Isère · Frankrike
Väderprognos och snöprognos för Chamrousse
För Chamrousse visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 13:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 650 m, 0 mm på 1 950 m och 0 mm på 2 250 m under de 24 timmarna från 8 nov. 20:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla
PisteWindow har ingen aktuell lift-, pist- eller snödjupsrapport för Chamrousse och visar bara prognosen. Dagens läge finns på skidortens officiella sida. Skidortens officiella information
Chamrousse är ett skidområde i Belledonne i departementet Isère i Frankrike. Liftar och pister ligger mellan cirka 1 650 m och 2 250 m.
Idag i korthet
Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.
- Liftar
- Inte rapporterat
- Pister
- Inte rapporterat
- Snödjup
- Inte rapporterat
- Säsong
- Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Områdets omfattning: Den här sidan gäller the Chamrousse ski area (Recoin and Roche Béranger). Prognosen använder en punkt vid dalstationen Recoin; andra skidområden ingår inte.
Din vinterbild
Aktuell översikt
Inga aktuella lokala rapporter
Snön under dina skidor.
Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.
3 – 7 °C · 1 950 m · 8 nov. – 10 nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 8 nov. 13:00
Källor och metod
Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.
Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.
För Chamrousse är värdena på 1 650, 1 950 och 2 250 m höjdanpassade modellprognoser vid prognospunkten dalstationen Recoin, inte observationer eller separata väderstationer.
Berget, timme för timme
Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.
Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48
Utfärdad: 8 nov. 2026 13:00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognosvärden timme för timme
| Lokal tid | Temperatur °C | Nederbörd mm | Luftfuktighet % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 8 nov. 2026 20:00 | 2,6 | 0 | 91 | 2,2 |
| 8 nov. 2026 21:00 | 2,7 | 0 | 91 | 2,7 |
| 8 nov. 2026 22:00 | 2,8 | 0 | 92 | 2,7 |
| 8 nov. 2026 23:00 | 3 | 0 | 91 | 3,3 |
| 9 nov. 2026 00:00 | 3,1 | 0 | 90 | 3 |
| 9 nov. 2026 01:00 | 3,1 | 0 | 88 | 3,3 |
| 9 nov. 2026 02:00 | 3,1 | 0 | 87 | 3,9 |
| 9 nov. 2026 03:00 | 3,1 | 0 | 86 | 3,9 |
| 9 nov. 2026 04:00 | 3,4 | 0 | 85 | 4 |
| 9 nov. 2026 05:00 | 3,7 | 0 | 83 | 4,2 |
| 9 nov. 2026 06:00 | 4 | 0 | 82 | 4,3 |
| 9 nov. 2026 07:00 | 3,9 | 0 | 83 | 4,1 |
| 9 nov. 2026 08:00 | 4 | 0 | 85 | 4,3 |
| 9 nov. 2026 09:00 | 4,6 | 0 | 86 | 4,7 |
| 9 nov. 2026 10:00 | 5,4 | 0 | 87 | 5,2 |
| 9 nov. 2026 11:00 | 5,9 | 0 | 88 | 5,1 |
| 9 nov. 2026 12:00 | 6,2 | 0 | 87 | 4,9 |
| 9 nov. 2026 13:00 | 6,2 | 0 | 88 | 4,4 |
| 9 nov. 2026 14:00 | 6,1 | 0,1 | 91 | 3,9 |
| 9 nov. 2026 15:00 | 5,8 | 0,2 | 92 | 3,9 |
| 9 nov. 2026 16:00 | 5,6 | 0,2 | 91 | 3,8 |
| 9 nov. 2026 17:00 | 5,4 | 0,4 | 93 | 3,9 |
| 9 nov. 2026 18:00 | 5,4 | 0,7 | 93 | 4,2 |
| 9 nov. 2026 19:00 | 5,6 | 0,9 | 93 | 3,8 |
| 9 nov. 2026 20:00 | 5,8 | 0,1 | 90 | 3,8 |
| 9 nov. 2026 21:00 | 5,8 | 0,1 | 88 | 3,5 |
| 9 nov. 2026 22:00 | 5,7 | 2,2 | 91 | 3,1 |
| 9 nov. 2026 23:00 | 5,5 | 3,9 | 93 | 3,4 |
| 10 nov. 2026 00:00 | 5,4 | 4,4 | 95 | 3,5 |
| 10 nov. 2026 01:00 | 5,6 | 2,6 | 96 | 2,5 |
| 10 nov. 2026 02:00 | 5,8 | 1,3 | 95 | 2,3 |
| 10 nov. 2026 03:00 | 6,1 | 2,3 | 96 | 2,5 |
| 10 nov. 2026 04:00 | 6,4 | 0,3 | 94 | 2,5 |
| 10 nov. 2026 05:00 | 6,4 | 0 | 94 | 2,5 |
| 10 nov. 2026 06:00 | 6,3 | 0 | 97 | 2,4 |
| 10 nov. 2026 07:00 | 6 | 0 | 98 | 1,7 |
| 10 nov. 2026 08:00 | 5,6 | 0,5 | 100 | 1,6 |
| 10 nov. 2026 09:00 | 5,8 | 0,6 | 100 | 2,4 |
| 10 nov. 2026 10:00 | 5,3 | 0 | 100 | 3 |
| 10 nov. 2026 11:00 | 5,6 | 0,1 | 94 | 2,5 |
| 10 nov. 2026 12:00 | 6,1 | 0 | 94 | 0,7 |
| 10 nov. 2026 13:00 | 6,9 | 0 | 98 | 0,2 |
| 10 nov. 2026 14:00 | 7,2 | 0 | 97 | 1,1 |
| 10 nov. 2026 15:00 | 7,4 | 0 | 97 | 1,4 |
| 10 nov. 2026 16:00 | 7,2 | 0 | 96 | 0,7 |
| 10 nov. 2026 17:00 | 6,5 | 0 | 100 | 1,1 |
| 10 nov. 2026 18:00 | 5,6 | 0 | 93 | 1,3 |
| 10 nov. 2026 19:00 | 5,4 | 0 | 89 | 1,4 |
- Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
- 0 mm vattenekvivalent
- Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
- 0/48 h
- Längsta sammanhängande tidsfönster
- 0 h
Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.
Väder för snötillverkning
Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.
Stull (2011)Så ändrades prognosen
Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0,2 °C · 64 h
8 nov. 2026 10:00 → 8 nov. 2026 13:00
Utforska ett scenario för snövatten
Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.
Säsongsutsikter
En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.
Bergsprognos timme för timme
Ett berg. Olika förhållanden.
Följ prognosen från byn till högre höjder.
Europe/Paris
Beräkning
Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.
0,6°C
Vind: 2,2 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 8 nov. 13:002,6°C
Vind: 2,2 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 8 nov. 13:005,2°C
Vind: 4,1 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 8 nov. 13:00Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.
Snöfallsprognos
Vatteninnehållet i prognosens snöfall.
8 nov. 20:00 → 9 nov. 20:00
1 650 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
1 950 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
2 250 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
Väder för snötillverkning i natt
I natt · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Lämpligt väder · 12/12 bedömda timmar
0 h · Lämpligt väder · 12/12 bedömda timmar
0 h · Lämpligt väder · 12/12 bedömda timmar
✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas
Beräkning för snötillverkning
Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.
Utsikter på kort sikt
Timprognos, anpassad för höjd.
Lufttemperatur
2,6°Snötillverkningspotential
0 / 48 hLängsta köldfönster: 0 h
| Resedatum | Lufttemperatur °C | Nederbörd mm |
|---|---|---|
| 8 nov. 2026 | 2,6° / 3° | 0 mm (4 h) |
| 9 nov. 2026 | 3,1° / 6,2° | 8,8 mm (24 h) |
| 10 nov. 2026 | 5,3° / 7,4° | 12,1 mm (20 h) |
Leverantörens uppdatering: 8 nov. 13:00 · Hämtat: 8 nov. 17:17 · Europe/Paris
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Schematisk höjdprofil
Så räknar vi
Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.
Stull (2011) ↗Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario för snöbalans
Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.
Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.
Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.
Prognosarkiv
Vad har ändrats i prognosen?
Jämför prognoser för samma timmar och höjd.
0,2°C varmare under de gemensamma prognostimmarna.
Gemensam prognosperiod8 nov. 2026 20:00 — 11 nov. 2026 12:0064 h · 1 950 m · Europe/Paris
Timmar mellan leverantörens uppdateringar3 h
- Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
- +0,2 °CTidigare prognos: 5,2 °C
Senaste prognos: 5,3 °C - Total nederbördPrognos
- −24,2 mmTidigare prognos: 48,2 mm
Senaste prognos: 24 mm - Fast nederbörd · mm vattenModellerat
- +0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm - Timmar med lämpligt väderModellerat
- +0 hTidigare prognos: 0 h
Senaste prognos: 0 h
| Detaljer | Tidigare prognos | Senaste prognos | Förändring |
|---|---|---|---|
| Genomsnittlig lufttemperaturPrognos | 5,2 °C | 5,3 °C | +0,2 °C |
| Total nederbördPrognos | 48,2 mm | 24 mm | −24,2 mm |
| Fast nederbörd · mm vattenModellerat | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timmar med lämpligt väderModellerat | 0 h | 0 h | +0 h |
Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.
Utfärdad: 8 nov. 2026 10:00
Hämtad: 8 nov. 2026 12:17
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Utfärdad: 8 nov. 2026 13:00
Hämtad: 8 nov. 2026 17:17
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Så fungerar jämförelsen+
Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.
Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.
Prognosstatus
Snöläge och liftstatus
Skidortens officiella informationIngen sparad rapport för det här resmålet.
Nyheter från skidorten
Alla nyheter för skidortenInga nyheter för Chamrousse ännu. Notiser publiceras bara från källor med registrerad grund för återanvändning, och ingen är registrerad för den här skidorten.
Frågor om snö och liftar
Hur mycket snö väntas i Chamrousse ?
För Chamrousse visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 13:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 650 m, 0 mm på 1 950 m och 0 mm på 2 250 m under de 24 timmarna från 8 nov. 20:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla ↗
Hur stort är snödjupet i Chamrousse ?
PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för Chamrousse. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Skidortens officiella information ↗
Vilka liftar är öppna i Chamrousse ?
PisteWindow har ingen aktuell lift- eller pistrapport för Chamrousse. Öppna liftar och pister härleds inte från prognosen. Skidortens officiella information ↗
Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?
Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.
Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.
Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.
Lär känna berget
Platser och sektorer som nämns i källorna: Recoin (1 650 m), Roche Béranger (1 750 m), Croix de Chamrousse (2 250 m). Schematisk bild, ingen karta och ingen aktuell lägesrapport.
Inför din skiddag
Är Chamrousse öppet nu?
Operatörens planerade vinteröppning för alpina området är 5 december 2026 till 11 april 2027, med förbehåll för snöläget. Den officiella sidan visar läget en viss dag.[4]
Varifrån kommer förhållandena på den här sidan?
Snödjupet kommer från Météo-Frances dagliga stationer Chamrousse (1 730 m), Niverolles (2 022 m). Sidan visar ingen aktuell liftstatus.[5]
Är prognoserna för 1 650, 1 950 och 2 250 m i Chamrousse observationer?
Nej. De är modellvärden justerade till dessa höjder och beräknade vid en representativ punkt (dalstationen Recoin).[2]
Källor för resmålet
PisteWindow · Granskad
- Office de Tourisme de Chamrousse · SkidområdeOffice de Tourisme de Chamrousse
- OpenStreetMap · Läge och höjdOpenStreetMap bidragsgivare
- Office de Tourisme de Chamrousse · PistkartaOffice de Tourisme de Chamrousse
- Régie Remontées Mécaniques de Chamrousse · Väder-, lift- och pistrapportRégie Remontées Mécaniques de Chamrousse
- Météo-France · SnörapportMétéo-France
- Wikipedia · Fakta och områdesinformationWikipedia
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo