Hautes-Alpes · Frankrig

Villeneuve · La Salle-les-Alpes: sneprognose og vejret

For Villeneuve · La Salle-les-Alpes viser prognosen fra MET Norway, udsendt 4. nov., 08.17, modelleret snefald på 0,1 mm i 1.400 m, 2,3 mm i 2.000 m og 2,3 mm i 2.600 m i de 24 timer fra 4. nov., 13.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde

Meldte forhold for Villeneuve · La Salle-les-Alpes: Lifte: Antal åbne ukendt · 23 angivet (villeneuve · Opført af kilden: lokale sektorer; Serre Chevalier / Websenso; Hentet 4. nov., 12.41 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

Villeneuve · La Salle-les-Alpes er en højtliggende destination i Serre Chevalier; prognosen bruger et punkt i Office de Tourisme Pré Long.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Ingen aktuel melding
Lifte
Antal åbne ukendt · 23 angivetvilleneuve · Opført af kilden: lokale sektorer
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Villeneuve · La Salle-les-Alpes er en by i skiområdet Serre Chevalier; områdets tal gælder ikke kun Villeneuve · La Salle-les-Alpes. Se åbne forbindelser i den officielle melding.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Villeneuve · La Salle-les-Alpes

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Åbn skiområdets melding

Villeneuve · La Salle-les-Alpes

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

-2 – 3 °C · 2.000 m · 4. nov. – 6. nov.

MET Norway · Udstedt 4. nov., 08.17

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

For Villeneuve · La Salle-les-Alpes er værdierne i 1.400, 2.000 og 2.600 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet Office de Tourisme Pré Long, ikke observationer eller separate vejrstationer.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 08.17 · Europe/Paris · MET Norway

Temperaturprognose time for time0,8 °C
Temperaturprognose time for time-5°0°5°4. nov., 136. nov., 12
Prognoseværdier time for time
Villeneuve · La Salle-les-Alpes · 2.000 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 13.000,80,269,83,9
4. nov. 2026, 14.000,80,3683,7
4. nov. 2026, 15.00-0,10,474,73,2
4. nov. 2026, 16.00-0,4076,92,7
4. nov. 2026, 17.00-1079,82,4
4. nov. 2026, 18.00-1,6083,92,2
4. nov. 2026, 19.00-1,7086,12,2
4. nov. 2026, 20.00-1,7088,22,1
4. nov. 2026, 21.00-1,60892,1
4. nov. 2026, 22.00-1,50,289,52,2
4. nov. 2026, 23.00-1,20,489,42,3
5. nov. 2026, 00.00-1,30,390,72,3
5. nov. 2026, 01.00-1,4091,42,8
5. nov. 2026, 02.00-1,20,289,42,8
5. nov. 2026, 03.00-1,4089,62,5
5. nov. 2026, 04.00-1,4088,72,6
5. nov. 2026, 05.00-2,4090,12
5. nov. 2026, 06.00-1,8088,72
5. nov. 2026, 07.00-1,80,389,71,8
5. nov. 2026, 08.00-1,2089,21,8
5. nov. 2026, 09.00-0,1083,21,9
5. nov. 2026, 10.000,7078,22
5. nov. 2026, 11.001,6073,62,1
5. nov. 2026, 12.002,3071,72,2
5. nov. 2026, 13.002,9070,42,2
5. nov. 2026, 14.003070,72,2
5. nov. 2026, 15.002,9071,42,1
5. nov. 2026, 16.002,3075,11,9
5. nov. 2026, 17.001,4080,71,7
5. nov. 2026, 18.000,50,288,21,4
5. nov. 2026, 19.000,21,392,41,3
5. nov. 2026, 20.00-0,31,4961,7
5. nov. 2026, 21.00-0,20,896,71,6
5. nov. 2026, 22.00-0,31,296,71,5
5. nov. 2026, 23.00-0,31,196,91,6
6. nov. 2026, 00.00-0,41,297,21,6
6. nov. 2026, 01.00-0,40,897,51,7
6. nov. 2026, 02.00-0,40,497,41,7
6. nov. 2026, 03.00-0,30,496,71,5
6. nov. 2026, 04.00-0,40,296,81,3
6. nov. 2026, 05.00-0,40,896,11,1
6. nov. 2026, 06.00-0,42,196,41,1
6. nov. 2026, 07.00-0,51,696,90,9
6. nov. 2026, 08.00-0,30,195,60,9
6. nov. 2026, 09.000,5090,11
6. nov. 2026, 10.001,1085,41,2
6. nov. 2026, 11.001,7081,21
6. nov. 2026, 12.002080,51
Modelleret snefald · næste 24 timer
2,3 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
18/48 h
Længste sammenhængende periode
18 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Temperaturændring i fælles prognosetimer: +0,1 °C · 54 h

4. nov. 2026, 02.17 → 4. nov. 2026, 08.17

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: MET Norway · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Paris

1.400 m4,1°C2.000 m0,8°C2.600 m-3,1°C0°C · ≈ 2.123 m
Anslået 0 °C-niveau: ≈ 2.123 m
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 13.00 → 5. nov., 13.00

1.400 m

0,1 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.000 m

2,3 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

2.600 m

2,3 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

1.400 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 0,3°C
19—Over vurderingens grænse · 0,3°C
20—Over vurderingens grænse · 0,5°C
21—Over vurderingens grænse · 0,7°C
22—Over vurderingens grænse · 0,8°C
23—Over vurderingens grænse · 1,1°C
00—Over vurderingens grænse · 1,1°C
01—Over vurderingens grænse · 1,1°C
02—Over vurderingens grænse · 1,1°C
03—Over vurderingens grænse · 0,9°C
04—Over vurderingens grænse · 0,8°C
05—Over vurderingens grænse · -0°C
06—Over vurderingens grænse · 0,4°C
07—Over vurderingens grænse · 0,5°C
2.000 m

14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -2,9°C
19✓Egnet vejr · -2,9°C
20✓Egnet vejr · -2,7°C
21✓Egnet vejr · -2,6°C
22✓Egnet vejr · -2,4°C
23✓Egnet vejr · -2,2°C
00✓Egnet vejr · -2,2°C
01✓Egnet vejr · -2,2°C
02✓Egnet vejr · -2,2°C
03✓Egnet vejr · -2,3°C
04✓Egnet vejr · -2,4°C
05✓Egnet vejr · -3,3°C
06✓Egnet vejr · -2,8°C
07✓Egnet vejr · -2,7°C
2.600 m

14 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18✓Egnet vejr · -6,7°C
19✓Egnet vejr · -6,7°C
20✓Egnet vejr · -6,6°C
21✓Egnet vejr · -6,4°C
22✓Egnet vejr · -6,3°C
23✓Egnet vejr · -6°C
00✓Egnet vejr · -6°C
01✓Egnet vejr · -6,1°C
02✓Egnet vejr · -6°C
03✓Egnet vejr · -6,2°C
04✓Egnet vejr · -6,2°C
05✓Egnet vejr · -7,1°C
06✓Egnet vejr · -6,6°C
07✓Egnet vejr · -6,6°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

0,8°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

18 / 48 h

Længste kuldeperiode: 18 h

Temperaturprognose time for time0,8 °C
Temperaturprognose time for time-5°0°5°4. nov., 136. nov., 12
2.000 m · Europe/Paris
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 2026-1,7° / 0,8°1,5 mm (11 h)
5. nov. 2026-2,4° / 3°6,8 mm (24 h)
6. nov. 2026-0,5° / 2°7,6 mm (13 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 08.17 · Hentet: 4. nov., 08.18 · Europe/Paris

MET Norway ↗
Orientering på bjerget
1.400 m2.000 m2.600 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv
Bjergjournalen

Hvad har ændret sig i prognosen?

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

0,1°C varmere i de fælles prognosetimer.

Fælles prognoseperiode4. nov. 2026, 13.00 — 6. nov. 2026, 19.0054 h · 2.000 m · Europe/Paris

Timer mellem udbyderens opdateringer6 h

Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose
+0,1 °CTidligere prognose: -0,1 °C
Seneste prognose: 0 °C
Samlet nedbørPrognose
-1,2 mmTidligere prognose: 20,8 mm
Seneste prognose: 19,6 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret
-1,4 mmTidligere prognose: 17,6 mm
Seneste prognose: 16,2 mm
Timer med egnet vejrModelleret
+1 hTidligere prognose: 17 h
Seneste prognose: 18 h
DetaljerTidligere prognoseSeneste prognoseÆndring
Gennemsnitlig lufttemperaturPrognose-0,1 °C0 °C+0,1 °C
Samlet nedbørPrognose20,8 mm19,6 mm-1,2 mm
Fast nedbør · mm vandModelleret17,6 mm16,2 mm-1,4 mm
Timer med egnet vejrModelleret17 h18 h+1 h

Modelleret snefaldsvand og timer med vejr egnet til sneproduktion.

Sådan fungerer sammenligningen+

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Prognosestatus

1.400 mNy prognose4. nov. 2026, 08.17
2.000 mNy prognose4. nov. 2026, 08.17
2.600 mNy prognose4. nov. 2026, 08.17

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Serre Chevalier · Drift, afgrænset til source

villeneuve · Opført af kilden: lokale sektorerMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: — / 23Uden for driftsperioden: 23

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kun sektorer opført af kilden. Kilden angiver intet verificeret observationstidsstempel. Uden for driftsperioden er ikke en aktuel åbning eller lukning.

Liftstatus
  • Télécabine ARAVET · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Télésiège CASSE DU BOEUF · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Télésiège COTE CHEVALIER · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Télésiège FORET · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Téléski AICHE · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Téléski ALPAGE · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Téléski BEZ · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Téléski CHAZELAY · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Téléski MICKEY · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Tapis ARAVET 1 · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Tapis ARAVET 2 · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Télécorde VILLENEUVE · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Télécabine PONTILLAS · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Télésiège CLOT GAUTHIER · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Télésiège VALLONS · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Téléski BARRES · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Téléski CLOT · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Téléski CRETES · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Téléski ECOLE FREJUS · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Téléski EYCHAUDA · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Téléski MEA · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Tapis MEA · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Téléski PRE DE JEANNE · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
  • ROUTE ARAVET · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • ALPAGE · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • FANGEAS · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • FORET · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • GENEPI · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • MARTEAU · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • ECHAILLON · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • ROCHER DE L ENFER · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • TRAFLECHE · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • CASSE DU BOEUF · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • BARRES · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • CHAMEANT · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • ROUTE FREJUS · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • LA VERTE · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • CABANE · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • GOULET · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • LACETS · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • PRE DE JEANNE · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • SELLETTES · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • TRAVERSE · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • BEZ · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • CLOT GAUTHIER · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • CUCUMELLE · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • PRAIRIES · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • AILEFROIDE · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • CREUX DU LOUP · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • ISOLEE · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • SUPER DRAYE · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • LAC · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • GLAIZE · Ukendt · Kildeoplysninger: Observationstidspunktet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Serre Chevalier · Drift, afgrænset til source

villeneuve · Opført af kilden: lokale sektorer4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: — / 23Uden for driftsperioden: 23

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Serre Chevalier · Drift, afgrænset til source

villeneuve · Opført af kilden: lokale sektorer3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: — / 23Uden for driftsperioden: 23

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Villeneuve · La Salle-les-Alpes?

For Villeneuve · La Salle-les-Alpes viser prognosen fra MET Norway, udsendt 4. nov., 08.17, modelleret snefald på 0,1 mm i 1.400 m, 2,3 mm i 2.000 m og 2,3 mm i 2.600 m i de 24 timer fra 4. nov., 13.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Paris). Prognosekilde ↗

Hvor meget sne er der i Villeneuve · La Salle-les-Alpes?

PisteWindow har ingen aktuel melding om snedybden i Villeneuve · La Salle-les-Alpes. Prognoseværdier er modelleret snefald, ikke snedybde. Skiområdets officielle information ↗

Hvilke lifte er åbne i Villeneuve · La Salle-les-Alpes?

Lifte: Antal åbne ukendt · 23 angivet (villeneuve · Opført af kilden: lokale sektorer; Serre Chevalier / Websenso; Hentet 4. nov., 12.41 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Hautes-Alpes · Frankrig

Lær bjerget at kende

Landskabet ved Villeneuve · La Salle-les-Alpes er skematisk, ikke et kort eller en visning af aktuelle forhold.

Beliggenhed
Villeneuve · La Salle-les-Alpes[1]
Skiområde
Serre Chevalier[1]
Prognosepunkt
Office de Tourisme Pré Long[2]

Før din skidag

Er Villeneuve · La Salle-les-Alpes hele skiområdet Serre Chevalier?

Nej. Serre Chevalier omfatter flere byer, og Villeneuve · La Salle-les-Alpes er kun én af dem; områdets tal er ikke en lokal opgørelse.[1]

Er forbindelserne omkring Villeneuve · La Salle-les-Alpes åbne?

Se den officielle lift- og pistemelding før afgang fra Villeneuve · La Salle-les-Alpes. Et kort bekræfter ikke åbning.[4]

Er prognoserne for 1.400, 2.000 og 2.600 m ved Villeneuve · La Salle-les-Alpes observationer?

Nej. Det er modelværdier justeret til 1.400, 2.000 og 2.600 m ved ét repræsentativt punkt (Office de Tourisme Pré Long).[2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Serre Chevalier · SkiområdeSerre Chevalier Vallée Briançon
  2. Villeneuve · La Salle-les-Alpes · Placering og højdeSerre Chevalier Vallée Briançon
  3. Serre Chevalier · Kort over pisterneSerre Chevalier Vallée Briançon
  4. Serre Chevalier · Lift- og pistestatusSerre Chevalier Vallée Briançon
  5. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo