Sälen · Dalarna · Sverige
Tandådalen/ Hundfjället (Sälen): sneprognose og vejret
For Tandådalen/Hundfjället (Sälen) viser prognosen fra Open-Meteo · MET Nordic, udsendt 4. nov., 22.00, modelleret snefald på 0 mm i 650 m, 0 mm i 750 m og 0 mm i 850 m i de 24 timer fra 5. nov., 04.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Stockholm). Prognosekilde
Meldte forhold for Tandådalen/Hundfjället (Sälen): Lifte: 0 af 26 åbne (Sälen · Tandådalen; SkiStar; Hentet 5. nov., 03.37 · kildetid ubekræftet). Snedybde: 0 cm (ved Marsh below Väggen · Tandådalen / Hundfjället shared terrain sensor; skiområdets melding; SkiStar; Hentet 5. nov., 03.37 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Fra de åbne carvingpister i Östra Tandådalen til Hundfjällets skovklædte nedfarter: sammenlign vejret efter højde, før du vælger, hvor du vil stå på ski.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- 0 af 26 åbneSälen · Tandådalen
- Sälen · Hundfjället 0 af 21 åbne
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- 0 cmved Marsh below Väggen · Tandådalen / Hundfjället shared terrain sensor · skiområdets melding
- Sæson
- Åbner 11. dec. · om 36 dageOperatørens sæsondatoer · Kontrolleret 3. nov. 2026
Områdets dækning: Siden dækker de forbundne områder Tandådalen og Hundfjället. Meldingerne beholder hvert områdes navn; Lindvallen, Högfjället og tal for hele Sälen ligger uden for deres dækning.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
-4 – 3 °C · 750 m · 5. nov. – 7. nov.
Open-Meteo · MET Nordic · Udstedt 4. nov., 22.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Prognoserne i 650, 750 og 850 m er højdejusterede modelværdier for ét repræsentativt punkt for parret. De er ikke særskilte stationer, prognoser for hver retning eller præcise angivelser af base- og tophøjder.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 22.00 · Europe/Stockholm · Open-Meteo · MET Nordic
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 5. nov. 2026, 04.00 | -0,4 | 0 | 95 | 3,4 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | -0,7 | 0 | 96 | 3,1 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | -1,1 | 0 | 96 | 2,8 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | -1 | 0 | 95 | 3,6 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | -0,4 | 0 | 93 | 4 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | 0,6 | 0 | 90 | 3,9 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | 1,6 | 0 | 85 | 4 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 2,4 | 0 | 80 | 3,9 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 2,8 | 0 | 74 | 3,8 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 2,9 | 0 | 71 | 4,1 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 2,8 | 0 | 72 | 4,1 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 2,3 | 0 | 74 | 4 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 1,1 | 0 | 79 | 3,7 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 0,6 | 0 | 79 | 4,1 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 0,3 | 0 | 80 | 4,1 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 0,1 | 0 | 80 | 3,4 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 0 | 0 | 81 | 3,7 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | -0,1 | 0 | 82 | 4,6 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | -0,2 | 0 | 85 | 4,5 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | -0,3 | 0 | 85 | 4,3 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | -0,8 | 0 | 88 | 2,5 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | -1,5 | 0 | 88 | 2,7 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | -1,7 | 0 | 86 | 3,3 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | -1,9 | 0 | 85 | 3,3 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | -2,4 | 0 | 84 | 2,4 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | -2,9 | 0 | 85 | 1,7 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | -3,3 | 0 | 85 | 1,3 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | -3,6 | 0 | 84 | 1,1 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | -4 | 0 | 87 | 1,3 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | -3,3 | 0 | 86 | 1,3 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | -1,1 | 0 | 80 | 1,9 |
| 6. nov. 2026, 11.00 | 0,3 | 0 | 72 | 2,6 |
| 6. nov. 2026, 12.00 | 0,7 | 0 | 72 | 2,8 |
| 6. nov. 2026, 13.00 | 0,8 | 0 | 74 | 2,7 |
| 6. nov. 2026, 14.00 | 0,5 | 0 | 78 | 2,5 |
| 6. nov. 2026, 15.00 | -0,1 | 0 | 84 | 2,2 |
| 6. nov. 2026, 16.00 | -1,3 | 0 | 92 | 1,8 |
| 6. nov. 2026, 17.00 | -2 | 0 | 95 | 1,5 |
| 6. nov. 2026, 18.00 | -2,4 | 0 | 96 | 1,2 |
| 6. nov. 2026, 19.00 | -2,6 | 0 | 96 | 0,9 |
| 6. nov. 2026, 20.00 | -2,6 | 0 | 93 | 0,9 |
| 6. nov. 2026, 21.00 | -2,5 | 0 | 88 | 0,9 |
| 6. nov. 2026, 22.00 | -2,6 | 0 | 84 | 0,9 |
| 6. nov. 2026, 23.00 | -2,6 | 0 | 81 | 0,8 |
| 7. nov. 2026, 00.00 | -2,8 | 0 | 81 | 0,8 |
| 7. nov. 2026, 01.00 | -3 | 0 | 82 | 0,9 |
| 7. nov. 2026, 02.00 | -3,1 | 0 | 82 | 1,1 |
| 7. nov. 2026, 03.00 | -3,3 | 0 | 83 | 1,3 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 22/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 12 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0,4 °C · 62 h
4. nov. 2026, 17.00 → 4. nov. 2026, 22.00
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Kilde: Open-Meteo · MET Nordic · CC BY 4.0
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Stockholm
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
-0,2°C
Vind: 3,9 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MET Nordic · Prognose udstedt: 4. nov., 22.00-0,4°C
Vind: 3,4 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MET Nordic · Prognose udstedt: 4. nov., 22.00-1,7°C
Vind: 2,6 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MET Nordic · Prognose udstedt: 4. nov., 22.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
5. nov., 04.00 → 6. nov., 04.00
650 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
750 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
850 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
4 h · Egnet vejr · 4/4 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 4/4 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 4/4 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
-0,4°Mulighed for sneproduktion
22 / 48 hLængste kuldeperiode: 12 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 5. nov. 2026 | -1,1° / 2,9° | 0 mm (20 h) |
| 6. nov. 2026 | -4° / 0,8° | 0 mm (24 h) |
| 7. nov. 2026 | -3,3° / -2,8° | 0 mm (4 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 22.00 · Hentet: 4. nov., 23.17 · Europe/Stockholm
Open-Meteo · MET Nordic ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
0,4°C koldere i de fælles prognosetimer.
Fælles prognoseperiode5. nov. 2026, 04.00 — 7. nov. 2026, 18.0062 h · 750 m · Europe/Stockholm
Timer mellem udbyderens opdateringer5 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- -0,4 °CTidligere prognose: -0,6 °C
Seneste prognose: -1 °C - Samlet nedbørPrognose
- +0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- +0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- +4 hTidligere prognose: 28 h
Seneste prognose: 32 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | -0,6 °C | -1 °C | -0,4 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 28 h | 32 h | +4 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 4. nov. 2026, 17.00
Hentet: 4. nov. 2026, 18.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 4. nov. 2026, 22.00
Hentet: 4. nov. 2026, 23.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
SkiStar · Sälen
Sälen · TandådalenMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Lifter åbne for sæsonen: 0 / 26
| Målested | cm |
|---|---|
| Marsh below Väggen · Tandådalen / Hundfjället shared terrain sensor · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng på myren nedanför Väggen | 0 |
| Tandådalen · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Stora Backen) | 0 |
| Tandådalen · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| Tandådalen · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
Kildeoplysninger: Sektoroversigt opført af kilden. Åben for sæsonen er ikke aktuel offentlig drift. Pistesammendraget og de navngivne rækker stemmer ikke overens, så den opførte pisteoversigt er ufuldstændig.
Liftstatus
- Pulsen Express · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Tandådalen Express · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Östliften 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Östliften 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Kvilliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Norrliften 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Norrliften 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Parliften 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Parliften 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Solliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Barnliften östra · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Transportliften östra · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Kalvenliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Skidskoleliften 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Skidskoleliften 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Teknikliften 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Teknikliften 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Barnliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Topplänken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Tunnelliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Förbindelseliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Kotten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Rullband Östra Tandådalen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Rullband Skidskoleliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Rullband Tandådalstorget · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Rullband Tandådalen Express · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
Pistestatus
- Valles skidland Östra Tandådalstorget · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Valles Skidland Tandådalstorget · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Pulsen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Barnbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Familjebacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Barnens Fjäll · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Barnområdet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Gusjöbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Killybacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Femåbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Snösvängen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Kröken/Fun Ride · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Skogsbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Solbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Albacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Myrbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Flatfjällsbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Åsbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Kalvåsbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Blixten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Svansen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Puckeln · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Specialen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Stora Backen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Hanget · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Stjärnfallet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Kometen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Valleslingan · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Tandådalen Big Air Arena · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- SkiStar Snow Park Red · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- SkiStar Snow Park Blue · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
Sälen · HundfjälletMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Lifter åbne for sæsonen: 0 / 21
| Målested | cm |
|---|---|
| Marsh below Väggen · Tandådalen / Hundfjället shared terrain sensor · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng på myren nedanför Väggen | 0 |
| Hundfjället · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Familjebacken) | 0 |
| Hundfjället · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| Hundfjället · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
Kildeoplysninger: Sektoroversigt opført af kilden. Åben for sæsonen er ikke aktuel offentlig drift. Pistesammendraget og de navngivne rækker stemmer ikke overens, så den opførte pisteoversigt er ufuldstændig.
Liftstatus
- Väggenbanan · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- East Express · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- West Express · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Grytanliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Ravinliften 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Ravinliften 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Toppliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Lången 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Lången 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Lavenliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Vinkelliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Barnliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Bredas lift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Stockenliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Trolliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Lines lift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Förbindelseliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Kvarten 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Kvarten 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Rullband Hundfjällstorget · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Rullband Trollbäckstorget · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
Pistestatus
- Lätta Nedfarten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Barnbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Skidskolebacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Trollskogen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Myrstigen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Vita Ringen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Familjebacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Ljungbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Ravinbacke 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Ravinbacke 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Granbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Källbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Sixtenbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Långbacken 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Långbacken 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Långbacken 3 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Långbacken 4 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Fjällfen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Näsbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Väggen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Worldcupbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Branten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Göstabacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Genvägen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Trollsvansen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Lavenvägen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Fun Ride · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
SkiStar · Sälen
Sälen · Tandådalen5. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Lifter åbne for sæsonen: 0 / 26
| Målested | cm |
|---|---|
| Marsh below Väggen · Tandådalen / Hundfjället shared terrain sensor · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng på myren nedanför Väggen | 0 |
| Tandådalen · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Stora Backen) | 0 |
| Tandådalen · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| Tandådalen · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
Sälen · Hundfjället5. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Lifter åbne for sæsonen: 0 / 21
| Målested | cm |
|---|---|
| Marsh below Väggen · Tandådalen / Hundfjället shared terrain sensor · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng på myren nedanför Väggen | 0 |
| Hundfjället · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Familjebacken) | 0 |
| Hundfjället · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| Hundfjället · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
SkiStar · Sälen
Sälen · Tandådalen4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Lifter åbne for sæsonen: 0 / 26
| Målested | cm |
|---|---|
| Marsh below Väggen · Tandådalen / Hundfjället shared terrain sensor · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng på myren nedanför Väggen | 0 |
| Tandådalen · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Stora Backen) | 0 |
| Tandådalen · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| Tandådalen · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
Sälen · Hundfjället4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Lifter åbne for sæsonen: 0 / 21
| Målested | cm |
|---|---|
| Marsh below Väggen · Tandådalen / Hundfjället shared terrain sensor · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng på myren nedanför Väggen | 0 |
| Hundfjället · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Familjebacken) | 0 |
| Hundfjället · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| Hundfjället · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
SkiStar · Sälen
Sälen · Tandådalen3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Lifter åbne for sæsonen: 0 / 26
| Målested | cm |
|---|---|
| Marsh below Väggen · Tandådalen / Hundfjället shared terrain sensor · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng på myren nedanför Väggen | 0 |
| Tandådalen · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Stora Backen) | 0 |
| Tandådalen · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| Tandådalen · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
Sälen · Hundfjället3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Lifter åbne for sæsonen: 0 / 21
| Målested | cm |
|---|---|
| Marsh below Väggen · Tandådalen / Hundfjället shared terrain sensor · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng på myren nedanför Väggen | 0 |
| Hundfjället · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Familjebacken) | 0 |
| Hundfjället · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| Hundfjället · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
Gemte SkiStar-rapporter for udvalgte skiområder. Måletiderne er ubekræftede.
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Tandådalen/Hundfjället (Sälen)?
For Tandådalen/Hundfjället (Sälen) viser prognosen fra Open-Meteo · MET Nordic, udsendt 4. nov., 22.00, modelleret snefald på 0 mm i 650 m, 0 mm i 750 m og 0 mm i 850 m i de 24 timer fra 5. nov., 04.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Stockholm). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Tandådalen/Hundfjället (Sälen)?
Snedybde: 0 cm (ved Marsh below Väggen · Tandådalen / Hundfjället shared terrain sensor; skiområdets melding; SkiStar; Hentet 5. nov., 03.37 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Tandådalen/Hundfjället (Sälen)?
Lifte: 0 af 26 åbne (Sälen · Tandådalen; SkiStar; Hentet 5. nov., 03.37 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Afrundede øvre skråninger falder ned mellem skovklædte folder og brede lysninger med baser nedenfor. Illustrationen samler disse træk i et skematisk landskab. Brug de officielle kort til pister og forbindelser.
Før din skidag
Kan man stå på ski mellem Tandådalen og Hundfjället?
SkiStar forbinder områderne med forbindelseslifter. Skibussen er en anden mulighed. Se operatørens meldinger for din dag, også de forbindelser du skal bruge for at komme tilbage.[3][2][4]
Hvordan adskiller de to områder sig?
Östra Tandådalen har brede blå og røde pister og en snowpark; omkring Tandådalstorget findes også stejlere muligheder. Hundfjället kombinerer begynderområdet Trollbäckstorget og Trollskogen med mere krævende pister som Väggen.[1][2]
Viser tallene, hvilke lifter der kører nu?
SkiStars gemte sektormeldinger beskriver lifter, der er åbne for sæsonen. Observationstidspunktet er ikke bekræftet, så de verificerer ikke aktuel drift. I Sälens officielle melding kan du vælge Tandådalen eller Hundfjället.[5][4]
Hvad måler snemeldingen?
SkiStar skelner mellem snedybde i terræn, på piste og samlet snefald. Læs stedet og beskrivelsen for hver måling. Et pistetal beskriver ikke natursneen omkring hvert overnatningssted; ubekræftede observationstider angives som sådanne.[5]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået