTES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LES VALLONS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LONGE COMBE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- MYRTILLES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- PANORAMIQUE Bas · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- PANORAMIQUE Haut · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- RETOUR DES CHALETS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- BON AMOUR · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- EDELWEISS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- L AIGUILLE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LA BALME · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LES GRANGES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LES TUFS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- STADE SLALOM · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- SUPER G · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- L ETENDARD · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LA BARTAVELLE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LE MUR · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LE ROCHER · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LES PERRONS FREERIDE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LES PERRONS HAUT · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- PERDRIX · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
Météo-France · Daglige stationer Saint-Jean og Saint-Sorlin
Saint-Sorlin-d’Arves · Station ST-SORLIN D'ARVESArkiveret melding
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 1. nov. 2026
| Målested | cm |
|---|---|
| Saint-Sorlin-d’Arves (1.694 m) · Målt snedybde | 0 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Les Sybelles · Drift, afgrænset til local
SAINT SORLIN D'ARVES · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (Saint Sorlin)4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 17Uden for driftsperioden: 17
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Les Sybelles · Drift, afgrænset til local
SAINT SORLIN D'ARVES · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (Saint Sorlin)3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 17Uden for driftsperioden: 17
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Météo-France · Daglige stationer Saint-Jean og Saint-Sorlin
Saint-Sorlin-d’Arves · Station ST-SORLIN D'ARVES4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 1. nov. 2026
| Målested | cm |
|---|---|
| Saint-Sorlin-d’Arves (1.694 m) · Målt snedybde | 0 |
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Saint-Sorlin-d’Arves?
For Saint-Sorlin-d’Arves viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 13.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.500 m, 0 mm i 2.000 m og 0 mm i 2.600 m i de 24 timer fra 4. nov., 22.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Saint-Sorlin-d’Arves?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Saint-Sorlin-d’Arves. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Saint-Sorlin-d’Arves?
Lifte: Antal åbne ukendt · 17 angivet (SAINT SORLIN D'ARVES · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet (Saint Sorlin); Les Sybelles · Lumiplay; Hentet 4. nov., 21.24 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Over stedet rejser Pic de l’Étendard sig til 3.464 m med en gletsjer mellem omkring 2.700 og 3.464 m på østsiden. Tegningen er skematisk, ikke et kort over pisterne, og gletsjeren hører ikke til pisterne.
Før din skidag
Hvor ligger det højeste skiløb i Sybelles?
Ved Les 3 Lacs i Saint-Sorlin-området, ifølge Wikipedia omkring 2.620 m. At nå dertil afhænger af lifte, som kortet ikke bekræfter, så tjek liftrapporten først.[5][3]
Kan jeg stå på ski på gletsjeren ved Pic de l’Étendard?
Wikipedia nævner gletsjeren på topens østside mellem omkring 2.700 og 3.464 m, men regner den ikke blandt pisterne. Betragt den som højfjeld og ikke som stedets præparerede skiløb.[5]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Saint-Sorlin-d’Arves · SkiområdeMaurienne Tourisme
- Saint-Sorlin-d’Arves · Placering og højdeMaurienne Tourisme
- Les Sybelles · Lift- og pistestatusLes Sybelles
- Les Sybelles · SkiområdeMaurienne Tourisme
- Saint-Sorlin-d’Arves · Fakta og områdeinformationWikipédia
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo