Jämtland · Sverige
Tännäskröket: sneprognose og vejret
For Tännäskröket viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 06.30, modelleret snefald på 0 mm i 700 m, 0 mm i 850 m og 0 mm i 1.000 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Stockholm). Prognosekilde
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Tännäskröket og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information
Tännäskröket er det familievenlige hjørne af Funäsfjällen: fire lifte og cirka 327 m højdeforskel, med den laveste starthøjde af alle områder i passet, ved omkring 562 m. Prognosen beregnes ved Tännäskrökets vandrerhjem.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- Ikke meldt
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Tännäskröket er ét af seks områder i Fjällpass og en tur ad vej eller skibus fra de andre. Siden behandler kun de egne fire lifte og pister; passet gør ikke de andre områder til en del af Tännäskröket.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
Tännäskröket
-3 – 5 °C · 850 m · 4. nov. – 6. nov.
MET Norway · Udstedt 4. nov., 06.30
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Det øverste lag på 1.000 m ligger over liftenes angivne top ved 889 m, og laget på 700 m ligger allerede et godt stykke oppe ad bakken. Læs lagene som højdejusterede modelværdier for vandrerhjemmets punkt, ikke som forholdene på pisterne.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 06.30 · Europe/Stockholm · MET Norway
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4. nov. 2026, 09.00 | 4,4 | 0 | 81,9 | 5,2 |
| 4. nov. 2026, 10.00 | 4,7 | 0 | 80,5 | 5,4 |
| 4. nov. 2026, 11.00 | 5,2 | 0 | 79,1 | 5,3 |
| 4. nov. 2026, 12.00 | 5,2 | 0 | 80,1 | 4,8 |
| 4. nov. 2026, 13.00 | 5,2 | 0 | 80,4 | 4,7 |
| 4. nov. 2026, 14.00 | 4,9 | 0 | 80,9 | 4,8 |
| 4. nov. 2026, 15.00 | 4,8 | 0 | 79,8 | 4,7 |
| 4. nov. 2026, 16.00 | 4,6 | 0 | 78,6 | 4,8 |
| 4. nov. 2026, 17.00 | 4,5 | 0 | 80,8 | 4,4 |
| 4. nov. 2026, 18.00 | 4,5 | 0 | 80,5 | 4,3 |
| 4. nov. 2026, 19.00 | 4,3 | 0 | 81,4 | 4,5 |
| 4. nov. 2026, 20.00 | 4,3 | 0 | 82,8 | 4,2 |
| 4. nov. 2026, 21.00 | 4,3 | 0 | 83,3 | 4,6 |
| 4. nov. 2026, 22.00 | 4,3 | 0 | 84 | 4,9 |
| 4. nov. 2026, 23.00 | 4,4 | 0 | 84 | 4,7 |
| 5. nov. 2026, 00.00 | 4,6 | 0 | 83,5 | 4,7 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | 4,6 | 0 | 85,4 | 5,2 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | 4,6 | 0 | 85,1 | 5 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | 4,4 | 0 | 84,2 | 4,9 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | 4,2 | 0 | 78,1 | 4,7 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | 3,8 | 0 | 73,8 | 5,9 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | 3,3 | 0 | 74,2 | 5,7 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | 2,8 | 0 | 75,6 | 5,4 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | 2,5 | 0 | 76,8 | 5,5 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | 2,3 | 0 | 76,7 | 5,1 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | 2,2 | 0 | 74,9 | 4,6 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 2,4 | 0 | 73,4 | 4,4 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 2,5 | 0 | 72,5 | 4,3 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 2,6 | 0 | 72,3 | 4,3 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 2,5 | 0 | 73,5 | 4,6 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 2,1 | 0 | 75,8 | 5,1 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 1,5 | 0 | 78,8 | 4,5 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 1,2 | 0 | 79,1 | 3,3 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 1 | 0 | 79,1 | 3,2 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 0,6 | 0 | 80,1 | 4 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 0,1 | 0 | 83,4 | 2,7 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | -0,4 | 0 | 88,8 | 1,7 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | -0,7 | 0 | 91,6 | 1,8 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | -0,9 | 0 | 93,3 | 1,7 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | -1,1 | 0 | 94,3 | 1,6 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | -1,4 | 0 | 93,2 | 2 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | -1,8 | 0 | 92,3 | 1,9 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | -2,2 | 0 | 92,1 | 2 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | -2,7 | 0 | 92,7 | 2 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | -2,8 | 0 | 93,9 | 2 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | -2,9 | 0 | 94,2 | 2,2 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | -2,9 | 0 | 94 | 2,1 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | -3 | 0 | 91 | 1,8 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 8/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 8 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0 °C · 46 h
4. nov. 2026, 02.29 → 4. nov. 2026, 06.30
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Kilde: MET Norway · CC BY 4.0
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Stockholm
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
3,5°C
Vind: 5,2 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 06.304,4°C
Vind: 5,2 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 06.305,3°C
Vind: 5,2 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 06.30Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
4. nov., 09.00 → 5. nov., 09.00
700 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
850 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.000 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose fra MET Norway, justeret efter højde.
Lufttemperatur
4,4°Mulighed for sneproduktion
8 / 48 hLængste kuldeperiode: 8 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 4. nov. 2026 | 4,3° / 5,2° | 0 mm (15 h) |
| 5. nov. 2026 | -0,9° / 4,6° | 0 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | -3° / -1,1° | 0 mm (9 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 06.30 · Hentet: 4. nov., 07.18 · Europe/Stockholm
MET Norway ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
Middeltemperaturen er uændret med den viste præcision.
Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 09.00 — 6. nov. 2026, 07.0046 h · 850 m · Europe/Stockholm
Timer mellem udbyderens opdateringer4 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- +0 °CTidligere prognose: 2,3 °C
Seneste prognose: 2,4 °C - Samlet nedbørPrognose
- +0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- +0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm - Timer med egnet vejrModelleret
- +0 hTidligere prognose: 6 h
Seneste prognose: 6 h
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | 2,3 °C | 2,4 °C | +0 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timer med egnet vejrModelleret | 6 h | 6 h | +0 h |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 4. nov. 2026, 02.29
Hentet: 4. nov. 2026, 03.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 4. nov. 2026, 06.30
Hentet: 4. nov. 2026, 07.18
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Funäsfjällen · Lifte · Funäsdalsberget named
Tännäskröket · Opført af kilden: lifteMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Pistestatus · Melding utilgængelig
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Kun lifter opført af kilden. Fuldstændighed, observationstidspunkt pr. element og offentlig adgang er ikke verificeret. Et fælles skipas fastslår ikke en skiforbindelse.
Liftstatus
- Barnliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Hemliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- K2 Liften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
- Länken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Boolesk kildestatus (ja/nej); observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Funäsfjällen · Lifte · Funäsdalsberget named
Tännäskröket · Opført af kilden: lifte4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Funäsfjällen · Lifte · Funäsdalsberget named
Tännäskröket · Opført af kilden: lifte3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Tännäskröket?
For Tännäskröket viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 06.30, modelleret snefald på 0 mm i 700 m, 0 mm i 850 m og 0 mm i 1.000 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Stockholm). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Tännäskröket?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Tännäskröket. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Tännäskröket?
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Tännäskröket. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
En oversigt angiver skiterrænet til 562–889 m, det laveste start af de seks områder. Freeride.com beskriver velpræparerede pister og nævner et børneområde og en snowpark. Billedet er et skema, ikke et kort over pisterne.
Før din skidag
Er Tännäskröket et godt valg for familier?
En omtale på Freeride.com siger, at det er populært hos familier for billig skiløb, præparerede pister og som regel korte liftkøer, og nævner et børneområde. Det er en tredjeparts vurdering, så tjek området samme dag.[6]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Funäsfjällen · SkiområdeFunäsfjällen
- Tännäskröket · Placering og højdeOpenStreetMap
- Funäsfjällen · Meldingsdata og målestederFunäsfjällen
- Funäsfjällen · Lift- og pistestatusFunäsfjällen
- Skiresort.info · Funäsfjällen · Fakta og områdeinformationSkiresort.info
- Freeride.com · Tännäskröket · FamilieområderFreeride.com