Tyrol · Østrig

Söll: sneprognose og vejret

For Söll viser prognosen fra MET Norway, udsendt 4. nov., 06.20, modelleret snefald på 0 mm i 700 m, 0 mm i 1.200 m og 0 mm i 1.800 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde

Meldte forhold for Söll: Lifte: 1 af 12 åbne (SkiWelt Söll · Opført af kilden: lifte og markerede pister; SkiWelt · official map; Hentet 4. nov., 10.08 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

Söll ligger i 703 m højde. Byen ligger cirka 9 km syd for Kufstein og 9 km øst for Wörgl, under Hohe Salve.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Åbent i dag
Lifte
1 af 12 åbneSkiWelt Söll · Opført af kilden: lifte og markerede pister
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: En anden gondolbane går til toppen af Hohe Salve på 1.828 m, og SkiWelt beskriver Sölls natskiløb, cirka 10 km, som Østrigs største. Tallene for SkiWelt gælder hele området, ikke kun Söll; prognosen bruger ét bypunkt.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Söll

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-3 – 11 °C · 1.200 m · 4. nov. – 6. nov.

MET Norway · Udstedt 4. nov., 06.20

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Værdierne i 700, 1.200 og 1.800 m er højdejusterede modelprognoser ved turistkontoret, ikke separate vejrstationer. Byens højde på operatørens kort er ikke en måling ved punktet.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 06.20 · Europe/Vienna · MET Norway

Temperaturprognose time for time3,6 °C
Temperaturprognose time for time-6°0°13°4. nov., 116. nov., 10
Prognoseværdier time for time
Söll · 1.200 m · Europe/Vienna
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 11.003,6074,91
4. nov. 2026, 12.005,4068,51,3
4. nov. 2026, 13.006,4065,81,7
4. nov. 2026, 14.006,8065,31,8
4. nov. 2026, 15.006,4068,11,7
4. nov. 2026, 16.005075,71,5
4. nov. 2026, 17.001,8088,21,2
4. nov. 2026, 18.000,8090,70,8
4. nov. 2026, 19.000,2093,40,5
4. nov. 2026, 20.00-0,6095,50,7
4. nov. 2026, 21.00-0,9093,71
4. nov. 2026, 22.00-1092,21,3
4. nov. 2026, 23.00-1,6093,31,7
5. nov. 2026, 00.00-1,6091,72
5. nov. 2026, 01.00-1,9090,92,2
5. nov. 2026, 02.00-2,7092,12,2
5. nov. 2026, 03.00-2,8091,12,1
5. nov. 2026, 04.00-3,1090,72
5. nov. 2026, 05.00-3,3089,91,9
5. nov. 2026, 06.00-3,1088,82
5. nov. 2026, 07.00-3,1088,11,9
5. nov. 2026, 08.00-1,3081,61,9
5. nov. 2026, 09.001,3074,21,5
5. nov. 2026, 10.004,50680,7
5. nov. 2026, 11.007,1060,60,8
5. nov. 2026, 12.009,10530,9
5. nov. 2026, 13.0010,3046,11,1
5. nov. 2026, 14.0010,9043,71,1
5. nov. 2026, 15.0010,5048,31,4
5. nov. 2026, 16.008067,21,3
5. nov. 2026, 17.005074,41,1
5. nov. 2026, 18.003,6080,80,6
5. nov. 2026, 19.002,4083,20,6
5. nov. 2026, 20.001,2083,20,9
5. nov. 2026, 21.00-0,1084,71
5. nov. 2026, 22.00-0,8086,11,1
5. nov. 2026, 23.00-1,50881,3
6. nov. 2026, 00.00-1,7086,31,2
6. nov. 2026, 01.00-1,6083,51,1
6. nov. 2026, 02.00-1,9081,31,1
6. nov. 2026, 03.00-2,2079,51,2
6. nov. 2026, 04.00-2,7078,51,3
6. nov. 2026, 05.00-3078,31,3
6. nov. 2026, 06.00-3,2077,91,2
6. nov. 2026, 07.00-3,3077,51,2
6. nov. 2026, 08.00-1,5076,51,3
6. nov. 2026, 09.002,60721,2
6. nov. 2026, 10.006,1061,30,8
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
21/48 h
Længste sammenhængende periode
11 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: 0 °C · 56 h

4. nov. 2026, 02.17 → 4. nov. 2026, 06.20

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: MET Norway · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Vienna

700 m6,6°C1.200 m3,6°C1.800 m0°C0°C · ≈ 1.800 m
Anslået 0 °C-niveau: ≈ 1.800 m
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 11.00 → 5. nov., 11.00

700 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.200 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.800 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

700 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 2,9°C
19—Over vurderingens grænse · 2,5°C
20—Over vurderingens grænse · 1,9°C
21—Over vurderingens grænse · 1,4°C
22—Over vurderingens grænse · 1,2°C
23—Over vurderingens grænse · 0,7°C
00—Over vurderingens grænse · 0,6°C
01—Over vurderingens grænse · 0,2°C
02—Over vurderingens grænse · -0,5°C
03—Over vurderingens grænse · -0,6°C
04—Over vurderingens grænse · -1°C
05—Over vurderingens grænse · -1,2°C
06—Over vurderingens grænse · -1,1°C
07—Over vurderingens grænse · -1,2°C
1.200 m

9 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · -0,1°C
19—Over vurderingens grænse · -0,5°C
20—Over vurderingens grænse · -1,1°C
21—Over vurderingens grænse · -1,5°C
22—Over vurderingens grænse · -1,7°C
23✓Egnet vejr · -2,3°C
00✓Egnet vejr · -2,4°C
01✓Egnet vejr · -2,7°C
02✓Egnet vejr · -3,4°C
03✓Egnet vejr · -3,6°C
04✓Egnet vejr · -3,9°C
05✓Egnet vejr · -4,2°C
06✓Egnet vejr · -4,1°C
07✓Egnet vejr · -4,1°C
1.800 m

14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -3,6°C
19✓Egnet vejr · -4°C
20✓Egnet vejr · -4,7°C
21✓Egnet vejr · -5,1°C
22✓Egnet vejr · -5,3°C
23✓Egnet vejr · -5,8°C
00✓Egnet vejr · -5,9°C
01✓Egnet vejr · -6,3°C
02✓Egnet vejr · -7°C
03✓Egnet vejr · -7,2°C
04✓Egnet vejr · -7,5°C
05✓Egnet vejr · -7,7°C
06✓Egnet vejr · -7,6°C
07✓Egnet vejr · -7,6°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

3,6°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

21 / 48 h

Længste kuldeperiode: 11 h

Temperaturprognose time for time3,6 °C
Temperaturprognose time for time-6°0°13°4. nov., 116. nov., 10
1.200 m · Europe/Vienna
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 2026-1,6° / 6,8°0 mm (13 h)
5. nov. 2026-3,3° / 10,9°0 mm (24 h)
6. nov. 2026-3,3° / 6,1°0 mm (11 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 06.20 · Hentet: 4. nov., 07.18 · Europe/Vienna

MET Norway ↗
Orientering på bjerget
700 m1.200 m1.800 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

Middeltemperaturen er uændret med den viste præcision.

Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 11.00 — 6. nov. 2026, 19.0056 h · 1.200 m · Europe/Vienna

Timer mellem udbyderens opdateringer4,1 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
+0 °CTidligere prognose: 2,1 °C
Seneste prognose: 2,1 °C
Samlet nedbørPrognose
+0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
+0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+0 hTidligere prognose: 21 h
Seneste prognose: 21 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose2,1 °C2,1 °C+0 °C
Samlet nedbørPrognose0 mm0 mm+0 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret0 mm0 mm+0 mm
Timer med egnet vejrModelleret21 h21 h+0 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

700 mNy prognose4. nov. 2026, 06.20
1.200 mNy prognose4. nov. 2026, 06.20
1.800 mNy prognose4. nov. 2026, 06.20

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

SkiWelt · Drift, afgrænset til village map

SkiWelt Söll · Opført af kilden: lifte og markerede pisterMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 1 / 12

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kun kortelementer opført af kilden. Intet observationstidspunkt pr. element og ingen verificering af adgang for skiløbere.

Liftstatus
  • 26 · 10er Gondelbahn Hexenwasser · Meldt åben · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 42 · 8er Gondelbahn Hohe Salve · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 43 · 4er Sesselbahn Keat · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 44 · Stöckl · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 45 · Hexen6er · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 46 · Rinner · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 47 · Hans im Glück · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 51 · Siller-Keat · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 57 · Knolln · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 58 · Hexenteppich 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 59 · Hexenteppich 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 0 · Mühlbichl (Übungsbereich im Dorf) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
Pistestatus
  • 40 · Familienabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 40 · Hohe Salve - Kraftalmabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 40a · Talabfahrt Söll · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 42 · Black Eagle (Gipfelabfahrt) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 42a · Gipfel - Hangbrücke · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 43 · Keatabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 43 · Trainingsstrecke Keat · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 43a · Skiweg Keat Siller - Hochsöll · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 44 · Stöcklabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 45 · Hexen6er-Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 46 · Rinnerabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 0 · Hexenwelle · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 0 · Boardercross - Red Viper · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 47 · Hans im Glück Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 0 · Hans im Glück Skiparcours · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 51 · Siller-Keat · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 51a · Siller-Keat · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 57 · Knollnabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 58 · Hexenteppich Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 0 · Trainingsstrecke Stöckl · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗

Hydro Tirol · Station Söll snow

Station Söll · 689 m · snedybde på jordenArkiveret melding

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 09.00
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Söll station (689 m) · Målt snedybde0
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

SkiWelt · Drift, afgrænset til village map

SkiWelt Söll · Opført af kilden: lifte og markerede pister4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 1 / 12

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

SkiWelt · Drift, afgrænset til village map

SkiWelt Söll · Opført af kilden: lifte og markerede pister3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 1 / 12

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Hydro Tirol · Station Söll snow

Station Söll · 689 m · snedybde på jorden4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
4. nov. 2026, 09.00
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Söll station (689 m) · Målt snedybde0
Officiel kilde ↗

Hydro Tirol · Station Söll snow

Station Söll · 689 m · snedybde på jorden3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
3. nov. 2026, 23.00
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
Söll station (689 m) · Målt snedybde0
Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Söll?

For Söll viser prognosen fra MET Norway, udsendt 4. nov., 06.20, modelleret snefald på 0 mm i 700 m, 0 mm i 1.200 m og 0 mm i 1.800 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde ↗

Hvilke lifte er åbne i Söll?

Lifte: 1 af 12 åbne (SkiWelt Söll · Opført af kilden: lifte og markerede pister; SkiWelt · official map; Hentet 4. nov., 10.08 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Tyrol · Østrig

Lær bjerget at kende

Fra byen kører gondolbanen Hexenwasser op til 1.160 m. Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.

Byens højde
703 m[5]
Lift fra byen
Hexenwasser · 1.160 m[6]
Prognosepunkt
Söll[2]

Før din skidag

Hvilken lift fører fra Söll op til pisterne?

Fra byen kører gondolbanen Hexenwasser op til 1.160 m.[6]

Hvordan hænger Söll sammen med SkiWelt?

En anden gondolbane går til toppen af Hohe Salve på 1.828 m, og SkiWelt beskriver Sölls natskiløb, cirka 10 km, som Østrigs største.[6][5]

Er prognoserne for 700, 1.200 og 1.800 m ved Söll observationer?

Nej. Det er modelværdier justeret til 700, 1.200 og 1.800 m ved ét repræsentativt punkt (Söll).[2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Söll · SkiområdeSkiWelt
  2. Söll · Placering og højdeWilder Kaiser
  3. SkiWelt · Kort over pisterneSkiWelt
  4. SkiWelt · Lift- og pistestatusSkiWelt
  5. Söll · Fakta og områdeinformationWikipedia
  6. Söll · SkiområdeSkiWelt
  7. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo