Savoie · Frankrig

Valmeinier: sneprognose og vejret

For Valmeinier viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 16.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.500 m, 0 mm i 2.100 m og 0,1 mm i 2.750 m i de 24 timer fra 8. nov., 22.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde

Meldte forhold for Valmeinier: Lifte: 0 af 15 åbne (Valmeinier sectors Crey du Quart og Gros Crey · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet; Lumiplay / Valmeinier – Valloire; Hentet 8. nov., 21.09 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 44 åbne (Valmeinier sectors Crey du Quart og Gros Crey · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet; Lumiplay / Valmeinier – Valloire; Hentet 8. nov., 21.09 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

Valmeinier er en by i Maurienne i Savoie, med hovedbyen i 1.500 m og feriestedet Valmeinier 1800 over den. Operatøren angiver 160 km pister for det sammenhængende skiområde Galibier-Thabor med Valloire, med det højeste punkt i 2.750 m.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Lukket i dag
Lifte
0 af 15 åbneValmeinier sectors Crey du Quart og Gros Crey · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet
Pister
0 af 44 åbneValmeinier sectors Crey du Quart og Gros Crey · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Siden dækker Valmeinier-siden af skiområdet Galibier-Thabor: sektorerne Crey du Quart og Gros Crey, som operatørens kort lister dem. Valloire har sin egen side. Prognosen bruger ét punkt ved nedre station for Inversins-stoleliften i Valmeinier, så forholdene i landsbyen i 1.500 m og i Valloire kan afvige.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Valmeinier

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

1 – 7 °C · 2.100 m · 8. nov. – 10. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 8. nov., 16.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

For Valmeinier er værdierne i 1.500, 2.100 og 2.750 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet nedre station for Inversins-stoleliften, ikke observationer eller separate vejrstationer.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 8. nov. 2026, 16.00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time1,4 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°10°8. nov., 2210. nov., 21
Prognoseværdier time for time
Valmeinier · 2.100 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
8. nov. 2026, 22.001,40771,9
8. nov. 2026, 23.001,60761,6
9. nov. 2026, 00.001,60771,5
9. nov. 2026, 01.001,50771,8
9. nov. 2026, 02.001,50752,1
9. nov. 2026, 03.001,70772,3
9. nov. 2026, 04.001,80762,4
9. nov. 2026, 05.001,90742,7
9. nov. 2026, 06.0020722,8
9. nov. 2026, 07.002,30712,8
9. nov. 2026, 08.002,60692,9
9. nov. 2026, 09.0030662,9
9. nov. 2026, 10.003,70672,6
9. nov. 2026, 11.0050672,3
9. nov. 2026, 12.006,60642,5
9. nov. 2026, 13.007,20633,1
9. nov. 2026, 14.006,80673,5
9. nov. 2026, 15.006,50693
9. nov. 2026, 16.006,40702,9
9. nov. 2026, 17.005,60732
9. nov. 2026, 18.005,20751,8
9. nov. 2026, 19.005,10742,3
9. nov. 2026, 20.005,40732,7
9. nov. 2026, 21.005,40742,5
9. nov. 2026, 22.005,50733
9. nov. 2026, 23.0050,1783,3
10. nov. 2026, 00.004,80,4823,2
10. nov. 2026, 01.004,80,2823,6
10. nov. 2026, 02.004,90,1833,6
10. nov. 2026, 03.0050,1852,4
10. nov. 2026, 04.004,30872,6
10. nov. 2026, 05.004,50852,1
10. nov. 2026, 06.004,20872,9
10. nov. 2026, 07.004,72,7892,4
10. nov. 2026, 08.003,64,5893,9
10. nov. 2026, 09.003,84,7884,6
10. nov. 2026, 10.003,84,1884,4
10. nov. 2026, 11.005,60,5851,3
10. nov. 2026, 12.005,10971,6
10. nov. 2026, 13.005,60901,4
10. nov. 2026, 14.005,70901,2
10. nov. 2026, 15.005,70920,9
10. nov. 2026, 16.005,50910,5
10. nov. 2026, 17.0050940,6
10. nov. 2026, 18.004,10903,1
10. nov. 2026, 19.003,70873,8
10. nov. 2026, 20.003,60834,3
10. nov. 2026, 21.003,60794,4
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
0/48 h
Længste sammenhængende periode
0 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,3 °C · 63 h

8. nov. 2026, 10.00 → 8. nov. 2026, 16.00

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Paris

1.500 m3,7°C2.100 m1,4°C2.750 m-3,3°C0°C · ≈ 2.294 m
Anslået 0 °C-niveau: ≈ 2.294 m
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

8. nov., 22.00 → 9. nov., 22.00

1.500 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.100 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.750 m

0,1 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.500 m

0 h · Egnet vejr · 10/10 vurderede timer

22—Over vurderingens grænse · 1,9°C
23—Over vurderingens grænse · 2,1°C
00—Over vurderingens grænse · 2,2°C
01—Over vurderingens grænse · 2,1°C
02—Over vurderingens grænse · 2°C
03—Over vurderingens grænse · 2°C
04—Over vurderingens grænse · 1,9°C
05—Over vurderingens grænse · 1,9°C
06—Over vurderingens grænse · 1,9°C
07—Over vurderingens grænse · 2°C
2.100 m

0 h · Egnet vejr · 10/10 vurderede timer

22—Over vurderingens grænse · -0,6°C
23—Over vurderingens grænse · -0,4°C
00—Over vurderingens grænse · -0,4°C
01—Over vurderingens grænse · -0,5°C
02—Over vurderingens grænse · -0,6°C
03—Over vurderingens grænse · -0,3°C
04—Over vurderingens grænse · -0,2°C
05—Over vurderingens grænse · -0,3°C
06—Over vurderingens grænse · -0,3°C
07—Over vurderingens grænse · -0,1°C
2.750 m

10 h · Egnet vejr · 10/10 vurderede timer

22✓Egnet vejr · -4,8°C
23✓Egnet vejr · -4,5°C
00✓Egnet vejr · -4,5°C
01✓Egnet vejr · -4,6°C
02✓Egnet vejr · -4,4°C
03✓Egnet vejr · -4,3°C
04✓Egnet vejr · -4,3°C
05✓Egnet vejr · -4,3°C
06✓Egnet vejr · -4,2°C
07✓Egnet vejr · -3,9°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

1,4°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

0 / 48 h

Længste kuldeperiode: 0 h

Temperaturprognose time for time1,4 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°10°8. nov., 2210. nov., 21
2.100 m · Europe/Paris
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
8. nov. 20261,4° / 1,6°0 mm (2 h)
9. nov. 20261,5° / 7,2°0,1 mm (24 h)
10. nov. 20263,6° / 5,7°17,3 mm (22 h)

Udbyderens opdatering: 8. nov., 16.00 · Hentet: 8. nov., 18.18 · Europe/Paris

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
1.500 m2.100 m2.750 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,3°C varmere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode8. nov. 2026, 22.00 — 11. nov. 2026, 13.0063 h · 2.100 m · Europe/Paris

Timer mellem udbyderens opdateringer6 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
+0,3 °CTidligere prognose: 4 °C
Seneste prognose: 4,3 °C
Samlet nedbørPrognose
-3,3 mmTidligere prognose: 21,7 mm
Seneste prognose: 18,3 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
+0 mmTidligere prognose: 0 mm
Seneste prognose: 0 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+0 hTidligere prognose: 0 h
Seneste prognose: 0 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose4 °C4,3 °C+0,3 °C
Samlet nedbørPrognose21,7 mm18,3 mm-3,3 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret0 mm0 mm+0 mm
Timer med egnet vejrModelleret0 h0 h+0 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

1.500 mNy prognose8. nov. 2026, 16.00
2.100 mNy prognose8. nov. 2026, 16.00
2.750 mNy prognose8. nov. 2026, 16.00

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Valmeinier · Pister · Lumiplay map lifts and

Valmeinier sectors Crey du Quart og Gros Crey · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortetMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 15Uden for driftsperioden: 15

Pistestatus · 0 / 44

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Source-listed map sectors only; source status has no observation time and public access is unverified.

Liftstatus
  • TSD GRANDES DROZES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • TSF ARMERA · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • TSF GIRODIERE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • TSF MONEUL · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • TK PLAN PALAIS 1 · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • TK PLAN PALAIS 2 · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • TK PRE VAREL · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • TSD INVERSINS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • TSD JEUX · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • TSD SANDONIERE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • TSF GROS CREY · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • TSF PRE AYNARD · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • TSF ROI · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • TK CASSES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • TK SAUSSETTE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
  • MOLODULES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • RIOUBEROUX · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • ROCHES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • ARMERA · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • COMBE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • COMBE ORSIERE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • GENEVRIERS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • GOULET · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • GRAPIL · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • LA MINE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • LES ARCOSSES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • PIERRE DU MIDI · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • PLAN PALAIS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • PRAZ CONDUITE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • PRAZ VIOLETTE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • STADE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • COTERIEUX · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • GRANDES DROZES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • CASSES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • CHARDONS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • EPILOBES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • LAUZES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • PETITES ANGLAISES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • SAUSSETTE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • BLEUETS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • IRIS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • LACS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • MYRTILLES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • NEUVACHE BAS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • NEUVACHE HAUT · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • PETIT DEJEUNER · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • REINE DES PRES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • RHODOS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • VIOLETTES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • CARLINE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • CHAUDANNES · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • CYCLAMENS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • EGLANTIERS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • GENEPI · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • LYS · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • MORAINE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • PERCE NEIGE · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • STADE SLALOM 1800 · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
  • CHOULET · Uden for driftsperioden · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; offentlig adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Valmeinier · Pister · Lumiplay map lifts and

Valmeinier sectors Crey du Quart og Gros Crey · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet8. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 15Uden for driftsperioden: 15

Pistestatus · 0 / 44

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Nyheder fra skiområdet

Alle nyheder om skiområdet

Endnu ingen nyheder for Valmeinier. Notitser offentliggøres kun fra kilder med et registreret grundlag for genbrug, og der er intet registreret for dette skiområde. Seneste liftmelding: 8. november 2026, 21.09 UTC+1.

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Valmeinier ?

For Valmeinier viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 8. nov., 16.00, modelleret snefald på 0 mm i 1.500 m, 0 mm i 2.100 m og 0,1 mm i 2.750 m i de 24 timer fra 8. nov., 22.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗

Hvor meget sne er der i Valmeinier ?

PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Valmeinier. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗

Hvilke lifte er åbne i Valmeinier ?

Lifte: 0 af 15 åbne (Valmeinier sectors Crey du Quart og Gros Crey · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet; Lumiplay / Valmeinier – Valloire; Hentet 8. nov., 21.09 · kildetid ubekræftet). Pister: 0 af 44 åbne (Valmeinier sectors Crey du Quart og Gros Crey · Opført af kilden: lifter og nedfartspister på kortet; Lumiplay / Valmeinier – Valloire; Hentet 8. nov., 21.09 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Savoie · Frankrig

Lær bjerget at kende

Operatørens kort lister Valmeiniers sektorer Crey du Quart og Gros Crey. Sandonière-stoleliften når områdets højeste punkt i 2.750 m, og den længste nedfart har 1.250 m højdeforskel ned til Valmeinier Villages. Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.

Fra landsbyen til højeste punkt
1.500–2.750 m[1]
Skiområdet Galibier-Thabor
160 km[1]
Prognosepunkt
nedre station for Inversins-stoleliften[2]

Før din skidag

Hvornår åbner skiområdet i Valmeinier?

Åbningssiden hos operatøren i nabobyen Valloire, tjekket den 8. november 2026, angiver Galibier-Thabor (Valloire og Valmeinier, 160 km pister) som åbent fra 19. december 2026 til 11. april 2027, efter en delvis førsæsonåbning den 5. og 6. december 2026 på Valloire-siden. Datoerne afhænger af sneforholdene. Lift- og pistestatus viser, hvad der er åbent en given dag.[4][5]

Dækker siden hele skiområdet Galibier-Thabor?

Nej. Området forbinder Valmeinier og Valloire, og operatøren angiver 160 km pister. Siden dækker Valmeiniers sektorer Crey du Quart og Gros Crey. Valloires sektorer har en side for sig.[1]

Hvor kommer liftstatus og snedybde på siden fra?

Lift- og pistestatus kommer fra operatørens interaktive kort og tæller kun Valmeiniers sektorer Crey du Quart og Gros Crey. Kortet angiver ikke opdateringstidspunkt, så tallene er mærket som kildeangivelser. Snedybden kommer fra Météo-Frances station Valmeinier i 1.788 m, en del af et sæsonarkiv: siden viser den seneste måling med dato eller markerer sne som ikke tilgængelig.[5][6]

Er prognoserne for 1.500, 2.100 og 2.750 m i Valmeinier observationer?

Nej. Det er modelværdier justeret til 1.500, 2.100 og 2.750 m ved ét repræsentativt punkt (nedre station for Inversins-stoleliften).[2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Valmeinier Tourisme · SkiområdeValmeinier Tourisme
  2. OpenStreetMap · Placering og højdeOpenStreetMap bidragsydere
  3. Valmeinier Tourisme · Kort over pisterneValmeinier Tourisme
  4. Valloire Tourisme · Åbningstider og adgangValloire Tourisme
  5. Valloire Tourisme / Lumiplay · Lift- og pistestatusValloire Tourisme / Lumiplay
  6. Météo-France · SnemeldingMétéo-France
  7. Wikipedia · Fakta og områdeinformationWikipedia
  8. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo