Sydtyrolen · Italien
Väderprognos och snöprognos för Gitschberg Jochtal
För Gitschberg Jochtal visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 19:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 307 m, 0,3 mm på 1 900 m och 0,4 mm på 2 510 m under de 24 timmarna från 8 nov. 23:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Rome). Prognoskälla
Rapporterat läge för Gitschberg Jochtal: Liftar: 0 av 14 öppna (Gitschberg Jochtal · operatör lift och slope lists; Gitschberg Jochtal AG; Hämtad 8 nov. 21:29 · källtid obekräftad). Pister: 0 av 31 öppna (Gitschberg Jochtal · operatör lift och slope lists; Gitschberg Jochtal AG; Hämtad 8 nov. 21:29 · källtid obekräftad). Den senaste uppdateringen misslyckades; värdena kommer från en tidigare hämtning. Skidortens officiella information
Gitschberg Jochtal binder ihop två berg ovanför Pustertal och Eisacktal och kallar sig det största skidområdet i Eisacktal och Wipptal.
Idag i korthet
Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.
Senaste hämtningen misslyckades. Värdena kommer från en tidigare hämtning.
- Liftar
- 0 av 14 öppnaGitschberg Jochtal · operatör lift och slope lists
- Pister
- 0 av 31 öppnaGitschberg Jochtal · operatör lift och slope lists
- Snödjup
- Inte rapporterat
- Säsong
- Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Områdets omfattning: Sidan gäller det sammanhängande skidområdet Gitschberg och Jochtal, som nås från Meransen eller Vals. Prognosen utgår från en punkt, dalstationen för Nesselbahn i Meransen. Liftstatus kommer från operatören; backlistan saknar status per backe, så backarna visar bara operatörens antal öppna backar, och någon källa för snödjup har inte hittats.
Din vinterbild
Aktuell översikt
Snön under dina skidor.
Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.
−3 – 4 °C · 1 900 m · 8 nov. – 10 nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 8 nov. 19:00
Källor och metod
Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.
Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.
Vid Gitschberg Jochtal är 1 307, 1 900 och 2 510 m höjdanpassade modellprognoser för en enda punkt, dalstationen för Nesselbahn i Meransen. De är inte observationer och inte egna väderstationer.
Berget, timme för timme
Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.
Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48
Utfärdad: 8 nov. 2026 19:00 · Europe/Rome · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognosvärden timme för timme
| Lokal tid | Temperatur °C | Nederbörd mm | Luftfuktighet % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 8 nov. 2026 23:00 | −0,8 | 0 | 100 | 1,2 |
| 9 nov. 2026 00:00 | −1 | 0 | 100 | 1,2 |
| 9 nov. 2026 01:00 | −1,2 | 0 | 100 | 1 |
| 9 nov. 2026 02:00 | −1,4 | 0 | 100 | 1,1 |
| 9 nov. 2026 03:00 | −1,7 | 0 | 100 | 0,9 |
| 9 nov. 2026 04:00 | −2 | 0 | 100 | 1,1 |
| 9 nov. 2026 05:00 | −2,1 | 0 | 99 | 1 |
| 9 nov. 2026 06:00 | −2,3 | 0 | 98 | 0,8 |
| 9 nov. 2026 07:00 | −2,7 | 0 | 97 | 0,6 |
| 9 nov. 2026 08:00 | −2,4 | 0 | 96 | 0,7 |
| 9 nov. 2026 09:00 | −1,5 | 0 | 99 | 0,8 |
| 9 nov. 2026 10:00 | −0,8 | 0 | 99 | 0,9 |
| 9 nov. 2026 11:00 | 0,1 | 0 | 94 | 1 |
| 9 nov. 2026 12:00 | 0,5 | 0 | 95 | 1,1 |
| 9 nov. 2026 13:00 | 0,8 | 0 | 96 | 1,2 |
| 9 nov. 2026 14:00 | 0,8 | 0 | 95 | 1,2 |
| 9 nov. 2026 15:00 | 0,8 | 0 | 96 | 0,8 |
| 9 nov. 2026 16:00 | 0,3 | 0 | 93 | 0,6 |
| 9 nov. 2026 17:00 | 0,2 | 0 | 89 | 0,5 |
| 9 nov. 2026 18:00 | 0,1 | 0 | 85 | 0,4 |
| 9 nov. 2026 19:00 | 0 | 0 | 88 | 0,4 |
| 9 nov. 2026 20:00 | 0 | 0,1 | 90 | 0,4 |
| 9 nov. 2026 21:00 | 0 | 0,1 | 92 | 0,6 |
| 9 nov. 2026 22:00 | 0 | 0,1 | 94 | 0,4 |
| 9 nov. 2026 23:00 | 0,1 | 0 | 94 | 0,4 |
| 10 nov. 2026 00:00 | 0,1 | 0 | 93 | 0,5 |
| 10 nov. 2026 01:00 | 0,1 | 0 | 93 | 0,2 |
| 10 nov. 2026 02:00 | 0,1 | 0 | 93 | 0,7 |
| 10 nov. 2026 03:00 | 0,4 | 0 | 93 | 1 |
| 10 nov. 2026 04:00 | 0,6 | 0 | 93 | 1,3 |
| 10 nov. 2026 05:00 | 0,6 | 0 | 95 | 1,5 |
| 10 nov. 2026 06:00 | 0,8 | 0 | 95 | 1,3 |
| 10 nov. 2026 07:00 | 0,8 | 0 | 95 | 1,4 |
| 10 nov. 2026 08:00 | 0,9 | 0 | 94 | 1,3 |
| 10 nov. 2026 09:00 | 1,5 | 0,4 | 96 | 1,2 |
| 10 nov. 2026 10:00 | 2,1 | 0,3 | 99 | 1,1 |
| 10 nov. 2026 11:00 | 2,9 | 0 | 97 | 1,4 |
| 10 nov. 2026 12:00 | 3,7 | 0 | 96 | 1,3 |
| 10 nov. 2026 13:00 | 4,1 | 0 | 95 | 1,5 |
| 10 nov. 2026 14:00 | 3,9 | 0 | 99 | 1 |
| 10 nov. 2026 15:00 | 4 | 0 | 99 | 1,1 |
| 10 nov. 2026 16:00 | 3,8 | 0 | 100 | 0,9 |
| 10 nov. 2026 17:00 | 3,2 | 0 | 94 | 1,8 |
| 10 nov. 2026 18:00 | 3 | 0 | 95 | 1,5 |
| 10 nov. 2026 19:00 | 2,8 | 0 | 93 | 1,5 |
| 10 nov. 2026 20:00 | 2,7 | 0 | 91 | 1,6 |
| 10 nov. 2026 21:00 | 2,5 | 0 | 91 | 2,1 |
| 10 nov. 2026 22:00 | 2,6 | 0 | 91 | 2 |
- Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
- 0,3 mm vattenekvivalent
- Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
- 5/48 h
- Längsta sammanhängande tidsfönster
- 5 h
Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.
Väder för snötillverkning
Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.
Stull (2011)Så ändrades prognosen
Temperaturändring för överlappande prognostimmar: −0,2 °C · 66 h
8 nov. 2026 13:00 → 8 nov. 2026 19:00
Utforska ett scenario för snövatten
Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.
Säsongsutsikter
En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.
Bergsprognos timme för timme
Ett berg. Olika förhållanden.
Följ prognosen från byn till högre höjder.
Europe/Rome
Beräkning
Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.
−4,8°C
Vind: 1,3 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 8 nov. 19:00−0,8°C
Vind: 1,2 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 8 nov. 19:002,7°C
Vind: 0,8 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 8 nov. 19:00Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.
Snöfallsprognos
Vatteninnehållet i prognosens snöfall.
8 nov. 23:00 → 9 nov. 23:00
1 307 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
1 900 m
0,3 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
2 510 m
0,4 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
Väder för snötillverkning i natt
I natt · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Lämpligt väder · 9/9 bedömda timmar
4 h · Lämpligt väder · 9/9 bedömda timmar
9 h · Lämpligt väder · 9/9 bedömda timmar
✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas
Beräkning för snötillverkning
Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.
Utsikter på kort sikt
Timprognos, anpassad för höjd.
Lufttemperatur
−0,8°Snötillverkningspotential
5 / 48 hLängsta köldfönster: 5 h
| Resedatum | Lufttemperatur °C | Nederbörd mm |
|---|---|---|
| 8 nov. 2026 | −0,8° / −0,8° | 0 mm (1 h) |
| 9 nov. 2026 | −2,7° / 0,8° | 0,3 mm (24 h) |
| 10 nov. 2026 | 0,1° / 4,1° | 0,7 mm (23 h) |
Leverantörens uppdatering: 8 nov. 19:00 · Hämtat: 8 nov. 22:18 · Europe/Rome
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Schematisk höjdprofil
Så räknar vi
Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.
Stull (2011) ↗Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario för snöbalans
Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.
Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.
Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.
Prognosarkiv
Vad har ändrats i prognosen?
Jämför prognoser för samma timmar och höjd.
0,2°C kallare under de gemensamma prognostimmarna.
Gemensam prognosperiod8 nov. 2026 23:00 — 11 nov. 2026 17:0066 h · 1 900 m · Europe/Rome
Timmar mellan leverantörens uppdateringar6 h
- Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
- −0,2 °CTidigare prognos: 1,5 °C
Senaste prognos: 1,3 °C - Total nederbördPrognos
- +0,6 mmTidigare prognos: 0,4 mm
Senaste prognos: 1 mm - Fast nederbörd · mm vattenModellerat
- +0,2 mmTidigare prognos: 0,1 mm
Senaste prognos: 0,3 mm - Timmar med lämpligt väderModellerat
- +0 hTidigare prognos: 5 h
Senaste prognos: 5 h
| Detaljer | Tidigare prognos | Senaste prognos | Förändring |
|---|---|---|---|
| Genomsnittlig lufttemperaturPrognos | 1,5 °C | 1,3 °C | −0,2 °C |
| Total nederbördPrognos | 0,4 mm | 1 mm | +0,6 mm |
| Fast nederbörd · mm vattenModellerat | 0,1 mm | 0,3 mm | +0,2 mm |
| Timmar med lämpligt väderModellerat | 5 h | 5 h | +0 h |
Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.
Utfärdad: 8 nov. 2026 13:00
Hämtad: 8 nov. 2026 17:18
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Utfärdad: 8 nov. 2026 19:00
Hämtad: 8 nov. 2026 22:18
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Så fungerar jämförelsen+
Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.
Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.
Prognosstatus
Snöläge och liftstatus
Skidortens officiella informationRapporter från skidområdena
Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.
Gitschberg Jochtal · operatör lift och slope lists
Den senaste hämtningen misslyckades. Sparade rapporter nedan är historiska.
Gitschberg Jochtal · operatör lift och slope listsArkiverad rapport
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Öppna enligt källans liftlista: 0 / 14
Piststatus · 0 / 31
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Källinformation: Operator lists without an observation time or timezone. Counts are source-listed items, not a verified live opening; an unrecognised status stays unknown.
Liftstatus
- Pobist · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Brunner · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Ski Express · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Mitterwiese · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Nesselbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Gitschberg · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Bergbahn · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Jochtal · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Manovia Restaurantlift · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Hinterberg · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Steinermandl · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Tasa · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Schilling · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Gaisjoch · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
Piststatus
- Tasa (Leicht) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Schilling (Leicht) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Schwandt (Mittel) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Talabfahrt (Mittel) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Mitterling (Schwer) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Joechl (Schwer) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Hinterberg (Mittel) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Trainingspiste (Mittel) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Sonnenhang (Mittel) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Seepiste (Leicht) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Skimovie (Leicht) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Panorama (Leicht) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Steinermandl (Schwer) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Gimmy Fun Ride (Leicht) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Restaurant (Leicht) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Steinermandl II (Mittel) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Kids Cross Jochtal (Leicht) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Gitsch (Mittel) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Mitterwiese (Leicht) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Breiteben (Leicht) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Wastl Huber (Mittel) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Sergerwiese (Mittel) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Nesselwiese (Mittel) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Gaisraste (Mittel) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Kanonenrohr (Mittel) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Pobist (Leicht) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Brunner (Leicht) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Family Slope (Leicht) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Wastl Huber II (Mittel) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Connection Slope Brunner (Leicht) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
- Connection Slope Brunner Huber (Leicht) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state; the page gives no observation time or timezone.
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Gitschberg Jochtal · operatör lift och slope lists
Gitschberg Jochtal · operatör lift och slope lists8 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Öppna enligt källans liftlista: 0 / 14
Piststatus · 0 / 31
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Nyheter från skidorten
Alla nyheter för skidortenInga nyheter för Gitschberg Jochtal ännu. Notiser publiceras bara från källor med registrerad grund för återanvändning, och ingen är registrerad för den här skidorten. Senaste liftrapport: 8 november 2026, 21:29 UTC+1.
Frågor om snö och liftar
Hur mycket snö väntas i Gitschberg Jochtal ?
För Gitschberg Jochtal visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 19:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 307 m, 0,3 mm på 1 900 m och 0,4 mm på 2 510 m under de 24 timmarna från 8 nov. 23:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Rome). Prognoskälla ↗
Hur stort är snödjupet i Gitschberg Jochtal ?
PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för Gitschberg Jochtal. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Skidortens officiella information ↗
Vilka liftar är öppna i Gitschberg Jochtal ?
Liftar: 0 av 14 öppna (Gitschberg Jochtal · operatör lift och slope lists; Gitschberg Jochtal AG; Hämtad 8 nov. 21:29 · källtid obekräftad). Pister: 0 av 31 öppna (Gitschberg Jochtal · operatör lift och slope lists; Gitschberg Jochtal AG; Hämtad 8 nov. 21:29 · källtid obekräftad). Den senaste uppdateringen misslyckades; värdena kommer från en tidigare hämtning. Skidortens officiella information ↗
Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?
Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.
Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.
Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.
Lär känna berget
Gitschberg–Nesselbahn från Meransen och Jochtalbahn från Vals leder upp till ett skidområde mellan 1 307 och 2 510 m, med familjebackar, förbindelseåkningar och barnparker. Schematisk illustration, inte en karta eller aktuella förhållanden.
Inför din skiddag
Vilket skidområde gäller sidan?
Det sammanhängande skidområdet Gitschberg Jochtal, med tillfart från Meransen (Gitschberg) och från Vals (Jochtal). Andra områden i Sydtyrolen har egna sidor.[1]
Vad visar sidan om liftar, backar och snö?
Varje lifts status läses ur operatörens lista, som inte anger observationstid men visar säsongsdatum. För backar publicerar operatören bara ett antal öppna backar, inte status per backe. Snödjup saknar källa som går att belägga och visas som ej tillgängligt.[4]
Är prognoserna för 1 307, 1 900 och 2 510 m observationer?
Nej. De är modellvärden omräknade till de höjderna och beräknade i en punkt, dalstationen för Nesselbahn i Meransen.[2]
Källor för resmålet
PisteWindow · Granskad
- Gitschberg Jochtal AG · SkidområdeGitschberg Jochtal AG
- OpenStreetMap contributors · Läge och höjdOpenStreetMap bidragsgivare
- Gitschberg Jochtal AG · PistkartaGitschberg Jochtal AG
- Gitschberg Jochtal AG · Lift- och piststatusGitschberg Jochtal AG
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo