Jämtland · Sweden

Åre Högzon

Högzon är Åres övre skidområde. Prognospunkten representerar H23 Gondolen, inte en liftstation eller mätplats.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Stängt idag
Liftar
0 av 7 öppnaÅre · Högzon
Pister
Inte rapporterat
Snödjup
0 cmvid Rödkulleliften valley · Åre By / Högzon shared terrain sensor · skidortens rapport
Säsong
Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Högzons pistuppgift gäller den övre sektorn. Terrängsnön avser sensorn vid Rödkulleliftens dalstation som delas med Åre By; mättiden är obekräftad.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Schematiskt bergslandskap · Åre Högzon

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Vädret framöver
Prognos finns

−2 – 2 °C · 1 050 m · 3 nov. – 5 nov.

MET Norway · Utfärdad 3 nov. 17:30

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

Värdena på 800, 1050, 1250 m är höjdanpassade modellprognoser vid en representativ punkt, inte observationer eller separata väderstationer.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 3 nov. 2026 17:30 · Europe/Stockholm · MET Norway

Timprognos för temperatur2,1 °C
Timprognos för temperatur−4°0°5°3 nov. 225 nov. 21
Prognosvärden timme för timme
Åre Högzon · 1 050 m · Europe/Stockholm
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
3 nov. 2026 22:002,1099,712
3 nov. 2026 23:00209912,4
4 nov. 2026 00:001,9098,912,8
4 nov. 2026 01:002,1099,513,8
4 nov. 2026 02:001,8099,215,7
4 nov. 2026 03:001,5098,715,7
4 nov. 2026 04:001,5098,914,4
4 nov. 2026 05:001,5099,114,1
4 nov. 2026 06:001,309913,2
4 nov. 2026 07:001,2097,812,9
4 nov. 2026 08:001,1097,313,1
4 nov. 2026 09:001096,813,9
4 nov. 2026 10:001,1096,615,3
4 nov. 2026 11:001,1094,715
4 nov. 2026 12:001,1097,413,4
4 nov. 2026 13:001,1095,813,7
4 nov. 2026 14:001,2097,712,9
4 nov. 2026 15:001,2098,714,1
4 nov. 2026 16:001098,614,6
4 nov. 2026 17:001097,815,4
4 nov. 2026 18:0010,198,116,4
4 nov. 2026 19:0010,29816,2
4 nov. 2026 20:001,20,498,715,9
4 nov. 2026 21:001,20,299,314,8
4 nov. 2026 22:001,1095,916,2
4 nov. 2026 23:00−0,1091,116
5 nov. 2026 00:00−1,1093,613,8
5 nov. 2026 01:00−1,4093,213,2
5 nov. 2026 02:00−1,5092,413,4
5 nov. 2026 03:00−1,6091,413,4
5 nov. 2026 04:00−1,6090,913,2
5 nov. 2026 05:00−1,6090,713,1
5 nov. 2026 06:00−1,6090,913
5 nov. 2026 07:00−1,609112,9
5 nov. 2026 08:00−1,5090,613,1
5 nov. 2026 09:00−1,5090,612,9
5 nov. 2026 10:00−1,4089,912,5
5 nov. 2026 11:00−1,4089,711,6
5 nov. 2026 12:00−1,4090,311,1
5 nov. 2026 13:00−1,4091,311,3
5 nov. 2026 14:00−1,4090,711,8
5 nov. 2026 15:00−1,4091,112
5 nov. 2026 16:00−1,6092,311,3
5 nov. 2026 17:00−1,6093,210,4
5 nov. 2026 18:00−1,7094,69,8
5 nov. 2026 19:00−1,7095,99,4
5 nov. 2026 20:00−1,7096,19,5
5 nov. 2026 21:00−1,80978,5
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
— mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
21/43 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
21 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0 °C · 45 h

3 nov. 2026 15:30 → 3 nov. 2026 17:30

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: MET Norway · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Stockholm

800 m3,3°C1 050 m2,1°C1 250 m0,6°C
Ingen nollgradersnivå mellan tillgängliga höjder
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

3 nov. 22:00 → 4 nov. 22:00

800 m

— mm vattenekvivalent

Hela tidsfönstret saknas · Täckning: 19/24 h

1 050 m

— mm vattenekvivalent

Hela tidsfönstret saknas · Täckning: 19/24 h

1 250 m

— mm vattenekvivalent

Hela tidsfönstret saknas · Täckning: 19/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

800 m

0 h · Lämpligt väder · 6/10 bedömda timmar

22?Saknas
23—Över gränsvärdet · 3°C
00—Över gränsvärdet · 2,9°C
01?Saknas
02?Saknas
03—Över gränsvärdet · 2,5°C
04—Över gränsvärdet · 2,5°C
05?Saknas
06—Över gränsvärdet · 2,3°C
07—Över gränsvärdet · 2,1°C
1 050 m

0 h · Lämpligt väder · 6/10 bedömda timmar

22?Saknas
23—Över gränsvärdet · 1,8°C
00—Över gränsvärdet · 1,7°C
01?Saknas
02?Saknas
03—Över gränsvärdet · 1,3°C
04—Över gränsvärdet · 1,3°C
05?Saknas
06—Över gränsvärdet · 1,1°C
07—Över gränsvärdet · 0,9°C
1 250 m

0 h · Lämpligt väder · 6/10 bedömda timmar

22?Saknas
23—Över gränsvärdet · 0,3°C
00—Över gränsvärdet · 0,2°C
01?Saknas
02?Saknas
03—Över gränsvärdet · −0,2°C
04—Över gränsvärdet · −0,2°C
05?Saknas
06—Över gränsvärdet · −0,4°C
07—Över gränsvärdet · −0,6°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos från MET Norway, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

2,1°
Modellerat

Snötillverkningspotential

21 / 48 h

Längsta köldfönster: 21 h

Timprognos för temperatur2,1 °C
Timprognos för temperatur−4°0°5°3 nov. 225 nov. 21
1 050 m · Europe/Stockholm
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
3 nov. 20262° / 2,1°0 mm (2 h)
4 nov. 2026−0,1° / 2,1°0,9 mm (24 h)
5 nov. 2026−1,8° / −1,1°0 mm (22 h)

Leverantörens uppdatering: 3 nov. 17:30 · Hämtat: 3 nov. 18:18 · Europe/Stockholm

MET Norway ↗
Orientering på berget
800 m1 050 m1 250 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

Medeltemperaturen är oförändrad med den visade precisionen.

Gemensam prognosperiod3 nov. 2026 22:00 — 5 nov. 2026 19:0045 h · 1 050 m · Europe/Stockholm

Timmar mellan leverantörens uppdateringar2 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
+0 °CTidigare prognos: 0,1 °C
Senaste prognos: 0,1 °C
Total nederbördPrognos
+0,1 mmTidigare prognos: 0,8 mm
Senaste prognos: 0,9 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
Saknas
Timmar med lämpligt väderModellerat
Saknas
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos0,1 °C0,1 °C+0 °C
Total nederbördPrognos0,8 mm0,9 mm+0,1 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat——Saknas
Timmar med lämpligt väderModellerat——Saknas

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

800 mAktuell prognos3 nov. 2026 17:30
1 050 mAktuell prognos3 nov. 2026 17:30
1 250 mAktuell prognos3 nov. 2026 17:30

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

SkiStar · Åre

Åre · HögzonRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Liftar öppna för säsongen: 0 / 7

Källrapporterade värden
Mätplatscm
Rödkulleliften valley · Åre By / Högzon shared terrain sensor · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt i orörd terräng vid Rödkulleliftens dalstation0
Högzon · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Störtloppet HZ)0
Högzon · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h0
Högzon · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h0

Källinformation: Source-listed sector inventory; season-open is not current public operation.

Liftstatus
  • Kabinbanan · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Gondolen · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Stendalsliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Nedre Tväråvalvsliften 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Nedre Tväråvalvsliften 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Övre Tväråvalvsliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
  • Tusenmetersliften · Rapporterat stängt · Källinformation: Open-for-season source state; public access at retrieval is not verified.
Piststatus
  • Stendalsleden · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Åreleden Högzon · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Svartbergsleden · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Tväråleden · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Solravinen · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Renleden · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Kabinleden · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Långsvängen högzon · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Störtloppet Högzon · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Röda Rappet · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Tusenmetersbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Fjällbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Tväråvalvsbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Stendalsbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
  • Långbacken · Rapporterat stängt · Källinformation: Season-open piste status; current access is unverified.
Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

SkiStar · Åre

Åre · Högzon3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Liftar öppna för säsongen: 0 / 7

Källrapporterade värden
Mätplatscm
Rödkulleliften valley · Åre By / Högzon shared terrain sensor · Snödjup · orörd terrängMäts digitalt i orörd terräng vid Rödkulleliftens dalstation0
Högzon · Snödjup · preparerad pistGenomsnittligt snödjup i pist med snökanoner (Störtloppet HZ)0
Högzon · Rapporterat snöfall · 24 hSnö senaste 24h0
Högzon · Rapporterat snöfall · 72 hSnö senaste 72h0
Officiell källa ↗
Frågor om berget

Så läser du prognosen

Hur mycket snö väntas i Åre Högzon?

Snöfall visas som vatteninnehåll i millimeter. Summorna gäller fullständiga prognosperioder. Om skidorten har mätt nysnödjupet redovisas det separat i den officiella snörapporten.

Hur stort är snödjupet i Åre Högzon?

Uppmätt snödjup är skilt från den här prognosen. Kontrollera om den officiella rapporten har mätvärden och läs var och när de mättes.

Hur långt i förväg kan jag planera?

Översikten täcker de närmaste 48 timmarna. Varje prognos visar sin tillgängliga period.

Varifrån kommer väderprognosen?

Väderprognoserna kommer från MET Norway Locationforecast. Varje höjdnivå länkar till källan och visar när prognosen utfärdades och hämtades. Prognoser som utfärdades för mer än 24 timmar sedan används inte i denna översikt.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Jämtland · Sweden

Lär känna berget

Landskapet är schematiskt, inte en karta eller en bild av aktuella förhållanden.

Läge
Åre Högzon[1]
Skidområde
SkiStar Åre[1]
Prognospunkt
H23 Gondolen representative point[2]

Inför din skiddag

Är detta hela skidområdet?

Nej. SkiStar Åre omfattar flera orter; siffrorna är inte en lokal inventering.[1]

Är förbindelserna öppna?

Kontrollera den officiella lift- och pistrapporten före avfärd. En karta bekräftar inte att något är öppet.[4]

Är höjdprognoserna observationer?

Nej. De är modellvärden anpassade till tre höjder vid en representativ punkt.[2]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. SkiStar Åre · SkidområdeSkiStar
  2. H23 Gondolen · Läge och höjdOpenStreetMap
  3. SkiStar Åre · Rapportdata och mätplatserSkiStar
  4. SkiStar Åre · Lift- och piststatusSkiStar