Salzburg · Østrig

St. Johann–Alpendorf: sneprognose og vejret

For St. Johann–Alpendorf viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 10.00, modelleret snefald på 0 mm i 800 m, 0 mm i 1.300 m og 0 mm i 1.800 m i de 24 timer fra 4. nov., 18.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde

Meldte forhold for St. Johann–Alpendorf: Lifte: 0 af 11 åbne (St. Johann · Alpendorf · Opført af kilden: fanegruppe i kilden; Snow Space Salzburg; Hentet 4. nov., 17.53 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

St. Johann–Alpendorf er en højtliggende destination i Snow Space Salzburg; prognosen bruger et punkt i Alpendorf Gondelbahn.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Lukket i dag
Lifte
0 af 11 åbneSt. Johann · Alpendorf · Opført af kilden: fanegruppe i kilden
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Det fælles skiområde omfatter flere byer; tallene gælder ikke denne by alene. Se åbne forbindelser i den officielle melding.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · St. Johann–Alpendorf

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Åbn skiområdets melding

St. Johann–Alpendorf

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

3 – 8 °C · 1.300 m · 4. nov. – 6. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 4. nov., 10.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

For St. Johann–Alpendorf er værdierne i 800, 1.300 og 1.800 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet Alpendorf Gondelbahn, ikke observationer eller separate vejrstationer.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 10.00 · Europe/Vienna · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time4,4 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°11°4. nov., 186. nov., 17
Prognoseværdier time for time
St. Johann–Alpendorf · 1.300 m · Europe/Vienna
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 18.004,40722,7
4. nov. 2026, 19.0040712,8
4. nov. 2026, 20.003,80732,4
4. nov. 2026, 21.003,50732,8
4. nov. 2026, 22.003,40732,9
4. nov. 2026, 23.003,30732,6
5. nov. 2026, 00.003,20742,4
5. nov. 2026, 01.0030742,6
5. nov. 2026, 02.003,10712,6
5. nov. 2026, 03.003,10712,6
5. nov. 2026, 04.003,20692,7
5. nov. 2026, 05.003,30672,7
5. nov. 2026, 06.003,40662,6
5. nov. 2026, 07.003,30652,6
5. nov. 2026, 08.003,80642,3
5. nov. 2026, 09.004,20651,9
5. nov. 2026, 10.005,10711,3
5. nov. 2026, 11.0060731,2
5. nov. 2026, 12.0070650,9
5. nov. 2026, 13.007,60700,7
5. nov. 2026, 14.008,20630,6
5. nov. 2026, 15.008,10661,1
5. nov. 2026, 16.007,40651,6
5. nov. 2026, 17.006,30671,8
5. nov. 2026, 18.006,20662
5. nov. 2026, 19.0060651,6
5. nov. 2026, 20.0060591,6
5. nov. 2026, 21.005,90521,6
5. nov. 2026, 22.005,50491,5
5. nov. 2026, 23.005,20481,3
6. nov. 2026, 00.004,90491
6. nov. 2026, 01.004,70501
6. nov. 2026, 02.005,30430,8
6. nov. 2026, 03.004,40481,4
6. nov. 2026, 04.005,30390,7
6. nov. 2026, 05.004,40441
6. nov. 2026, 06.005,10401,1
6. nov. 2026, 07.004,30431,1
6. nov. 2026, 08.004,30441
6. nov. 2026, 09.005,40410,3
6. nov. 2026, 10.005,20500,4
6. nov. 2026, 11.005,80490,3
6. nov. 2026, 12.006,60520,5
6. nov. 2026, 13.007,10650,6
6. nov. 2026, 14.007,10700,4
6. nov. 2026, 15.006,90700,5
6. nov. 2026, 16.006,70620,5
6. nov. 2026, 17.007,10541,5
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
0/48 h
Længste sammenhængende periode
0 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Vienna

800 m6,8°C1.300 m4,4°C1.800 m1,1°C
Ingen 0 °C-krydsning mellem tilgængelige højder
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 18.00 → 5. nov., 18.00

800 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.300 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.800 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

800 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 4,1°C
19—Over vurderingens grænse · 3,9°C
20—Over vurderingens grænse · 3,5°C
21—Over vurderingens grænse · 3,4°C
22—Over vurderingens grænse · 3,3°C
23—Over vurderingens grænse · 3,1°C
00—Over vurderingens grænse · 2,9°C
01—Over vurderingens grænse · 2,7°C
02—Over vurderingens grænse · 2,6°C
03—Over vurderingens grænse · 2,5°C
04—Over vurderingens grænse · 2,5°C
05—Over vurderingens grænse · 2,4°C
06—Over vurderingens grænse · 2,4°C
07—Over vurderingens grænse · 2,3°C
1.300 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 1,9°C
19—Over vurderingens grænse · 1,5°C
20—Over vurderingens grænse · 1,4°C
21—Over vurderingens grænse · 1,1°C
22—Over vurderingens grænse · 1°C
23—Over vurderingens grænse · 0,9°C
00—Over vurderingens grænse · 0,9°C
01—Over vurderingens grænse · 0,7°C
02—Over vurderingens grænse · 0,6°C
03—Over vurderingens grænse · 0,6°C
04—Over vurderingens grænse · 0,6°C
05—Over vurderingens grænse · 0,5°C
06—Over vurderingens grænse · 0,5°C
07—Over vurderingens grænse · 0,4°C
1.800 m

10 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · -1,2°C
19—Over vurderingens grænse · -1,6°C
20—Over vurderingens grænse · -1,6°C
21—Over vurderingens grænse · -2°C
22✓Egnet vejr · -2,1°C
23✓Egnet vejr · -2,1°C
00✓Egnet vejr · -2,1°C
01✓Egnet vejr · -2,3°C
02✓Egnet vejr · -2,4°C
03✓Egnet vejr · -2,5°C
04✓Egnet vejr · -2,5°C
05✓Egnet vejr · -2,5°C
06✓Egnet vejr · -2,4°C
07✓Egnet vejr · -2,6°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

4,4°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

0 / 48 h

Længste kuldeperiode: 0 h

Temperaturprognose time for time4,4 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°11°4. nov., 186. nov., 17
1.300 m · Europe/Vienna
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 20263,3° / 4,4°0 mm (6 h)
5. nov. 20263° / 8,2°0 mm (24 h)
6. nov. 20264,3° / 7,1°0 mm (18 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 10.00 · Hentet: 4. nov., 13.17 · Europe/Vienna

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
800 m1.300 m1.800 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv

Hvad har ændret sig i prognosen?

Prognosekilden eller beregningen har ændret sig.

Sammenligningsdetaljer

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

Udstedt: 4. nov. 2026, 10.00 · Hentet: 4. nov. 2026, 13.17
Åbn gemt prognose ↗

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Snow Space Salzburg · Drift, afgrænset til tab

St. Johann · Alpendorf · Opført af kilden: fanegruppe i kildenMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 11

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Gruppe opført af kilden, ikke en verificeret fuldstændig oversigt. Pistesegmenter bevarer kildens sværhedsgrad, nummer og længde. Skiruter og navngivne forbindelser er adskilte. Observationstidspunkt og offentlig adgang er ikke verificeret.

Liftstatus
  • Buchaubahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Strassalmbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Alpendorf Gondelbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Gernkogelbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Hirschkogelbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Obergassalmbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Sonntagskogelbahn 3 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 32 Stegbachlift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 35b Übungslift Obergassalm · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Tellerlift Kreistenalm · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Tellerlift Obergassalm · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
  • 31 Hirschkogel · 1240m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 33 Einfahrt Kessel · 1390m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 34 Buchau Skiweg · 2190m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 35 Obergass · 1600m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 35a Übungshang Obergass · 660m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 35b Übungshang Obergass · 340m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 36 Talabfahrt Alpendorf · 4290m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 37a Übungshang Kreisten · 360m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Umfahrung Hahnbaumalm (Hahnbaum) · 1400m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 30 Sonntagskogel · 1240m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 31 Hirschkogel · 690m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 34 Buchau Abfahrt · 3220m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 35 Obergass · 1100m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 36 Talabfahrt Alpendorf · 1190m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Talabfahrt - medium · 540m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 30 Habergeiss-Ritt · 535m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 32 Stegbach Abfahrt · 1610m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 32a Schlangengrube · 1775m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 33 Hexenschuss · 272m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗

GeoSphere · Station St. Johann im Pongau town

St. Johann im Pongau · station i byenArkiveret melding

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
1. apr. 2026
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
St. Johann im Pongau (634 m) · Målt snedybdeDaglig samlet snedybde på jorden, målt manuelt (sh_manu), i centimeter. Tidsstemplet angiver dagen.4
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Snow Space Salzburg · Drift, afgrænset til tab

St. Johann · Alpendorf · Opført af kilden: fanegruppe i kilden4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 11

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Snow Space Salzburg · Drift, afgrænset til tab

St. Johann · Alpendorf · Opført af kilden: fanegruppe i kilden3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 11

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

GeoSphere · Station St. Johann im Pongau town

St. Johann im Pongau · station i byen4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
1. apr. 2026
Værdier meldt af kilden
Målestedcm
St. Johann im Pongau (634 m) · Målt snedybdeDaglig samlet snedybde på jorden, målt manuelt (sh_manu), i centimeter. Tidsstemplet angiver dagen.4
Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i St. Johann–Alpendorf?

For St. Johann–Alpendorf viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 10.00, modelleret snefald på 0 mm i 800 m, 0 mm i 1.300 m og 0 mm i 1.800 m i de 24 timer fra 4. nov., 18.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde ↗

Hvor meget sne er der i St. Johann–Alpendorf?

PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i St. Johann–Alpendorf. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗

Hvilke lifte er åbne i St. Johann–Alpendorf?

Lifte: 0 af 11 åbne (St. Johann · Alpendorf · Opført af kilden: fanegruppe i kilden; Snow Space Salzburg; Hentet 4. nov., 17.53 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Salzburg · Østrig

Lær bjerget at kende

Landskabet ved St. Johann–Alpendorf er skematisk, ikke et kort eller en visning af aktuelle forhold.

Beliggenhed
St. Johann–Alpendorf[1]
Skiområde
Snow Space Salzburg[1]
Prognosepunkt
Alpendorf Gondelbahn[2]

Før din skidag

Er St. Johann–Alpendorf hele skiområdet Snow Space Salzburg?

Nej. Snow Space Salzburg omfatter flere byer, og St. Johann–Alpendorf er kun én af dem; områdets tal er ikke en lokal opgørelse.[1]

Er forbindelserne omkring St. Johann–Alpendorf åbne?

Se den officielle lift- og pistemelding før afgang fra St. Johann–Alpendorf. Et kort bekræfter ikke åbning.[4]

Er prognoserne for 800, 1.300 og 1.800 m ved St. Johann–Alpendorf observationer?

Nej. Det er modelværdier justeret til 800, 1.300 og 1.800 m ved ét repræsentativt punkt (Alpendorf Gondelbahn).[2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Snow Space Salzburg · SkiområdeSnow Space Salzburg
  2. St. Johann–Alpendorf · Placering og højdeOpenStreetMap bidragsydere / Mapcarta
  3. Snow Space Salzburg · Kort over pisterneSnow Space Salzburg
  4. Snow Space Salzburg · Lift- og pistestatusSnow Space Salzburg
  5. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo