Savoie · Frankrig

Val Cenis: sneprognose og vejret

For Val Cenis viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 16.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.450 m, 0 mm i 2.100 m og 0,3 mm i 2.740 m i de 24 timer fra 8. nov., 23.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte, pister eller snedybde for Val Cenis og viser kun prognosen. Dagens status findes på skiområdets officielle side. Skiområdets officielle information

Val Cenis er et skiområde i Haute-Maurienne i departementet Savoie i Frankrig. Lifte og pister ligger mellem cirka 1.200 m og 2.740 m.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Ingen aktuel melding
Lifte
Ikke meldt
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Denne side dækker the Val Cenis ski area (Lanslevillard, Lanslebourg, Termignon). Prognosen bruger ét punkt ved dalstationen Vieux Moulin; andre skiområder er ikke dækket.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Ingen nylige lokale meldinger

Skematisk bjerglandskab · Val Cenis

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-1 – 5 °C · 2.100 m · 8. nov. – 10. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 8. nov., 16.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

For Val Cenis er værdierne i 1.450, 2.100 og 2.740 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet dalstationen Vieux Moulin, ikke observationer eller separate vejrstationer.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 8. nov. 2026, 16.00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time-0,6 °C
Temperaturprognose time for time-3°0°7°8. nov., 2310. nov., 22
Prognoseværdier time for time
Val Cenis · 2.100 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
8. nov. 2026, 23.00-0,60770,8
9. nov. 2026, 00.00-0,50780,7
9. nov. 2026, 01.00-0,60780,3
9. nov. 2026, 02.00-0,50770,3
9. nov. 2026, 03.00-0,40790,4
9. nov. 2026, 04.00-0,30751,1
9. nov. 2026, 05.00-0,20751,5
9. nov. 2026, 06.000,30731,4
9. nov. 2026, 07.000,50721,8
9. nov. 2026, 08.000,90732,9
9. nov. 2026, 09.001,30763,1
9. nov. 2026, 10.001,50783,4
9. nov. 2026, 11.0020773,5
9. nov. 2026, 12.002,60774,4
9. nov. 2026, 13.003,20764,8
9. nov. 2026, 14.003,10805,5
9. nov. 2026, 15.002,90815,8
9. nov. 2026, 16.002,70845,4
9. nov. 2026, 17.002,50,1855,2
9. nov. 2026, 18.002,50845,2
9. nov. 2026, 19.002,60835,2
9. nov. 2026, 20.002,80,1835,3
9. nov. 2026, 21.002,90,1835,3
9. nov. 2026, 22.002,90835,9
9. nov. 2026, 23.0030844,5
10. nov. 2026, 00.002,90,5874,1
10. nov. 2026, 01.0030,5873,2
10. nov. 2026, 02.003,30,1862,6
10. nov. 2026, 03.003,20,3892,4
10. nov. 2026, 04.003,50,2881,8
10. nov. 2026, 05.003,60861,3
10. nov. 2026, 06.003,80841,3
10. nov. 2026, 07.003,60,3860,6
10. nov. 2026, 08.003,45,7881
10. nov. 2026, 09.003,11,3900,7
10. nov. 2026, 10.003,42,5900,8
10. nov. 2026, 11.003,51,1941,3
10. nov. 2026, 12.0040971,4
10. nov. 2026, 13.004,30961,5
10. nov. 2026, 14.004,90941,6
10. nov. 2026, 15.004,80961,5
10. nov. 2026, 16.004,40951
10. nov. 2026, 17.004,20890,9
10. nov. 2026, 18.003,60870,9
10. nov. 2026, 19.003,50870,9
10. nov. 2026, 20.003,30860,9
10. nov. 2026, 21.003,20850,9
10. nov. 2026, 22.003,30840,9
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
7/48 h
Længste sammenhængende periode
7 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,1 °C · 62 h

8. nov. 2026, 10.00 → 8. nov. 2026, 16.00

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Paris

1.450 m2,5°C2.100 m-0,6°C2.740 m-4,8°C0°C · ≈ 1.974 m
Anslået 0 °C-niveau: ≈ 1.974 m
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

8. nov., 23.00 → 9. nov., 23.00

1.450 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.100 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.740 m

0,3 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.450 m

0 h · Egnet vejr · 9/9 vurderede timer

23—Over vurderingens grænse · 0,9°C
00—Over vurderingens grænse · 0,8°C
01—Over vurderingens grænse · 0,8°C
02—Over vurderingens grænse · 0,9°C
03—Over vurderingens grænse · 1°C
04—Over vurderingens grænse · 0,8°C
05—Over vurderingens grænse · 1°C
06—Over vurderingens grænse · 0,6°C
07—Over vurderingens grænse · 0,7°C
2.100 m

7 h · Egnet vejr · 9/9 vurderede timer

23✓Egnet vejr · -2,5°C
00✓Egnet vejr · -2,3°C
01✓Egnet vejr · -2,4°C
02✓Egnet vejr · -2,4°C
03✓Egnet vejr · -2,1°C
04✓Egnet vejr · -2,3°C
05✓Egnet vejr · -2,2°C
06—Over vurderingens grænse · -1,9°C
07—Over vurderingens grænse · -1,8°C
2.740 m

9 h · Egnet vejr · 9/9 vurderede timer

23✓Egnet vejr · -6,5°C
00✓Egnet vejr · -6,3°C
01✓Egnet vejr · -6,4°C
02✓Egnet vejr · -6,4°C
03✓Egnet vejr · -6,1°C
04✓Egnet vejr · -6,2°C
05✓Egnet vejr · -6,2°C
06✓Egnet vejr · -5,8°C
07✓Egnet vejr · -5,7°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

-0,6°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

7 / 48 h

Længste kuldeperiode: 7 h

Temperaturprognose time for time-0,6 °C
Temperaturprognose time for time-3°0°7°8. nov., 2310. nov., 22
2.100 m · Europe/Paris
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
8. nov. 2026-0,6° / -0,6°0 mm (1 h)
9. nov. 2026-0,6° / 3,2°0,3 mm (24 h)
10. nov. 20262,9° / 4,9°12,4 mm (23 h)

Udbyderens opdatering: 8. nov., 16.00 · Hentet: 8. nov., 18.18 · Europe/Paris

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
1.450 m2.100 m2.740 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,1°C varmere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode8. nov. 2026, 23.00 — 11. nov. 2026, 13.0062 h · 2.100 m · Europe/Paris

Timer mellem udbyderens opdateringer6 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
+0,1 °CTidligere prognose: 2,5 °C
Seneste prognose: 2,6 °C
Samlet nedbørPrognose
-3,6 mmTidligere prognose: 17,7 mm
Seneste prognose: 14,1 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
+0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+1 hTidligere prognose: 6 h
Seneste prognose: 7 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose2,5 °C2,6 °C+0,1 °C
Samlet nedbørPrognose17,7 mm14,1 mm-3,6 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret0 mm0 mm+0 mm
Timer med egnet vejrModelleret6 h7 h+1 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

1.450 mNy prognose8. nov. 2026, 16.00
2.100 mNy prognose8. nov. 2026, 16.00
2.740 mNy prognose8. nov. 2026, 16.00

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Ingen gemt melding for destinationen.

Nyheder fra skiområdet

Alle nyheder om skiområdet

Endnu ingen nyheder for Val Cenis. Notitser offentliggøres kun fra kilder med et registreret grundlag for genbrug, og der er intet registreret for dette skiområde.

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Val Cenis ?

For Val Cenis viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 16.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.450 m, 0 mm i 2.100 m og 0,3 mm i 2.740 m i de 24 timer fra 8. nov., 23.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗

Hvilke lifte er åbne i Val Cenis ?

PisteWindow har ingen aktuel melding om lifte eller pister i Val Cenis. Åbne lifte og pister udledes ikke af prognosen. Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Savoie · Frankrig

Lær bjerget at kende

Steder og sektorer nævnt i kilderne: Lanslebourg, Lanslevillard, Termignon, Sollières-Sardières, Bramans. Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.

Liftenes højde
1.200–2.740 m[4]
Landsbyer
5[4]
Prognosepunkt
dalstationen Vieux Moulin[2]

Før din skidag

Er Val Cenis åbent nu?

Siden viser endnu ikke lift- og pistestatus for dette skiområde, fordi der den 8. november 2026 ikke fandtes en læsbar officiel kilde. Brug den officielle hjemmeside til aktuel drift.[1]

Hvor kommer forholdene på denne side fra?

Snedybden kommer fra Météo-Frances daglige station La Berche (2 101 m). Siden viser ingen aktuel liftstatus.[3]

Dækker denne side hele Val Cenis?

Den dækker landsbyerne Lanslevillard, Lanslebourg og Termignon i Val Cenis med ét prognosepunkt i Lanslevillard. Forholdene kan variere mellem landsbyer og sektorer.[4][2]

Er prognoserne for 1.450, 2.100 og 2.740 m i Val Cenis observationer?

Nej. Det er modelværdier justeret til disse højder og beregnet ved ét repræsentativt punkt (dalstationen Vieux Moulin).[2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Wikipedia · SkiområdeWikipedia
  2. OpenStreetMap · Placering og højdeOpenStreetMap bidragsydere
  3. Météo-France · SnemeldingMétéo-France
  4. Wikipedia · Fakta og områdeinformationWikipedia
  5. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo