Alpes-de-Haute-Provence · Frankrig
Val d’Allos – La Foux: sneprognose og vejret
For Val d’Allos – La Foux viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 10.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.800 m, 0,1 mm i 2.200 m og 1 mm i 2.600 m i de 24 timer fra 8. nov., 14.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde
Meldte forhold for Val d’Allos – La Foux: Lifte: Antal åbne ukendt · 17 angivet (Val d’Allos · La Foux · source-listed map lifts og downhill pistes (map resort: Val d'Allos); Espace Lumière · Lumiplay; Hentet 8. nov., 13.24 · kildetid ubekræftet). Pister: Antal åbne ukendt · 42 angivet (Val d’Allos · La Foux · source-listed map lifts og downhill pistes (map resort: Val d'Allos); Espace Lumière · Lumiplay; Hentet 8. nov., 13.24 · kildetid ubekræftet). Snedybde: 0 cm (ved Val d’Allos · La Foux · altitude (2.600 m); skiområdets melding; Val d’Allos · Lumiplan; Hentet 8. nov., 13.24 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
La Foux d’Allos er en af de to skibyer i Val d’Allos i departementet Alpes-de-Haute-Provence, i massiverne Pelat og Trois-Évêchés. Byen ligger i omkring 1.800 m og er forbundet med Pra Loup som Espace Lumière.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- Antal åbne ukendt · 17 angivetVal d’Allos · La Foux · source-listed map lifts og downhill pistes (map resort: Val d'Allos)
- Pister
- Antal åbne ukendt · 42 angivetVal d’Allos · La Foux · source-listed map lifts og downhill pistes (map resort: Val d'Allos)
- Snedybde
- 0 cmved Val d’Allos · La Foux · altitude (2.600 m) · skiområdets melding
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Siden dækker Val d’Allos – La Foux. Sammen med Pra Loup udgør det Espace Lumière, ifølge operatørerne i alt 180 km pister. Pra Loup har en egen side med egne lifte og egen snørapport. Le Seignus, den anden skiby i Val d’Allos, har sit eget pistekort og er ikke dækket.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
0 – 6 °C · 2.200 m · 8. nov. – 10. nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 8. nov., 10.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
For Val d’Allos – La Foux er værdierne i 1.800, 2.200 og 2.600 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet dalstationen La Chaup, ikke observationer eller separate vejrstationer.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 8. nov. 2026, 10.00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 8. nov. 2026, 14.00 | 0,2 | 0,1 | 100 | 4,7 |
| 8. nov. 2026, 15.00 | 0,5 | 0,1 | 100 | 3,5 |
| 8. nov. 2026, 16.00 | 0,3 | 0 | 100 | 3,2 |
| 8. nov. 2026, 17.00 | 0,2 | 0 | 100 | 2,8 |
| 8. nov. 2026, 18.00 | 0,1 | 0 | 83 | 3,1 |
| 8. nov. 2026, 19.00 | 1,3 | 0 | 85 | 3,3 |
| 8. nov. 2026, 20.00 | 1,4 | 0 | 91 | 3,2 |
| 8. nov. 2026, 21.00 | 1,4 | 0 | 90 | 2,8 |
| 8. nov. 2026, 22.00 | 1,3 | 0 | 92 | 2,6 |
| 8. nov. 2026, 23.00 | 1,1 | 0 | 98 | 2,6 |
| 9. nov. 2026, 00.00 | 0,9 | 0,1 | 100 | 2,8 |
| 9. nov. 2026, 01.00 | 1 | 0,1 | 100 | 3,2 |
| 9. nov. 2026, 02.00 | 1,2 | 0 | 99 | 3,8 |
| 9. nov. 2026, 03.00 | 1,3 | 0 | 98 | 3,5 |
| 9. nov. 2026, 04.00 | 1,6 | 0 | 95 | 4,6 |
| 9. nov. 2026, 05.00 | 1,7 | 0 | 97 | 4,3 |
| 9. nov. 2026, 06.00 | 1,8 | 0 | 98 | 5,1 |
| 9. nov. 2026, 07.00 | 1,8 | 0 | 100 | 5 |
| 9. nov. 2026, 08.00 | 2 | 0,1 | 100 | 4,6 |
| 9. nov. 2026, 09.00 | 2,1 | 0,1 | 100 | 2,8 |
| 9. nov. 2026, 10.00 | 2,2 | 0,1 | 100 | 2,8 |
| 9. nov. 2026, 11.00 | 2,4 | 0,1 | 100 | 3 |
| 9. nov. 2026, 12.00 | 2,5 | 0,1 | 100 | 3,2 |
| 9. nov. 2026, 13.00 | 2,7 | 1 | 100 | 3 |
| 9. nov. 2026, 14.00 | 2,7 | 0,7 | 100 | 3,6 |
| 9. nov. 2026, 15.00 | 2,7 | 0 | 100 | 3,8 |
| 9. nov. 2026, 16.00 | 2,5 | 0 | 100 | 3,1 |
| 9. nov. 2026, 17.00 | 2,6 | 0,4 | 100 | 2,6 |
| 9. nov. 2026, 18.00 | 2,6 | 1,1 | 100 | 2,8 |
| 9. nov. 2026, 19.00 | 2,6 | 0,6 | 100 | 2,7 |
| 9. nov. 2026, 20.00 | 2,6 | 0,2 | 100 | 2,5 |
| 9. nov. 2026, 21.00 | 2,7 | 0 | 100 | 3,1 |
| 9. nov. 2026, 22.00 | 2,8 | 0,1 | 100 | 3,6 |
| 9. nov. 2026, 23.00 | 2,9 | 0,1 | 99 | 3,9 |
| 10. nov. 2026, 00.00 | 3,1 | 0 | 100 | 3,9 |
| 10. nov. 2026, 01.00 | 3,2 | 1,7 | 100 | 3,2 |
| 10. nov. 2026, 02.00 | 3,5 | 0,1 | 100 | 4,1 |
| 10. nov. 2026, 03.00 | 3,9 | 0,1 | 100 | 4,3 |
| 10. nov. 2026, 04.00 | 4,2 | 0,3 | 100 | 4,4 |
| 10. nov. 2026, 05.00 | 4,5 | 2,5 | 99 | 3,4 |
| 10. nov. 2026, 06.00 | 4,8 | 2,1 | 100 | 3,6 |
| 10. nov. 2026, 07.00 | 4,9 | 1,5 | 100 | 3,1 |
| 10. nov. 2026, 08.00 | 4,9 | 2,2 | 100 | 2,4 |
| 10. nov. 2026, 09.00 | 5,1 | 5,4 | 100 | 3,5 |
| 10. nov. 2026, 10.00 | 5,4 | 0,5 | 100 | 3,4 |
| 10. nov. 2026, 11.00 | 5,9 | 0,1 | 98 | 2,9 |
| 10. nov. 2026, 12.00 | 5,9 | 0,2 | 98 | 3,2 |
| 10. nov. 2026, 13.00 | 6,1 | 0,1 | 94 | 4,5 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0,1 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 0/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 0 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Paris
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
-3,1°C
Vind: 5,6 m/s · Nedbør: 0,2 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 10.000,2°C
Vind: 4,7 m/s · Nedbør: 0,1 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 10.002,7°C
Vind: 3,2 m/s · Nedbør: 0,1 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognose udstedt: 8. nov., 10.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
8. nov., 14.00 → 9. nov., 14.00
1.800 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.200 m
0,1 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
2.600 m
1 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
4 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
0,2°Mulighed for sneproduktion
0 / 48 hLængste kuldeperiode: 0 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 8. nov. 2026 | 0,1° / 1,4° | 0,2 mm (10 h) |
| 9. nov. 2026 | 0,9° / 2,9° | 4,9 mm (24 h) |
| 10. nov. 2026 | 3,1° / 6,1° | 16,8 mm (14 h) |
Udbyderens opdatering: 8. nov., 10.00 · Hentet: 8. nov., 13.17 · Europe/Paris
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Ingen tidligere prognose til denne sammenligning.
Sammenligningsdetaljer
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
Udstedt: 8. nov. 2026, 10.00 · Hentet: 8. nov. 2026, 13.17
Åbn gemt prognose ↗
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
Espace Lumière · Lumiplay map lifts og pistes (Pra Loup, La Foux)
Val d’Allos · La Foux · lifter på kildekortet og downhill pistes (map resort: Val d'Allos)Meldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 17Uden for driftsperioden: 17
Pistestatus · — / 42
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Kildeoplysninger: Source-listed local resort items only; source status has no observation time and public access is unverified.
Liftstatus
- TSD LA CHAUP · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TSD MARIN PASCAL · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TS AIGUILLE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TS OBSERVATOIRE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TS PONT DE L'ABRAU · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TS POURET · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TS UBAGUETS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TS VESCAL · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TK CROUS I · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TK CROUS II · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TK LA TARDEE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TK PLAINES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TK PLATEAU I · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TK PLATEAU II · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TK SIGNAL · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- CHAUVET Tapis 1 · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- CHAUVET Tapis 2 · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
- CROCUS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- ESCARGOT · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- GENTIANES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- SEOLANE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- VERDON · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- ALPAGES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- BLEUETS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- CHARDONS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- CHEMIN DE L'ABRAU · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- CHEMIN DES PLAINES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- CHOUCAS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- COQS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- COUCOUS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- DIGITALE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- ETERLOU · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- FORET · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- L'ASTUCE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LE COL · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LIEVRE BLANC · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- MYRTILLES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- QUARTZ · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- RENARD · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- ROCHE AUX FEES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TRANS AMAZONIENNE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- AGNEAUX · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- ARNICA · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- BIDIBULLE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- CHAMOIS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- ECUREUILS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- EDELWEISS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- FOUINES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- JONQUILLES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- LAGOPEDES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- PERDRIX · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- SEREGNIER · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- SERGE GOUSSEAULT · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- SOURCES DU VERDON · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- TETRAS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- 3 EVECHES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- BUSE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- GENEPY · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
- ROLLER COASTER · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
Espace Lumière · Lumiplan snow bulletins (Pra Loup, La Foux)
Val d’Allos · La Foux · reported snow depth at 1800 og 2.600 mMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
| Målested | cm |
|---|---|
| Val d’Allos · La Foux · station (1.800 m) · Meldt snedybdeSnedybde ifølge operatørens bulletin. Målemetode og observationstidspunkt er ikke verificeret. | 0 |
| Val d’Allos · La Foux · altitude (2.600 m) · Meldt snedybdeSnedybde ifølge operatørens bulletin. Målemetode og observationstidspunkt er ikke verificeret. | 0 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Espace Lumière · Lumiplay map lifts og pistes (Pra Loup, La Foux)
Val d’Allos · La Foux · lifter på kildekortet og downhill pistes (map resort: Val d'Allos)8. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Åbne ifølge kildens liftliste: — / 17Uden for driftsperioden: 17
Pistestatus · — / 42
Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen
Officiel kilde ↗Espace Lumière · Lumiplan snow bulletins (Pra Loup, La Foux)
Val d’Allos · La Foux · reported snow depth at 1800 og 2.600 m8. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
| Målested | cm |
|---|---|
| Val d’Allos · La Foux · station (1.800 m) · Meldt snedybdeSnedybde ifølge operatørens bulletin. Målemetode og observationstidspunkt er ikke verificeret. | 0 |
| Val d’Allos · La Foux · altitude (2.600 m) · Meldt snedybdeSnedybde ifølge operatørens bulletin. Målemetode og observationstidspunkt er ikke verificeret. | 0 |
Nyheder fra skiområdet
Alle nyheder om skiområdetEndnu ingen nyheder for Val d’Allos – La Foux. Notitser offentliggøres kun fra kilder med et registreret grundlag for genbrug, og der er intet registreret for dette skiområde. Seneste liftmelding: 8. november 2026, 13.24 UTC+1.
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Val d’Allos – La Foux ?
For Val d’Allos – La Foux viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 10.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.800 m, 0,1 mm i 2.200 m og 1 mm i 2.600 m i de 24 timer fra 8. nov., 14.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Val d’Allos – La Foux ?
Snedybde: 0 cm (ved Val d’Allos · La Foux · altitude (2.600 m); skiområdets melding; Val d’Allos · Lumiplan; Hentet 8. nov., 13.24 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Val d’Allos – La Foux ?
Lifte: Antal åbne ukendt · 17 angivet (Val d’Allos · La Foux · source-listed map lifts og downhill pistes (map resort: Val d'Allos); Espace Lumière · Lumiplay; Hentet 8. nov., 13.24 · kildetid ubekræftet). Pister: Antal åbne ukendt · 42 angivet (Val d’Allos · La Foux · source-listed map lifts og downhill pistes (map resort: Val d'Allos); Espace Lumière · Lumiplay; Hentet 8. nov., 13.24 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
Stoleliftene La Chaup og Marin Pascal starter i byen; stoleliften Observatoire ender ifølge OpenStreetMap i 2.576 m. Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.
Før din skidag
Hvornår starter skisæsonen i Val d’Allos – La Foux?
Val d’Allos’ turistkontors hjemmeside, læst den 8. november 2026, oplyser lørdag 12. december 2026 for åbningen af skiområderne, afhængigt af sneen. Hvad der er åbent en given dag, viser lift- og pistestatus.[4]
Dækker siden hele skiområdet Espace Lumière?
Nej. Siden dækker kun Val d’Allos – La Foux. Sammen med Pra Loup udgør det Espace Lumière, ifølge operatørerne i alt 180 km pister. Pra Loup har en egen side med egne lifte og egen snørapport. Le Seignus, den anden skiby i Val d’Allos, har sit eget pistekort og er ikke dækket.[8]
Hvor kommer liftstatus og snedybde på siden fra?
Lift- og pistestatus kommer fra kortet Espace Lumière, der udgives via Lumiplay og opfører Val d’Allos for sig. Snedybden kommer fra Lumiplans snerapport i 1.800 og 2.600 m; den har ingen måledato. Dertil kommer Météo-France-stationen La Foux d’Allos i 1.900 m, vist med sin måledato, som kan være fra en tidligere sæson.[4][5][6][7]
Er prognoserne for 1.800, 2.200 og 2.600 m for Val d’Allos – La Foux observationer?
Nej. Det er modelværdier justeret til 1.800, 2.200 og 2.600 m, beregnet i ét repræsentativt punkt (dalstationen La Chaup).[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- Office de Tourisme du Val d’Allos · SkiområdeOffice de Tourisme du Val d’Allos
- OpenStreetMap · Placering og højdeOpenStreetMap bidragsydere
- Office de Tourisme du Val d’Allos · Kort over pisterneOffice de Tourisme du Val d’Allos
- Office de Tourisme du Val d’Allos · Vejr-, lift- og pistemeldingOffice de Tourisme du Val d’Allos
- Lumiplan Lumiplay · Vejr-, lift- og pistemeldingLumiplan Lumiplay
- Lumiplan · SnemeldingLumiplan
- Météo-France · SnemeldingMétéo-France
- Office de Tourisme de Pra Loup · Områdets afgrænsningOffice de Tourisme de Pra Loup
- Wikipedia · Fakta og områdeinformationWikipedia
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo