Bayern · Tyskland

Sudelfeld: sneprognose og vejret

For Sudelfeld viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 16.00, modelleret snefald på 0 mm i 850 m, 0 mm i 1.200 m og 0 mm i 1.560 m i de 24 timer fra 8. nov., 19.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Berlin). Prognosekilde

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Sudelfeld og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Seneste melding 8. nov., 18.29 · ikke aktuel. Skiområdets officielle information

Sudelfeld er et skiområde ved Bayrischzell (Mangfallgebirge). Liftene går fra omkring 850 m i dalen til 1.563 m.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Ingen aktuel melding
Lifte
0 af 13 åbneSudelfeld ski area · Pister · operator map lifts and
Pister
0 af 26 åbneSudelfeld ski area · Pister · operator map lifts and
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Denne side dækker skiområdet Sudelfeld, der drives af Bergbahnen Sudelfeld GmbH & Co. KG. Brauneck, Spitzingsee og Wallberg er selvstændige skiområder og er ikke dækket her. Prognosen bruger ét punkt ved dalstationen Schwebelift Bayrischzell.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Ingen nylige lokale meldinger

Skematisk bjerglandskab · Sudelfeld

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

2 – 9 °C · 1.200 m · 8. nov. – 10. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 8. nov., 16.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

For Sudelfeld er værdierne i 850, 1.200 og 1.560 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet dalstationen Schwebelift Bayrischzell, ikke observationer eller separate vejrstationer.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 8. nov. 2026, 16.00 · Europe/Berlin · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time2,3 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°11°8. nov., 1910. nov., 18
Prognoseværdier time for time
Sudelfeld · 1.200 m · Europe/Berlin
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
8. nov. 2026, 19.002,30731,2
8. nov. 2026, 20.001,90751,3
8. nov. 2026, 21.0020761,5
8. nov. 2026, 22.0020771,4
8. nov. 2026, 23.002,10771,2
9. nov. 2026, 00.0020791,4
9. nov. 2026, 01.001,90791,5
9. nov. 2026, 02.0020771,6
9. nov. 2026, 03.0020761,7
9. nov. 2026, 04.002,30721,6
9. nov. 2026, 05.002,70701,7
9. nov. 2026, 06.002,70701,7
9. nov. 2026, 07.002,70691,7
9. nov. 2026, 08.002,90691,7
9. nov. 2026, 09.003,90661,7
9. nov. 2026, 10.005,40631,4
9. nov. 2026, 11.007,20621,7
9. nov. 2026, 12.008,10581,9
9. nov. 2026, 13.008,50581,9
9. nov. 2026, 14.008,50581,4
9. nov. 2026, 15.008,20621,1
9. nov. 2026, 16.007,20682,9
9. nov. 2026, 17.006,10,4792,1
9. nov. 2026, 18.005,80,6811,4
9. nov. 2026, 19.005,40,9841,5
9. nov. 2026, 20.005,21,1852,4
9. nov. 2026, 21.005,60,7832,9
9. nov. 2026, 22.005,90,4823,3
9. nov. 2026, 23.0060,2822,6
10. nov. 2026, 00.005,90,1842,4
10. nov. 2026, 01.0060,1852,5
10. nov. 2026, 02.006,20,1852,6
10. nov. 2026, 03.006,20,2862,4
10. nov. 2026, 04.006,40,1852,5
10. nov. 2026, 05.006,60,2852
10. nov. 2026, 06.006,70,4862,2
10. nov. 2026, 07.006,91882,6
10. nov. 2026, 08.006,90,5902,8
10. nov. 2026, 09.007,30,6903,5
10. nov. 2026, 10.007,50,5913,9
10. nov. 2026, 11.007,80,6934
10. nov. 2026, 12.008,70,2903,9
10. nov. 2026, 13.008,40,2923,2
10. nov. 2026, 14.008,20,5953
10. nov. 2026, 15.008,10,3962,5
10. nov. 2026, 16.007,80,2952,1
10. nov. 2026, 17.007,20951,9
10. nov. 2026, 18.006,80961,4
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
0/48 h
Længste sammenhængende periode
0 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,2 °C · 66 h

8. nov. 2026, 10.00 → 8. nov. 2026, 16.00

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Berlin

850 m2,8°C1.200 m2,3°C1.560 m0,8°C
Ingen 0 °C-krydsning mellem tilgængelige højder
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

8. nov., 19.00 → 9. nov., 19.00

850 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.200 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.560 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

850 m

0 h · Egnet vejr · 13/13 vurderede timer

19—Over vurderingens grænse · 1,5°C
20—Over vurderingens grænse · 1,4°C
21—Over vurderingens grænse · 1,1°C
22—Over vurderingens grænse · 1°C
23—Over vurderingens grænse · 1,2°C
00—Over vurderingens grænse · 1,3°C
01—Over vurderingens grænse · 1,2°C
02—Over vurderingens grænse · 1,2°C
03—Over vurderingens grænse · 1,3°C
04—Over vurderingens grænse · 1,2°C
05—Over vurderingens grænse · 1,5°C
06—Over vurderingens grænse · 1,3°C
07—Over vurderingens grænse · 1,1°C
1.200 m

0 h · Egnet vejr · 13/13 vurderede timer

19—Over vurderingens grænse · 0°C
20—Over vurderingens grænse · -0,2°C
21—Over vurderingens grænse · -0,1°C
22—Over vurderingens grænse · 0°C
23—Over vurderingens grænse · 0,1°C
00—Over vurderingens grænse · 0,2°C
01—Over vurderingens grænse · 0,1°C
02—Over vurderingens grænse · 0°C
03—Over vurderingens grænse · -0,1°C
04—Over vurderingens grænse · -0,1°C
05—Over vurderingens grænse · 0,2°C
06—Over vurderingens grænse · 0,2°C
07—Over vurderingens grænse · 0,1°C
1.560 m

0 h · Egnet vejr · 13/13 vurderede timer

19—Over vurderingens grænse · -1,3°C
20—Over vurderingens grænse · -1,3°C
21—Over vurderingens grænse · -1°C
22—Over vurderingens grænse · -0,7°C
23—Over vurderingens grænse · -0,4°C
00—Over vurderingens grænse · -0,4°C
01—Over vurderingens grænse · -0,6°C
02—Over vurderingens grænse · -0,8°C
03—Over vurderingens grænse · -1°C
04—Over vurderingens grænse · -1,2°C
05—Over vurderingens grænse · -1,3°C
06—Over vurderingens grænse · -1,4°C
07—Over vurderingens grænse · -1,3°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

2,3°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

0 / 48 h

Længste kuldeperiode: 0 h

Temperaturprognose time for time2,3 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°11°8. nov., 1910. nov., 18
1.200 m · Europe/Berlin
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
8. nov. 20261,9° / 2,3°0 mm (5 h)
9. nov. 20261,9° / 8,5°4,3 mm (24 h)
10. nov. 20265,9° / 8,7°5,8 mm (19 h)

Udbyderens opdatering: 8. nov., 16.00 · Hentet: 8. nov., 18.18 · Europe/Berlin

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
850 m1.200 m1.560 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,2°C varmere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode8. nov. 2026, 19.00 — 11. nov. 2026, 13.0066 h · 1.200 m · Europe/Berlin

Timer mellem udbyderens opdateringer6 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
+0,2 °CTidligere prognose: 5,9 °C
Seneste prognose: 6,1 °C
Samlet nedbørPrognose
-0,8 mmTidligere prognose: 10,9 mm
Seneste prognose: 10,1 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
+0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+0 hTidligere prognose: 0 h
Seneste prognose: 0 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose5,9 °C6,1 °C+0,2 °C
Samlet nedbørPrognose10,9 mm10,1 mm-0,8 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret0 mm0 mm+0 mm
Timer med egnet vejrModelleret0 h0 h+0 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

850 mNy prognose8. nov. 2026, 16.00
1.200 mNy prognose8. nov. 2026, 16.00
1.560 mNy prognose8. nov. 2026, 16.00

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Sudelfeld · Pister · operator map lifts and

Sudelfeld ski area · Pister · operator map lifts andArkiveret melding

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
8. nov. 2026, 03.45

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 13

Pistestatus · 0 / 26

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Operator map inventory. 1 ski routes or other non-piste items are listed separately and not counted as pistes. The map update time has no stated timezone; item observation times are not given.

Liftstatus
  • B Kitzlahner-4er-Sesselbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • C Waldkopf-6er-Sesselbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • J Mittleres Sudelfeldlift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • F Rosengassenlift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • H Vogelsanglift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • I Wallerlift Monte Gogo · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • L Doppelschlepplift Wedellift 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • M Hotellift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • E Schöngrat-3er-Sesselbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • A Schwebelift Bayrischzell · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • N Kinderland · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • D Sudelfeldkopf-8er-Sesselbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • L Doppelschlepplift Wedellift II · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
Pistestatus
  • 1a Waldkopf Fis · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 1b Waldkopf Variante · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 2 Westabfahrt Waldkopf · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 3 Familienabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 4 Sauhöll · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 5 Hotelhang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 6 Bröselalmschuss · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 7 Wedellift 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 7a Wedellift 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 9 Herrenabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 10 Damenabfahrt 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 11 Damenabfahrt 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 11a Mittleres Sudelfeld · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 18 Grafenherbergschuss · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 12 Waller Mahd · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 13 Vogelsang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 14 Rosengasse · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 15 Schönauer · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 15a Rosengasse Skiweg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 16 Jaga Mahd · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 16a Weiße Perle · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 17 Sudelfeldkopf · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 17a Sudelfeldkopf-Ost · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 17b Sudelfeldkopf · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 19 Oswald Piste · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 9a Einfahrt Talabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Sudelfeld · Pister · operator map lifts and

Sudelfeld ski area · Pister · operator map lifts and8. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
8. nov. 2026, 03.45

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 13

Pistestatus · 0 / 26

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Nyheder fra skiområdet

Alle nyheder om skiområdet

Endnu ingen nyheder for Sudelfeld. Notitser offentliggøres kun fra kilder med et registreret grundlag for genbrug, og der er intet registreret for dette skiområde. Seneste liftmelding: 8. november 2026, 03.45 UTC+1.

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Sudelfeld ?

For Sudelfeld viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 16.00, modelleret snefald på 0 mm i 850 m, 0 mm i 1.200 m og 0 mm i 1.560 m i de 24 timer fra 8. nov., 19.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Berlin). Prognosekilde ↗

Hvor meget sne er der i Sudelfeld ?

PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Sudelfeld. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Seneste melding 8. nov., 18.29 · ikke aktuel. Skiområdets officielle information ↗

Hvilke lifte er åbne i Sudelfeld ?

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Sudelfeld. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Seneste melding 8. nov., 18.29 · ikke aktuel. Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Bayern · Tyskland

Lær bjerget at kende

Blandt liftene på operatørens liste er Schwebelift Bayrischzell, Sudelfeldkopf-8er-Sesselbahn, Kitzlahner-4er-Sesselbahn og Waldkopf-6er-Sesselbahn. Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.

Liftenes højde
800–1.563 m[6]
Åbningstider under skiløb
08:30–16:30[5]
Prognosepunkt
Dalstationen Schwebelift Bayrischzell[2]

Før din skidag

Hvornår kan man stå på ski i skiområdet Sudelfeld?

Åbningsdagene fastsættes af operatøren og afhænger af sneen. Operatørens statussider (tjekket den 8. november 2026) er referencen; siden viser deres antal lifte og pister, hvor PisteWindow kan læse dem.[4]

Hvor kommer liftstatus og snedybde på siden fra?

Lift- og pistestatus kommer fra operatørens officielle interaktive pistekort (Intermaps). Der er endnu ikke verificeret en snekilde inden for skiterrænet, så snedybden vises som ikke tilgængelig.[4]

Er prognoserne for 850, 1.200 og 1.560 m i Sudelfeld observationer?

Nej. Det er modelværdier justeret til 850, 1.200 og 1.560 m, beregnet i ét repræsentativt punkt (dalstationen Schwebelift Bayrischzell).[2]

Dækker siden også Brauneck, Spitzingsee og Wallberg?

Nej. Brauneck, Spitzingsee og Wallberg er selvstændige skiområder og er ikke dækket her; siden dækker kun Sudelfeld.[7]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Bergbahnen Sudelfeld · SkiområdeBergbahnen Sudelfeld
  2. OpenStreetMap contributors · Placering og højdeOpenStreetMap bidragsydere
  3. Bergbahnen Sudelfeld · Kort over pisterneBergbahnen Sudelfeld
  4. Bergbahnen Sudelfeld / Intermaps · Lift- og pistestatusBergbahnen Sudelfeld / Intermaps
  5. Bergbahnen Sudelfeld · Vejr-, lift- og pistemeldingBergbahnen Sudelfeld
  6. Wikipedia · Fakta og områdeinformationWikipedia
  7. Alpen Plus Partner GbR · Områdets afgrænsningAlpen Plus Partner GbR
  8. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo