Aragoniska Pyrenéerna · Spanien

Väderprognos och snöprognos för Formigal-Panticosa

För Formigal-Panticosa visar prognosen från Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE, utfärdad 8 nov. 16:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 150 m, 0 mm på 1 700 m och 0,2 mm på 2 250 m under de 24 timmarna från 9 nov. 01:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Madrid). Prognoskälla

Rapporterat läge för Formigal-Panticosa: Liftar: Rapporterat stängt (Formigal-Panticosa ski area · operatör daily snow report; Grupo Aramón; Hämtad 9 nov. 00:10 · källtid obekräftad). Pister: Rapporterat stängt (Formigal-Panticosa ski area · operatör daily snow report; Grupo Aramón; Hämtad 9 nov. 00:10 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information

Formigal-Panticosa är ett skidområde i Aragoniska Pyrenéerna som drivs av Aramón. Operatören anger 182 km pister och liftar mellan 1 145 och 2 265 m. Det ligger ovanför Sallent de Gállego i Tenadalen.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Stängt idag
Liftar
Rapporterat stängtFormigal-Panticosa ski area · operatör daily snow report
Pister
Rapporterat stängtFormigal-Panticosa ski area · operatör daily snow report
Snödjup
Inte rapporterat
Säsong
Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Den här sidan behandlar skidområdet Formigal-Panticosa så som operatören Aramón presenterar det: en anläggning med en snörapport. Sektorn Panticosa ingår och har ingen egen sida. Prognosen använder en punkt vid dalstationen för stolliften Sallent i Formigal.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Schematiskt bergslandskap · Formigal-Panticosa

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Vädret framöver
Prognos finns

3 – 9 °C · 1 700 m · 9 nov. – 11 nov.

Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE · Utfärdad 8 nov. 16:00

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

För Formigal-Panticosa är värdena på 1 150, 1 700 och 2 250 m höjdjusterade modellprognoser vid prognospunkten dalstationen för stolliften Sallent i Formigal, inte observationer och inga egna väderstationer.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 8 nov. 2026 16:00 · Europe/Madrid · Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE

Timprognos för temperatur3,4 °C
Timprognos för temperatur−2°0°11°9 nov. 0111 nov. 00
Prognosvärden timme för timme
Formigal-Panticosa · 1 700 m · Europe/Madrid
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
9 nov. 2026 01:003,40791,3
9 nov. 2026 02:003,30781,2
9 nov. 2026 03:003,80781,8
9 nov. 2026 04:004,50781,9
9 nov. 2026 05:004,20792,6
9 nov. 2026 06:004,10812,5
9 nov. 2026 07:003,80802,2
9 nov. 2026 08:003,70831,7
9 nov. 2026 09:004,90841,9
9 nov. 2026 10:007,10801,6
9 nov. 2026 11:008,80732,3
9 nov. 2026 12:008,60,3792,6
9 nov. 2026 13:007,41903,3
9 nov. 2026 14:007,62,8943,8
9 nov. 2026 15:0071,1972,3
9 nov. 2026 16:006,82,3981,8
9 nov. 2026 17:006,50,21002,2
9 nov. 2026 18:006,50,11002
9 nov. 2026 19:006,501001,4
9 nov. 2026 20:006,60,11002,4
9 nov. 2026 21:006,701001,1
9 nov. 2026 22:006,90,91002,6
9 nov. 2026 23:007,50,5932,7
10 nov. 2026 00:006,20,11000,8
10 nov. 2026 01:006,201001,3
10 nov. 2026 02:005,90,1982
10 nov. 2026 03:004,601001,6
10 nov. 2026 04:003,801002,8
10 nov. 2026 05:004,401001,9
10 nov. 2026 06:004,60981,6
10 nov. 2026 07:004,80992,2
10 nov. 2026 08:0050972,4
10 nov. 2026 09:005,30971,3
10 nov. 2026 10:007,20902
10 nov. 2026 11:007,30882,1
10 nov. 2026 12:007,10,1963,1
10 nov. 2026 13:006,90,2992,2
10 nov. 2026 14:007,70942,1
10 nov. 2026 15:007,80932,1
10 nov. 2026 16:007,70,1921,7
10 nov. 2026 17:007,80901,8
10 nov. 2026 18:006,60942,2
10 nov. 2026 19:006,20942,7
10 nov. 2026 20:006,80953,3
10 nov. 2026 21:0070,1972,8
10 nov. 2026 22:007,20,6962,5
10 nov. 2026 23:007,31,1952,6
11 nov. 2026 00:007,20,8973
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
0/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
0 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: −0,1 °C · 64 h

8 nov. 2026 13:00 → 8 nov. 2026 16:00

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Madrid

1 150 m6,2°C1 700 m3,4°C2 250 m0,2°C
Ingen nollgradersnivå mellan tillgängliga höjder
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

9 nov. 01:00 → 10 nov. 01:00

1 150 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 700 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

2 250 m

0,2 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

1 150 m

0 h · Lämpligt väder · 7/7 bedömda timmar

01—Över gränsvärdet · 4,8°C
02—Över gränsvärdet · 4,5°C
03—Över gränsvärdet · 5,1°C
04—Över gränsvärdet · 5,6°C
05—Över gränsvärdet · 5,5°C
06—Över gränsvärdet · 5,7°C
07—Över gränsvärdet · 5,1°C
1 700 m

0 h · Lämpligt väder · 7/7 bedömda timmar

01—Över gränsvärdet · 1,5°C
02—Över gränsvärdet · 1,3°C
03—Över gränsvärdet · 1,8°C
04—Över gränsvärdet · 2,5°C
05—Över gränsvärdet · 2,3°C
06—Över gränsvärdet · 2,3°C
07—Över gränsvärdet · 2°C
2 250 m

0 h · Lämpligt väder · 7/7 bedömda timmar

01—Över gränsvärdet · −1,3°C
02—Över gränsvärdet · −1,3°C
03—Över gränsvärdet · −0,8°C
04—Över gränsvärdet · −0,2°C
05—Över gränsvärdet · −0°C
06—Över gränsvärdet · 0,1°C
07—Över gränsvärdet · −0,8°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

3,4°
Modellerat

Snötillverkningspotential

0 / 48 h

Längsta köldfönster: 0 h

Timprognos för temperatur3,4 °C
Timprognos för temperatur−2°0°11°9 nov. 0111 nov. 00
1 700 m · Europe/Madrid
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
9 nov. 20263,3° / 8,8°9,3 mm (23 h)
10 nov. 20263,8° / 7,8°2,4 mm (24 h)
11 nov. 20267,2° / 7,2°0,8 mm (1 h)

Leverantörens uppdatering: 8 nov. 16:00 · Hämtat: 8 nov. 22:18 · Europe/Madrid

Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE ↗
Orientering på berget
1 150 m1 700 m2 250 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

0,1°C kallare under de gemensamma prognostimmarna.

Gemensam prognosperiod9 nov. 2026 01:00 — 11 nov. 2026 17:0064 h · 1 700 m · Europe/Madrid

Timmar mellan leverantörens uppdateringar3 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
−0,1 °CTidigare prognos: 6,6 °C
Senaste prognos: 6,6 °C
Total nederbördPrognos
−1,7 mmTidigare prognos: 18,8 mm
Senaste prognos: 17,1 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
+0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat
+0 hTidigare prognos: 0 h
Senaste prognos: 0 h
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos6,6 °C6,6 °C−0,1 °C
Total nederbördPrognos18,8 mm17,1 mm−1,7 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat0 mm0 mm+0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat0 h0 h+0 h

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

1 150 mAktuell prognos8 nov. 2026 16:00
1 700 mAktuell prognos8 nov. 2026 16:00
2 250 mAktuell prognos8 nov. 2026 16:00

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

Aramón · Formigal-Panticosa daily snow report

Formigal-Panticosa ski area · operatör daily snow reportRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
8 okt. 2026 12:30

Öppna enligt källans liftlista: Rapporterat stängt

Piststatus · Rapporterat stängt

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Aramón · Formigal-Panticosa daily snow report

Formigal-Panticosa ski area · operatör daily snow report9 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
8 okt. 2026 12:30

Öppna enligt källans liftlista: Rapporterat stängt

Piststatus · Rapporterat stängt

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Aramón · Formigal-Panticosa daily snow report

Formigal-Panticosa ski area · operatör daily snow report8 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
8 okt. 2026 12:30

Öppna enligt källans liftlista: Rapporterat stängt

Piststatus · Rapporterat stängt

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Nyheter från skidorten

Alla nyheter för skidorten

Inga nyheter för Formigal-Panticosa ännu. Notiser publiceras bara från källor med registrerad grund för återanvändning, och ingen är registrerad för den här skidorten. Senaste liftrapport: 9 november 2026, 00:10 UTC+1.

Frågor om snö och liftar

Hur mycket snö väntas i Formigal-Panticosa ?

För Formigal-Panticosa visar prognosen från Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE, utfärdad 8 nov. 16:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 150 m, 0 mm på 1 700 m och 0,2 mm på 2 250 m under de 24 timmarna från 9 nov. 01:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Madrid). Prognoskälla ↗

Hur stort är snödjupet i Formigal-Panticosa ?

PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för Formigal-Panticosa. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Skidortens officiella information ↗

Vilka liftar är öppna i Formigal-Panticosa ?

Liftar: Rapporterat stängt (Formigal-Panticosa ski area · operatör daily snow report; Grupo Aramón; Hämtad 9 nov. 00:10 · källtid obekräftad). Pister: Rapporterat stängt (Formigal-Panticosa ski area · operatör daily snow report; Grupo Aramón; Hämtad 9 nov. 00:10 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗

Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?

Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Aragoniska Pyrenéerna · Spanien

Lär känna berget

Operatören anger 147 pister (11 gröna, 40 blå, 50 röda, 41 svarta; skidrutter: 5), 38 liftar och 800 snökanoner med en liftkapacitet på 53 715 åkare i timmen. Schematisk bild, ingen karta och ingen aktuell lägesrapport.

Höjdintervall
1 145–2 265 m[1]
Pister
182 km · 147 pister[1]
Liftar
38[1]

Inför din skiddag

När börjar säsongen i Formigal-Panticosa?

En banderoll på operatörens sidor, öppnade den 8 november 2026, meddelar säsongsstart fredagen den 27 november. Den officiella snörapporten visar vad som är öppet en given dag.[4]

Varifrån kommer lift- och pistläget på den här sidan?

Från operatörens dagliga snörapport på aramon.com. Den 8 november 2026 var den utfärdad som stängd och innehåller då inga lift- eller pistlistor, så sidan visar liftar och pister som stängda, inte som ett antal.[4]

Varifrån kommer snödjupet?

Operatörens rapport med stängd anläggning anger inget snödjup, och ingen öppen, nyckelfri station i skidterrängen har verifierats. PisteWindow visar därför snödjupet som otillgängligt i stället för att använda en avlägsen station.[4]

Är prognoserna för 1 150, 1 700 och 2 250 m i Formigal-Panticosa observationer?

Nej. De är modellvärden justerade till 1 150, 1 700 och 2 250 m och beräknade vid en representativ punkt, dalstationen för stolliften Sallent i Formigal.[2]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Aramón · SkidområdeAramón
  2. OpenStreetMap · Läge och höjdOpenStreetMap bidragsgivare
  3. Aramón · PistkartaAramón
  4. Aramón · Väder-, lift- och pistrapportAramón
  5. Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGEOpen-Meteo