Cerdanya, Katalonien · Spanien
Väderprognos och snöprognos för La Molina
För La Molina visar prognosen från Open-Meteo · DWD ICON, utfärdad 8 nov. 10:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 667 m, 0 mm på 2 100 m och 0 mm på 2 537 m under de 24 timmarna från 8 nov. 15:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Madrid). Prognoskälla
Rapporterat läge för La Molina: Liftar: Rapporterat stängt (La Molina · operatör infoneu lifts, pistes och snow; Pirineu365 (Ferrocarrils de la Generalitat de Catalunya); Hämtad 8 nov. 14:29 · källtid obekräftad). Pister: Rapporterat stängt (La Molina · operatör infoneu lifts, pistes och snow; Pirineu365 (Ferrocarrils de la Generalitat de Catalunya); Hämtad 8 nov. 14:29 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information
La Molina är ett skidområde i Cerdanya i de spanska Pyrenéerna, provinsen Girona. Operatören anger höjder från 1 667 m till 2 537 m.
Idag i korthet
Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.
- Liftar
- Rapporterat stängtLa Molina · operatör infoneu lifts, pistes och snow
- Pister
- Rapporterat stängtLa Molina · operatör infoneu lifts, pistes och snow
- Snödjup
- Inte rapporterat
- Säsong
- Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Områdets omfattning: Sidan gäller bara skidområdet La Molina. Tillsammans med Masella bildar det Alp 2500, som operatörerna förbinder med gondolbanan Cadí-Moixeró; Masella har en egen sida. Prognosen använder en punkt vid dalstationen för liften TCB Cadí-Moixeró.
Din vinterbild
Aktuell översikt
Snön under dina skidor.
Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.
2 – 10 °C · 2 100 m · 8 nov. – 10 nov.
Open-Meteo · DWD ICON · Utfärdad 8 nov. 10:00
Källor och metod
Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.
Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.
För La Molina är värdena på 1 667, 2 100 och 2 537 m höjdanpassade modellprognoser vid prognospunkten (dalstationen för liften TCB Cadí-Moixeró), inte observationer eller separata väderstationer.
Berget, timme för timme
Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.
Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48
Utfärdad: 8 nov. 2026 10:00 · Europe/Madrid · Open-Meteo · DWD ICON
Prognosvärden timme för timme
| Lokal tid | Temperatur °C | Nederbörd mm | Luftfuktighet % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 8 nov. 2026 15:00 | 7,3 | 0 | 78 | 2,6 |
| 8 nov. 2026 16:00 | 6,7 | 0 | 80 | 2,3 |
| 8 nov. 2026 17:00 | 5,5 | 0 | 87 | 1,8 |
| 8 nov. 2026 18:00 | 4,1 | 0 | 95 | 1,2 |
| 8 nov. 2026 19:00 | 3,6 | 0 | 92 | 1 |
| 8 nov. 2026 20:00 | 3,3 | 0 | 88 | 0,9 |
| 8 nov. 2026 21:00 | 3 | 0 | 86 | 1 |
| 8 nov. 2026 22:00 | 2,7 | 0 | 87 | 0,6 |
| 8 nov. 2026 23:00 | 2,5 | 0 | 86 | 1,3 |
| 9 nov. 2026 00:00 | 2,3 | 0 | 87 | 0,7 |
| 9 nov. 2026 01:00 | 2,2 | 0 | 87 | 0,7 |
| 9 nov. 2026 02:00 | 2,5 | 0 | 87 | 0,8 |
| 9 nov. 2026 03:00 | 2,8 | 0 | 88 | 0,9 |
| 9 nov. 2026 04:00 | 3,4 | 0 | 82 | 0,7 |
| 9 nov. 2026 05:00 | 3,4 | 0 | 82 | 0,5 |
| 9 nov. 2026 06:00 | 4 | 0 | 76 | 1,4 |
| 9 nov. 2026 07:00 | 3,4 | 0 | 80 | 0,5 |
| 9 nov. 2026 08:00 | 3,5 | 0 | 80 | 0,9 |
| 9 nov. 2026 09:00 | 4,6 | 0 | 77 | 0,7 |
| 9 nov. 2026 10:00 | 6,6 | 0 | 73 | 1,5 |
| 9 nov. 2026 11:00 | 7,1 | 0 | 74 | 2 |
| 9 nov. 2026 12:00 | 7,9 | 0 | 69 | 2,2 |
| 9 nov. 2026 13:00 | 8,3 | 0 | 72 | 2,7 |
| 9 nov. 2026 14:00 | 8,5 | 0 | 82 | 3,5 |
| 9 nov. 2026 15:00 | 7,2 | 0,1 | 89 | 3,4 |
| 9 nov. 2026 16:00 | 6,4 | 0,3 | 93 | 2,6 |
| 9 nov. 2026 17:00 | 5,9 | 0 | 98 | 2,1 |
| 9 nov. 2026 18:00 | 5,6 | 0 | 98 | 1,6 |
| 9 nov. 2026 19:00 | 5,4 | 0 | 100 | 1,8 |
| 9 nov. 2026 20:00 | 5,1 | 0 | 100 | 1,3 |
| 9 nov. 2026 21:00 | 5,1 | 0 | 100 | 1,3 |
| 9 nov. 2026 22:00 | 5,2 | 0,1 | 98 | 1,3 |
| 9 nov. 2026 23:00 | 5,2 | 0 | 96 | 0,8 |
| 10 nov. 2026 00:00 | 5,2 | 0,1 | 97 | 1 |
| 10 nov. 2026 01:00 | 5,2 | 0 | 96 | 1,2 |
| 10 nov. 2026 02:00 | 5,2 | 0 | 95 | 1,1 |
| 10 nov. 2026 03:00 | 5,2 | 0 | 94 | 1,3 |
| 10 nov. 2026 04:00 | 5,1 | 0 | 92 | 1,4 |
| 10 nov. 2026 05:00 | 4,7 | 0 | 89 | 1,4 |
| 10 nov. 2026 06:00 | 3,9 | 0 | 90 | 1,6 |
| 10 nov. 2026 07:00 | 3,8 | 0 | 89 | 2,1 |
| 10 nov. 2026 08:00 | 4,3 | 0 | 90 | 2,3 |
| 10 nov. 2026 09:00 | 5,6 | 0 | 88 | 2,3 |
| 10 nov. 2026 10:00 | 7 | 0 | 85 | 2,3 |
| 10 nov. 2026 11:00 | 7,8 | 0 | 78 | 2,9 |
| 10 nov. 2026 12:00 | 8,9 | 0 | 68 | 3 |
| 10 nov. 2026 13:00 | 10 | 0 | 61 | 3,1 |
| 10 nov. 2026 14:00 | 9,9 | 0 | 59 | 3,1 |
- Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
- 0 mm vattenekvivalent
- Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
- 0/48 h
- Längsta sammanhängande tidsfönster
- 0 h
Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.
Väder för snötillverkning
Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.
Stull (2011)Så ändrades prognosen
Jämförbar prognoshistorik saknas ännu.
Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten
Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.
Säsongsutsikter
En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.
Källa: Open-Meteo · DWD ICON · CC BY 4.0
Bergsprognos timme för timme
Ett berg. Olika förhållanden.
Följ prognosen från byn till högre höjder.
Europe/Madrid
Beräkning
Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.
4,4°C
Vind: 2,6 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · DWD ICON · Prognos utfärdad: 8 nov. 10:007,3°C
Vind: 2,6 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · DWD ICON · Prognos utfärdad: 8 nov. 10:0010,1°C
Vind: 2,6 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · DWD ICON · Prognos utfärdad: 8 nov. 10:00Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.
Snöfallsprognos
Vatteninnehållet i prognosens snöfall.
8 nov. 15:00 → 9 nov. 15:00
1 667 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
2 100 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
2 537 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
Väder för snötillverkning i natt
I natt · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar
0 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar
0 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar
✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas
Beräkning för snötillverkning
Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.
Utsikter på kort sikt
Timprognos, anpassad för höjd.
Lufttemperatur
7,3°Snötillverkningspotential
0 / 48 hLängsta köldfönster: 0 h
| Resedatum | Lufttemperatur °C | Nederbörd mm |
|---|---|---|
| 8 nov. 2026 | 2,5° / 7,3° | 0 mm (9 h) |
| 9 nov. 2026 | 2,2° / 8,5° | 0,5 mm (24 h) |
| 10 nov. 2026 | 3,8° / 10° | 0,1 mm (15 h) |
Leverantörens uppdatering: 8 nov. 10:00 · Hämtat: 8 nov. 12:17 · Europe/Madrid
Open-Meteo · DWD ICON ↗Schematisk höjdprofil
Så räknar vi
Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.
Stull (2011) ↗Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario för snöbalans
Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.
Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.
Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.
Prognosarkiv
Vad har ändrats i prognosen?
Tidigare prognos saknas för den här jämförelsen.
Jämförelsedetaljer
Jämför prognoser för samma timmar och höjd.
Utfärdad: 8 nov. 2026 10:00 · Hämtad: 8 nov. 2026 12:17
Öppna sparad prognos ↗
Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.
Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.
Snöläge och liftstatus
Skidortens officiella informationRapporter från skidområdena
Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.
La Molina · operatör infoneu lifts, pistes och snow
La Molina · operatör infoneu lifts, pistes och snowRapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 8 nov. 2026 14:25
Öppna enligt källans liftlista: Rapporterat stängt
Piststatus · Rapporterat stängt
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
La Molina · operatör infoneu lifts, pistes och snow
La Molina · operatör infoneu lifts, pistes och snow8 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 8 nov. 2026 14:25
Öppna enligt källans liftlista: Rapporterat stängt
Piststatus · Rapporterat stängt
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Nyheter från skidorten
Alla nyheter för skidortenInga nyheter för La Molina ännu. Notiser publiceras bara från källor med registrerad grund för återanvändning, och ingen är registrerad för den här skidorten. Senaste liftrapport: 8 november 2026, 14:29 UTC+1.
Frågor om snö och liftar
Hur mycket snö väntas i La Molina ?
För La Molina visar prognosen från Open-Meteo · DWD ICON, utfärdad 8 nov. 10:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 667 m, 0 mm på 2 100 m och 0 mm på 2 537 m under de 24 timmarna från 8 nov. 15:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Madrid). Prognoskälla ↗
Hur stort är snödjupet i La Molina ?
PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för La Molina. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Skidortens officiella information ↗
Vilka liftar är öppna i La Molina ?
Liftar: Rapporterat stängt (La Molina · operatör infoneu lifts, pistes och snow; Pirineu365 (Ferrocarrils de la Generalitat de Catalunya); Hämtad 8 nov. 14:29 · källtid obekräftad). Pister: Rapporterat stängt (La Molina · operatör infoneu lifts, pistes och snow; Pirineu365 (Ferrocarrils de la Generalitat de Catalunya); Hämtad 8 nov. 14:29 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗
Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?
Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.
Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.
Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.
Lär känna berget
Operatören anger 20 gröna, 18 blå, 23 röda och 6 svarta pister, 16 liftar och 602 snökanoner. Gondolbanan Cadí-Moixeró förbinder La Molina och Masella; sidan om Alp 2500 anger en färd på cirka 20 minuter. Schematisk bild, ingen karta och ingen aktuell lägesrapport.
Inför din skiddag
När kan man åka skidor i La Molina?
Den 8 november 2026 rapporterade operatörens infoneu att stationen var stängd och listade inga liftar eller pister. Inget öppningsdatum angavs på de sidor PisteWindow läste; den officiella statussidan visar vad som är öppet en viss dag.[4]
Var kommer liftstatus och snödjup på sidan ifrån?
Lift- och backstatus kommer från operatörens infoneu (Pirineu365). När stationen öppnar listar den varje lift och pist, och snödjupet är operatörens rapporterade spann; mätpunkterna anges inte. Ingen väderstation med öppna data som mäter snödjup finns i skidterrängen i La Molina, så inget uppmätt snödjup visas.[4][1]
Gäller sidan hela Alp 2500?
Nej. Alp 2500 förenar La Molina och Masella i ett skidområde; sidan om Alp 2500 anger mer än 145 km pister och 33 liftar för de två tillsammans. Den här sidan gäller bara La Molina, med egen prognospunkt; Masella har en egen sida.[2]
Är prognoserna för 1 667, 2 100 och 2 537 m i La Molina observationer?
Nej. Det är höjdanpassade modellprognoser för en enda prognospunkt, dalstationen för liften TCB Cadí-Moixeró. De är inga mätningar och kommer inte från egna väderstationer på de höjderna.[3]
Källor för resmålet
PisteWindow · Granskad
- Pirineu365 · SkidområdePirineu365
- Pirineu365 · Områdets omfattningPirineu365
- OpenStreetMap · Läge och höjdOpenStreetMap bidragsgivare
- Pirineu365 · Lift- och piststatusPirineu365
- Open-Meteo · DWD ICONOpen-Meteo