Bayern · Tyskland

Väderprognos och snöprognos för Brauneck

För Brauneck visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 19:00, modellerat snöfall på 0 mm på 720 m, 0 mm på 1 100 m och 0 mm på 1 520 m under de 24 timmarna från 9 nov. 01:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Berlin). Prognoskälla

Rapporterat läge för Brauneck: Liftar: 1 av 19 öppna (Brauneck-Wegscheid ski area · Pister · operator map lifts and; Intermaps / Brauneck- und Wallbergbahnen; Källtid 8 nov. 23:50). Pister: 0 av 24 öppna (Brauneck-Wegscheid ski area · Pister · operator map lifts and; Intermaps / Brauneck- und Wallbergbahnen; Källtid 8 nov. 23:50). Snödjup: 2 cm (vid Brauneck (Schrödelstein) (1 485 m) · 1 485 m; mätstation; Lawinenwarndienst Bayern; Hämtad 9 nov. 00:09 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information

Brauneck är ett skidområde vid Lenggries / Wegscheid (Bayerische Voralpen). Liftarna går från cirka 720 m i dalen till 1 520 m.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Öppet idag
Liftar
1 av 19 öppnaBrauneck-Wegscheid ski area · Pister · operator map lifts and
Pister
0 av 24 öppnaBrauneck-Wegscheid ski area · Pister · operator map lifts and
Snödjup
2 cmvid Brauneck (Schrödelstein) (1 485 m) · 1 485 m · mätstation
Säsong
Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Den här sidan gäller skidområdet Brauneck, som drivs av Brauneck- und Wallbergbahnen GmbH. Sudelfeld, Spitzingsee och Wallberg är egna skidområden och ingår inte här. Prognosen använder en punkt vid dalstationen Brauneck-Kabinenbahn.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Schematiskt bergslandskap · Brauneck

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Vädret framöver
Prognos finns

3 – 9 °C · 1 100 m · 9 nov. – 11 nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 8 nov. 19:00

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

För Brauneck är värdena på 720, 1 100 och 1 520 m höjdanpassade modellprognoser vid prognospunkten dalstationen Brauneck-Kabinenbahn, inte observationer eller separata väderstationer.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 8 nov. 2026 19:00 · Europe/Berlin · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Timprognos för temperatur2,9 °C
Timprognos för temperatur−2°0°11°9 nov. 0111 nov. 00
Prognosvärden timme för timme
Brauneck · 1 100 m · Europe/Berlin
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
9 nov. 2026 01:002,90681,4
9 nov. 2026 02:002,90661,4
9 nov. 2026 03:0030641,4
9 nov. 2026 04:003,10631,3
9 nov. 2026 05:003,40611,7
9 nov. 2026 06:003,30601,9
9 nov. 2026 07:003,10642,1
9 nov. 2026 08:004,20651,7
9 nov. 2026 09:005,50672
9 nov. 2026 10:007,20641,9
9 nov. 2026 11:008,20622
9 nov. 2026 12:008,80602,2
9 nov. 2026 13:0090631,7
9 nov. 2026 14:0090691,4
9 nov. 2026 15:008,80740,7
9 nov. 2026 16:007,60,3654,2
9 nov. 2026 17:006,80,6723,4
9 nov. 2026 18:006,60,5763,2
9 nov. 2026 19:006,60,7783
9 nov. 2026 20:006,60,8793,3
9 nov. 2026 21:006,71793,5
9 nov. 2026 22:0071,1794,1
9 nov. 2026 23:007,31,2784,4
10 nov. 2026 00:007,71,3774,3
10 nov. 2026 01:007,71,5792,9
10 nov. 2026 02:007,71,5812,2
10 nov. 2026 03:007,51,6831,8
10 nov. 2026 04:007,31,6842,3
10 nov. 2026 05:007,10,9842,2
10 nov. 2026 06:0070,6852,2
10 nov. 2026 07:0070,7862,1
10 nov. 2026 08:007,10,8881,6
10 nov. 2026 09:007,50,6890,9
10 nov. 2026 10:007,90,6920,6
10 nov. 2026 11:007,90,8920,5
10 nov. 2026 12:007,70,7950,3
10 nov. 2026 13:0080,5940,2
10 nov. 2026 14:008,20,9920,6
10 nov. 2026 15:0080,7951
10 nov. 2026 16:008,10951
10 nov. 2026 17:008,10880,9
10 nov. 2026 18:007,70870,6
10 nov. 2026 19:007,40851,6
10 nov. 2026 20:007,70882,3
10 nov. 2026 21:008,40842,3
10 nov. 2026 22:008,70,1832,3
10 nov. 2026 23:008,70822,4
11 nov. 2026 00:008,60812,5
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
0/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
0 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: −0 °C · 64 h

8 nov. 2026 13:00 → 8 nov. 2026 19:00

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Berlin

720 m2,8°C1 100 m2,9°C1 520 m0,2°C
Ingen nollgradersnivå mellan tillgängliga höjder
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

9 nov. 01:00 → 10 nov. 01:00

720 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 100 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 520 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

720 m

0 h · Lämpligt väder · 7/7 bedömda timmar

01—Över gränsvärdet · 2°C
02—Över gränsvärdet · 1,9°C
03—Över gränsvärdet · 2°C
04—Över gränsvärdet · 1,8°C
05—Över gränsvärdet · 1,8°C
06—Över gränsvärdet · 1,8°C
07—Över gränsvärdet · 1,9°C
1 100 m

0 h · Lämpligt väder · 7/7 bedömda timmar

01—Över gränsvärdet · 0,2°C
02—Över gränsvärdet · 0,1°C
03—Över gränsvärdet · 0°C
04—Över gränsvärdet · 0°C
05—Över gränsvärdet · 0,2°C
06—Över gränsvärdet · 0°C
07—Över gränsvärdet · 0,1°C
1 520 m

7 h · Lämpligt väder · 7/7 bedömda timmar

01✓Lämpligt väder · −2,3°C
02✓Lämpligt väder · −2,4°C
03✓Lämpligt väder · −2,5°C
04✓Lämpligt väder · −2,4°C
05✓Lämpligt väder · −2,3°C
06✓Lämpligt väder · −2,4°C
07✓Lämpligt väder · −2,4°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

2,9°
Modellerat

Snötillverkningspotential

0 / 48 h

Längsta köldfönster: 0 h

Timprognos för temperatur2,9 °C
Timprognos för temperatur−2°0°11°9 nov. 0111 nov. 00
1 100 m · Europe/Berlin
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
9 nov. 20262,9° / 9°6,2 mm (23 h)
10 nov. 20267° / 8,7°15,4 mm (24 h)
11 nov. 20268,6° / 8,6°0 mm (1 h)

Leverantörens uppdatering: 8 nov. 19:00 · Hämtat: 8 nov. 22:17 · Europe/Berlin

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på berget
720 m1 100 m1 520 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

Medeltemperaturen är oförändrad med den visade precisionen.

Gemensam prognosperiod9 nov. 2026 01:00 — 11 nov. 2026 17:0064 h · 1 100 m · Europe/Berlin

Timmar mellan leverantörens uppdateringar6 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
+0 °CTidigare prognos: 7,8 °C
Senaste prognos: 7,8 °C
Total nederbördPrognos
−0,5 mmTidigare prognos: 22,5 mm
Senaste prognos: 22 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
+0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat
+0 hTidigare prognos: 0 h
Senaste prognos: 0 h
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos7,8 °C7,8 °C+0 °C
Total nederbördPrognos22,5 mm22 mm−0,5 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat0 mm0 mm+0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat0 h0 h+0 h

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

720 mAktuell prognos8 nov. 2026 19:00
1 100 mAktuell prognos8 nov. 2026 19:00
1 520 mAktuell prognos8 nov. 2026 19:00

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

Brauneck · Pister · operator map lifts and

Brauneck-Wegscheid ski area · Pister · operator map lifts andTidsatt leverantörsrapport

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
8 nov. 2026 23:50

Öppna enligt källans liftlista: 1 / 19

Piststatus · 0 / 24

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Operator map inventory. 0 ski routes or other non-piste items are listed separately and not counted as pistes. The map update time has no stated timezone; item observation times are not given.

Liftstatus
  • D Ahorn-4er-Sesselbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • H Draxlhang-Lift I+II · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • J Zirkus-Lift · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • F Streidlhang-Lift · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • G Jaudenhang-Lift I+II · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • I Florihang-Lift I+II · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • E Milchhäusl-6er-Express · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • L Idealhang-Lift · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • K Schneebar-Lift · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • B Garland-3er-Sesselbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • A Brauneck-Kabinenbahn · Rapporterat öppet · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • C Schrödelstein 6er-Sesselbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • Kinderland Michi Gerg · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • Babylift Brauneck-Tal · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • Kinderland Villa Lustig · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • Babylift Draxlhang · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • KinderSchneeLand am Draxlhang · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • Babylift Draxlstüberl · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • Förderband Draxlstüberl · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
Piststatus
  • 9 Jaudenhang · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 2 Garlandabfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 16 Zirkushang · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 18 Idealhang · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 3a Familienabfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 7 Streidlhang · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 5 Waxensteinabfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 22 Finstermünzabfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 13 Florihang · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 20 Schrödelsteinabfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 4 Ahornabfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 6 Lenggrieserhang · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 3 Familienabfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 19 Weltcuphang · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 12 Zur Finstermünz · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 1 Weltcupabfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 11 Draxlhang · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 21 Kapellenhangabfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 17 Schneebarhang · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 15 Buckelweg · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 10 Kothang · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • Zubringer Idealhang · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 20a Schrödelsteinabfahrt · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
  • 3 Familienabfahrt bis Kotalm · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the feed update time has no stated timezone and items carry no observation time.
Officiell källa ↗

Brauneck · Lawinenwarndienst Bayern Schrödelstein snow

Brauneck summit area · Schrödelstein snow plot · 1 485 mRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
8 nov. 2026 23:50
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Brauneck (Schrödelstein) (1 485 m) · Uppmätt snödjupHS: total snow depth in centimetres from an automatic sensor, ten-minute rows. Raw data, not checked by the service. Small readings over bare ground can be sensor noise.2
Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Brauneck · Pister · operator map lifts and

Brauneck-Wegscheid ski area · Pister · operator map lifts and9 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
8 nov. 2026 23:50

Öppna enligt källans liftlista: 1 / 19

Piststatus · 0 / 24

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Brauneck · Pister · operator map lifts and

Brauneck-Wegscheid ski area · Pister · operator map lifts and8 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
8 nov. 2026 23:50

Öppna enligt källans liftlista: 1 / 19

Piststatus · 0 / 24

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Brauneck · Lawinenwarndienst Bayern Schrödelstein snow

Brauneck summit area · Schrödelstein snow plot · 1 485 m9 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
8 nov. 2026 23:50
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Brauneck (Schrödelstein) (1 485 m) · Uppmätt snödjupHS: total snow depth in centimetres from an automatic sensor, ten-minute rows. Raw data, not checked by the service. Small readings over bare ground can be sensor noise.2
Officiell källa ↗

Brauneck · Lawinenwarndienst Bayern Schrödelstein snow

Brauneck summit area · Schrödelstein snow plot · 1 485 m8 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
8 nov. 2026 23:40
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Brauneck (Schrödelstein) (1 485 m) · Uppmätt snödjupHS: total snow depth in centimetres from an automatic sensor, ten-minute rows. Raw data, not checked by the service. Small readings over bare ground can be sensor noise.4
Officiell källa ↗

Nyheter från skidorten

Alla nyheter för skidorten

Inga nyheter för Brauneck ännu. Notiser publiceras bara från källor med registrerad grund för återanvändning, och ingen är registrerad för den här skidorten. Senaste liftrapport: 8 november 2026, 23:50 UTC+1.

Frågor om snö och liftar

Hur mycket snö väntas i Brauneck ?

För Brauneck visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 19:00, modellerat snöfall på 0 mm på 720 m, 0 mm på 1 100 m och 0 mm på 1 520 m under de 24 timmarna från 9 nov. 01:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Berlin). Prognoskälla ↗

Hur stort är snödjupet i Brauneck ?

Snödjup: 2 cm (vid Brauneck (Schrödelstein) (1 485 m) · 1 485 m; mätstation; Lawinenwarndienst Bayern; Hämtad 9 nov. 00:09 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗

Vilka liftar är öppna i Brauneck ?

Liftar: 1 av 19 öppna (Brauneck-Wegscheid ski area · Pister · operator map lifts and; Intermaps / Brauneck- und Wallbergbahnen; Källtid 8 nov. 23:50). Pister: 0 av 24 öppna (Brauneck-Wegscheid ski area · Pister · operator map lifts and; Intermaps / Brauneck- und Wallbergbahnen; Källtid 8 nov. 23:50). Skidortens officiella information ↗

Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?

Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Bayern · Tyskland

Lär känna berget

Bland liftarna på operatörens lista finns Brauneck-Kabinenbahn, Milchhäusl-6er-Express, Garland-3er-Sesselbahn och Schrödelstein 6er-Sesselbahn. Schematisk bild, ingen karta och ingen aktuell lägesrapport.

Topp
1 555 m[8]
Kabinbanans toppstation
1 520 m[3]
Prognospunkt
Dalstationen Brauneck-Kabinenbahn[2]

Inför din skiddag

När kan man åka skidor i skidområdet Brauneck?

Öppningsdagarna bestäms av operatören och beror på snön. Operatörens statussidor (kontrollerade den 8 november 2026) är referensen; den här sidan visar deras lift- och backantal där PisteWindow kan läsa dem.[5]

Var kommer liftstatus och snödjup på sidan ifrån?

Lift- och backstatus kommer från operatörens officiella interaktiva pistkarta (Intermaps). Snödjupet kommer från den bayerska lavintjänstens station Brauneck (Schrödelstein) på 1 485 m i skidområdet.[5][7]

Är prognoserna för 720, 1 100 och 1 520 m i Brauneck observationer?

Nej. De är modellvärden justerade till 720, 1 100 och 1 520 m, beräknade vid en representativ punkt (dalstationen Brauneck-Kabinenbahn).[2]

Gäller sidan även Sudelfeld, Spitzingsee och Wallberg?

Nej. Sudelfeld, Spitzingsee och Wallberg är egna skidområden och ingår inte här; sidan gäller bara Brauneck.[9]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Brauneck- und Wallbergbahnen GmbH · SkidområdeBrauneck- und Wallbergbahnen GmbH
  2. OpenStreetMap contributors · Läge och höjdOpenStreetMap bidragsgivare
  3. Wikipedia · Fakta och områdesinformationWikipedia
  4. Alpen Plus Partner GbR · PistkartaAlpen Plus Partner GbR
  5. Brauneck- und Wallbergbahnen / Intermaps · Lift- och piststatusBrauneck- und Wallbergbahnen / Intermaps
  6. Brauneck- und Wallbergbahnen GmbH · Väder-, lift- och pistrapportBrauneck- und Wallbergbahnen GmbH
  7. Lawinenwarndienst Bayern · SnörapportLawinenwarndienst Bayern
  8. Wikipedia · Fakta och områdesinformationWikipedia
  9. Alpen Plus Partner GbR · Områdets omfattningAlpen Plus Partner GbR
  10. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo