Haute-Savoie · Frankrig

Samoëns: sneprognose og vejret

For Samoëns viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 5. nov., 04.00, modelleret snefald på 0 mm i 720 m, 0 mm i 1.600 m og 0 mm i 2.100 m i de 24 timer fra 5. nov., 12.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde

Meldte forhold for Samoëns: Lifte: Antal åbne ukendt · 12 angivet (Samoëns · opførte lifter og alpine pister Plateau des Saix / Tête des Saix; Samoëns tourist office; Hentet 5. nov., 11.08 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

Samoëns er en landsbyindgang til Grand Massif; prognosepunktet ligger ved Grand Massif Express.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Ingen aktuel melding
Lifte
Antal åbne ukendt · 12 angivetSamoëns · opførte lifter og alpine pister Plateau des Saix / Tête des Saix
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Samoëns er en by i skiområdet Grand Massif; områdets tal gælder ikke kun Samoëns. Se åbne forbindelser i den officielle melding.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Samoëns

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

0 – 5 °C · 1.600 m · 5. nov. – 7. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 5. nov., 04.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

For Samoëns er værdierne i 720, 1.600 og 2.100 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet Grand Massif Express, ikke observationer eller separate vejrstationer.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 5. nov. 2026, 04.00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time4,7 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°8°5. nov., 127. nov., 11
Prognoseværdier time for time
Samoëns · 1.600 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
5. nov. 2026, 12.004,70670,2
5. nov. 2026, 13.004,80530,8
5. nov. 2026, 14.004,30631,2
5. nov. 2026, 15.004,10681,1
5. nov. 2026, 16.003,90610,4
5. nov. 2026, 17.003,10640,2
5. nov. 2026, 18.002,20640,2
5. nov. 2026, 19.0020621,5
5. nov. 2026, 20.0020650,3
5. nov. 2026, 21.0020640,5
5. nov. 2026, 22.001,90610,3
5. nov. 2026, 23.001,70640,2
6. nov. 2026, 00.001,30640,3
6. nov. 2026, 01.001,50630,4
6. nov. 2026, 02.001,30650,2
6. nov. 2026, 03.001,10670,1
6. nov. 2026, 04.0010710,5
6. nov. 2026, 05.000,90680,5
6. nov. 2026, 06.000,60750,6
6. nov. 2026, 07.000,60750,4
6. nov. 2026, 08.000,30771
6. nov. 2026, 09.000,80790,3
6. nov. 2026, 10.001,50780,1
6. nov. 2026, 11.002,90790,4
6. nov. 2026, 12.004,40761,2
6. nov. 2026, 13.005,20771,6
6. nov. 2026, 14.005,20781,9
6. nov. 2026, 15.0040,4911,8
6. nov. 2026, 16.002,90,8991,4
6. nov. 2026, 17.002,61,41001,4
6. nov. 2026, 18.002,20,1990,5
6. nov. 2026, 19.0020990,5
6. nov. 2026, 20.001,80,1990,5
6. nov. 2026, 21.001,50,11000,1
6. nov. 2026, 22.001,40980,1
6. nov. 2026, 23.001,30970,1
7. nov. 2026, 00.001,20980,2
7. nov. 2026, 01.001,20970,1
7. nov. 2026, 02.001,10950,2
7. nov. 2026, 03.0010940,5
7. nov. 2026, 04.000,80940,2
7. nov. 2026, 05.000,80970,6
7. nov. 2026, 06.000,80990,2
7. nov. 2026, 07.0010960,9
7. nov. 2026, 08.0010950,3
7. nov. 2026, 09.001,40970,2
7. nov. 2026, 10.002,20950,3
7. nov. 2026, 11.003,20940,8
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
0/48 h
Længste sammenhængende periode
0 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0,1 °C · 63 h

5. nov. 2026, 01.00 → 5. nov. 2026, 04.00

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Paris

720 m8,8°C1.600 m4,7°C2.100 m1,4°C
Ingen 0 °C-krydsning mellem tilgængelige højder
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

5. nov., 12.00 → 6. nov., 12.00

720 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.600 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.100 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

720 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 6,7°C
19—Over vurderingens grænse · 6,1°C
20—Over vurderingens grænse · 5,5°C
21—Over vurderingens grænse · 5°C
22—Over vurderingens grænse · 4,7°C
23—Over vurderingens grænse · 4,4°C
00—Over vurderingens grænse · 4,2°C
01—Over vurderingens grænse · 4,1°C
02—Over vurderingens grænse · 3,8°C
03—Over vurderingens grænse · 3,4°C
04—Over vurderingens grænse · 3,2°C
05—Over vurderingens grænse · 2,7°C
06—Over vurderingens grænse · 2,2°C
07—Over vurderingens grænse · 2,1°C
1.600 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · -0,7°C
19—Over vurderingens grænse · -1°C
20—Over vurderingens grænse · -0,8°C
21—Over vurderingens grænse · -0,9°C
22—Over vurderingens grænse · -1,2°C
23—Over vurderingens grænse · -1,2°C
00—Over vurderingens grænse · -1,5°C
01—Over vurderingens grænse · -1,4°C
02—Over vurderingens grænse · -1,5°C
03—Over vurderingens grænse · -1,5°C
04—Over vurderingens grænse · -1,4°C
05—Over vurderingens grænse · -1,6°C
06—Over vurderingens grænse · -1,5°C
07—Over vurderingens grænse · -1,5°C
2.100 m

14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -3,6°C
19✓Egnet vejr · -3,9°C
20✓Egnet vejr · -3,9°C
21✓Egnet vejr · -3,9°C
22✓Egnet vejr · -4,2°C
23✓Egnet vejr · -4,1°C
00✓Egnet vejr · -4,6°C
01✓Egnet vejr · -4,4°C
02✓Egnet vejr · -4,4°C
03✓Egnet vejr · -4,6°C
04✓Egnet vejr · -4,3°C
05✓Egnet vejr · -4,6°C
06✓Egnet vejr · -4,6°C
07✓Egnet vejr · -4,5°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

4,7°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

0 / 48 h

Længste kuldeperiode: 0 h

Temperaturprognose time for time4,7 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°8°5. nov., 127. nov., 11
1.600 m · Europe/Paris
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
5. nov. 20261,7° / 4,8°0 mm (12 h)
6. nov. 20260,3° / 5,2°2,9 mm (24 h)
7. nov. 20260,8° / 3,2°0 mm (12 h)

Udbyderens opdatering: 5. nov., 04.00 · Hentet: 5. nov., 08.18 · Europe/Paris

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
720 m1.600 m2.100 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,1°C koldere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode5. nov. 2026, 12.00 — 8. nov. 2026, 03.0063 h · 1.600 m · Europe/Paris

Timer mellem udbyderens opdateringer3 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
-0,1 °CTidligere prognose: 2,3 °C
Seneste prognose: 2,1 °C
Samlet nedbørPrognose
-8 mmTidligere prognose: 10,9 mm
Seneste prognose: 2,9 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
+0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+0 hTidligere prognose: 0 h
Seneste prognose: 0 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose2,3 °C2,1 °C-0,1 °C
Samlet nedbørPrognose10,9 mm2,9 mm-8 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret0 mm0 mm+0 mm
Timer med egnet vejrModelleret0 h0 h+0 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

720 mNy prognose5. nov. 2026, 04.00
1.600 mNy prognose5. nov. 2026, 04.00
2.100 mNy prognose5. nov. 2026, 04.00

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Samoëns · Bulletin Drift · tourism

Samoëns · opførte lifter og alpine pister Plateau des Saix / Tête des SaixMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
5. nov. 2026, 10.39

Åbne ifølge kildens liftliste: — / 12Uden for driftsperioden: 12

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kun navngivne lokale sektorer. Bulletinens opdatering har hverken verificeret tidsforskydning eller observationstidspunkt pr. element.

Liftstatus
  • TC GRAND MASSIF EXPRESS · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
  • TC VERCLAND · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
  • TS DAMOISEAUX · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
  • TS DEMOISELLES · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
  • TK BABUCHES · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
  • TK CHATEAU · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
  • TK PENDANTS · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
  • TK PLATEAU · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
  • TK SOLEIL · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
  • TAPIS ORATOIRE · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
  • TSD CHARIANDE EXPRESS · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
  • TS CHARIANDE 2 · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
Pistestatus
  • BABUCHE · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
  • CHATEAU · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
  • DEMOISELLES · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
  • LESIERE · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
  • PENDANTS · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
  • AOUIA BAS · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
  • AOUIA HAUT · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
  • L’ECUREUIL · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
  • ORATOIRE BAS · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
  • ORATOIRE HAUT · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
  • SOLEIL · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
  • BOUQUETIN · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
  • GRAND CRET · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
  • PLATEAU · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
  • STADE PLATEAU · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
  • STADE SOLEIL · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
  • CHEMIN A MOCCAND · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
  • DAHU · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
  • GOUILLES · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
  • VEROSSE · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
  • VEROSSE DIRECT · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
  • ZIZIPANPAN · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
  • ZONE PEDAGOGIQUE · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
  • LAC · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
  • MARMOTTE BAS · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
  • MARMOTTE HAUT · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
  • PAREMENTS · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
  • STADE DE LA CROIX · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
  • AIGLE NOIR BAS · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
  • AIGLE NOIR HAUT · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
  • CHAMOIS · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
  • CORNE BAS · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
  • CORNE HAUT · Ukendt · Kildeoplysninger: Kildestatus og offentlig adgang er ikke uafhængigt verificeret.
Officiel kilde ↗
Samoëns · Separat opført: forbindelserMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
5. nov. 2026, 10.39

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Forbindelser efter retning

De viste dele er kun delvis information og bekræfter hverken gennemkørsel eller aktuel offentlig adgang.

Samoëns – Les Carroz

  • SAMOENS – CARROZ · Ukendt (Hors période)

Samoëns – Flaine

  • SAMOENS – FLAINE · Ukendt (Hors période)

Samoëns – Morillon

  • SAMOENS – MORILLON · Ukendt (Hors période)
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Samoëns · Bulletin Drift · tourism

Samoëns · opførte lifter og alpine pister Plateau des Saix / Tête des Saix5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
5. nov. 2026, 10.39

Åbne ifølge kildens liftliste: — / 12Uden for driftsperioden: 12

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Samoëns · Separat opført: forbindelser5. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
5. nov. 2026, 10.39

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Samoëns · Bulletin Drift · tourism

Samoëns · opførte lifter og alpine pister Plateau des Saix / Tête des Saix4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 23.39

Åbne ifølge kildens liftliste: — / 12Uden for driftsperioden: 12

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Samoëns · Separat opført: forbindelser4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 23.39

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Samoëns · Bulletin Drift · tourism

Samoëns · opførte lifter og alpine pister Plateau des Saix / Tête des Saix3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026, 23.39

Åbne ifølge kildens liftliste: — / 12Uden for driftsperioden: 12

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Samoëns · Separat opført: forbindelser3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026, 23.39

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Samoëns?

For Samoëns viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 5. nov., 04.00, modelleret snefald på 0 mm i 720 m, 0 mm i 1.600 m og 0 mm i 2.100 m i de 24 timer fra 5. nov., 12.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗

Hvilke lifte er åbne i Samoëns?

Lifte: Antal åbne ukendt · 12 angivet (Samoëns · opførte lifter og alpine pister Plateau des Saix / Tête des Saix; Samoëns tourist office; Hentet 5. nov., 11.08 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Haute-Savoie · Frankrig

Lær bjerget at kende

Landskabet ved Samoëns er skematisk, ikke et kort eller en visning af aktuelle forhold.

Beliggenhed
Samoëns[1]
Skiområde
Grand Massif[1]
Prognosepunkt
Grand Massif Express[2]

Før din skidag

Er Samoëns hele skiområdet Grand Massif?

Nej. Grand Massif omfatter flere byer, og Samoëns er kun én af dem; områdets tal er ikke en lokal opgørelse.[1]

Er forbindelserne omkring Samoëns åbne?

Se den officielle lift- og pistemelding før afgang fra Samoëns. Et kort bekræfter ikke åbning.[4]

Er prognoserne for 720, 1.600 og 2.100 m ved Samoëns observationer?

Nej. Det er modelværdier justeret til 720, 1.600 og 2.100 m ved ét repræsentativt punkt (Grand Massif Express).[2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Grand Massif · SkiområdeGrand Massif
  2. Samoëns · Placering og højdeOffice de tourisme de Samoëns
  3. Grand Massif · Kort over pisterneGrand Massif
  4. Grand Massif · Lift- og pistestatusGrand Massif
  5. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo