Piemonte · Italien
Väderprognos och snöprognos för Alagna Valsesia
För Alagna Valsesia visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 5 nov. 07:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 200 m, 0,9 mm på 2 000 m och 3,6 mm på 2 700 m under de 24 timmarna från 5 nov. 11:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Rome). Prognoskälla
PisteWindow har ingen aktuell lift-, pist- eller snödjupsrapport för Alagna Valsesia och visar bara prognosen. Dagens läge finns på skidortens officiella sida. Den senaste uppdateringen misslyckades; värdena kommer från en tidigare hämtning. Skidortens officiella information
Alagna Valsesia är den piemontesiska änden av området Monterosa Ski: en walserby på cirka 1 190 m i provinsen Vercelli, strax söder om Monte Rosa, och den enda av de tre dalarna utanför Aostadalen.
Idag i korthet
Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.
Senaste hämtningen misslyckades. Värdena kommer från en tidigare hämtning.
- Liftar
- Inte rapporterat
- Pister
- Inte rapporterat
- Snödjup
- Inte rapporterat
- Säsong
- Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Områdets omfattning: Operatören rapporterar de tre dalarna separat, och Alagnas liftar, pister och förbindelser är poster på den piemontesiska sidan. Indren freeride och satellitområdena ingår inte i rapporten, och områdets 180 km är ingen Alagna-siffra.
Din vinterbild
Aktuell översikt
Snön under dina skidor.
Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.
Alagna Valsesia
−1 – 2 °C · 2 000 m · 5 nov. – 7 nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 5 nov. 07:00
Källor och metod
Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.
Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.
Nivåerna 1 200, 2 000 och 2 700 m är modellvärden för orten Alagna, inte mätningar. Den översta nivån ligger under Passo dei Salati (2 980 m) och långt under Monte Rosa (4 638 m), så förhållandena i freeride-terrängen måste kontrolleras separat.
Berget, timme för timme
Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.
Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48
Utfärdad: 5 nov. 2026 07:00 · Europe/Rome · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognosvärden timme för timme
| Lokal tid | Temperatur °C | Nederbörd mm | Luftfuktighet % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 5 nov. 2026 11:00 | 0,6 | 0,1 | 98 | 0,6 |
| 5 nov. 2026 12:00 | 1,2 | 0 | 100 | 0,7 |
| 5 nov. 2026 13:00 | 1,4 | 0 | 100 | 1 |
| 5 nov. 2026 14:00 | 1,5 | 0 | 100 | 1,2 |
| 5 nov. 2026 15:00 | 1,5 | 0 | 100 | 0,9 |
| 5 nov. 2026 16:00 | 1,5 | 0 | 100 | 0,9 |
| 5 nov. 2026 17:00 | 1,1 | 0 | 100 | 0,7 |
| 5 nov. 2026 18:00 | 1 | 0 | 100 | 0,6 |
| 5 nov. 2026 19:00 | 1,1 | 0,1 | 98 | 0,6 |
| 5 nov. 2026 20:00 | 1,1 | 0,1 | 98 | 0,5 |
| 5 nov. 2026 21:00 | 0,9 | 0,1 | 100 | 0,6 |
| 5 nov. 2026 22:00 | 0,7 | 0,3 | 99 | 0,4 |
| 5 nov. 2026 23:00 | 0,6 | 0,4 | 100 | 0,1 |
| 6 nov. 2026 00:00 | 0,6 | 0,2 | 100 | 0,1 |
| 6 nov. 2026 01:00 | 0,5 | 0,4 | 100 | 0,1 |
| 6 nov. 2026 02:00 | 0,4 | 0,5 | 100 | 0,2 |
| 6 nov. 2026 03:00 | 0,4 | 0,5 | 100 | 0,1 |
| 6 nov. 2026 04:00 | 0,5 | 0,4 | 99 | 0,1 |
| 6 nov. 2026 05:00 | 0,8 | 0,2 | 97 | 0,6 |
| 6 nov. 2026 06:00 | 0,7 | 0,1 | 96 | 0,5 |
| 6 nov. 2026 07:00 | 0,7 | 0 | 96 | 0,3 |
| 6 nov. 2026 08:00 | 0,9 | 0 | 96 | 0,5 |
| 6 nov. 2026 09:00 | 0,8 | 0,1 | 100 | 0,5 |
| 6 nov. 2026 10:00 | 0,9 | 0,1 | 100 | 0,6 |
| 6 nov. 2026 11:00 | 1,2 | 0,1 | 100 | 0,6 |
| 6 nov. 2026 12:00 | 1,3 | 0,4 | 100 | 0,6 |
| 6 nov. 2026 13:00 | 1,5 | 0,2 | 100 | 1,1 |
| 6 nov. 2026 14:00 | 1,5 | 0,1 | 100 | 1,2 |
| 6 nov. 2026 15:00 | 1,1 | 0,3 | 100 | 0,7 |
| 6 nov. 2026 16:00 | 0,6 | 0,6 | 99 | 0,9 |
| 6 nov. 2026 17:00 | −0,1 | 0,6 | 100 | 0,9 |
| 6 nov. 2026 18:00 | −0,1 | 1,6 | 98 | 0,1 |
| 6 nov. 2026 19:00 | −0,2 | 0,9 | 99 | 0,3 |
| 6 nov. 2026 20:00 | −0,2 | 0,4 | 98 | 0,6 |
| 6 nov. 2026 21:00 | −0,5 | 0,3 | 100 | 0,4 |
| 6 nov. 2026 22:00 | −0,4 | 1,3 | 99 | 0,6 |
| 6 nov. 2026 23:00 | −0,7 | 0,2 | 100 | 1 |
| 7 nov. 2026 00:00 | −0,7 | 0,3 | 99 | 1 |
| 7 nov. 2026 01:00 | −0,8 | 0,3 | 99 | 0,5 |
| 7 nov. 2026 02:00 | −0,8 | 0,2 | 100 | 0,5 |
| 7 nov. 2026 03:00 | −0,4 | 0 | 94 | 0,3 |
| 7 nov. 2026 04:00 | −0,4 | 0 | 83 | 1,4 |
| 7 nov. 2026 05:00 | −0,3 | 0 | 78 | 1,1 |
| 7 nov. 2026 06:00 | −0,4 | 0 | 70 | 1,3 |
| 7 nov. 2026 07:00 | −1,3 | 0 | 83 | 0,9 |
| 7 nov. 2026 08:00 | −1,1 | 0 | 87 | 0,2 |
| 7 nov. 2026 09:00 | −0,1 | 0 | 86 | 0,3 |
| 7 nov. 2026 10:00 | −0,6 | 0 | 98 | 0,4 |
- Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
- 0,9 mm vattenekvivalent
- Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
- 4/48 h
- Längsta sammanhängande tidsfönster
- 4 h
Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.
Väder för snötillverkning
Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.
Stull (2011)Så ändrades prognosen
Temperaturändring för överlappande prognostimmar: −0,1 °C · 66 h
5 nov. 2026 01:00 → 5 nov. 2026 07:00
Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten
Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.
Säsongsutsikter
En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.
Bergsprognos timme för timme
Ett berg. Olika förhållanden.
Följ prognosen från byn till högre höjder.
Europe/Rome
Beräkning
Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.
−3,9°C
Vind: 0,6 m/s · Nederbörd: 0,1 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 5 nov. 07:000,6°C
Vind: 0,6 m/s · Nederbörd: 0,1 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 5 nov. 07:005,2°C
Vind: 0,3 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 5 nov. 07:00Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.
Snöfallsprognos
Vatteninnehållet i prognosens snöfall.
5 nov. 11:00 → 6 nov. 11:00
1 200 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
2 000 m
0,9 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
2 700 m
3,6 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
Väder för snötillverkning i natt
I natt · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar
0 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar
14 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar
✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas
Beräkning för snötillverkning
Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.
Utsikter på kort sikt
Timprognos, anpassad för höjd.
Lufttemperatur
0,6°Snötillverkningspotential
4 / 48 hLängsta köldfönster: 4 h
| Resedatum | Lufttemperatur °C | Nederbörd mm |
|---|---|---|
| 5 nov. 2026 | 0,6° / 1,5° | 1,1 mm (13 h) |
| 6 nov. 2026 | −0,7° / 1,5° | 9,5 mm (24 h) |
| 7 nov. 2026 | −1,3° / −0,1° | 0,8 mm (11 h) |
Leverantörens uppdatering: 5 nov. 07:00 · Hämtat: 5 nov. 10:17 · Europe/Rome
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Schematisk höjdprofil
Så räknar vi
Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.
Stull (2011) ↗Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario för snöbalans
Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.
Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.
Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.
Prognosarkiv
Vad har ändrats i prognosen?
Jämför prognoser för samma timmar och höjd.
0,1°C kallare under de gemensamma prognostimmarna.
Gemensam prognosperiod5 nov. 2026 11:00 — 8 nov. 2026 05:0066 h · 2 000 m · Europe/Rome
Timmar mellan leverantörens uppdateringar6 h
- Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
- −0,1 °CTidigare prognos: 0,2 °C
Senaste prognos: 0,1 °C - Total nederbördPrognos
- +3,8 mmTidigare prognos: 9,2 mm
Senaste prognos: 13 mm - Fast nederbörd · mm vattenModellerat
- +1,5 mmTidigare prognos: 5,3 mm
Senaste prognos: 6,9 mm - Timmar med lämpligt väderModellerat
- −1 hTidigare prognos: 9 h
Senaste prognos: 8 h
| Detaljer | Tidigare prognos | Senaste prognos | Förändring |
|---|---|---|---|
| Genomsnittlig lufttemperaturPrognos | 0,2 °C | 0,1 °C | −0,1 °C |
| Total nederbördPrognos | 9,2 mm | 13 mm | +3,8 mm |
| Fast nederbörd · mm vattenModellerat | 5,3 mm | 6,9 mm | +1,5 mm |
| Timmar med lämpligt väderModellerat | 9 h | 8 h | −1 h |
Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.
Utfärdad: 5 nov. 2026 01:00
Hämtad: 5 nov. 2026 05:17
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Utfärdad: 5 nov. 2026 07:00
Hämtad: 5 nov. 2026 10:17
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Så fungerar jämförelsen+
Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.
Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.
Prognosstatus
Snöläge och liftstatus
Skidortens officiella informationRapporter från skidområdena
Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.
Monterosa Ski · Granskat: exempel från dalen och förbindelser
Alagna Valsesia · Granskat: exempelRapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Källinformation: Endast utvalda exempel, inte en lokal total. Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade. En öppen lift fastställer inte skidtillgång.
Liftstatus
- ALAGNA-PIANALUNGA · Rapporterat stängt · Källinformation: Endast källans markering; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
- PIANALUNGA-CIMALEGNA-SALAT · Rapporterat stängt · Källinformation: Endast källans markering; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
Piststatus
- ALAGNA · Rapporterat stängt · Källinformation: Endast källans markering; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
PASSO DEI SALATI · Separat listat: förbindelseRapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Piststatus · Rapport saknas
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Källinformation: Endast källans förbindelsemarkering. Delsträckor per riktning, observationstid och genomfart är inte verifierade.
Liftstatus
- PASSO DEI SALATI · Rapporterat stängt · Källinformation: Endast källans markering; observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
Monterosa Alagna Snow
Den senaste hämtningen misslyckades. Sparade rapporter nedan är historiska.
Ingen sparad rapport. Kontrollera den officiella källan.
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Monterosa Ski · Granskat: exempel från dalen och förbindelser
Alagna Valsesia · Granskat: exempel5 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗PASSO DEI SALATI · Separat listat: förbindelse5 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Monterosa Ski · Granskat: exempel från dalen och förbindelser
Alagna Valsesia · Granskat: exempel4 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗PASSO DEI SALATI · Separat listat: förbindelse4 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Monterosa Ski · Granskat: exempel från dalen och förbindelser
Alagna Valsesia · Granskat: exempel3 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗PASSO DEI SALATI · Separat listat: förbindelse3 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Frågor om snö och liftar
Hur mycket snö väntas i Alagna Valsesia?
För Alagna Valsesia visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 5 nov. 07:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 200 m, 0,9 mm på 2 000 m och 3,6 mm på 2 700 m under de 24 timmarna från 5 nov. 11:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Rome). Prognoskälla ↗
Hur stort är snödjupet i Alagna Valsesia?
PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för Alagna Valsesia. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Skidortens officiella information ↗
Vilka liftar är öppna i Alagna Valsesia?
PisteWindow har ingen aktuell lift- eller pistrapport för Alagna Valsesia. Öppna liftar och pister härleds inte från prognosen. Skidortens officiella information ↗
Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?
Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.
Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.
Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.
Lär känna berget
Alagna är Monterosa Skis lägsta punkt, på 1 212 m, och Passo dei Salati på cirka 2 980 m är övergången till Lysdalen. En linbana har förbundit Alagna med Gressoney sedan december 2005; hård vind kan stänga passen. Alagna är känt för off-pistlinjer som Balma och Malfatta.
Inför din skiddag
Ligger Alagna i Piemonte eller Aostadalen?
I Piemonte. Alagna Valsesia är en comune i provinsen Vercelli, medan Champoluc och Gressoney ligger i Aostadalen. Det avgör vem som ger ut lavin- och vägrapporter, inte liftkortet.[5]
Källor för resmålet
PisteWindow · Granskad
- Monterosa Ski · SkidområdeVisit Monterosa
- Alagna Valsesia · Läge och höjdOpenStreetMap / Mapcarta
- Monterosa Ski · PistkartaVisit Monterosa
- Monterosa Ski · Lift- och piststatusVisit Monterosa
- Alagna Valsesia · Läge och höjdWikipedia
- Monterosa Ski · SkidområdeWikipedia
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo