Salzburg · Østrig

Wagrain: sneprognose og vejret

For Wagrain viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 07.00, modelleret snefald på 0 mm i 850 m, 0 mm i 1.400 m og 0,1 mm i 1.900 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde

Meldte forhold for Wagrain: Lifte: 0 af 19 åbne (Wagrain · Opført af kilden: fanegruppe i kilden; Snow Space Salzburg; Hentet 4. nov., 10.08 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

Wagrain ligger i 838 m højde. Markedsbyen ligger i en højdal mellem Salzach ved St. Johann og Enns; vejen B 163 forbinder St. Johann, Altenmarkt og Tauernmotorvejens frakørsel ved Flachau.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Lukket i dag
Lifte
0 af 19 åbneWagrain · Opført af kilden: fanegruppe i kilden
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Snow Space Salzburg angiver 120 pistekilometer og 45 liftanlæg for sine tre byer; i Wagrain kommer Funslope og Wagrainis Winter World oven i. Tallene for Snow Space Salzburg gælder hele området, ikke kun Wagrain; prognosen bruger ét bypunkt.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Wagrain

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

2 – 8 °C · 1.400 m · 4. nov. – 6. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 4. nov., 07.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

For Wagrain er værdierne i 850, 1.400 og 1.900 m højdejusterede modelprognoser ved prognosepunktet Grafenbergbahn, ikke observationer eller separate vejrstationer.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 07.00 · Europe/Vienna · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time3,6 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°11°4. nov., 116. nov., 10
Prognoseværdier time for time
Wagrain · 1.400 m · Europe/Vienna
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 11.003,60,1831,5
4. nov. 2026, 12.004,10812,2
4. nov. 2026, 13.004,50832,5
4. nov. 2026, 14.004,80822,1
4. nov. 2026, 15.0050742,2
4. nov. 2026, 16.004,10742,6
4. nov. 2026, 17.002,80793,1
4. nov. 2026, 18.002,30833,1
4. nov. 2026, 19.002,10823
4. nov. 2026, 20.001,90833,1
4. nov. 2026, 21.001,60843,1
4. nov. 2026, 22.001,70823,1
4. nov. 2026, 23.001,60833,1
5. nov. 2026, 00.001,70802,9
5. nov. 2026, 01.0020742,7
5. nov. 2026, 02.0020742,9
5. nov. 2026, 03.0020742,8
5. nov. 2026, 04.002,10712,9
5. nov. 2026, 05.002,20703,2
5. nov. 2026, 06.002,30703,2
5. nov. 2026, 07.002,50683
5. nov. 2026, 08.0030652,8
5. nov. 2026, 09.004,20652,1
5. nov. 2026, 10.005,80661,5
5. nov. 2026, 11.0070651,5
5. nov. 2026, 12.007,70661,5
5. nov. 2026, 13.008,20651,4
5. nov. 2026, 14.008,30661
5. nov. 2026, 15.007,70670,7
5. nov. 2026, 16.006,20680,8
5. nov. 2026, 17.004,40671,6
5. nov. 2026, 18.003,10592
5. nov. 2026, 19.003,30611,9
5. nov. 2026, 20.003,20611,9
5. nov. 2026, 21.003,10581,8
5. nov. 2026, 22.0030531,7
5. nov. 2026, 23.002,90541,3
6. nov. 2026, 00.0030511,4
6. nov. 2026, 01.002,90501,6
6. nov. 2026, 02.002,40501,6
6. nov. 2026, 03.002,70470,9
6. nov. 2026, 04.002,10501
6. nov. 2026, 05.002,70451
6. nov. 2026, 06.002,70460,9
6. nov. 2026, 07.002,80450,7
6. nov. 2026, 08.003,50420,5
6. nov. 2026, 09.004,20450,8
6. nov. 2026, 10.005,80470,7
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
0/48 h
Længste sammenhængende periode
0 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Vienna

850 m5,8°C1.400 m3,6°C1.900 m0,6°C
Ingen 0 °C-krydsning mellem tilgængelige højder
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 11.00 → 5. nov., 11.00

850 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.400 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.900 m

0,1 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

850 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 3,4°C
19—Over vurderingens grænse · 2,9°C
20—Over vurderingens grænse · 2,6°C
21—Over vurderingens grænse · 2,3°C
22—Over vurderingens grænse · 2,3°C
23—Over vurderingens grænse · 2,1°C
00—Over vurderingens grænse · 2,1°C
01—Over vurderingens grænse · 2,3°C
02—Over vurderingens grænse · 1,9°C
03—Over vurderingens grænse · 1,9°C
04—Over vurderingens grænse · 2°C
05—Over vurderingens grænse · 1,8°C
06—Over vurderingens grænse · 1,7°C
07—Over vurderingens grænse · 1,7°C
1.400 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 0,8°C
19—Over vurderingens grænse · 0,5°C
20—Over vurderingens grænse · 0,4°C
21—Over vurderingens grænse · 0,2°C
22—Over vurderingens grænse · 0,1°C
23—Over vurderingens grænse · 0,1°C
00—Over vurderingens grænse · -0°C
01—Over vurderingens grænse · -0,2°C
02—Over vurderingens grænse · -0,2°C
03—Over vurderingens grænse · -0,2°C
04—Over vurderingens grænse · -0,3°C
05—Over vurderingens grænse · -0,3°C
06—Over vurderingens grænse · -0,2°C
07—Over vurderingens grænse · -0,2°C
1.900 m

13 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · -1,8°C
19✓Egnet vejr · -2,1°C
20✓Egnet vejr · -2,1°C
21✓Egnet vejr · -2,3°C
22✓Egnet vejr · -2,5°C
23✓Egnet vejr · -2,6°C
00✓Egnet vejr · -2,4°C
01✓Egnet vejr · -2,6°C
02✓Egnet vejr · -2,8°C
03✓Egnet vejr · -3°C
04✓Egnet vejr · -3,1°C
05✓Egnet vejr · -3,2°C
06✓Egnet vejr · -3,2°C
07✓Egnet vejr · -3,1°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

3,6°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

0 / 48 h

Længste kuldeperiode: 0 h

Temperaturprognose time for time3,6 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°11°4. nov., 116. nov., 10
1.400 m · Europe/Vienna
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 20261,6° / 5°0,1 mm (13 h)
5. nov. 20261,7° / 8,3°0 mm (24 h)
6. nov. 20262,1° / 5,8°0 mm (11 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 07.00 · Hentet: 4. nov., 09.17 · Europe/Vienna

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
850 m1.400 m1.900 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv

Hvad har ændret sig i prognosen?

Prognosekilden eller beregningen har ændret sig.

Sammenligningsdetaljer

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

Udstedt: 4. nov. 2026, 07.00 · Hentet: 4. nov. 2026, 09.17
Åbn gemt prognose ↗

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

Snow Space Salzburg · Drift, afgrænset til tab

Wagrain · Opført af kilden: fanegruppe i kildenMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 19

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Gruppe opført af kilden, ikke en verificeret fuldstændig oversigt. Pistesegmenter bevarer kildens sværhedsgrad, nummer og længde. Skiruter og navngivne forbindelser er adskilte. Observationstidspunkt og offentlig adgang er ikke verificeret.

Liftstatus
  • 15 Kogelalmbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Seilbahn Flying Mozart 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Seilbahn Flying Mozart 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Rote 8er Gondel 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Rote 8er Gondel 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Sonntagskogelbahn 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 6er Sesselbahn Hachau · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Sonntagskogelbahn 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 14 Topliner - Mulde · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Bergschlepplift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Egglift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Übungslift Edelweiss · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Übungslift Flying Mozart · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Wagrainis Übungslift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Zauberteppich Wagrainis Winterwelt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 21 Grafenbergbahn 1 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 22 Grafenbergbahn 2 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 23a Schlepplift Grafenberg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 23b Übungslift Grafenberg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Pistestatus
  • 11 Rote 8er Talabfahrt · 1700m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 13a Wagrainis Übungshang · 400m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 13c Übungshang Edelweiss · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 14 Skiweg Topliner · 600m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 18a Übungshang Flying Mozart · 200m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 18b Bergschleppliftabfahrt · 400m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 18c Eggliftabfahrt · 800m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 23a Piste Grafenberg Schlepplift · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 23b Übungshang Grafenberg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 24 Hachau Abfahrt · 400m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 25 Sonntagskogel 1 · 1500m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 25a Skiweg Sonntagskogel · 467m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Point-Talstation Grafenberg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Skiweg P6 · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • Skiweg Sonntagskogel · 467m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 11 Skiweg Rote 8er · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 12 Abfahrt Rote 8er · 3700m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 12 Skiweg Rote 8er · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 14 Kammabfahrt · 1200m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 15 Kogelalmabfahrt · 500m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 16 Flying Mozart Talabfahrt · 1300m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 16a Hintere Widmoos · 1200m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 16b Vordere Widmoos - FIS Strecke · 1300m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 17 Abfahrt Flying Mozart · 4300m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 21 Kühberg Talabfahrt · 2400m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 22 Grafenberg Abfahrt 1 · 2800m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 22 Vierer Abfahrt · 1600m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 25 Spathkogel · 500m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 26 Sonntagskogel 2 · 800m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 14 Steilhang Mulde · 800m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 15 Giftabfahrt · 600m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
  • 25 Spathkogel Steilhang · 500m · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
Wagrain · Separat opført: navngivne skiforbindelserMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Liftstatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Navngivne forbindelser opført af kilden, adskilt fra lokale totaler. Retning, driftskontekst, observationstidspunkt og adgang er ikke verificeret.

Pistestatus
  • Verbindung Flachau Wagrain · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
Wagrain · Forbindelse 20 G-LINK Wagrain (130 Personen)Meldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Separat opført forbindelse, ikke en lokal oversigt. Retning, observationstidspunkt og adgang er ikke verificeret.

Liftstatus
  • 20 G-LINK Wagrain (130 Personen) · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
Wagrain · Forbindelse 10 EUB Panorama LinkMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Pistestatus · Melding utilgængelig

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Separat opført forbindelse, ikke en lokal oversigt. Retning, observationstidspunkt og adgang er ikke verificeret.

Liftstatus
  • 10 EUB Panorama Link · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; observationstidspunktet for elementet og den offentlige adgang er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Snow Space Salzburg · Drift, afgrænset til tab

Wagrain · Opført af kilden: fanegruppe i kilden4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 19

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Wagrain · Separat opført: navngivne skiforbindelser4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Wagrain · Forbindelse 20 G-LINK Wagrain (130 Personen)4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Wagrain · Forbindelse 10 EUB Panorama Link4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Snow Space Salzburg · Drift, afgrænset til tab

Wagrain · Opført af kilden: fanegruppe i kilden3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 19

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Wagrain · Separat opført: navngivne skiforbindelser3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Wagrain · Forbindelse 20 G-LINK Wagrain (130 Personen)3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗
Wagrain · Forbindelse 10 EUB Panorama Link3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Wagrain?

For Wagrain viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 07.00, modelleret snefald på 0 mm i 850 m, 0 mm i 1.400 m og 0,1 mm i 1.900 m i de 24 timer fra 4. nov., 11.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde ↗

Hvilke lifte er åbne i Wagrain?

Lifte: 0 af 19 åbne (Wagrain · Opført af kilden: fanegruppe i kilden; Snow Space Salzburg; Hentet 4. nov., 10.08 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Salzburg · Østrig

Lær bjerget at kende

Prognosepunktet ligger ved Grafenbergbahn, den liftbase som denne side følger. Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.

Byens højde
838 m[5]
Lift fra byen
Grafenbergbahn[6]
Prognosepunkt
Grafenbergbahn[2]

Før din skidag

Hvilken lift fører fra Wagrain op til pisterne?

Prognosepunktet ligger ved Grafenbergbahn, den liftbase som denne side følger.[6]

Hvordan hænger Wagrain sammen med Snow Space Salzburg?

Snow Space Salzburg angiver 120 pistekilometer og 45 liftanlæg for sine tre byer; i Wagrain kommer Funslope og Wagrainis Winter World oven i.[6]

Er prognoserne for 850, 1.400 og 1.900 m ved Wagrain observationer?

Nej. Det er modelværdier justeret til 850, 1.400 og 1.900 m ved ét repræsentativt punkt (Grafenbergbahn).[2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Snow Space Salzburg · SkiområdeSnow Space Salzburg
  2. Wagrain · Placering og højdeOutdooractive
  3. Snow Space Salzburg · Kort over pisterneSnow Space Salzburg
  4. Snow Space Salzburg · Lift- og pistestatusSnow Space Salzburg
  5. Wagrain · Fakta og områdeinformationWikipedia
  6. Snow Space Salzburg · SkiområdeSnow Space Salzburg
  7. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo