Jämtland · Sverige
Vemdalsskalet: sneprognose og vejret
For Vemdalsskalet viser prognosen fra Open-Meteo · MET Nordic, udsendt 4. nov., 12.00, modelleret snefald på 0 mm i 600 m, 0 mm i 800 m og 0 mm i 1.000 m i de 24 timer fra 4. nov., 15.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Stockholm). Prognosekilde
Meldte forhold for Vemdalsskalet: Lifte: 0 af 13 åbne (Vemdalen · Vemdalsskalet; SkiStar; Hentet 4. nov., 13.55 · kildetid ubekræftet). Snedybde: 0 cm (ved Vemdalsskalet; skiområdets melding; SkiStar; Hentet 4. nov., 13.55 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information
Vemdalsskalet er Vemdalens klassiske fjeldby med sportsbutikker og restauranter omkring Skalets torg og hurtige expresslifte, der fører til skiløb på tværs af to bjerge. Prognosen beregnes ved SkiStars idrætscenter.
I dag i overblik
Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.
- Lifte
- 0 af 13 åbneVemdalen · Vemdalsskalet
- Pister
- Ikke meldt
- Snedybde
- 0 cmved Vemdalsskalet · skiområdets melding
- Sæson
- Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Områdets dækning: Vemdalsskalet er ét af tre skiområder i Vemdalen med fælles SkiPass; Björnrike og Klövsjö–Storhogna nås ad vej eller skibus. Siden gælder kun bysektoren og det nye terræn Hovde Syd.
Dit vinterbillede
Aktuel oversigt
Sneen under dine ski.
Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.
Vemdalsskalet
-3 – 6 °C · 800 m · 4. nov. – 6. nov.
Open-Meteo · MET Nordic · Udstedt 4. nov., 12.00
Kilder og metode
Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.
Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.
En tabel over områder i Jämtland angiver Vemdalsskalet til 592–946 m, så lagene 600, 800 og 1.000 m omslutter det, med det øverste over liftene. Værdierne er modelleret for idrætscentret, ikke målt på pisterne.
Bjerget, time for time
Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.
Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48
Udstedt: 4. nov. 2026, 12.00 · Europe/Stockholm · Open-Meteo · MET Nordic
Prognoseværdier time for time
| Lokal tid | Temperatur °C | Nedbør mm | Luftfugtighed % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 4. nov. 2026, 15.00 | 5,6 | 0 | 84 | 7,6 |
| 4. nov. 2026, 16.00 | 4,9 | 0 | 86 | 6,3 |
| 4. nov. 2026, 17.00 | 4,4 | 0 | 89 | 5,6 |
| 4. nov. 2026, 18.00 | 4,2 | 0 | 91 | 5,5 |
| 4. nov. 2026, 19.00 | 4,3 | 0 | 90 | 6,4 |
| 4. nov. 2026, 20.00 | 4,5 | 0 | 88 | 6,4 |
| 4. nov. 2026, 21.00 | 4,6 | 0 | 89 | 6,4 |
| 4. nov. 2026, 22.00 | 4,6 | 0 | 89 | 6,7 |
| 4. nov. 2026, 23.00 | 4,4 | 0 | 91 | 6,6 |
| 5. nov. 2026, 00.00 | 4,5 | 0 | 93 | 5,3 |
| 5. nov. 2026, 01.00 | 4,7 | 0 | 92 | 4,8 |
| 5. nov. 2026, 02.00 | 5 | 0 | 81 | 7,4 |
| 5. nov. 2026, 03.00 | 4,9 | 0 | 80 | 7,5 |
| 5. nov. 2026, 04.00 | 4,4 | 0 | 81 | 6,6 |
| 5. nov. 2026, 05.00 | 3,3 | 0 | 79 | 5 |
| 5. nov. 2026, 06.00 | 2,3 | 0 | 84 | 4,1 |
| 5. nov. 2026, 07.00 | 1,4 | 0 | 89 | 3,3 |
| 5. nov. 2026, 08.00 | 0,6 | 0 | 92 | 2,9 |
| 5. nov. 2026, 09.00 | 0,5 | 0 | 90 | 2,6 |
| 5. nov. 2026, 10.00 | 1,2 | 0 | 85 | 3,1 |
| 5. nov. 2026, 11.00 | 2,4 | 0 | 78 | 4,4 |
| 5. nov. 2026, 12.00 | 3,1 | 0 | 76 | 4,7 |
| 5. nov. 2026, 13.00 | 3,4 | 0 | 75 | 4,8 |
| 5. nov. 2026, 14.00 | 3,2 | 0 | 77 | 5 |
| 5. nov. 2026, 15.00 | 2,7 | 0 | 80 | 4,9 |
| 5. nov. 2026, 16.00 | 1,8 | 0 | 84 | 4,5 |
| 5. nov. 2026, 17.00 | 1,1 | 0 | 88 | 4 |
| 5. nov. 2026, 18.00 | 0,6 | 0 | 90 | 4 |
| 5. nov. 2026, 19.00 | 0,2 | 0 | 91 | 3,7 |
| 5. nov. 2026, 20.00 | 0 | 0 | 91 | 2,6 |
| 5. nov. 2026, 21.00 | -0,2 | 0 | 93 | 2 |
| 5. nov. 2026, 22.00 | -0,2 | 0 | 94 | 1,9 |
| 5. nov. 2026, 23.00 | -0,2 | 0 | 95 | 1,8 |
| 6. nov. 2026, 00.00 | -0,5 | 0 | 95 | 1,1 |
| 6. nov. 2026, 01.00 | -0,8 | 0 | 96 | 0,8 |
| 6. nov. 2026, 02.00 | -1,3 | 0 | 96 | 0,8 |
| 6. nov. 2026, 03.00 | -1,7 | 0 | 97 | 0,5 |
| 6. nov. 2026, 04.00 | -2 | 0 | 97 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 05.00 | -2,4 | 0 | 96 | 0,8 |
| 6. nov. 2026, 06.00 | -2,7 | 0 | 96 | 0,7 |
| 6. nov. 2026, 07.00 | -2,9 | 0 | 96 | 0,8 |
| 6. nov. 2026, 08.00 | -3,1 | 0 | 95 | 0,6 |
| 6. nov. 2026, 09.00 | -2,4 | 0 | 92 | 1,2 |
| 6. nov. 2026, 10.00 | -0,7 | 0 | 86 | 1,4 |
| 6. nov. 2026, 11.00 | 0,4 | 0 | 81 | 2 |
| 6. nov. 2026, 12.00 | 1,2 | 0 | 79 | 2,3 |
| 6. nov. 2026, 13.00 | 1,3 | 0 | 78 | 2,1 |
| 6. nov. 2026, 14.00 | 1,3 | 0 | 80 | 1,9 |
- Modelleret snefald · næste 24 timer
- 0 mm vandækvivalent
- Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
- 7/48 h
- Længste sammenhængende periode
- 7 h
Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.
Vejr til sneproduktion
Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.
Stull (2011)Sådan ændrede prognosen sig
Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.
Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie
Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.
Sæsonudsigt
En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.
Kilde: Open-Meteo · MET Nordic · CC BY 4.0
Bjergdata time for time
Ét bjerg. Forskellige forhold.
Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.
Europe/Stockholm
Beregning
Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.
3,9°C
Vind: 8,5 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MET Nordic · Prognose udstedt: 4. nov., 12.005,6°C
Vind: 7,6 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MET Nordic · Prognose udstedt: 4. nov., 12.006,9°C
Vind: 7,6 m/s · Nedbør: 0 mm/h
Open-Meteo · MET Nordic · Prognose udstedt: 4. nov., 12.00Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.
Forventet snefald
Vandindholdet i det forventede snefald.
4. nov., 15.00 → 5. nov., 15.00
600 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
800 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
1.000 m
0 mm vandækvivalentModelleret · Dækning: 24/24 h
Vejr til sneproduktion i nat
I nat · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer
✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig
Beregning for sneproduktion
Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.
Udsigter på kort sigt
Timeprognose, justeret efter højde.
Lufttemperatur
5,6°Mulighed for sneproduktion
7 / 48 hLængste kuldeperiode: 7 h
| Rejsedatoer | Lufttemperatur °C | Nedbør mm |
|---|---|---|
| 4. nov. 2026 | 4,2° / 5,6° | 0 mm (9 h) |
| 5. nov. 2026 | -0,2° / 5° | 0 mm (24 h) |
| 6. nov. 2026 | -3,1° / 1,3° | 0 mm (15 h) |
Udbyderens opdatering: 4. nov., 12.00 · Hentet: 4. nov., 13.17 · Europe/Stockholm
Open-Meteo · MET Nordic ↗Skematisk højdeprofil
Sådan beregner vi
Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.
Stull (2011) ↗Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie for snebalance
Undersøg en snebalance med din egen startværdi.
Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.
Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.
Prognosearkiv
Hvad har ændret sig i prognosen?
Prognosekilden eller beregningen har ændret sig.
Sammenligningsdetaljer
Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.
Udstedt: 4. nov. 2026, 12.00 · Hentet: 4. nov. 2026, 13.17
Åbn gemt prognose ↗
Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.
Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.
Sne og lifter
Skiområdets officielle informationMeldinger fra skiområderne
Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.
SkiStar · Vemdalen separate ski areas
Vemdalen · VemdalsskaletMeldingstid ubekræftet
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Lifter åbne for sæsonen: 0 / 13
| Målested | cm |
|---|---|
| Vemdalsskalet · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt vid platån mellan Turisten och Sörbacken | 0 |
| Vemdalsskalet · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Turisten) | 0 |
| Vemdalsskalet · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| Vemdalsskalet · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
Kildeoplysninger: Sektoroversigt opført af kilden. Åben for sæsonen er ikke aktuel offentlig drift. Pistesammendraget og de navngivne rækker stemmer ikke overens, så den opførte pisteoversigt er ufuldstændig.
Liftstatus
- Skalet Express · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Hovde Express · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Väst Express · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Pass Express · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Mellanliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Västliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Granliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Sydliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Mini · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Barnliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Toppliften · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Rullband Barnområdet 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
- Rullband Barnområdet 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus ”åben for sæsonen”; den offentlige adgang ved hentningen er ikke verificeret.
Pistestatus
- Barnbackarna · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Nedre blåbär · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Tunneln · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Lätta Blåbär · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Övre Blåbär · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Slingan · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Pers · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Smygaren · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Hildings · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Solgläntan · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Klockars · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Sörbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Turisten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Svåra Turisten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Väst · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Nääs · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Passet · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Träningsbacken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Toppbranten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Hovde · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Stugbranten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Nääsbranten · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Gamla Puckeln · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Skals · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Minipark Tunneln · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
- Familjeparken · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Pistestatus ”åben for sæsonen”; den aktuelle adgang er ikke verificeret.
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
SkiStar · Vemdalen separate ski areas
Vemdalen · Vemdalsskalet4. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Lifter åbne for sæsonen: 0 / 13
| Målested | cm |
|---|---|
| Vemdalsskalet · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt vid platån mellan Turisten och Sörbacken | 0 |
| Vemdalsskalet · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Turisten) | 0 |
| Vemdalsskalet · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| Vemdalsskalet · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
SkiStar · Vemdalen separate ski areas
Vemdalen · Vemdalsskalet3. nov. 2026
Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.
- Hentet
- Kildetid
- Ikke oplyst
Lifter åbne for sæsonen: 0 / 13
| Målested | cm |
|---|---|
| Vemdalsskalet · Snedybde · uberørt terrænMäts digitalt vid platån mellan Turisten och Sörbacken | 0 |
| Vemdalsskalet · Snedybde · præpareret pisteGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Turisten) | 0 |
| Vemdalsskalet · Meldt snefald · 24 hSnö senaste 24h | 0 |
| Vemdalsskalet · Meldt snefald · 72 hSnö senaste 72h | 0 |
Spørgsmål om sne og lifte
Hvor meget sne ventes der i Vemdalsskalet?
For Vemdalsskalet viser prognosen fra Open-Meteo · MET Nordic, udsendt 4. nov., 12.00, modelleret snefald på 0 mm i 600 m, 0 mm i 800 m og 0 mm i 1.000 m i de 24 timer fra 4. nov., 15.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Stockholm). Prognosekilde ↗
Hvor meget sne er der i Vemdalsskalet?
Snedybde: 0 cm (ved Vemdalsskalet; skiområdets melding; SkiStar; Hentet 4. nov., 13.55 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvilke lifte er åbne i Vemdalsskalet?
Lifte: 0 af 13 åbne (Vemdalen · Vemdalsskalet; SkiStar; Hentet 4. nov., 13.55 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗
Hvad er forskellen på nysne og snedybde?
Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.
Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.
Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.
Lær bjerget at kende
SkiStar beskriver en livlig, klassisk fjeldstemning. Hovde Syd, åbnet til jul 2025, giver familieorienteret skiløb: den røde pist Klockars, flere blå pister, en snowpark og en Fun Ride. Billedet er et skema, ikke et kort over pisterne.
Før din skidag
Hvad er nyt i Vemdalsskalet?
SkiStar oplyser, at Hovde Syd åbnede til jul 2025 med den røde pist Klockars, flere blå pister, snowpark og Fun Ride, rettet mod familier.[5]
Hvor stort er Vemdalsskalet i forhold til Björnrike?
En tabel fra en tredjepart angiver her 13 lifte og 354 m højdeforskel mod 15 lifte og 440 m i Björnrike. Det er oversigtstal, ikke en aktuel optælling.[6]
Hvilket punkt bruger prognosen for Vemdalsskalet?
SkiStars idrætscenter i byen, et punkt i OpenStreetMap. En model justerer det til 600, 800 og 1.000 m.[2]
Destinationens kilder
PisteWindow · Gennemgået
- SkiStar Vemdalen · SkiområdeSkiStar
- Vemdalsskalet · Placering og højdeOpenStreetMap
- SkiStar Vemdalen · Meldingsdata og målestederSkiStar
- SkiStar Vemdalen · Lift- og pistestatusSkiStar
- SkiStar Vemdalen · Guide til skiområdetSkiStar
- Skiresort.info · Jämtland · Fakta og områdeinformationSkiresort.info
- Open-Meteo · MET NordicOpen-Meteo