Hautes-Alpes · Frankrike

Väderprognos och snöprognos för Chantemerle · Saint-Chaffrey

För Chantemerle · Saint-Chaffrey visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 5 nov. 07:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 350 m, 0,1 mm på 1 900 m och 1,3 mm på 2 500 m under de 24 timmarna från 5 nov. 11:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla

Rapporterat läge för Chantemerle · Saint-Chaffrey: Liftar: Antal öppna okänt · 16 listade (chantemerle · Enligt källan listat: lokala sektorer; Serre Chevalier / Websenso; Hämtad 5 nov. 10:38 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information

Chantemerle · Saint-Chaffrey är en högt belägen ort i Serre Chevalier; prognosen använder en punkt i Place du Téléphérique.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Ingen aktuell rapport
Liftar
Antal öppna okänt · 16 listadechantemerle · Enligt källan listat: lokala sektorer
Pister
Inte rapporterat
Snödjup
Inte rapporterat
Säsong
Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Chantemerle · Saint-Chaffrey är en ort i skidområdet Serre Chevalier; områdets totalsiffror beskriver inte enbart Chantemerle · Saint-Chaffrey. Kontrollera öppna förbindelser i den officiella rapporten.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Schematiskt bergslandskap · Chantemerle · Saint-Chaffrey

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Öppna snörapporten

Chantemerle · Saint-Chaffrey

Vädret framöver
Prognos finns

−1 – 4 °C · 1 900 m · 5 nov. – 7 nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 5 nov. 07:00

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

För Chantemerle · Saint-Chaffrey är värdena på 1 350, 1 900 och 2 500 m höjdanpassade modellprognoser vid prognospunkten Place du Téléphérique, inte observationer eller separata väderstationer.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 5 nov. 2026 07:00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Timprognos för temperatur2 °C
Timprognos för temperatur−3°0°7°5 nov. 117 nov. 10
Prognosvärden timme för timme
Chantemerle · Saint-Chaffrey · 1 900 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
5 nov. 2026 11:0020,1870,9
5 nov. 2026 12:0020891,2
5 nov. 2026 13:001,90,3941,2
5 nov. 2026 14:002,90,1871,2
5 nov. 2026 15:003,10871,1
5 nov. 2026 16:0030861,3
5 nov. 2026 17:002,40861,4
5 nov. 2026 18:002,20851,4
5 nov. 2026 19:0020841,4
5 nov. 2026 20:002,10831,6
5 nov. 2026 21:002,10841,6
5 nov. 2026 22:0020841,2
5 nov. 2026 23:002,20841,1
6 nov. 2026 00:0020,2860,5
6 nov. 2026 01:001,90,4890,8
6 nov. 2026 02:0020,2860,5
6 nov. 2026 03:001,70900,4
6 nov. 2026 04:001,60900,3
6 nov. 2026 05:001,80880,1
6 nov. 2026 06:001,80870,4
6 nov. 2026 07:001,80860,5
6 nov. 2026 08:001,90860,3
6 nov. 2026 09:003,10850,3
6 nov. 2026 10:003,30940,6
6 nov. 2026 11:0040890,8
6 nov. 2026 12:003,90940,7
6 nov. 2026 13:004,10911
6 nov. 2026 14:003,90,1951
6 nov. 2026 15:002,91,3951,8
6 nov. 2026 16:002,41921,8
6 nov. 2026 17:000,46,4982,9
6 nov. 2026 18:000,90,5911,6
6 nov. 2026 19:000,60,1930,3
6 nov. 2026 20:000,70870,5
6 nov. 2026 21:000,50861,1
6 nov. 2026 22:00−0,20852,2
6 nov. 2026 23:000,30761,3
7 nov. 2026 00:000,20781,3
7 nov. 2026 01:000,10800,9
7 nov. 2026 02:00−0,20811,8
7 nov. 2026 03:00−0,30801,9
7 nov. 2026 04:00−0,60811,9
7 nov. 2026 05:00−0,60802,2
7 nov. 2026 06:00−0,90811,8
7 nov. 2026 07:00−10821,9
7 nov. 2026 08:00−0,60821,4
7 nov. 2026 09:000,50840,5
7 nov. 2026 10:000,50900,9
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0,1 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
5/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
5 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0,2 °C · 66 h

5 nov. 2026 01:00 → 5 nov. 2026 07:00

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Paris

1 350 m5,2°C1 900 m2°C2 500 m−1,9°C0°C · ≈ 2 208 m
Beräknad nollgradersnivå: ≈ 2 208 m
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

5 nov. 11:00 → 6 nov. 11:00

1 350 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 900 m

0,1 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

2 500 m

1,3 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

1 350 m

0 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18—Över gränsvärdet · 3,3°C
19—Över gränsvärdet · 3,1°C
20—Över gränsvärdet · 2,9°C
21—Över gränsvärdet · 2,7°C
22—Över gränsvärdet · 2,8°C
23—Över gränsvärdet · 2,8°C
00—Över gränsvärdet · 2,9°C
01—Över gränsvärdet · 2,9°C
02—Över gränsvärdet · 2,9°C
03—Över gränsvärdet · 2,6°C
04—Över gränsvärdet · 2,3°C
05—Över gränsvärdet · 2,2°C
06—Över gränsvärdet · 2°C
07—Över gränsvärdet · 2°C
1 900 m

0 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18—Över gränsvärdet · 0,8°C
19—Över gränsvärdet · 0,6°C
20—Över gränsvärdet · 0,6°C
21—Över gränsvärdet · 0,7°C
22—Över gränsvärdet · 0,6°C
23—Över gränsvärdet · 0,8°C
00—Över gränsvärdet · 0,7°C
01—Över gränsvärdet · 0,9°C
02—Över gränsvärdet · 0,7°C
03—Över gränsvärdet · 0,7°C
04—Över gränsvärdet · 0,6°C
05—Över gränsvärdet · 0,7°C
06—Över gränsvärdet · 0,6°C
07—Över gränsvärdet · 0,5°C
2 500 m

14 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18✓Lämpligt väder · −3°C
19✓Lämpligt väder · −3,2°C
20✓Lämpligt väder · −3,2°C
21✓Lämpligt väder · −3,1°C
22✓Lämpligt väder · −3,2°C
23✓Lämpligt väder · −3°C
00✓Lämpligt väder · −3,1°C
01✓Lämpligt väder · −3°C
02✓Lämpligt väder · −3,1°C
03✓Lämpligt väder · −3,1°C
04✓Lämpligt väder · −3,2°C
05✓Lämpligt väder · −3,1°C
06✓Lämpligt väder · −3,2°C
07✓Lämpligt väder · −3,3°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

2°
Modellerat

Snötillverkningspotential

5 / 48 h

Längsta köldfönster: 5 h

Timprognos för temperatur2 °C
Timprognos för temperatur−3°0°7°5 nov. 117 nov. 10
1 900 m · Europe/Paris
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
5 nov. 20261,9° / 3,1°0,5 mm (13 h)
6 nov. 2026−0,2° / 4,1°10,2 mm (24 h)
7 nov. 2026−1° / 0,5°0 mm (11 h)

Leverantörens uppdatering: 5 nov. 07:00 · Hämtat: 5 nov. 10:18 · Europe/Paris

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på berget
1 350 m1 900 m2 500 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

0,2°C varmare under de gemensamma prognostimmarna.

Gemensam prognosperiod5 nov. 2026 11:00 — 8 nov. 2026 05:0066 h · 1 900 m · Europe/Paris

Timmar mellan leverantörens uppdateringar6 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
+0,2 °CTidigare prognos: 1,1 °C
Senaste prognos: 1,3 °C
Total nederbördPrognos
−6,5 mmTidigare prognos: 17,1 mm
Senaste prognos: 10,7 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
−3,5 mmTidigare prognos: 6,7 mm
Senaste prognos: 3,3 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat
+0 hTidigare prognos: 7 h
Senaste prognos: 7 h
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos1,1 °C1,3 °C+0,2 °C
Total nederbördPrognos17,1 mm10,7 mm−6,5 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat6,7 mm3,3 mm−3,5 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat7 h7 h+0 h

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

1 350 mAktuell prognos5 nov. 2026 07:00
1 900 mAktuell prognos5 nov. 2026 07:00
2 500 mAktuell prognos5 nov. 2026 07:00

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

Serre Chevalier · Drift, avgränsad till source

chantemerle · Enligt källan listat: lokala sektorerRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Öppna enligt källans liftlista: — / 16Utanför driftperioden: 16

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Endast sektorer listade av källan. Källan anger ingen verifierad tidsstämpel för observationen. Utanför driftperioden är ingen aktuell öppning eller stängning.

Liftstatus
  • Télésiège GRAND SERRE · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Téléski GRAND ALPE · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Téléski REPLAT · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Télésiège PROREL · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Télésiège AIGUILLETTE · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Téléski BOIS DES COQS 1 · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Téléski BOIS DES COQS 2 · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Téléphérique SERRE CHEVALIER · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Télécabine RATIER · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Télésiège BLETONET · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Télésiège COMBES · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Télésiège OREE DU BOIS · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Téléski CHAMPCELLA · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Téléski PRE RATIER 1 · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Téléski PRE RATIER 2 · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Tapis RATIER · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
Piststatus
  • GRAND ALPE · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • GRAND SERRE · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • COMBES · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • EFTANIS · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • VALLONS · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • MUR CHEVALIER · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • CELVAN · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • MYRTILLES · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • AIGUILLETTE · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • BOIS DES COQS · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • EDUITS · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • PETIT ALPE · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • SALUDES · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Arthur BAUCHET · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • BRIANCE · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • CHENE · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • LIEVRE BLANC · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • TROIS CROIX · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • MELEZES · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • DRAYE · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • LUC ALPHAND · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • PYLONES · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
Officiell källa ↗

Météo-France · Serre Chevalier stations

Station SERRE CHE-CHANTEMERLE_NIVOArkiverad rapport

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
18 apr. 2026 10:35
Källrapporterade värden
Mätplatscm
SERRE CHE-CHANTEMERLE_NIVO (1 905 m) · Uppmätt snödjupTotalt marklager av snö, is och annat material.0
Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Serre Chevalier · Drift, avgränsad till source

chantemerle · Enligt källan listat: lokala sektorer5 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Öppna enligt källans liftlista: — / 16Utanför driftperioden: 16

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Serre Chevalier · Drift, avgränsad till source

chantemerle · Enligt källan listat: lokala sektorer4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Öppna enligt källans liftlista: — / 16Utanför driftperioden: 16

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Serre Chevalier · Drift, avgränsad till source

chantemerle · Enligt källan listat: lokala sektorer3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Öppna enligt källans liftlista: — / 16Utanför driftperioden: 16

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Météo-France · Serre Chevalier stations

Station SERRE CHE-CHANTEMERLE_NIVO5 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
18 apr. 2026 10:35
Källrapporterade värden
Mätplatscm
SERRE CHE-CHANTEMERLE_NIVO (1 905 m) · Uppmätt snödjupTotalt marklager av snö, is och annat material.0
Officiell källa ↗

Météo-France · Serre Chevalier stations

Station SERRE CHE-CHANTEMERLE_NIVO4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
18 apr. 2026 10:35
Källrapporterade värden
Mätplatscm
SERRE CHE-CHANTEMERLE_NIVO (1 905 m) · Uppmätt snödjupTotalt marklager av snö, is och annat material.0
Officiell källa ↗

Frågor om snö och liftar

Hur mycket snö väntas i Chantemerle · Saint-Chaffrey?

För Chantemerle · Saint-Chaffrey visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 5 nov. 07:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 350 m, 0,1 mm på 1 900 m och 1,3 mm på 2 500 m under de 24 timmarna från 5 nov. 11:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla ↗

Hur stort är snödjupet i Chantemerle · Saint-Chaffrey?

PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för Chantemerle · Saint-Chaffrey. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Skidortens officiella information ↗

Vilka liftar är öppna i Chantemerle · Saint-Chaffrey?

Liftar: Antal öppna okänt · 16 listade (chantemerle · Enligt källan listat: lokala sektorer; Serre Chevalier / Websenso; Hämtad 5 nov. 10:38 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗

Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?

Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Hautes-Alpes · Frankrike

Lär känna berget

Landskapet vid Chantemerle · Saint-Chaffrey är schematiskt, inte en karta eller en bild av aktuella förhållanden.

Läge
Chantemerle · Saint-Chaffrey[1]
Skidområde
Serre Chevalier[1]
Prognospunkt
Place du Téléphérique[2]

Inför din skiddag

Är Chantemerle · Saint-Chaffrey hela skidområdet Serre Chevalier?

Nej. Serre Chevalier omfattar flera orter, och Chantemerle · Saint-Chaffrey är bara en av dem; områdets siffror är inte en lokal inventering.[1]

Är förbindelserna kring Chantemerle · Saint-Chaffrey öppna?

Kontrollera den officiella lift- och pistrapporten före avfärd från Chantemerle · Saint-Chaffrey. En karta bekräftar inte att något är öppet.[4]

Är prognoserna för 1 350, 1 900 och 2 500 m vid Chantemerle · Saint-Chaffrey observationer?

Nej. De är modellvärden anpassade till 1 350, 1 900 och 2 500 m vid en representativ punkt (Place du Téléphérique).[2]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Serre Chevalier · SkidområdeSerre Chevalier Vallée Briançon
  2. Chantemerle · Saint-Chaffrey · Läge och höjdSerre Chevalier Vallée Briançon
  3. Serre Chevalier · PistkartaSerre Chevalier Vallée Briançon
  4. Serre Chevalier · Lift- och piststatusSerre Chevalier Vallée Briançon
  5. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo