Innlandet · Norge

Trysil: sneprognose og vejret

For Trysil viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 07.29, modelleret snefald på 0 mm i 400 m, 0 mm i 750 m og 0 mm i 1.100 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Oslo). Prognosekilde

Meldte forhold for Trysil: Lifte: 0 af 16 åbne (Trysil · Høyfjellssentret; SkiStar; Hentet 4. nov., 08.22 · kildetid ubekræftet). Snedybde: 0 cm (ved Turistsentret; skiområdets melding; SkiStar; Hentet 4. nov., 08.22 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

Følg vejret fra de lave, skovklædte pister til det åbne fjeld på Trysilfjellet. Sammenlign højderne, og se meldingen for din sektor.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Åbner snart
Lifte
0 af 16 åbneTrysil · Høyfjellssentret
  • Trysil · Turistsentret 0 af 14 åbne
  • Trysil · Skihytta 0 af 8 åbne
  • Trysil · Høgegga 0 af 2 åbne
Pister
Ikke meldt
Snedybde
0 cmved Turistsentret · skiområdets melding
Sæson
Åbner 4. dec. · om 30 dageOperatørens sæsondatoer · Kontrolleret 3. nov. 2026
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Trysil-siden dækker de forbundne sektorer Turistsenteret, Skihytta, Høyfjellssenteret/Fageråsen og Høgegga. Hver gemt melding beholder sin sektors navn.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Trysil

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-2 – 6 °C · 750 m · 4. nov. – 6. nov.

MET Norway · Udstedt 4. nov., 07.29

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Prognoserne i 400, 750 og 1.100 m er højdejusterede modelværdier for ét repræsentativt sted i Trysil. De er ikke tre stationer eller prognoser for hver verdensretning. SkiStar angiver 1.100 m som højeste skihøjde; toppen når 1.132 m.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 07.29 · Europe/Oslo · MET Norway

Temperaturprognose time for time4,4 °C
Temperaturprognose time for time-5°0°8°4. nov., 096. nov., 08
Prognoseværdier time for time
Trysil · 750 m · Europe/Oslo
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 09.004,4081,13,3
4. nov. 2026, 10.005,3079,82,8
4. nov. 2026, 11.005,8080,92,2
4. nov. 2026, 12.006080,61,9
4. nov. 2026, 13.005,9078,12,2
4. nov. 2026, 14.005,6079,72,2
4. nov. 2026, 15.004,9085,12,3
4. nov. 2026, 16.003,4091,92,6
4. nov. 2026, 17.002,9092,83
4. nov. 2026, 18.002,9092,23,2
4. nov. 2026, 19.002,9092,53,5
4. nov. 2026, 20.003092,83,5
4. nov. 2026, 21.003091,73,8
4. nov. 2026, 22.003,1091,84,3
4. nov. 2026, 23.003,5088,44,2
5. nov. 2026, 00.003,7086,54,3
5. nov. 2026, 01.003,8086,53,9
5. nov. 2026, 02.003,5086,64,1
5. nov. 2026, 03.003,2087,54,1
5. nov. 2026, 04.002,80893,9
5. nov. 2026, 05.002,9088,94,1
5. nov. 2026, 06.002,6090,44
5. nov. 2026, 07.002,5092,94,1
5. nov. 2026, 08.002,50943,9
5. nov. 2026, 09.002,9094,44,2
5. nov. 2026, 10.003,7091,75
5. nov. 2026, 11.004,4087,65,3
5. nov. 2026, 12.004,8086,35,3
5. nov. 2026, 13.004,9083,74,9
5. nov. 2026, 14.004,8081,54,9
5. nov. 2026, 15.004,3082,25
5. nov. 2026, 16.003,4086,45,3
5. nov. 2026, 17.002,7087,25,5
5. nov. 2026, 18.002,2083,65,1
5. nov. 2026, 19.001,8087,33,8
5. nov. 2026, 20.001,5085,44,7
5. nov. 2026, 21.001,2081,44,3
5. nov. 2026, 22.001,4079,14,8
5. nov. 2026, 23.001,4080,24,4
6. nov. 2026, 00.001,40804,3
6. nov. 2026, 01.001,3078,83,6
6. nov. 2026, 02.000,8077,13,2
6. nov. 2026, 03.000,20762,5
6. nov. 2026, 04.00-0,6075,11,6
6. nov. 2026, 05.00-1,30730,3
6. nov. 2026, 06.00-1,8072,20,9
6. nov. 2026, 07.00-2,1075,61
6. nov. 2026, 08.00-2,20801,5
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
5/48 h
Længste sammenhængende periode
5 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0,3 °C · 46 h

4. nov. 2026, 02.29 → 4. nov. 2026, 07.29

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: MET Norway · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Oslo

400 m6,1°C750 m4,4°C1.100 m1,9°C
Ingen 0 °C-krydsning mellem tilgængelige højder
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 09.00 → 5. nov., 09.00

400 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

750 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.100 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

400 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 3,8°C
19—Over vurderingens grænse · 3,8°C
20—Over vurderingens grænse · 3,9°C
21—Over vurderingens grænse · 3,8°C
22—Over vurderingens grænse · 4°C
23—Over vurderingens grænse · 4°C
00—Over vurderingens grænse · 4,1°C
01—Over vurderingens grænse · 4,2°C
02—Over vurderingens grænse · 3,9°C
03—Over vurderingens grænse · 3,7°C
04—Over vurderingens grænse · 3,4°C
05—Over vurderingens grænse · 3,5°C
06—Over vurderingens grænse · 3,3°C
07—Over vurderingens grænse · 3,5°C
750 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 2,1°C
19—Over vurderingens grænse · 2,1°C
20—Over vurderingens grænse · 2,3°C
21—Over vurderingens grænse · 2,2°C
22—Over vurderingens grænse · 2,3°C
23—Over vurderingens grænse · 2,4°C
00—Over vurderingens grænse · 2,4°C
01—Over vurderingens grænse · 2,5°C
02—Over vurderingens grænse · 2,2°C
03—Over vurderingens grænse · 2°C
04—Over vurderingens grænse · 1,7°C
05—Over vurderingens grænse · 1,8°C
06—Over vurderingens grænse · 1,7°C
07—Over vurderingens grænse · 1,8°C
1.100 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · -0,4°C
19—Over vurderingens grænse · -0,3°C
20—Over vurderingens grænse · -0,2°C
21—Over vurderingens grænse · -0,3°C
22—Over vurderingens grænse · -0,2°C
23—Over vurderingens grænse · -0,1°C
00—Over vurderingens grænse · -0°C
01—Over vurderingens grænse · 0,1°C
02—Over vurderingens grænse · -0,2°C
03—Over vurderingens grænse · -0,4°C
04—Over vurderingens grænse · -0,7°C
05—Over vurderingens grænse · -0,6°C
06—Over vurderingens grænse · -0,8°C
07—Over vurderingens grænse · -0,7°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose fra MET Norway, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

4,4°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

5 / 48 h

Længste kuldeperiode: 5 h

Temperaturprognose time for time4,4 °C
Temperaturprognose time for time-5°0°8°4. nov., 096. nov., 08
750 m · Europe/Oslo
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 20262,9° / 6°0 mm (15 h)
5. nov. 20261,2° / 4,9°0 mm (24 h)
6. nov. 2026-2,2° / 1,4°0 mm (9 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 07.29 · Hentet: 4. nov., 08.17 · Europe/Oslo

MET Norway ↗
Orientering på bjerget
400 m750 m1.100 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,3°C koldere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 09.00 — 6. nov. 2026, 07.0046 h · 750 m · Europe/Oslo

Timer mellem udbyderens opdateringer5 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
-0,3 °CTidligere prognose: 3,2 °C
Seneste prognose: 2,9 °C
Samlet nedbørPrognose
+0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
+0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+0 hTidligere prognose: 3 h
Seneste prognose: 3 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose3,2 °C2,9 °C-0,3 °C
Samlet nedbørPrognose0 mm0 mm+0 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret0 mm0 mm+0 mm
Timer med egnet vejrModelleret3 h3 h+0 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

400 mNy prognose4. nov. 2026, 07.29
750 mNy prognose4. nov. 2026, 07.29
1.100 mNy prognose4. nov. 2026, 07.29

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

SkiStar · Trysil

Trysil · turistsentretMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Lifter åbne for sæsonen: 0 / 14

Værdier meldt af kilden
Målestedcm
turistsentret · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng vid Turistsenteret0
turistsentret · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (L13)0
turistsentret · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h0
turistsentret · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h0

Kildeoplysninger: Sektoroversigt opført af kilden. Åben for sæsonen er ikke aktuel offentlig drift. Pistesammendraget og de navngivne rækker stemmer ikke overens, så den opførte pisteoversigt er ufuldstændig.

Liftstatus
  • Trysilgondolen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Liekspressen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Fjellekspressen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Oddtrekket · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Hygglo · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Hygglo 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Fryvil · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Tussi · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Eventyr · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Eventyr 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Hesten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Rullebånd Eventyr · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Rullebånd Skiskole · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Tunnelbåndet Eventyr · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
Pistestatus
  • 14 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 19 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Eventyr · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 24 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 34 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 39 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 56 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 60 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 65 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 13 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 25 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 26 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 35 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 61 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 62 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 64 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 78 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 15 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 23 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 77 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 22 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 28 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Fun Ride · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Snowpark black, red and blue · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
Trysil · skihyttaMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Lifter åbne for sæsonen: 0 / 8

Værdier meldt af kilden
Målestedcm
skihytta · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng vid Skihytta0
skihytta · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (L4).0
skihytta · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h0
skihytta · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h0

Kildeoplysninger: Sektoroversigt opført af kilden. Åben for sæsonen er ikke aktuel offentlig drift. Pistesammendraget og de navngivne rækker stemmer ikke overens, så den opførte pisteoversigt er ufuldstændig.

Liftstatus
  • Skihytta Ekspress · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Tolver´n · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Oletrekket · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Valleheisen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Håvitrekket · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Rullebånd Skihytta Ekspress · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Håvi 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Håvi 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
Pistestatus
  • 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 3 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 10 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 11 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 16 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 27 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 55 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 6 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 8 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 9 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 18 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 4 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 5 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 12 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 7 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
Trysil · hoyfjellssentretMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Lifter åbne for sæsonen: 0 / 16

Værdier meldt af kilden
Målestedcm
hoyfjellssentret · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng vid Høyfjellsenteret0
hoyfjellssentret · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (L53)0
hoyfjellssentret · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h0
hoyfjellssentret · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h0

Kildeoplysninger: Sektoroversigt opført af kilden. Åben for sæsonen er ikke aktuel offentlig drift. Pistesammendraget og de navngivne rækker stemmer ikke overens, så den opførte pisteoversigt er ufuldstændig.

Liftstatus
  • Toppekspressen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Brynbekken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Stormyra 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Stormyra · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Familietrekket · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Kanken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Skarven · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Hytteheis · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Stjerna · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Smotten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Isiz · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Myrsnipa · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Rullebånd Skistar Lodge · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Rullebånd Hytteheis 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Rullebånd Skiskole · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Rullebånd Barneområdet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
Pistestatus
  • 36 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 37 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 38 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 40 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 41 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 43 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 45 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 47 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 48 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 51 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 57 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 66 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 71 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 72 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 73 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 74 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 29 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 50 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 81 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 44 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 46 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 52 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 53 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 54 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 58 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 68 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
Trysil · hogeggaMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Lifter åbne for sæsonen: 0 / 2

Værdier meldt af kilden
Målestedcm
hogegga · Snedybde · uberørt terrænOpreparerad terräng0
hogegga · Snedybde · præpareret pistePrepareras med snökanoner0
hogegga · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h0
hogegga · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h0

Kildeoplysninger: Sektoroversigt opført af kilden. Åben for sæsonen er ikke aktuel offentlig drift. Pistesammendraget og de navngivne rækker stemmer ikke overens, så den opførte pisteoversigt er ufuldstændig.

Liftstatus
  • Høgekspressen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Høgegga · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
Pistestatus
  • 17 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 31 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 32 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 33 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 49 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 59 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Vihammerskogen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 30 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 63 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 69 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 70 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Ekspert´n · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 76 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 80 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • Offpiste · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

SkiStar · Trysil

Trysil · turistsentret4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Lifter åbne for sæsonen: 0 / 14

Værdier meldt af kilden
Målestedcm
turistsentret · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng vid Turistsenteret0
turistsentret · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (L13)0
turistsentret · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h0
turistsentret · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h0
Officiel kilde ↗
Trysil · skihytta4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Lifter åbne for sæsonen: 0 / 8

Værdier meldt af kilden
Målestedcm
skihytta · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng vid Skihytta0
skihytta · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (L4).0
skihytta · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h0
skihytta · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h0
Officiel kilde ↗
Trysil · hoyfjellssentret4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Lifter åbne for sæsonen: 0 / 16

Værdier meldt af kilden
Målestedcm
hoyfjellssentret · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng vid Høyfjellsenteret0
hoyfjellssentret · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (L53)0
hoyfjellssentret · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h0
hoyfjellssentret · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h0
Officiel kilde ↗
Trysil · hogegga4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Lifter åbne for sæsonen: 0 / 2

Værdier meldt af kilden
Målestedcm
hogegga · Snedybde · uberørt terrænOpreparerad terräng0
hogegga · Snedybde · præpareret pistePrepareras med snökanoner0
hogegga · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h0
hogegga · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h0
Officiel kilde ↗

SkiStar · Trysil

Trysil · turistsentret3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Lifter åbne for sæsonen: 0 / 14

Værdier meldt af kilden
Målestedcm
turistsentret · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng vid Turistsenteret0
turistsentret · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (L13)0
turistsentret · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h0
turistsentret · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h0
Officiel kilde ↗
Trysil · skihytta3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Lifter åbne for sæsonen: 0 / 8

Værdier meldt af kilden
Målestedcm
skihytta · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng vid Skihytta0
skihytta · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (L4).0
skihytta · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h0
skihytta · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h0
Officiel kilde ↗
Trysil · hoyfjellssentret3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Lifter åbne for sæsonen: 0 / 16

Værdier meldt af kilden
Målestedcm
hoyfjellssentret · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng vid Høyfjellsenteret0
hoyfjellssentret · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (L53)0
hoyfjellssentret · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h0
hoyfjellssentret · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h0
Officiel kilde ↗
Trysil · hogegga3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Lifter åbne for sæsonen: 0 / 2

Værdier meldt af kilden
Målestedcm
hogegga · Snedybde · uberørt terrænOpreparerad terräng0
hogegga · Snedybde · præpareret pistePrepareras med snökanoner0
hogegga · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h0
hogegga · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h0
Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Trysil?

For Trysil viser MET Norways prognose, udsendt 4. nov., 07.29, modelleret snefald på 0 mm i 400 m, 0 mm i 750 m og 0 mm i 1.100 m i de 24 timer fra 4. nov., 09.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Oslo). Prognosekilde ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Innlandet · Norge

Lær bjerget at kende

Ét fjeld og flere baser: brede lysninger går gennem den nedre skov, og fjeldet åbner sig højere oppe. Illustrationen er en skematisk komposition; brug det officielle kort til at finde pister og forbindelser.

Forbundne sektorer
4 omkring Trysilfjellet[1]
Oplyst pistelængde
81 km · SkiStars guide[1]
Højeste skihøjde
1.100 m[2]
Længste oplyste piste
5,4 km[2]

Før din skidag

Er de fire sektorer i Trysil forbundet?

Ja. SkiStar beskriver Turistsenteret, Skihytta, Høyfjellssenteret/Fageråsen og Høgegga som forbundet med lifter og pister. Se operatørens melding for de forbindelser, der er i drift den dag.[1][3]

Viser tallene, hvilke lifter der kører nu?

Den gemte sektorkilde angiver lifter, der er åbne for sæsonen. Observationstidspunktet er ikke bekræftet, så tallene fastslår ikke driften netop nu. Se SkiStars melding for den senest offentliggjorte status.[4][3]

Er snedybden på pisten den samme som natursneen?

Nej. SkiStar skelner mellem snedybde i terræn, på piste og samlet snefald. Behold hver værdis sammenhæng og tidsstatus; en pistemåling beskriver ikke sneen omkring hvert overnatningssted.[4]

Hvorfor ligger toppen over prognosens højeste niveau?

Den højeste modelværdi er for 1.100 m, ligesom SkiStars oplyste højeste skihøjde. Destination Trysil angiver toppen til 1.132 m. Det er forskellige referencepunkter.[2][5]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Trysil · SkiområdeSkiStar
  2. Trysil · Kort over pisterneSkiStar
  3. Trysil · Vejr-, lift- og pistemeldingSkiStar
  4. Trysil · SektormeldingerSkiStar
  5. Trysilfjellet · Fire Guard Cabin · Praktisk informationDestination Trysil
  6. Trysil · Rejse til destinationenSkiStar