Innlandet · Norge

Trysil Skihytta: sneprognose og vejret

For Trysil Skihytta viser prognosen fra MET Norway, udsendt 4. nov., 07.29, modelleret snefald på 0 mm i 800 m, 0 mm i 950 m og 0 mm i 1.100 m i de 24 timer fra 4. nov., 13.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Oslo). Prognosekilde

Meldte forhold for Trysil Skihytta: Lifte: 0 af 8 åbne (Trysil · Skihytta; SkiStar; Hentet 4. nov., 11.52 · kildetid ubekræftet). Snedybde: 0 cm (ved Skihytta; skiområdets melding; SkiStar; Hentet 4. nov., 11.52 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

Skihytta er sektoren på sydsiden med hyttestemning: blå og røde pister, en expresslift, en varmestue og et lille børneområde ved liften S4. Prognosen beregnes ved restaurant Skihytta.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Lukket i dag
Lifte
0 af 8 åbneTrysil · Skihytta
Pister
Ikke meldt
Snedybde
0 cmved Skihytta · skiområdets melding
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Skihytta er én af fire navngivne Trysil-sektorer i denne serie ved siden af Turistsenteret på samme side, Høyfjellssenteret mod nord og den stejle Høgegga. SkiStars totaler på 69 pister og 41 lifte gælder hele bjerget, så intet tilskrives Skihytta.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Trysil Skihytta

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-2 – 5 °C · 950 m · 4. nov. – 6. nov.

MET Norway · Udstedt 4. nov., 07.29

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Lagene starter ved 800 m i stedet for de 450 m, der bruges ved busstoppestedets indgang, fordi dette punkt ligger højere oppe på bjerget. Værdierne for 800, 950 og 1.100 m er højdejusterede modelresultater ved restauranten, ikke stationsmålinger.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 07.29 · Europe/Oslo · MET Norway

Temperaturprognose time for time5,1 °C
Temperaturprognose time for time-5°0°8°4. nov., 136. nov., 12
Prognoseværdier time for time
Trysil Skihytta · 950 m · Europe/Oslo
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 13.005,1074,12,2
4. nov. 2026, 14.004,7076,12
4. nov. 2026, 15.004079,32,6
4. nov. 2026, 16.003084,43,3
4. nov. 2026, 17.002,2088,13,2
4. nov. 2026, 18.001,8091,33,3
4. nov. 2026, 19.002,1090,24,1
4. nov. 2026, 20.002,3089,84,2
4. nov. 2026, 21.002,4087,14,7
4. nov. 2026, 22.002,5084,75,2
4. nov. 2026, 23.002,6082,65,3
5. nov. 2026, 00.002,6081,85,6
5. nov. 2026, 01.002,9080,76
5. nov. 2026, 02.003,20797,1
5. nov. 2026, 03.003,2078,37,3
5. nov. 2026, 04.002,9080,16,5
5. nov. 2026, 05.002,7080,96,8
5. nov. 2026, 06.002,40856,2
5. nov. 2026, 07.002088,86
5. nov. 2026, 08.001,9088,45,8
5. nov. 2026, 09.002,1088,25,9
5. nov. 2026, 10.002,9082,76,9
5. nov. 2026, 11.003,4078,27,3
5. nov. 2026, 12.003,7076,37,2
5. nov. 2026, 13.003,7074,76,7
5. nov. 2026, 14.003,5074,56,5
5. nov. 2026, 15.002,8076,46,6
5. nov. 2026, 16.002,1080,16,7
5. nov. 2026, 17.001,4080,86,9
5. nov. 2026, 18.000,8082,16,2
5. nov. 2026, 19.000,5084,76
5. nov. 2026, 20.000,5079,36,6
5. nov. 2026, 21.000,3077,26,2
5. nov. 2026, 22.000,2077,76,4
5. nov. 2026, 23.000,1077,65,9
6. nov. 2026, 00.000076,45,6
6. nov. 2026, 01.00-0,1076,54,9
6. nov. 2026, 02.00-0,3075,64,1
6. nov. 2026, 03.00-0,6074,63,1
6. nov. 2026, 04.00-1,20762,1
6. nov. 2026, 05.00-1,7072,20,9
6. nov. 2026, 06.00-2,2069,71,8
6. nov. 2026, 07.00-2,2072,32,4
6. nov. 2026, 08.00-2,1073,42,8
6. nov. 2026, 09.00-1,3073,82,8
6. nov. 2026, 10.0000742,4
6. nov. 2026, 11.000,8074,12,9
6. nov. 2026, 12.001,4074,13
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
10/48 h
Længste sammenhængende periode
10 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: -0,1 °C · 42 h

4. nov. 2026, 02.29 → 4. nov. 2026, 07.29

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: MET Norway · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Oslo

800 m6°C950 m5,1°C1.100 m4,2°C
Ingen 0 °C-krydsning mellem tilgængelige højder
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 13.00 → 5. nov., 13.00

800 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

950 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.100 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

800 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 1,8°C
19—Over vurderingens grænse · 2°C
20—Over vurderingens grænse · 2,2°C
21—Over vurderingens grænse · 2,1°C
22—Over vurderingens grænse · 2°C
23—Over vurderingens grænse · 1,9°C
00—Over vurderingens grænse · 1,8°C
01—Over vurderingens grænse · 2°C
02—Over vurderingens grænse · 2,2°C
03—Over vurderingens grænse · 2,1°C
04—Over vurderingens grænse · 2°C
05—Over vurderingens grænse · 1,9°C
06—Over vurderingens grænse · 1,9°C
07—Over vurderingens grænse · 1,8°C
950 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 0,9°C
19—Over vurderingens grænse · 1,2°C
20—Over vurderingens grænse · 1,3°C
21—Over vurderingens grænse · 1,2°C
22—Over vurderingens grænse · 1,1°C
23—Over vurderingens grænse · 1°C
00—Over vurderingens grænse · 1°C
01—Over vurderingens grænse · 1,2°C
02—Over vurderingens grænse · 1,3°C
03—Over vurderingens grænse · 1,3°C
04—Over vurderingens grænse · 1,1°C
05—Over vurderingens grænse · 1°C
06—Over vurderingens grænse · 1°C
07—Over vurderingens grænse · 0,9°C
1.100 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 0,1°C
19—Over vurderingens grænse · 0,3°C
20—Over vurderingens grænse · 0,4°C
21—Over vurderingens grænse · 0,3°C
22—Over vurderingens grænse · 0,2°C
23—Over vurderingens grænse · 0,2°C
00—Over vurderingens grænse · 0,1°C
01—Over vurderingens grænse · 0,3°C
02—Over vurderingens grænse · 0,5°C
03—Over vurderingens grænse · 0,4°C
04—Over vurderingens grænse · 0,3°C
05—Over vurderingens grænse · 0,1°C
06—Over vurderingens grænse · 0,2°C
07—Over vurderingens grænse · 0,1°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

5,1°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

10 / 48 h

Længste kuldeperiode: 10 h

Temperaturprognose time for time5,1 °C
Temperaturprognose time for time-5°0°8°4. nov., 136. nov., 12
950 m · Europe/Oslo
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 20261,8° / 5,1°0 mm (11 h)
5. nov. 20260,1° / 3,7°0 mm (24 h)
6. nov. 2026-2,2° / 1,4°0 mm (13 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 07.29 · Hentet: 4. nov., 08.17 · Europe/Oslo

MET Norway ↗
Orientering på bjerget
800 m950 m1.100 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,1°C koldere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 13.00 — 6. nov. 2026, 07.0042 h · 950 m · Europe/Oslo

Timer mellem udbyderens opdateringer5 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
-0,1 °CTidligere prognose: 2 °C
Seneste prognose: 1,9 °C
Samlet nedbørPrognose
+0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
+0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+1 hTidligere prognose: 5 h
Seneste prognose: 6 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose2 °C1,9 °C-0,1 °C
Samlet nedbørPrognose0 mm0 mm+0 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret0 mm0 mm+0 mm
Timer med egnet vejrModelleret5 h6 h+1 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

800 mNy prognose4. nov. 2026, 07.29
950 mNy prognose4. nov. 2026, 07.29
1.100 mNy prognose4. nov. 2026, 07.29

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

SkiStar · Trysil

Trysil · skihyttaMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Lifter åbne for sæsonen: 0 / 8

Værdier meldt af kilden
Målestedcm
skihytta · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng vid Skihytta0
skihytta · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (L4).0
skihytta · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h0
skihytta · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h0

Kildeoplysninger: Sektoroversigt opført af kilden. Åben for sæsonen er ikke aktuel offentlig drift. Pistesammendraget og de navngivne rækker stemmer ikke overens, så den opførte pisteoversigt er ufuldstændig.

Liftstatus
  • Skihytta Ekspress · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Tolver´n · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Oletrekket · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Valleheisen · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Håvitrekket · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Rullebånd Skihytta Ekspress · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Håvi 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
  • Håvi 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
Pistestatus
  • 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 3 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 10 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 11 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 16 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 27 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 55 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 6 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 8 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 9 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 18 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 4 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 5 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 12 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
  • 7 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

SkiStar · Trysil

Trysil · skihytta4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Lifter åbne for sæsonen: 0 / 8

Værdier meldt af kilden
Målestedcm
skihytta · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng vid Skihytta0
skihytta · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (L4).0
skihytta · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h0
skihytta · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h0
Officiel kilde ↗

SkiStar · Trysil

Trysil · skihytta3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Lifter åbne for sæsonen: 0 / 8

Værdier meldt af kilden
Målestedcm
skihytta · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt i orörd terräng vid Skihytta0
skihytta · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (L4).0
skihytta · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h0
skihytta · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h0
Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Trysil Skihytta?

For Trysil Skihytta viser prognosen fra MET Norway, udsendt 4. nov., 07.29, modelleret snefald på 0 mm i 800 m, 0 mm i 950 m og 0 mm i 1.100 m i de 24 timer fra 4. nov., 13.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Oslo). Prognosekilde ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Innlandet · Norge

Lær bjerget at kende

Mest blå og røde pister holder tempoet roligt, og børneområdet Valleheisen ved liften S4 har en let tallerkenlift og enkle pister. Billedet er et skema over sektoren, ikke et kort over pisterne.

Karakter
Hyttestemning; blå og røde pister[5]
Familier
Børneområdet Valleheisen ved liften S4[5]
Ved bunden
Restauranter, varmestue, toiletter, grillplads, parkering[5]

Før din skidag

Hvad er Skihytta kendt for i Trysil?

SkiStar fremhæver lange solrige dage med hyttestemning og mest blå og røde pister med en expresslift. Det lyder som afslappet skiløb på mellemniveau.[5]

Hvorfor starter prognosen for Skihytta ved 800 m?

Prognosepunktet er restaurant Skihytta, højere oppe på bjerget end busstoppestederne. Modellen går derfor fra 800 til 1.100 m i stedet for at starte ved 450 m.[2]

Kan børn lære at stå på ski ved Skihytta?

SkiStar angiver et børneområde ved liften S4 (Valleheisen) med en let tallerkenlift og enkle pister. Om det er åbent en bestemt dag, viser kun den daglige driftsmelding.[5][4]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. SkiStar Trysil · SkiområdeSkiStar
  2. Trysil Skihytta · Placering og højdeOpenStreetMap
  3. SkiStar Trysil · Meldingsdata og målestederSkiStar
  4. SkiStar Trysil · Lift- og pistestatusSkiStar
  5. SkiStar Trysil · Guide til skiområdetSkiStar
  6. Open-Meteo · MET NordicOpen-Meteo