Isère · Frankrike

Väderprognos och snöprognos för Auris-en-Oisans

För Auris-en-Oisans visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 4 nov. 16:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 600 m, 0 mm på 2 000 m och 0 mm på 2 500 m under de 24 timmarna från 5 nov. 00:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla

PisteWindow har ingen aktuell lift-, pist- eller snödjupsrapport för Auris-en-Oisans och visar bara prognosen. Dagens läge finns på skidortens officiella sida. Skidortens officiella information

Auris-en-Oisans är en högt belägen ort i Alpe d’Huez Grand Domaine; prognosen använder en punkt i Place des Orgières.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Ingen aktuell rapport
Liftar
Inte rapporterat
Pister
Inte rapporterat
Snödjup
Inte rapporterat
Säsong
Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Auris-en-Oisans är en ort i skidområdet Alpe d’Huez Grand Domaine; områdets totalsiffror beskriver inte enbart Auris-en-Oisans. Kontrollera öppna förbindelser i den officiella rapporten.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Inga aktuella lokala rapporter

Schematiskt bergslandskap · Auris-en-Oisans

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Öppna snörapporten

Auris-en-Oisans

Vädret framöver
Prognos finns

−2 – 8 °C · 2 000 m · 5 nov. – 7 nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 4 nov. 16:00

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

För Auris-en-Oisans är värdena på 1 600, 2 000 och 2 500 m höjdanpassade modellprognoser vid prognospunkten Place des Orgières, inte observationer eller separata väderstationer.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 4 nov. 2026 16:00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Timprognos för temperatur1,2 °C
Timprognos för temperatur−4°0°10°5 nov. 006 nov. 23
Prognosvärden timme för timme
Auris-en-Oisans · 2 000 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
5 nov. 2026 00:001,20647,5
5 nov. 2026 01:001,60617,3
5 nov. 2026 02:001,70607,3
5 nov. 2026 03:001,70627,6
5 nov. 2026 04:002,10607,3
5 nov. 2026 05:002,40596,4
5 nov. 2026 06:002,50585,7
5 nov. 2026 07:002,60574,9
5 nov. 2026 08:002,80573,7
5 nov. 2026 09:003,70553,6
5 nov. 2026 10:005,20513,9
5 nov. 2026 11:006,20484,4
5 nov. 2026 12:006,90473,7
5 nov. 2026 13:007,40492,8
5 nov. 2026 14:007,50502,2
5 nov. 2026 15:007,20541,1
5 nov. 2026 16:006,30591
5 nov. 2026 17:005,40630,8
5 nov. 2026 18:004,50650,9
5 nov. 2026 19:003,60641,4
5 nov. 2026 20:003,60661
5 nov. 2026 21:002,90730,7
5 nov. 2026 22:002,80750,7
5 nov. 2026 23:002,70741,1
6 nov. 2026 00:002,80741,4
6 nov. 2026 01:002,80,2771,3
6 nov. 2026 02:002,30820,4
6 nov. 2026 03:001,10911,1
6 nov. 2026 04:001,20,2910,8
6 nov. 2026 05:000,80,1971,2
6 nov. 2026 06:000,50,7942,2
6 nov. 2026 07:00−1,63,9971,6
6 nov. 2026 08:00−1,21,5951
6 nov. 2026 09:00−1,62,5971,1
6 nov. 2026 10:00−1,71,9980,1
6 nov. 2026 11:00−1,21,5970,2
6 nov. 2026 12:00−0,41,3960,9
6 nov. 2026 13:000,21,2960,5
6 nov. 2026 14:000,20,8981,2
6 nov. 2026 15:000,401001,9
6 nov. 2026 16:000,40,2911,3
6 nov. 2026 17:000,30940,6
6 nov. 2026 18:00−0,501000,9
6 nov. 2026 19:00−0,50940,9
6 nov. 2026 20:00−0,20870,7
6 nov. 2026 21:00−0,30850,5
6 nov. 2026 22:00−0,40840,3
6 nov. 2026 23:00−0,70850,1
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
1/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
1 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: −0,3 °C · 62 h

4 nov. 2026 10:00 → 4 nov. 2026 16:00

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Paris

1 600 m3,6°C2 000 m1,2°C2 500 m−2,1°C0°C · ≈ 2 182 m
Beräknad nollgradersnivå: ≈ 2 182 m
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

5 nov. 00:00 → 6 nov. 00:00

1 600 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

2 000 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

2 500 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

1 600 m

0 h · Lämpligt väder · 8/8 bedömda timmar

00—Över gränsvärdet · 0,3°C
01—Över gränsvärdet · 0,2°C
02—Över gränsvärdet · 0,5°C
03—Över gränsvärdet · 0,8°C
04—Över gränsvärdet · 1°C
05—Över gränsvärdet · 1°C
06—Över gränsvärdet · 1,1°C
07—Över gränsvärdet · 1,1°C
2 000 m

0 h · Lämpligt väder · 8/8 bedömda timmar

00—Över gränsvärdet · −1,6°C
01—Över gränsvärdet · −1,5°C
02—Över gränsvärdet · −1,4°C
03—Över gränsvärdet · −1,3°C
04—Över gränsvärdet · −1,1°C
05—Över gränsvärdet · −0,9°C
06—Över gränsvärdet · −0,8°C
07—Över gränsvärdet · −0,8°C
2 500 m

8 h · Lämpligt väder · 8/8 bedömda timmar

00✓Lämpligt väder · −4,6°C
01✓Lämpligt väder · −4,4°C
02✓Lämpligt väder · −4,3°C
03✓Lämpligt väder · −4,3°C
04✓Lämpligt väder · −4°C
05✓Lämpligt väder · −3,8°C
06✓Lämpligt väder · −3,7°C
07✓Lämpligt väder · −3,7°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

1,2°
Modellerat

Snötillverkningspotential

1 / 48 h

Längsta köldfönster: 1 h

Timprognos för temperatur1,2 °C
Timprognos för temperatur−4°0°10°5 nov. 006 nov. 23
2 000 m · Europe/Paris
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
5 nov. 20261,2° / 7,5°0 mm (24 h)
6 nov. 2026−1,7° / 2,8°16 mm (24 h)

Leverantörens uppdatering: 4 nov. 16:00 · Hämtat: 4 nov. 19:18 · Europe/Paris

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på berget
1 600 m2 000 m2 500 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

0,3°C kallare under de gemensamma prognostimmarna.

Gemensam prognosperiod5 nov. 2026 00:00 — 7 nov. 2026 14:0062 h · 2 000 m · Europe/Paris

Timmar mellan leverantörens uppdateringar6 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
−0,3 °CTidigare prognos: 1,8 °C
Senaste prognos: 1,4 °C
Total nederbördPrognos
−1,5 mmTidigare prognos: 17,5 mm
Senaste prognos: 16 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
+8,5 mmTidigare prognos: 5,9 mm
Senaste prognos: 14,4 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat
+0 hTidigare prognos: 7 h
Senaste prognos: 7 h
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos1,8 °C1,4 °C−0,3 °C
Total nederbördPrognos17,5 mm16 mm−1,5 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat5,9 mm14,4 mm+8,5 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat7 h7 h+0 h

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

1 600 mAktuell prognos4 nov. 2026 16:00
2 000 mAktuell prognos4 nov. 2026 16:00
2 500 mAktuell prognos4 nov. 2026 16:00

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

Météo-France · Alpe d’Huez area stations

Auris-en-Oisans · Station AURIS-EN-OISANSArkiverad rapport

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
16 apr. 2026
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Auris-en-Oisans (1 600 m) · Uppmätt snödjup50
Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Météo-France · Alpe d’Huez area stations

Auris-en-Oisans · Station AURIS-EN-OISANS4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
16 apr. 2026
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Auris-en-Oisans (1 600 m) · Uppmätt snödjup50
Officiell källa ↗

Frågor om snö och liftar

Hur mycket snö väntas i Auris-en-Oisans?

För Auris-en-Oisans visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 4 nov. 16:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 600 m, 0 mm på 2 000 m och 0 mm på 2 500 m under de 24 timmarna från 5 nov. 00:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla ↗

Hur stort är snödjupet i Auris-en-Oisans?

PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för Auris-en-Oisans. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Skidortens officiella information ↗

Vilka liftar är öppna i Auris-en-Oisans?

PisteWindow har ingen aktuell lift- eller pistrapport för Auris-en-Oisans. Öppna liftar och pister härleds inte från prognosen. Skidortens officiella information ↗

Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?

Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Isère · Frankrike

Lär känna berget

Landskapet vid Auris-en-Oisans är schematiskt, inte en karta eller en bild av aktuella förhållanden.

Läge
Auris-en-Oisans[1]
Skidområde
Alpe d’Huez Grand Domaine[1]
Prognospunkt
Place des Orgières[2]

Inför din skiddag

Är Auris-en-Oisans hela skidområdet Alpe d’Huez Grand Domaine?

Nej. Alpe d’Huez Grand Domaine omfattar flera orter, och Auris-en-Oisans är bara en av dem; områdets siffror är inte en lokal inventering.[1]

Är förbindelserna kring Auris-en-Oisans öppna?

Kontrollera den officiella lift- och pistrapporten före avfärd från Auris-en-Oisans. En karta bekräftar inte att något är öppet.[4]

Är prognoserna för 1 600, 2 000 och 2 500 m vid Auris-en-Oisans observationer?

Nej. De är modellvärden anpassade till 1 600, 2 000 och 2 500 m vid en representativ punkt (Place des Orgières).[2]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Alpe d’Huez Grand Domaine · SkidområdeAlpe d’Huez Grand Domaine
  2. Auris-en-Oisans · Läge och höjdIsère Attractivité / Oisans Tourisme
  3. Alpe d’Huez Grand Domaine · PistkartaAlpe d’Huez Grand Domaine
  4. Alpe d’Huez Grand Domaine · Lift- och piststatusAlpe d’Huez Grand Domaine
  5. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo