Jämtland · Sverige

Väderprognos och snöprognos för Åre Björnen

För Åre Björnen visar prognosen från Open-Meteo · MET Nordic, utfärdad 4 nov. 18:00, modellerat snöfall på 0 mm på 400 m, 0 mm på 650 m och 0 mm på 900 m under de 24 timmarna från 5 nov. 00:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Stockholm). Prognoskälla

Rapporterat läge för Åre Björnen: Liftar: 0 av 13 öppna (Åre · Björnen; SkiStar; Hämtad 4 nov. 23:22 · källtid obekräftad). Snödjup: 0 cm (vid Björnen; skidortens rapport; SkiStar; Hämtad 4 nov. 23:22 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information

Björnen är Åres familjeinriktade hörn: breda lätta backar, Valles skidskola, fun rides, värmestugor och ski-in/ski-out, med hela Åres pistnät nära. Prognosen beräknas vid SkiStar Åre Björnens butik.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Stängt idag
Liftar
0 av 13 öppnaÅre · Björnen
Pister
Inte rapporterat
Snödjup
0 cmvid Björnen · skidortens rapport
Säsong
Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Björnen ligger på Åreskutans sida av området tillsammans med Åre By, medan Duved–Tegefjäll är ett eget västligt område som nås med väg eller skidbuss. Den här sidan gäller Björnens egen nybörjarvänliga terräng, inte de branta backarna ovanför byn.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Schematiskt bergslandskap · Åre Björnen

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Vädret framöver
Prognos finns

−1 – 4 °C · 650 m · 5 nov. – 7 nov.

Open-Meteo · MET Nordic · Utfärdad 4 nov. 18:00

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

Nivåerna 400, 650 och 900 m når lägre än Åre Bys och stannar långt under dess 1 200 m, i linje med ett basområde under de stora topparna. De är höjdjusterade modellvärden för butikens punkt, inte mätningar i backarna.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 4 nov. 2026 18:00 · Europe/Stockholm · Open-Meteo · MET Nordic

Timprognos för temperatur4,1 °C
Timprognos för temperatur−3°0°7°5 nov. 006 nov. 23
Prognosvärden timme för timme
Åre Björnen · 650 m · Europe/Stockholm
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
5 nov. 2026 00:004,108311,1
5 nov. 2026 01:003,40829,6
5 nov. 2026 02:0030848,1
5 nov. 2026 03:002,50847,5
5 nov. 2026 04:002,60837,4
5 nov. 2026 05:002,60827,3
5 nov. 2026 06:002,60827,3
5 nov. 2026 07:002,60817,6
5 nov. 2026 08:002,60817,7
5 nov. 2026 09:002,60798
5 nov. 2026 10:002,80797,7
5 nov. 2026 11:0030797,2
5 nov. 2026 12:003,20806,9
5 nov. 2026 13:003,20817,1
5 nov. 2026 14:003,10807,6
5 nov. 2026 15:002,80808
5 nov. 2026 16:002,60817,7
5 nov. 2026 17:002,60817
5 nov. 2026 18:002,60826,8
5 nov. 2026 19:002,40817,4
5 nov. 2026 20:002,30826
5 nov. 2026 21:002,10835,2
5 nov. 2026 22:0020863,9
5 nov. 2026 23:001,80874,6
6 nov. 2026 00:001,60894,1
6 nov. 2026 01:001,40894,5
6 nov. 2026 02:001,20934,7
6 nov. 2026 03:000,90943,9
6 nov. 2026 04:000,50963
6 nov. 2026 05:000,10962,6
6 nov. 2026 06:00−0,20962,4
6 nov. 2026 07:00−0,50962,4
6 nov. 2026 08:00−0,70942,5
6 nov. 2026 09:00−0,50932,5
6 nov. 2026 10:000,50902,8
6 nov. 2026 11:001,20843,1
6 nov. 2026 12:001,80802,8
6 nov. 2026 13:002,10792,4
6 nov. 2026 14:0020802,5
6 nov. 2026 15:001,50843
6 nov. 2026 16:000,90863,7
6 nov. 2026 17:000,70873,9
6 nov. 2026 18:000,50893,7
6 nov. 2026 19:000,30903,3
6 nov. 2026 20:000,20913,3
6 nov. 2026 21:000,20913,5
6 nov. 2026 22:000,30913,9
6 nov. 2026 23:000,50894,5
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
0/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
0 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: −0 °C · 62 h

4 nov. 2026 13:00 → 4 nov. 2026 18:00

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: Open-Meteo · MET Nordic · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Stockholm

400 m6,9°C650 m4,1°C900 m2,5°C
Ingen nollgradersnivå mellan tillgängliga höjder
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

5 nov. 00:00 → 6 nov. 00:00

400 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

650 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

900 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

400 m

0 h · Lämpligt väder · 8/8 bedömda timmar

00—Över gränsvärdet · 5,2°C
01—Över gränsvärdet · 4,4°C
02—Över gränsvärdet · 4,3°C
03—Över gränsvärdet · 3,8°C
04—Över gränsvärdet · 3,7°C
05—Över gränsvärdet · 3,6°C
06—Över gränsvärdet · 3,5°C
07—Över gränsvärdet · 3,5°C
650 m

0 h · Lämpligt väder · 8/8 bedömda timmar

00—Över gränsvärdet · 2,5°C
01—Över gränsvärdet · 1,8°C
02—Över gränsvärdet · 1,5°C
03—Över gränsvärdet · 1°C
04—Över gränsvärdet · 1,1°C
05—Över gränsvärdet · 1°C
06—Över gränsvärdet · 1°C
07—Över gränsvärdet · 0,9°C
900 m

0 h · Lämpligt väder · 8/8 bedömda timmar

00—Över gränsvärdet · 1°C
01—Över gränsvärdet · 0,1°C
02—Över gränsvärdet · −0,1°C
03—Över gränsvärdet · −0,5°C
04—Över gränsvärdet · −0,5°C
05—Över gränsvärdet · −0,6°C
06—Över gränsvärdet · −0,6°C
07—Över gränsvärdet · −0,7°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

4,1°
Modellerat

Snötillverkningspotential

0 / 48 h

Längsta köldfönster: 0 h

Timprognos för temperatur4,1 °C
Timprognos för temperatur−3°0°7°5 nov. 006 nov. 23
650 m · Europe/Stockholm
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
5 nov. 20261,8° / 4,1°0 mm (24 h)
6 nov. 2026−0,7° / 2,1°0 mm (24 h)

Leverantörens uppdatering: 4 nov. 18:00 · Hämtat: 4 nov. 19:18 · Europe/Stockholm

Open-Meteo · MET Nordic ↗
Orientering på berget
400 m650 m900 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

Medeltemperaturen är oförändrad med den visade precisionen.

Gemensam prognosperiod5 nov. 2026 00:00 — 7 nov. 2026 14:0062 h · 650 m · Europe/Stockholm

Timmar mellan leverantörens uppdateringar5 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
+0 °CTidigare prognos: 1,8 °C
Senaste prognos: 1,8 °C
Total nederbördPrognos
+0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
+0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat
+0 hTidigare prognos: 0 h
Senaste prognos: 0 h
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos1,8 °C1,8 °C+0 °C
Total nederbördPrognos0 mm0 mm+0 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat0 mm0 mm+0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat0 h0 h+0 h

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

400 mAktuell prognos4 nov. 2026 18:00
650 mAktuell prognos4 nov. 2026 18:00
900 mAktuell prognos4 nov. 2026 18:00

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

SkiStar · Åre

Åre · BjörnenRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Liftar öppna för säsongen: 0 / 13

Källrapporterade värden
Mätplatscm
Björnen · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt i orörd terräng vid Lokattens toppstation0
Björnen · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Viksvängen)0
Björnen · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h0
Björnen · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h0

Källinformation: Sektorbestånd listat av källan. Öppen för säsongen är inte aktuell allmän drift.

Liftstatus
  • Sadelexpressen · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Högåsliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Hermelinenliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Björnenliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Järvenliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Vikliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Getvalsliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Lokattliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Vargenliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Mårdenliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Nalleliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Copperhill liften · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
  • Vesslan Rullband - Björnen · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus ”öppen för säsongen”; allmän tillgång vid hämtningen är inte verifierad.
Piststatus
  • Hermelinbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • Vargenbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • Lokattsbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • Mårdbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • Nallebacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • Örnleden · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • Örnbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • Björnenleden · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • Fröåsvängen · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • Sadelbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • Sadelleden · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • Björnbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • Järvbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • Järvsvängen · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • Björnlandet · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • Getvalsbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • Viksvängen · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
  • Högåsbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Piststatus ”öppen för säsongen”; aktuell tillgång är inte verifierad.
Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

SkiStar · Åre

Åre · Björnen4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Liftar öppna för säsongen: 0 / 13

Källrapporterade värden
Mätplatscm
Björnen · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt i orörd terräng vid Lokattens toppstation0
Björnen · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Viksvängen)0
Björnen · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h0
Björnen · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h0
Officiell källa ↗

SkiStar · Åre

Åre · Björnen3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Liftar öppna för säsongen: 0 / 13

Källrapporterade värden
Mätplatscm
Björnen · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt i orörd terräng vid Lokattens toppstation0
Björnen · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Viksvängen)0
Björnen · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h0
Björnen · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h0
Officiell källa ↗

Frågor om snö och liftar

Hur mycket snö väntas i Åre Björnen?

För Åre Björnen visar prognosen från Open-Meteo · MET Nordic, utfärdad 4 nov. 18:00, modellerat snöfall på 0 mm på 400 m, 0 mm på 650 m och 0 mm på 900 m under de 24 timmarna från 5 nov. 00:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Stockholm). Prognoskälla ↗

Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?

Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Jämtland · Sverige

Lär känna berget

Breda, flacka backar och gott om barnaktiviteter sätter tonen. SkiStar beskriver det som barn- och nybörjarvänligt med lätta pister. Bilden är ett schema över området, inte en pistkarta.

Familjer
Barn- och nybörjarvänligt; breda, flacka backar[5]
Karaktär
Valles skidskola, fun rides och värmestugor[5]
Förbindelse
Ski-in/ski-out; resten av Åres nät är nära[5][1]

Inför din skiddag

Är Björnen ett bra ställe för små barn?

SkiStar kallar det barn- och nybörjarvänligt, med lätta backar, Valles skidskola, fun rides och värmestugor.[5]

Hur skiljer sig Björnen från Åre By?

Åre By riktar sig till avancerade åkare med branta backar och off-piste; Björnen har breda flacka backar och barnaktiviteter. Båda ligger på Åreskutans sida.[5]

Vad avser prognosen för Björnen?

SkiStar Åre Björnens butik, en punkt som finns i OpenStreetMap, justerad av en modell till 400, 650 och 900 m. Det är ingen mätning i nybörjarbackarna.[2]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. SkiStar Åre · SkidområdeSkiStar
  2. Åre Björnen · Läge och höjdOpenStreetMap
  3. SkiStar Åre · Rapportdata och mätplatserSkiStar
  4. SkiStar Åre · Lift- och piststatusSkiStar
  5. SkiStar Åre · Guide till skidområdetSkiStar
  6. Open-Meteo · MET NordicOpen-Meteo