Funäsfjällen · Härjedalen · Sverige
Tänndalen: sneprognose og vejret
MET Norways prognose for Tänndalen, udsendt 4. nov., 07.29, har færre end 24 komplette timer forude, så der vises ingen snefaldssum.
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Tänndalen og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information
Følg vejret gennem Tänndalens dal fra Hamras pister til Svansjön med særskilte visninger af fjeldvejr og meldt sne.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- Ikke meldt
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- Ikke meldt
- Sæson
- Åbner 19. dec. · om 45 dageOperatørens sæsondatoer · Kontrolleret 3. nov. 2026
Områdets dækning: Prognosen repræsenterer Tänndalens forbundne alpine område: Hamra, Buskvallen, Tännporten og Svansjön. Andre partnere i Funäsfjällens liftkort, herunder Tänndalsvallen, har deres egne forhold. Hamra Syd er et særskilt område til turski.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
-2 – 4 °C · 900 m · 4. nov. – 6. nov.
MET Norway · Udstedt 4. nov., 07.29
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
Værdierne i 750, 900 og 1.050 m bruger ét repræsentativt punkt på 62,5619° N og 12,2317° Ø. De er prognoser for ønskede højder, ikke tre stationer eller verificerede højder for base, mellemstation og top. Forholdene kan variere gennem dalen.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 07.29 · Europe/Stockholm · MET Norway
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4. nov. 2026, 09.00 | 3,9 | 0 | 99 | 10,9 |
| 4. nov. 2026, 10.00 | 4,1 | 0 | 97,7 | 11,1 |
| 4. nov. 2026, 11.00 | 4,2 | 0 | 98,3 | 10,2 |
| 4. nov. 2026, 12.00 | 4,2 | 0 | 98,6 | 9,4 |
| 4. nov. 2026, 13.00 | 4,2 | 0 | 99,2 | 9,4 |
| 4. nov. 2026, 14.00 | 4,2 | 0 | 97,5 | 9,3 |
| 4. nov. 2026, 15.00 | 4,3 | 0 | 94,9 | 9,6 |
| 4. nov. 2026, 16.00 | 4,2 | 0 | 94,3 | 9,1 |
| 4. nov. 2026, 17.00 | 4,2 | 0 | 95,3 | 8,8 |
| 4. nov. 2026, 18.00 | 4,1 | 0 | 95,8 | 8,5 |
| 4. nov. 2026, 19.00 | 4 | 0 | 98,3 | 8,3 |
| 4. nov. 2026, 20.00 | 3,9 | 0 | 99,1 | 8,7 |
| 4. nov. 2026, 21.00 | 4 | 0 | 98,2 | 9 |
| 4. nov. 2026, 22.00 | 3,9 | 0 | 99 | 10,2 |
| 4. nov. 2026, 23.00 | 4 | 0 | 99,2 | 10,2 |
| 5. nov. 2026, 00.00 | 4,1 | 0 | 99,6 | 10,7 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | 4,2 | 0 | 99,8 | 9,8 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | 4 | 0 | 99,9 | 8,8 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | 3,9 | 0 | 93,3 | 12,3 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | 3,6 | 0 | 94,1 | 10,5 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | 3,1 | 0 | 89,7 | 12 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | 2,6 | 0 | 87,6 | 11 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | 2,3 | 0 | 89,6 | 10,5 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | 2,1 | 0 | 90,6 | 9,9 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | 2 | 0 | 88,7 | 9,6 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | 2 | 0 | 86,6 | 8,7 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 1,9 | 0 | 85 | 8,2 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 1,9 | 0 | 83,9 | 7,8 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 1,9 | 0 | 83,7 | 7,4 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 1,9 | 0 | 84,5 | 7,3 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 1,7 | 0 | 85,7 | 7,6 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 1,5 | 0 | 87,4 | 8,2 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 1,3 | 0 | 88,6 | 8,8 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 1,3 | 0 | 90,1 | 7,7 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 1 | 0 | 91,1 | 7,7 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 0,7 | 0 | 92,1 | 8,9 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | 0,7 | 0 | 93,1 | 7,1 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | 0,7 | 0 | 94,1 | 6,1 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | 0,4 | 0 | 94,9 | 5,6 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | 0,2 | 0 | 95,8 | 5,2 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | 0 | 0 | 96,3 | 5,1 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | -0,3 | 0 | 97,1 | 4,7 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | -0,8 | 0 | 95,7 | 4,2 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | -1,2 | 0 | 92,2 | 3,3 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | -1,7 | 0 | 88,2 | 2,4 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | -2,1 | 0 | 85,8 | 1,7 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | -2,2 | 0 | 83 | 1,6 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | -2,3 | 0 | 83,3 | 1,6 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- — mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 4/42 h
- Længste sammenhængende periode
- 4 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0,1 °C · 46 h
4. nov. 2026, 02.29 → 4. nov. 2026, 07.29
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Kilde: MET Norway · CC BY 4.0
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Stockholm
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
2,6°C
Vind: 10,9 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 07.293,9°C
Vind: 10,9 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 07.293,9°C
Vind: 10,9 m/s · Nedbør: 0 mm/h
MET Norway · Prognose udstedt: 4. nov., 07.29Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
4. nov., 09.00 → 5. nov., 09.00
750 m
— mm vandækvivalentHele perioden er utilgængelig · Dækning: 18/24 h
900 m
— mm vandækvivalentHele perioden er utilgængelig · Dækning: 18/24 h
1.050 m
— mm vandækvivalentHele perioden er utilgængelig · Dækning: 18/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 9/14 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 9/14 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 9/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose fra MET Norway, justeret efter højde.
Lufttemperatur
3,9°Mulighed for sneproduktion
4 / 48 hLængste kuldeperiode: 4 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 4. nov. 2026 | 3,9° / 4,3° | 0 mm (15 h) |
| 5. nov. 2026 | 0,4° / 4,2° | 0 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | -2,3° / 0,2° | 0 mm (9 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 07.29 · Hentet: 4. nov., 08.17 · Europe/Stockholm
MET Norway ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
0,1°C koldere i de fælles prognosetimer.
Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 09.00 — 6. nov. 2026, 07.0046 h · 900 m · Europe/Stockholm
Timer mellem udbyderens opdateringer5 h
- Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
- -0,1 °CTidligere prognose: 2,5 °C
Seneste prognose: 2,3 °C - Samlet nedbørPrognose
- +0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm - Fast nedbør · mm vandModelleret
- Ikke tilgængelig
- Timer med egnet vejrModelleret
- Ikke tilgængelig
| Detaljer | Tidligere prognose | Seneste prognose | Ændring |
|---|---|---|---|
| Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose | 2,5 °C | 2,3 °C | -0,1 °C |
| Samlet nedbørPrognose | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Fast nedbør · mm vandModelleret | — | — | Ikke tilgængelig |
| Timer med egnet vejrModelleret | — | — | Ikke tilgængelig |
Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.
Udstedt: 4. nov. 2026, 02.29
Hentet: 4. nov. 2026, 03.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Udstedt: 4. nov. 2026, 07.29
Hentet: 4. nov. 2026, 08.17
snow-0.1.0
Åbn gemt prognose ↗Sådan fungerer sammenligningen+
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Prognosestatus
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Tänndalen · Opført af kilden: lifte
Tänndalen · lifter angivet af kilden including conveyors og storm liftsMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 2. nov. 2026, 08.33
Pistestatus · Melding utilgængelig
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
Liftstatus
- Lången · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
- TP Express · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
- Blåbärsliden 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
- Blåbärsliden 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
- Parkliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
- Kläppliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
- Valliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
- Hamraliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
- Fäbodknappen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
- Hamra Komfort · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
- Barnliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
- Vigelliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
- Rullbandet Tännporten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
- Rullbandet Krokskogen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
- Rullbandet Hamra · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
- Stormlift 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
- Stormlift 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
- Stormlift 3 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Öppet lör-sön för allmänheten kl. 09-15. Öppet dagligen för träningsgrupper och alpina klubbar.
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Tänndalen · Opført af kilden: lifte
Tänndalen · lifter angivet af kilden including conveyors og storm lifts4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 2. nov. 2026, 08.33
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Tänndalen · Opført af kilden: lifte
Tänndalen · lifter angivet af kilden including conveyors og storm lifts3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- 2. nov. 2026, 08.33
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Tänndalen?
MET Norways prognose for Tänndalen, udsendt 4. nov., 07.29, har færre end 24 komplette timer forude, så der vises ingen snefaldssum.
Hvor meget sne er der i Tänndalen?
PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Tänndalen. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Tänndalen?
PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Tänndalen. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Skiområdet strækker sig langs dalen med pister over og under trægrænsen. Åbent fjeld og lav birkeskov giver forskellige omgivelser; se først prognosen og derefter din base og adgangsmeddelelserne.
Før din skidag
Dækker prognosen hele Funäsfjällens liftkort?
Nej. Et regionalt liftkort kan omfatte flere særskilte skiområder. Siden repræsenterer Tänndalen; Tänndalsvallen, Funäsdalsberget, Ramundberget og andre partnere behøver egne prognoser og meldinger.[4]
Hvorfor sammenligne 750, 900 og 1.050 meter?
Sammenlign samme time i hver højde for at se ændringer i temperatur, vind og nedbør. Værdierne hjælper med at læse prognosen lodret, men måler ikke sneen på en enkelt piste.[11]
Kan jeg bruge en åben lift uden at tilhøre en træningsgruppe?
Tjek operatørens adgangsmeddelelse ud over liftstatus. Tänndalen offentliggør forskellige åbningstider før sæsonen for offentligheden og alpine klubber. Liftopdateringens tidspunkt angiver ingen tidszone og verificerer derfor ikke i sig selv aktuel drift.[5][6]
Er pistesne det samme som natursne?
Nej. Kilden, som operatøren linker til, skelner mellem snedybde på pister og i terræn. Dens UTC-opdatering gælder hele meldingen; den angiver ikke sted eller tidspunkt for hver måling. Hold de to snedybder adskilt.[7]
Er Hamra Syd en del af området med præparerede pister?
Hamra Syd er et særskilt område til turski og offpiste uden lifter eller præparerede pister. Prognosen og pistemeldingerne på denne side fastslår ikke adgangs- eller sikkerhedsforholdene dér.[10]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Tänndalen · SkiløbTänndalen
- Tänndalen · Praktisk informationTänndalen
- Tänndalen · Snowparks og børneområderTänndalen
- Tänndalen · Funäsfjällen · Liftkort og områderTänndalen
- Tänndalen · Lift- og pistestatusTänndalen
- Tänndalen · Åbningstider og adgangTänndalen
- Tänndalen idag · SnemeldingTänndalen / Velit Activities
- Tänndalen · Kort over pisterneTänndalen
- Tänndalen · WebkameraerTänndalen
- Hamra Syd · Område til turskiTänndalen
- MET Norway Locationforecast · Dokumentation for vejrprognoserMET Norway