Sydtyrol · Italien
Selva di Val Gardena: sneprognose og vejret
For Selva di Val Gardena viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 06.21, modelleret snefald på 0 mm i 1.550 m, 0,1 mm i 2.000 m og 0,2 mm i 2.500 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Rome). Prognosekilde
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Selva di Val Gardena og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information
Selva di Val Gardena, Sëlva på ladinsk, er en landsby i Val Gardena (Gröden) i Sydtyrol, på cirka 1.563 m. Man søger efter Val Gardena; prognosepunktet er landsbyen Selva, nabo til Santa Cristina.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- Ikke meldt
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Selva er en indgang til Sella Ronda, der går gennem flere dale og operatører. Regionale totaler er ikke en Selva-opgørelse, og denne side kan ikke bekræfte, at en retning af runden eller en enkelt lift kører.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
Selva di Val Gardena
-5 – 6 °C · 2.000 m · 4. nov. – 6. nov.
MET Norway · Udstedt 4. nov., 06.21
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Niveauerne 1.550, 2.000 og 2.500 m er modelestimater for landsbyen Selva, ikke målinger. Det laveste niveau ligger tæt på landsbyens 1.563 m, og starten på Saslong på 2.249 m ligger mellem det midterste og det øverste niveau.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 06.21 · Europe/Rome · MET Norway
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4. nov. 2026, 09.00 | 1 | 0 | 82,7 | 1,2 |
| 4. nov. 2026, 10.00 | 2,3 | 0 | 73,3 | 1,8 |
| 4. nov. 2026, 11.00 | 2,4 | 0 | 73,6 | 1,8 |
| 4. nov. 2026, 12.00 | 2,6 | 0,2 | 73 | 1,8 |
| 4. nov. 2026, 13.00 | 2,9 | 0 | 70,7 | 1,8 |
| 4. nov. 2026, 14.00 | 2,9 | 0 | 69,9 | 1,7 |
| 4. nov. 2026, 15.00 | 2,8 | 0 | 68,5 | 1,5 |
| 4. nov. 2026, 16.00 | 2,2 | 0 | 72,9 | 1,3 |
| 4. nov. 2026, 17.00 | 0,4 | 0 | 83,7 | 0,8 |
| 4. nov. 2026, 18.00 | -1,1 | 0 | 87,6 | 0,6 |
| 4. nov. 2026, 19.00 | -1,5 | 0 | 89,4 | 0,7 |
| 4. nov. 2026, 20.00 | -1,8 | 0 | 90,1 | 0,8 |
| 4. nov. 2026, 21.00 | -2,7 | 0 | 91,8 | 0,9 |
| 4. nov. 2026, 22.00 | -3,7 | 0 | 95,5 | 1,2 |
| 4. nov. 2026, 23.00 | -4 | 0 | 96 | 1,6 |
| 5. nov. 2026, 00.00 | -4,1 | 0 | 94,8 | 1,7 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | -4,3 | 0 | 95,5 | 1,5 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | -4,5 | 0 | 95,8 | 1,1 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | -4,6 | 0 | 95,9 | 0,9 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | -5 | 0 | 96,9 | 0,9 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | -5,3 | 0 | 96,8 | 0,9 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | -5 | 0 | 96,9 | 0,9 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | -4,9 | 0 | 96,3 | 0,8 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | -2,7 | 0 | 89,7 | 0,9 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | 1,2 | 0 | 73,5 | 0,6 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | 2,7 | 0 | 65,4 | 0,9 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 4 | 0 | 59,9 | 1 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 5 | 0 | 57,2 | 1,1 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 5,6 | 0 | 56,3 | 1,2 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 5,8 | 0 | 56,3 | 1,3 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 5,4 | 0 | 58,2 | 1,2 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 3,7 | 0 | 70,5 | 0,7 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 1 | 0 | 75,8 | 0,2 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | -0,1 | 0 | 80,3 | 0,4 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | -0,8 | 0 | 81,5 | 0,5 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | -1 | 0 | 81,7 | 0,5 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | -1,2 | 0 | 82,3 | 0,7 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | -1,3 | 0 | 82 | 0,8 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | -1,3 | 0 | 80,3 | 0,8 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | -1,1 | 0 | 78,2 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | -1 | 0 | 76,4 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | -1,1 | 0 | 75,2 | 0,7 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | -1 | 0 | 73,3 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | -0,8 | 0 | 72,1 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | -0,8 | 0 | 71,6 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | -0,8 | 0 | 71,4 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | -0,8 | 0 | 71,5 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | 0,8 | 0 | 69,8 | 0,5 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0,1 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 28/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 15 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: 0 °C · 58 h
4. nov. 2026, 02.17 → 4. nov. 2026, 06.21
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Kilde: MET Norway · CC BY 4.0
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Rome
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
-2,4°C
Vind: 1,2 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 06.211°C
Vind: 1,2 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 06.213,3°C
Vind: 1,2 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 06.21Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
4. nov., 09.00 → 5. nov., 09.00
1.550 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.000 m
0,1 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.500 m
0,2 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
9 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose fra MET Norway, justeret efter højde.
Lufttemperatur
1°Mulighed for sneproduktion
28 / 48 hLængste kuldeperiode: 15 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 4. nov. 2026 | -4° / 2,9° | 0,2 mm (15 h) |
| 5. nov. 2026 | -5,3° / 5,8° | 0 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | -1,1° / 0,8° | 0 mm (9 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 06.21 · Hentet: 4. nov., 07.18 · Europe/Rome
MET Norway ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
Middeltemperaturen er uændret med den viste præcision.
Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 09.00 — 6. nov. 2026, 19.0058 h · 2.000 m · Europe/Rome
Timer mellem udbyderens opdateringer4,1 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- +0 °CTidligere prognose: 0,6 °C
Seneste prognose: 0,6 °C - Samlet nedbørPrognose
- +0 mmTidligere prognose: 0,2 mm
Seneste prognose: 0,2 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- +0 mmTidligere prognose: 0,1 mm
Seneste prognose: 0,1 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- +0 hTidligere prognose: 28 h
Seneste prognose: 28 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | 0,6 °C | 0,6 °C | +0 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 0,2 mm | 0,2 mm | +0 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 0,1 mm | 0,1 mm | +0 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 28 h | 28 h | +0 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 4. nov. 2026, 02.17
Hentet: 4. nov. 2026, 02.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 4. nov. 2026, 06.21
Hentet: 4. nov. 2026, 07.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Sellaronda · Gennemgået: lokale eksempler og rundturens retninger
Selva · Dantercepies · Udvalg: eksemplerMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Pistestatus · Melding utilgængelig
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Kun udvalgte lokale eksempler, ikke en fuldstændig oversigt. Observationstidspunkt pr. element og adgang er ikke verificeret.
Liftstatus
- Dantercepies I · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Liftstatus opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Dantercepies II · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Liftstatus opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Selva · Dantercepies · Udvalg: pisteMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Liftstatus · Melding utilgængelig
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Kun én udvalgt pist, ikke en lokal total. Observationstidspunkt pr. element og adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
- Dantercepies - Selva · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus opført af kilden; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Sellaronda · Rundtur clockwiseMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 04.11.2026, 08:35
Pistestatus · Melding utilgængelig
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Kildens status for rundturen, ikke en lokal lifttotal. Opdateringen har ingen tidszone og verificerer ikke hver strækning.
Liftstatus
- Sellaronda clock'wise · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Rundturens række i kilden; opdateringen har hverken verificeret tidszone eller verificeret betydning af observationen.
Sellaronda · Rundtur counterclockwiseMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 13.05.2026, 17:26
Pistestatus · Melding utilgængelig
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Kildens status for rundturen, ikke en lokal lifttotal. Opdateringen har ingen tidszone og verificerer ikke hver strækning.
Liftstatus
- Sellaronda counter clock'wise · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Rundturens række i kilden; opdateringen har hverken verificeret tidszone eller verificeret betydning af observationen.
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Sellaronda · Gennemgået: lokale eksempler og rundturens retninger
Selva · Dantercepies · Udvalg: eksempler4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Selva · Dantercepies · Udvalg: piste4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Sellaronda · Rundtur clockwise4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 04.11.2026, 08:35
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Sellaronda · Rundtur counterclockwise4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 13.05.2026, 17:26
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Sellaronda · Gennemgået: lokale eksempler og rundturens retninger
Selva · Dantercepies · Udvalg: eksempler3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Selva · Dantercepies · Udvalg: piste3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Sellaronda · Rundtur clockwise3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 03.11.2026, 23:50
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Sellaronda · Rundtur counterclockwise3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 13.05.2026, 17:26
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Selva di Val Gardena?
For Selva di Val Gardena viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 06.21, modelleret snefald på 0 mm i 1.550 m, 0,1 mm i 2.000 m og 0,2 mm i 2.500 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Rome). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Selva di Val Gardena?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Selva di Val Gardena. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Selva di Val Gardena?
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Selva di Val Gardena. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Lige over Val Gardena, under Langkofel, har Saslong været vært for verdenscuppens styrtløb siden februar 1969. Den er 3,446 km lang, falder fra 2.249 til 1.410 m, har en gennemsnitlig hældning på 13,8 grader og er berømt for de tre kamelpukler.
Før din skidag
Er Selva det samme som Val Gardena?
Selva (Sëlva) er en landsby i Val Gardena og grænser op til Santa Cristina. Dalen er større end landsbyen, og vores prognose gælder kun punktet i Selva på cirka 1.563 m.[5]
Hvad er Saslong?
Verdenscuppens styrtløbsbane over Val Gardena: 3,446 km, 839 m højdeforskel, fra 2.249 m ned til 1.410 m, største hældning 29,6 grader. Kamelpuklerne er den mest kendte strækning, med et rekordspring på 88 m i 2003.[6]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Sellaronda · SkiområdeDolomiti Superski
- Selva di Val Gardena · Placering og højdeOpenStreetMap / Mapcarta
- Sellaronda · Kort over pisterneDolomiti Superski
- Sellaronda · Lift- og pistestatusDolomiti Superski
- Selva di Val Gardena · Placering og højdeWikipedia
- Saslong · Fakta og områdeinformationWikipedia