Aragoniska Pyrenéerna · Spanien

Väderprognos och snöprognos för Candanchú

För Candanchú visar prognosen från Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE, utfärdad 8 nov. 07:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 500 m, 0 mm på 1 950 m och 0 mm på 2 400 m under de 24 timmarna från 8 nov. 15:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Madrid). Prognoskälla

Rapporterat läge för Candanchú: Liftar: Rapporterat stängt (Candanchú ski area · operatör snow report; Candanchú (joint Astún-Candanchú report); Hämtad 8 nov. 14:29 · källtid obekräftad). Pister: Rapporterat stängt (Candanchú ski area · operatör snow report; Candanchú (joint Astún-Candanchú report); Hämtad 8 nov. 14:29 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information

Candanchú är en skidort i Canfrancdalen i Aragoniska Pyrenéerna, några kilometer från gränsen mot Frankrike, med skidåkning sedan 1928 enligt operatören. Den högsta skidpunkten är Tuca Blanca på 2 400 m.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Stängt idag
Liftar
Rapporterat stängtCandanchú ski area · operatör snow report
Pister
Rapporterat stängtCandanchú ski area · operatör snow report
Snödjup
Inte rapporterat
Säsong
Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Den här sidan behandlar bara Candanchú. Astún har en egen sida: de två områdena är förbundna med skyttelbuss, inte med liftar, och operatörerna ger ut en gemensam snörapport. Prognosen använder en punkt vid dalstationen för stolliften Alto Aragón i Candanchú.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Schematiskt bergslandskap · Candanchú

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Vädret framöver
Prognos finns

4 – 7 °C · 1 950 m · 8 nov. – 10 nov.

Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE · Utfärdad 8 nov. 07:00

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

För Candanchú är värdena på 1 500, 1 950 och 2 400 m höjdjusterade modellprognoser vid prognospunkten dalstationen för stolliften Alto Aragón i Candanchú, inte observationer och inga egna väderstationer.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 8 nov. 2026 07:00 · Europe/Madrid · Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE

Timprognos för temperatur7,2 °C
Timprognos för temperatur−2°0°10°8 nov. 1510 nov. 14
Prognosvärden timme för timme
Candanchú · 1 950 m · Europe/Madrid
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
8 nov. 2026 15:007,20714,9
8 nov. 2026 16:0070734,7
8 nov. 2026 17:006,20764,8
8 nov. 2026 18:005,20804,7
8 nov. 2026 19:005,60674,6
8 nov. 2026 20:005,70614,7
8 nov. 2026 21:005,80634,3
8 nov. 2026 22:005,30674,3
8 nov. 2026 23:005,80604,6
9 nov. 2026 00:006,20584,9
9 nov. 2026 01:005,40645,2
9 nov. 2026 02:005,20685,3
9 nov. 2026 03:0050735,4
9 nov. 2026 04:004,70785,8
9 nov. 2026 05:005,50765,3
9 nov. 2026 06:005,20,7865,3
9 nov. 2026 07:005,20,4885
9 nov. 2026 08:005,40845,3
9 nov. 2026 09:0050895,5
9 nov. 2026 10:005,10,1935,9
9 nov. 2026 11:0060,1935,7
9 nov. 2026 12:006,70,3906,1
9 nov. 2026 13:005,80,9974,9
9 nov. 2026 14:005,72,31005
9 nov. 2026 15:006,23,21005,1
9 nov. 2026 16:006,11,91005,3
9 nov. 2026 17:006,30,11003,9
9 nov. 2026 18:006,40,11006
9 nov. 2026 19:006,501005,3
9 nov. 2026 20:006,601004,4
9 nov. 2026 21:006,70,2995,4
9 nov. 2026 22:006,50,6994,9
9 nov. 2026 23:006,20,91004,7
10 nov. 2026 00:0060,11004,8
10 nov. 2026 01:006,10,2994,8
10 nov. 2026 02:005,80,21004,7
10 nov. 2026 03:005,50,1994,7
10 nov. 2026 04:005,201004,2
10 nov. 2026 05:005,201003,9
10 nov. 2026 06:004,70992,8
10 nov. 2026 07:004,80,2993,1
10 nov. 2026 08:004,60963,3
10 nov. 2026 09:004,40,1983,1
10 nov. 2026 10:005,50962,5
10 nov. 2026 11:006,20962,1
10 nov. 2026 12:006,90932,3
10 nov. 2026 13:006,70932,6
10 nov. 2026 14:006,50922,8
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
0/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
0 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Jämförbar prognoshistorik saknas ännu.

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Madrid

1 500 m10,2°C1 950 m7,2°C2 400 m4,3°C
Ingen nollgradersnivå mellan tillgängliga höjder
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

8 nov. 15:00 → 9 nov. 15:00

1 500 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 950 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

2 400 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

1 500 m

0 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18—Över gränsvärdet · 6°C
19—Över gränsvärdet · 5,1°C
20—Över gränsvärdet · 4,6°C
21—Över gränsvärdet · 4,7°C
22—Över gränsvärdet · 4,5°C
23—Över gränsvärdet · 4,4°C
00—Över gränsvärdet · 4,3°C
01—Över gränsvärdet · 4,3°C
02—Över gränsvärdet · 4°C
03—Över gränsvärdet · 4,5°C
04—Över gränsvärdet · 4,7°C
05—Över gränsvärdet · 5,3°C
06—Över gränsvärdet · 5,9°C
07—Över gränsvärdet · 6,1°C
1 950 m

0 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18—Över gränsvärdet · 3,3°C
19—Över gränsvärdet · 2,6°C
20—Över gränsvärdet · 2,2°C
21—Över gränsvärdet · 2,5°C
22—Över gränsvärdet · 2,3°C
23—Över gränsvärdet · 2,2°C
00—Över gränsvärdet · 2,5°C
01—Över gränsvärdet · 2,2°C
02—Över gränsvärdet · 2,3°C
03—Över gränsvärdet · 2,5°C
04—Över gränsvärdet · 2,7°C
05—Över gränsvärdet · 3,3°C
06—Över gränsvärdet · 3,8°C
07—Över gränsvärdet · 4°C
2 400 m

0 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18—Över gränsvärdet · 0,5°C
19—Över gränsvärdet · −0,1°C
20—Över gränsvärdet · −0,4°C
21—Över gränsvärdet · −0,2°C
22—Över gränsvärdet · −0,3°C
23—Över gränsvärdet · −0,4°C
00—Över gränsvärdet · −0,2°C
01—Över gränsvärdet · −0,4°C
02—Över gränsvärdet · −0,4°C
03—Över gränsvärdet · −0,2°C
04—Över gränsvärdet · −0,1°C
05—Över gränsvärdet · 0,5°C
06—Över gränsvärdet · 0,9°C
07—Över gränsvärdet · 1,1°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

7,2°
Modellerat

Snötillverkningspotential

0 / 48 h

Längsta köldfönster: 0 h

Timprognos för temperatur7,2 °C
Timprognos för temperatur−2°0°10°8 nov. 1510 nov. 14
1 950 m · Europe/Madrid
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
8 nov. 20265,2° / 7,2°0 mm (9 h)
9 nov. 20264,7° / 6,7°11,8 mm (24 h)
10 nov. 20264,4° / 6,9°0,9 mm (15 h)

Leverantörens uppdatering: 8 nov. 07:00 · Hämtat: 8 nov. 12:17 · Europe/Madrid

Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE ↗
Orientering på berget
1 500 m1 950 m2 400 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv

Vad har ändrats i prognosen?

Tidigare prognos saknas för den här jämförelsen.

Jämförelsedetaljer

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

Utfärdad: 8 nov. 2026 07:00 · Hämtad: 8 nov. 2026 12:17
Öppna sparad prognos ↗

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

Astún-Candanchú joint snow report · Candanchú

Candanchú ski area · operatör snow reportRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
martes, 15 septiembre 11:25

Öppna enligt källans liftlista: Rapporterat stängt

Piststatus · Rapporterat stängt

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Astún-Candanchú joint snow report · Candanchú

Candanchú ski area · operatör snow report8 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
martes, 15 septiembre 11:25

Öppna enligt källans liftlista: Rapporterat stängt

Piststatus · Rapporterat stängt

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Nyheter från skidorten

Alla nyheter för skidorten

Inga nyheter för Candanchú ännu. Notiser publiceras bara från källor med registrerad grund för återanvändning, och ingen är registrerad för den här skidorten. Senaste liftrapport: 8 november 2026, 14:29 UTC+1.

Frågor om snö och liftar

Hur mycket snö väntas i Candanchú ?

För Candanchú visar prognosen från Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE, utfärdad 8 nov. 07:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 500 m, 0 mm på 1 950 m och 0 mm på 2 400 m under de 24 timmarna från 8 nov. 15:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Madrid). Prognoskälla ↗

Hur stort är snödjupet i Candanchú ?

PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för Candanchú. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Skidortens officiella information ↗

Vilka liftar är öppna i Candanchú ?

Liftar: Rapporterat stängt (Candanchú ski area · operatör snow report; Candanchú (joint Astún-Candanchú report); Hämtad 8 nov. 14:29 · källtid obekräftad). Pister: Rapporterat stängt (Candanchú ski area · operatör snow report; Candanchú (joint Astún-Candanchú report); Hämtad 8 nov. 14:29 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗

Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?

Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Aragoniska Pyrenéerna · Spanien

Lär känna berget

Operatören delar in området i fyra skidzoner: Pista Grande, Tobazo, Tuca Blanca och Rinconada, och anger 25 liftar. Tuca Blanca, som vetter mot nordväst, ligger vid foten av Pico Aspe. Det gemensamma databladet för Astún och Candanchú anger 110 pister (14 gröna, 31 blå, 35 röda, 30 svarta). Schematisk bild, ingen karta och ingen aktuell lägesrapport.

Högsta skidpunkt
2 400 m[1]
Pister (tillsammans med Astún)
101 km · 110 pister[2]
Liftar
25[1]

Inför din skiddag

När börjar säsongen i Candanchú?

Operatörens sida, öppnad den 8 november 2026, visar en banderoll ”Vi ses nästa säsong” och anger inget öppningsdatum. Den gemensamma snörapporten för Astún-Candanchú visar vad som är öppet en given dag när säsongen har startat.[6]

Varifrån kommer lift- och pistläget på den här sidan?

Från den gemensamma snörapporten för Astún-Candanchú som de två operatörerna ger ut, med ett block per anläggning. När rapporten öppnades den 8 november 2026 visade den den här anläggningen som stängd och var daterad mitten av september, så sidan visar liftar och pister som stängda och behåller rapportens eget datum.[5]

Varifrån kommer snödjupet?

Från samma gemensamma operatörsrapport, som för varje öppen anläggning anger lägsta och högsta djup, nysnö på 24 timmar och lavinrisk. Värden från en stängd anläggning (noll djup, vårsnö) används inte. Ingen väderstation i skidterrängen används för snödjupet.[5]

Är prognoserna för 1 500, 1 950 och 2 400 m i Candanchú observationer?

Nej. De är modellvärden justerade till 1 500, 1 950 och 2 400 m och beräknade vid en representativ punkt, dalstationen för stolliften Alto Aragón i Candanchú.[3]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Candanchú · SkidområdeCandanchú
  2. Astún and Candanchú · Fakta och områdesinformationAstún och Candanchú
  3. OpenStreetMap · Läge och höjdOpenStreetMap bidragsgivare
  4. Astún and Candanchú · PistkartaAstún och Candanchú
  5. Astún and Candanchú · Väder-, lift- och pistrapportAstún och Candanchú
  6. Candanchú · Praktisk informationCandanchú
  7. Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGEOpen-Meteo