Hautes-Alpes · Frankrike

Väderprognos och snöprognos för Le Monêtier-les-Bains

För Le Monêtier-les-Bains visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 4 nov. 19:00, modellerat snöfall på 1,3 mm på 1 500 m, 4 mm på 2 100 m och 4,1 mm på 2 800 m under de 24 timmarna från 4 nov. 22:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla

Rapporterat läge för Le Monêtier-les-Bains: Liftar: Antal öppna okänt · 12 listade (monetier · Enligt källan listat: lokala sektorer; Serre Chevalier / Websenso; Hämtad 4 nov. 21:24 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information

Le Monêtier-les-Bains är en högt belägen ort i Serre Chevalier; prognosen använder en punkt i P6 · mairie.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Ingen aktuell rapport
Liftar
Antal öppna okänt · 12 listademonetier · Enligt källan listat: lokala sektorer
Pister
Inte rapporterat
Snödjup
Inte rapporterat
Säsong
Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Le Monêtier-les-Bains är en ort i skidområdet Serre Chevalier; områdets totalsiffror beskriver inte enbart Le Monêtier-les-Bains. Kontrollera öppna förbindelser i den officiella rapporten.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Schematiskt bergslandskap · Le Monêtier-les-Bains

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Öppna snörapporten

Le Monêtier-les-Bains

Vädret framöver
Prognos finns

−2 – 2 °C · 2 100 m · 4 nov. – 6 nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 4 nov. 19:00

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

För Le Monêtier-les-Bains är värdena på 1 500, 2 100 och 2 800 m höjdanpassade modellprognoser vid prognospunkten P6 · mairie, inte observationer eller separata väderstationer.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 4 nov. 2026 19:00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Timprognos för temperatur−1,8 °C
Timprognos för temperatur−4°0°4°4 nov. 226 nov. 21
Prognosvärden timme för timme
Le Monêtier-les-Bains · 2 100 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
4 nov. 2026 22:00−1,80,1842,4
4 nov. 2026 23:00−1,90,5841,7
5 nov. 2026 00:00−20,1853,6
5 nov. 2026 01:00−1,60,3862,1
5 nov. 2026 02:00−1,60,5842,6
5 nov. 2026 03:00−1,60,6852,2
5 nov. 2026 04:00−1,70,9902,1
5 nov. 2026 05:00−1,40,6872,1
5 nov. 2026 06:00−1,10,2882
5 nov. 2026 07:00−0,60813
5 nov. 2026 08:00−0,40803,3
5 nov. 2026 09:000,10813,1
5 nov. 2026 10:000,70813
5 nov. 2026 11:0010784,4
5 nov. 2026 12:000,90804,9
5 nov. 2026 13:001,40,1803,1
5 nov. 2026 14:001,40823,7
5 nov. 2026 15:001,60804,2
5 nov. 2026 16:001,80784,2
5 nov. 2026 17:001,40774,1
5 nov. 2026 18:001,10793,9
5 nov. 2026 19:0010793,8
5 nov. 2026 20:000,70,1831,6
5 nov. 2026 21:000,60,1841,7
5 nov. 2026 22:000,50,4861,4
5 nov. 2026 23:000,50,4851,6
6 nov. 2026 00:000,40,2841,8
6 nov. 2026 01:000,30,2851,7
6 nov. 2026 02:000,50,1851,7
6 nov. 2026 03:000,60,3861,4
6 nov. 2026 04:000,50,4871,7
6 nov. 2026 05:000,80,1851,6
6 nov. 2026 06:000,20,1862
6 nov. 2026 07:0000,7891,2
6 nov. 2026 08:00−0,11,6900,7
6 nov. 2026 09:00−0,30,6960,1
6 nov. 2026 10:00−0,50,3990,5
6 nov. 2026 11:00−0,51,1990,3
6 nov. 2026 12:00−0,21,4990,6
6 nov. 2026 13:00−0,10,5981,3
6 nov. 2026 14:000,30,1961,5
6 nov. 2026 15:000,22826,2
6 nov. 2026 16:000,90,1804,9
6 nov. 2026 17:000,10,2852,8
6 nov. 2026 18:00−0,80,3931,1
6 nov. 2026 19:00−1,20,3950,3
6 nov. 2026 20:00−0,90,3871,9
6 nov. 2026 21:00−10,3862,1
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
4 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
13/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
11 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: −0,1 °C · 66 h

4 nov. 2026 13:00 → 4 nov. 2026 19:00

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Paris

1 500 m1°C2 100 m−1,8°C2 800 m−6,3°C0°C · ≈ 1 714 m
Beräknad nollgradersnivå: ≈ 1 714 m
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

4 nov. 22:00 → 5 nov. 22:00

1 500 m

1,3 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

2 100 m

4 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

2 800 m

4,1 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

1 500 m

0 h · Lämpligt väder · 10/10 bedömda timmar

22—Över gränsvärdet · −0,2°C
23—Över gränsvärdet · −0,1°C
00—Över gränsvärdet · −0,2°C
01—Över gränsvärdet · −0,1°C
02—Över gränsvärdet · 0°C
03—Över gränsvärdet · 0°C
04—Över gränsvärdet · −0,1°C
05—Över gränsvärdet · −0,2°C
06—Över gränsvärdet · 0°C
07—Över gränsvärdet · 0,2°C
2 100 m

10 h · Lämpligt väder · 10/10 bedömda timmar

22✓Lämpligt väder · −3,1°C
23✓Lämpligt väder · −3,2°C
00✓Lämpligt väder · −3,3°C
01✓Lämpligt väder · −2,8°C
02✓Lämpligt väder · −2,9°C
03✓Lämpligt väder · −2,9°C
04✓Lämpligt väder · −2,6°C
05✓Lämpligt väder · −2,5°C
06✓Lämpligt väder · −2,2°C
07✓Lämpligt väder · −2,2°C
2 800 m

10 h · Lämpligt väder · 10/10 bedömda timmar

22✓Lämpligt väder · −7,5°C
23✓Lämpligt väder · −7,6°C
00✓Lämpligt väder · −7,6°C
01✓Lämpligt väder · −7,3°C
02✓Lämpligt väder · −7,3°C
03✓Lämpligt väder · −7,3°C
04✓Lämpligt väder · −7°C
05✓Lämpligt väder · −6,9°C
06✓Lämpligt väder · −6,6°C
07✓Lämpligt väder · −6,6°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

−1,8°
Modellerat

Snötillverkningspotential

13 / 48 h

Längsta köldfönster: 11 h

Timprognos för temperatur−1,8 °C
Timprognos för temperatur−4°0°4°4 nov. 226 nov. 21
2 100 m · Europe/Paris
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
4 nov. 2026−1,9° / −1,8°0,6 mm (2 h)
5 nov. 2026−2° / 1,8°4,3 mm (24 h)
6 nov. 2026−1,2° / 0,9°11,2 mm (22 h)

Leverantörens uppdatering: 4 nov. 19:00 · Hämtat: 4 nov. 21:18 · Europe/Paris

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på berget
1 500 m2 100 m2 800 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

0,1°C kallare under de gemensamma prognostimmarna.

Gemensam prognosperiod4 nov. 2026 22:00 — 7 nov. 2026 16:0066 h · 2 100 m · Europe/Paris

Timmar mellan leverantörens uppdateringar6 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
−0,1 °CTidigare prognos: 0 °C
Senaste prognos: −0,2 °C
Total nederbördPrognos
+1,7 mmTidigare prognos: 14,6 mm
Senaste prognos: 16,3 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
+1,8 mmTidigare prognos: 13,3 mm
Senaste prognos: 15,1 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat
+0 hTidigare prognos: 25 h
Senaste prognos: 25 h
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos0 °C−0,2 °C−0,1 °C
Total nederbördPrognos14,6 mm16,3 mm+1,7 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat13,3 mm15,1 mm+1,8 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat25 h25 h+0 h

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

1 500 mAktuell prognos4 nov. 2026 19:00
2 100 mAktuell prognos4 nov. 2026 19:00
2 800 mAktuell prognos4 nov. 2026 19:00

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

Serre Chevalier · Drift, avgränsad till source

monetier · Enligt källan listat: lokala sektorerRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Öppna enligt källans liftlista: — / 12Utanför driftperioden: 12

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Endast sektorer listade av källan. Källan anger ingen verifierad tidsstämpel för observationen. Utanför driftperioden är ingen aktuell öppning eller stängning.

Liftstatus
  • Télésiège BACHAS · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Télésiège AYA · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Télésiège LAUZIERES · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Téléski CHANTELOUBE · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Téléski ECOLE · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Téléski ETOILE · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Téléski PRE CHABERT · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Tapis CHARMETTES · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Télésiège EYCHAUDA · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Télésiège CIBOUIT · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Télésiège CUCUMELLE · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • Télésiège YRET · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
Piststatus
  • ROCHAMOUT · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • ROUTE DES ESPAGNOLS · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • AYA · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • BRETELLE CORVARIA · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • CHAUME · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • CLOT GAILLARD · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • CORVARIA · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • JARDIN · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • COMBE RATEAU · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • EYCHAUDA · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • PAS DE L ANE · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • TETRAS · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • ROUGE CIBOUIT · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • ROUGE YRET · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • COL DU VENT · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • NOIRE CIBOUIT · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
  • TABUC · Okänt · Källinformation: Observationstid och allmän tillgång är inte verifierade.
Officiell källa ↗

Météo-France · Serre Chevalier stations

Station SERRE CHE-LE MONETIER_NIVOArkiverad rapport

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
18 apr. 2026 10:13
Källrapporterade värden
Mätplatscm
SERRE CHE-LE MONETIER_NIVO (2 185 m) · Uppmätt snödjupTotalt marklager av snö, is och annat material.60
Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Serre Chevalier · Drift, avgränsad till source

monetier · Enligt källan listat: lokala sektorer4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Öppna enligt källans liftlista: — / 12Utanför driftperioden: 12

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Serre Chevalier · Drift, avgränsad till source

monetier · Enligt källan listat: lokala sektorer3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Öppna enligt källans liftlista: — / 12Utanför driftperioden: 12

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Météo-France · Serre Chevalier stations

Station SERRE CHE-LE MONETIER_NIVO4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
18 apr. 2026 10:13
Källrapporterade värden
Mätplatscm
SERRE CHE-LE MONETIER_NIVO (2 185 m) · Uppmätt snödjupTotalt marklager av snö, is och annat material.60
Officiell källa ↗

Frågor om snö och liftar

Hur mycket snö väntas i Le Monêtier-les-Bains?

För Le Monêtier-les-Bains visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 4 nov. 19:00, modellerat snöfall på 1,3 mm på 1 500 m, 4 mm på 2 100 m och 4,1 mm på 2 800 m under de 24 timmarna från 4 nov. 22:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla ↗

Hur stort är snödjupet i Le Monêtier-les-Bains?

PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för Le Monêtier-les-Bains. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Skidortens officiella information ↗

Vilka liftar är öppna i Le Monêtier-les-Bains?

Liftar: Antal öppna okänt · 12 listade (monetier · Enligt källan listat: lokala sektorer; Serre Chevalier / Websenso; Hämtad 4 nov. 21:24 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗

Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?

Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Hautes-Alpes · Frankrike

Lär känna berget

Landskapet vid Le Monêtier-les-Bains är schematiskt, inte en karta eller en bild av aktuella förhållanden.

Läge
Le Monêtier-les-Bains[1]
Skidområde
Serre Chevalier[1]
Prognospunkt
P6 · mairie[2]

Inför din skiddag

Är Le Monêtier-les-Bains hela skidområdet Serre Chevalier?

Nej. Serre Chevalier omfattar flera orter, och Le Monêtier-les-Bains är bara en av dem; områdets siffror är inte en lokal inventering.[1]

Är förbindelserna kring Le Monêtier-les-Bains öppna?

Kontrollera den officiella lift- och pistrapporten före avfärd från Le Monêtier-les-Bains. En karta bekräftar inte att något är öppet.[4]

Är prognoserna för 1 500, 2 100 och 2 800 m vid Le Monêtier-les-Bains observationer?

Nej. De är modellvärden anpassade till 1 500, 2 100 och 2 800 m vid en representativ punkt (P6 · mairie).[2]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Serre Chevalier · SkidområdeSerre Chevalier Vallée Briançon
  2. Le Monêtier-les-Bains · Läge och höjdSerre Chevalier Vallée Briançon
  3. Serre Chevalier · PistkartaSerre Chevalier Vallée Briançon
  4. Serre Chevalier · Lift- och piststatusSerre Chevalier Vallée Briançon
  5. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo