Tyrol · Østrig

Westendorf: sneprognose og vejret

For Westendorf viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 10.00, modelleret snefald på 0 mm i 800 m, 0 mm i 1.300 m og 0 mm i 1.800 m i de 24 timer fra 4. nov., 16.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde

Meldte forhold for Westendorf: Lifte: 0 af 11 åbne (SkiWelt Westendorf · Opført af kilden: lifte og markerede pister; SkiWelt · official map; Hentet 4. nov., 15.24 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information

Westendorf ligger i 783 m højde. Byen ligger på en terrasse i Brixental, 13,7 km vest for Kitzbühel og 12 km sydøst for Wörgl, ved foden af Choralpe.

Planlæg din rejse

I dag i overblik

Fra de officielle meldinger, PisteWindow har hentet. Hver værdi beholder sit eget område og sin tid.

Lukket i dag
Lifte
0 af 11 åbneSkiWelt Westendorf · Opført af kilden: lifte og markerede pister
Pister
Ikke meldt
Snedybde
Ikke meldt
Sæson
Sæsondatoer endnu ikke kontrolleret
Alle meldinger og kilder

Områdets dækning: Byen har direkte adgang til SkiWelt og en forbindelse til KitzSki; Windautal grener af mod syd. Tallene for SkiWelt gælder hele området, ikke kun Westendorf; prognosen bruger ét bypunkt.

Dit vinterbillede

Aktuel oversigt

Skematisk bjerglandskab · Westendorf

Sneen under dine ski.

Snedække, præparering og overflade på de præparerede pister.

Vejret fremover
Prognose tilgængelig

4 – 10 °C · 1.300 m · 4. nov. – 6. nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Udstedt 4. nov., 10.00

Se bjergprognosen
Kilder og metode

Lokale meldinger beskriver observerede forhold. Vejrprognosen vises særskilt; den fastslår ikke pistekvalitet eller snedække.

Illustrationen forbinder de tre visninger. Den er skematisk, ikke et rutekort eller et billede af det aktuelle snedække.

Værdierne i 800, 1.300 og 1.800 m er højdejusterede modelprognoser ved turistkontoret, ikke separate vejrstationer. Byens højde på operatørens kort er ikke en måling ved punktet.

Bjerget, time for time

Sammenlign de næste 48 timer i repræsentative højder.

Fuldstændig prognose · Tilgængelige prognosetimer: 48/48

Udstedt: 4. nov. 2026, 10.00 · Europe/Vienna · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Temperaturprognose time for time6,8 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°13°4. nov., 166. nov., 15
Prognoseværdier time for time
Westendorf · 1.300 m · Europe/Vienna
Lokal tidTemperatur °CNedbør mmLuftfugtighed %Vind m/s
4. nov. 2026, 16.006,80810,7
4. nov. 2026, 17.0050661,7
4. nov. 2026, 18.0040681,4
4. nov. 2026, 19.003,80661,3
4. nov. 2026, 20.003,50661,4
4. nov. 2026, 21.003,60631
4. nov. 2026, 22.003,50621,5
4. nov. 2026, 23.003,60601
5. nov. 2026, 00.003,70580,7
5. nov. 2026, 01.003,70571,1
5. nov. 2026, 02.003,70561
5. nov. 2026, 03.003,70561,4
5. nov. 2026, 04.003,80560,9
5. nov. 2026, 05.003,60560,4
5. nov. 2026, 06.003,50560,3
5. nov. 2026, 07.003,50550,5
5. nov. 2026, 08.004,10520,5
5. nov. 2026, 09.004,50540,5
5. nov. 2026, 10.006,40540,4
5. nov. 2026, 11.008,10670,2
5. nov. 2026, 12.008,70680,2
5. nov. 2026, 13.009,20680,4
5. nov. 2026, 14.009,50660,5
5. nov. 2026, 15.009,40630,5
5. nov. 2026, 16.008,80730,1
5. nov. 2026, 17.007,10800,3
5. nov. 2026, 18.006,30720,6
5. nov. 2026, 19.006,10690,8
5. nov. 2026, 20.005,80760,6
5. nov. 2026, 21.005,40800,6
5. nov. 2026, 22.005,30820,8
5. nov. 2026, 23.005,20650,9
6. nov. 2026, 00.005,10631
6. nov. 2026, 01.005,20561,3
6. nov. 2026, 02.004,80560,4
6. nov. 2026, 03.004,70540,4
6. nov. 2026, 04.004,80560,6
6. nov. 2026, 05.004,80570,9
6. nov. 2026, 06.004,90541
6. nov. 2026, 07.004,70530,4
6. nov. 2026, 08.005,50500,5
6. nov. 2026, 09.007,40500,3
6. nov. 2026, 10.008,90560,7
6. nov. 2026, 11.009,40600,6
6. nov. 2026, 12.009,60650,7
6. nov. 2026, 13.00100700,8
6. nov. 2026, 14.0010,10730,8
6. nov. 2026, 15.009,50760,5
Modelleret snefald · næste 24 timer
0 mm vandækvivalent
Timer med vådtemperatur ≤ −2 °C
0/48 h
Længste sammenhængende periode
0 h

Vand i modelleret snefald, ikke centimeter nysne eller målt snedybde. Kræver 24 fuldstændige timer.

Vejr til sneproduktion

Kun en vejrbedømmelse. Udstyr, vandforsyning og faktisk drift af snekanoner måles ikke. Vådtemperaturformlen er ikke korrigeret for lufttryk i højden.

Stull (2011)

Sådan ændrede prognosen sig

Endnu ingen sammenlignelig prognosehistorik.

Prognosearkiv
Udforsk et snevandsscenarie

Indtast en antaget startmængde snevand. Dette er et eksperimentelt massebalancescenarie, ikke observeret snedybde, pisteberedskab eller en sæsonprognose.

Sæsonudsigt

En destinationsspecifik sæsonudsigt er ikke tilgængelig her. Korttidsvejr er ikke en prognose for hele vinteren.

Kilde: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bjergdata time for time
Prognose / Højde

Ét bjerg. Forskellige forhold.

Følg prognosen fra landsbyen til det høje bjerg.

Europe/Vienna

800 m8,2°C1.300 m6,8°C1.800 m3,6°C
Ingen 0 °C-krydsning mellem tilgængelige højder
Beregning

Lineær interpolation mellem prognosetemperaturer. En inversion kan give flere linjer. Grænsen mellem regn og sne kan være anderledes.

Skematisk højdeprofil. Prognoser for ét lokalt modelpunkt, justeret for højde.

Modelleret

Forventet snefald

Vandindholdet i det forventede snefald.

4. nov., 16.00 → 5. nov., 16.00

800 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.300 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

1.800 m

0 mm vandækvivalent

Modelleret · Dækning: 24/24 h

Modelleret

Vejr til sneproduktion i nat

I nat · 18.00–08.00 lokal tid.

800 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 4,3°C
19—Over vurderingens grænse · 3,9°C
20—Over vurderingens grænse · 3,6°C
21—Over vurderingens grænse · 3,2°C
22—Over vurderingens grænse · 3,2°C
23—Over vurderingens grænse · 3,2°C
00—Over vurderingens grænse · 2,9°C
01—Over vurderingens grænse · 2,6°C
02—Over vurderingens grænse · 2,2°C
03—Over vurderingens grænse · 2,3°C
04—Over vurderingens grænse · 2°C
05—Over vurderingens grænse · 2,1°C
06—Over vurderingens grænse · 1,9°C
07—Over vurderingens grænse · 1,9°C
1.300 m

0 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · 1,2°C
19—Over vurderingens grænse · 0,9°C
20—Over vurderingens grænse · 0,6°C
21—Over vurderingens grænse · 0,5°C
22—Over vurderingens grænse · 0,3°C
23—Over vurderingens grænse · 0,3°C
00—Over vurderingens grænse · 0,2°C
01—Over vurderingens grænse · 0,2°C
02—Over vurderingens grænse · 0,1°C
03—Over vurderingens grænse · 0,1°C
04—Over vurderingens grænse · 0,2°C
05—Over vurderingens grænse · -0°C
06—Over vurderingens grænse · -0,1°C
07—Over vurderingens grænse · -0,2°C
1.800 m

13 h · Egnet vejr · 14/14 vurderede timer

18—Over vurderingens grænse · -1,7°C
19✓Egnet vejr · -2,1°C
20✓Egnet vejr · -2,3°C
21✓Egnet vejr · -2,5°C
22✓Egnet vejr · -2,7°C
23✓Egnet vejr · -2,6°C
00✓Egnet vejr · -2,7°C
01✓Egnet vejr · -2,7°C
02✓Egnet vejr · -2,8°C
03✓Egnet vejr · -2,8°C
04✓Egnet vejr · -2,7°C
05✓Egnet vejr · -2,9°C
06✓Egnet vejr · -2,9°C
07✓Egnet vejr · -3°C

✓ Egnet vejr · — Over vurderingens grænse · ? Utilgængelig

Beregning for sneproduktion

Resterende hele timer mellem 18.00 og 08.00 lokal tid. Stulls vådtemperaturvurdering ved ≤ −2 °C; egnet vejr bekræfter ikke produktion. Se metodens begrænsninger nedenfor.

På bjerget

Udsigter på kort sigt

Timeprognose, justeret efter højde.

Prognose

Lufttemperatur

6,8°
Modelleret

Mulighed for sneproduktion

0 / 48 h

Længste kuldeperiode: 0 h

Temperaturprognose time for time6,8 °C
Temperaturprognose time for time-2°0°13°4. nov., 166. nov., 15
1.300 m · Europe/Vienna
RejsedatoerLufttemperatur °CNedbør mm
4. nov. 20263,5° / 6,8°0 mm (8 h)
5. nov. 20263,5° / 9,5°0 mm (24 h)
6. nov. 20264,7° / 10,1°0 mm (16 h)

Udbyderens opdatering: 4. nov., 10.00 · Hentet: 4. nov., 13.17 · Europe/Vienna

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på bjerget
800 m1.300 m1.800 m

Skematisk højdeprofil

Sådan beregner vi

Vådtemperatur: Stulls tilnærmelsesformel (2011) nær havniveau. Lufttryk i Alperne og meget kolde, tørre forhold begrænser nøjagtigheden. Potentielle timer bruger en grænse på −2 °C; udstyr, vand og driftsbeslutninger er ukendte. Snebalancen bruger nedbørsfordeling efter vådtemperatur og en justerbar graddagsfaktor for smeltning. Ikke kalibreret forskningsmodel.

Stull (2011) ↗
Udforsk et snebalancescenarie
Scenarie

Scenarie for snebalance

Undersøg en snebalance med din egen startværdi.

Illustrativ vandbalance, ikke snedybde eller pisteforberedelse. Der tilføjes ingen kunstig sne. Stråling, vindtransport og præparering er ikke med.

Konceptuelle snelag. Tykkelsen er illustrativ, ikke målt.

Prognosearkiv

Hvad har ændret sig i prognosen?

Prognosekilden eller beregningen har ændret sig.

Sammenligningsdetaljer

Sammenlign opdateringer for de samme timer og samme højde.

Udstedt: 4. nov. 2026, 10.00 · Hentet: 4. nov. 2026, 13.17
Åbn gemt prognose ↗

Døgnsammenligningen vælger den gemte udstedelse nærmest 24 timer tidligere (inden for 6 timer); ugesammenligningen bruger 7 dage (inden for 12 timer). Mindst seks sammenhængende fremtidige timer skal matche. Kilde og modelversion skal være ens. Sammenligningen beskriver ændringer i den prognoseperiode.

Denne visning bruger én prognose. Sandsynligheder og historiske træfsikkerhedsmål er ikke tilgængelige.

Sne og lifter

Skiområdets officielle information

Meldinger fra skiområderne

Officielle kildemeldinger for områder med mindst 30 km pister. Hver sektor beholder sit eget dækningsområde.

SkiWelt · Drift, afgrænset til village map

SkiWelt Westendorf · Opført af kilden: lifte og markerede pisterMeldingstid ubekræftet

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 11

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Kildeoplysninger: Kun kortelementer opført af kilden. Intet observationstidspunkt pr. element og ingen verificering af adgang for skiløbere.

Liftstatus
  • 110 · 6er Gondelbahn Alpenrosenbahn I · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 111 · 6er Gondelbahn Alpenrosenbahn II · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 112 · 8er Gondelbahn Choralmbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 120 · 8er Gondelbahn KiWest · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 114 · Talkaser · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 115 · Laubkogel · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 117 · Fleiding · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 118 · Windauberg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 119 · Gampenkogel · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 125 · Sammer · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 126 · Schneeberg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
Pistestatus
  • 110 · Alpenrosenabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 110 · Umfahrung Alpe Seite · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 110a · Hollernabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 110b · Ellmererabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 111 · Skiabfahrt Windau · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 112 · Alpe Seite · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 113 · Steindlabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 114 · Talkaserabfahrt I · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 119d · Fun Park - Big Playground © · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 114 · Trainingsstrecke Talkaser · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 115 · Laubkogel Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 117 · Neuhögen Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 117a · Fleidingabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 117b · Höhninger Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 117b · Skiweg Fleiding Nord · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 118a · Windaubergabfahrt I · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 118 · Windaubergabfahrt II · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 119 · Gampenkogelabfahrt I · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 119a · Gampenkogelabfahrt II · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 120 · Ki-West Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 125 · Übungswiese Samerfeld · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 126 · Schneeberg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 126 · Übungswiese Schneeberg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 0 · Alte Mittelstation bis Kälberpoint · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 0 · Bichling Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 110c · Familienabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 119a · Gampenkogel Abfahrt II Umfahrung · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 0 · Kasbühelweg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 0 · Skiweg Fleiding · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 0 · Verbindung Neuhögen - Fleiding · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 0 · Skiweg Mayerhof · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 0 · Skiweg Chor - Talkaser · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 0 · Verbindung Fleidingabfahrt zur 111er Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 0 · Trapberg Abfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 0 · Verbindung 110 zur Skiwiese · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 0 · Verbindung Chor Mittel/Hollernabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 0 · Verbindung Samerfeld · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 0 · Verbindung Übungswiese zur Alpenrosenbahn · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 0 · Zufahrt Funpark · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 0 · Mini Playground © · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 117a · Neuhögen Steilhang · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 0 · 110 d Verbindung Familienabfahrt - 110a Hollernabfahrt · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 120 · Ki-West Abfahrt Steilhang Haas Höhe · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 114 · Talkaserabfahrt II · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 110 · Umfahrung Dorferwald · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
  • 126 · Skiweg Schneeberg Berg · Meldt lukket · Kildeoplysninger: Kildestatus; uden observationstidspunkt; adgang for skiløbere er ikke verificeret.
Officiel kilde ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

SkiWelt · Drift, afgrænset til village map

SkiWelt Westendorf · Opført af kilden: lifte og markerede pister4. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 11

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

SkiWelt · Drift, afgrænset til village map

SkiWelt Westendorf · Opført af kilden: lifte og markerede pister3. nov. 2026

Gemte kildeværdier bekræfter ikke forhold eller liftdrift lige nu.

Hentet
Kildetid
Ikke oplyst

Åbne ifølge kildens liftliste: 0 / 11

Ingen verificeret aktuel snedybde i meldingen

Officiel kilde ↗

Spørgsmål om sne og lifte

Hvor meget sne ventes der i Westendorf?

For Westendorf viser prognosen fra Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, udsendt 4. nov., 10.00, modelleret snefald på 0 mm i 800 m, 0 mm i 1.300 m og 0 mm i 1.800 m i de 24 timer fra 4. nov., 16.00. Mængderne er millimeter vand i sneen (vandækvivalent), ikke snedybde. Alle tider er lokal tid (Europe/Vienna). Prognosekilde ↗

Hvilke lifte er åbne i Westendorf?

Lifte: 0 af 11 åbne (SkiWelt Westendorf · Opført af kilden: lifte og markerede pister; SkiWelt · official map; Hentet 4. nov., 15.24 · kildetid ubekræftet). Skiområdets officielle information ↗

Hvad er forskellen på nysne og snedybde?

Nysne er den sne, der falder i en periode. Snedybde er hele snelaget på jorden og afhænger også af tidligere sne, smeltning og sætning. PisteWindows prognose viser modelleret snefald som vand i millimeter, ikke dybde.

Interaktivt atlas er ikke tilgængeligt her.

Der er ingen lokal bjergjournal for destinationen.

Tyrol · Østrig

Lær bjerget at kende

Gampenkogel-liften betjener snowparken BIG PLAYGROUND, og to øvelsesområder i dalen har transportbånd og begynderlifte. Skematisk illustration, ikke et kort og ikke aktuelle forhold.

Byens højde
783 m[5]
Lift fra byen
Gampenkogel · BIG PLAYGROUND[6]
Prognosepunkt
Westendorf[2]

Før din skidag

Hvilken lift fører fra Westendorf op til pisterne?

Gampenkogel-liften betjener snowparken BIG PLAYGROUND, og to øvelsesområder i dalen har transportbånd og begynderlifte.[6]

Hvordan hænger Westendorf sammen med SkiWelt?

Byen har direkte adgang til SkiWelt og en forbindelse til KitzSki; Windautal grener af mod syd.[6][5]

Er prognoserne for 800, 1.300 og 1.800 m ved Westendorf observationer?

Nej. Det er modelværdier justeret til 800, 1.300 og 1.800 m ved ét repræsentativt punkt (Westendorf).[2]

Destinationens kilder

PisteWindow · Gennemgået

  1. Westendorf · SkiområdeSkiWelt
  2. Westendorf · Placering og højdeKitzbüheler Alpen
  3. SkiWelt · Kort over pisterneSkiWelt
  4. SkiWelt · Lift- og pistestatusSkiWelt
  5. Westendorf · Fakta og områdeinformationWikipedia
  6. Westendorf · SkiområdeSkiWelt
  7. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo