Isère · Frankrike
Väderprognos och snöprognos för Les 7 Laux
För Les 7 Laux visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 19:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 350 m, 0 mm på 1 900 m och 0 mm på 2 400 m under de 24 timmarna från 9 nov. 00:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla
Rapporterat läge för Les 7 Laux: Liftar: 0 av 22 öppna (Les 7 Laux · Prapoutel, Pipay and Le Pleynet · Liftar och pister enligt källan; Les 7 Laux; Hämtad 8 nov. 23:24 · källtid obekräftad). Pister: 0 av 49 öppna (Les 7 Laux · Prapoutel, Pipay and Le Pleynet · Liftar och pister enligt källan; Les 7 Laux; Hämtad 8 nov. 23:24 · källtid obekräftad). Snödjup: 0 cm (vid Upper domain (2 400 m); skidortens rapport; Les 7 Laux · Lumiplan; Hämtad 8 nov. 23:24 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information
Les 7 Laux är ett skidområde i Belledonne i departementet Isère i Frankrike. Liftar och pister ligger mellan cirka 1 350 m och 2 400 m.
Idag i korthet
Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.
- Liftar
- 0 av 22 öppnaLes 7 Laux · Prapoutel, Pipay and Le Pleynet · Liftar och pister enligt källan
- Pister
- 0 av 49 öppnaLes 7 Laux · Prapoutel, Pipay and Le Pleynet · Liftar och pister enligt källan
- Snödjup
- 0 cmvid Upper domain (2 400 m) · skidortens rapport
- Säsong
- Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Områdets omfattning: Den här sidan gäller Les 7 Laux (Prapoutel, Pipay, Le Pleynet). Prognosen använder en punkt vid dalstationen Gypaète; andra skidområden ingår inte.
Din vinterbild
Aktuell översikt
Snön under dina skidor.
Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.
4 – 8 °C · 1 900 m · 9 nov. – 11 nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 8 nov. 19:00
Källor och metod
Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.
Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.
För Les 7 Laux är värdena på 1 350, 1 900 och 2 400 m höjdanpassade modellprognoser vid prognospunkten dalstationen Gypaète, inte observationer eller separata väderstationer.
Berget, timme för timme
Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.
Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48
Utfärdad: 8 nov. 2026 19:00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognosvärden timme för timme
| Lokal tid | Temperatur °C | Nederbörd mm | Luftfuktighet % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 9 nov. 2026 00:00 | 3,6 | 0 | 78 | 3,7 |
| 9 nov. 2026 01:00 | 3,9 | 0 | 76 | 4,8 |
| 9 nov. 2026 02:00 | 4,2 | 0 | 77 | 5,6 |
| 9 nov. 2026 03:00 | 4,6 | 0 | 74 | 6,3 |
| 9 nov. 2026 04:00 | 4,8 | 0 | 73 | 6,7 |
| 9 nov. 2026 05:00 | 4,8 | 0 | 74 | 7 |
| 9 nov. 2026 06:00 | 5 | 0 | 74 | 6,9 |
| 9 nov. 2026 07:00 | 5,1 | 0 | 75 | 7,2 |
| 9 nov. 2026 08:00 | 5,3 | 0 | 75 | 7,2 |
| 9 nov. 2026 09:00 | 5,6 | 0 | 75 | 8 |
| 9 nov. 2026 10:00 | 5,9 | 0 | 75 | 8,1 |
| 9 nov. 2026 11:00 | 6,6 | 0 | 76 | 7,8 |
| 9 nov. 2026 12:00 | 7,2 | 0 | 74 | 7,6 |
| 9 nov. 2026 13:00 | 7,7 | 0 | 74 | 5,8 |
| 9 nov. 2026 14:00 | 7,9 | 0 | 74 | 4,7 |
| 9 nov. 2026 15:00 | 7,5 | 0 | 76 | 4,6 |
| 9 nov. 2026 16:00 | 7 | 0,1 | 80 | 5,4 |
| 9 nov. 2026 17:00 | 6,6 | 0,1 | 79 | 5,7 |
| 9 nov. 2026 18:00 | 6,3 | 0 | 81 | 6,9 |
| 9 nov. 2026 19:00 | 6,5 | 0,1 | 81 | 7,2 |
| 9 nov. 2026 20:00 | 6,6 | 0,1 | 83 | 6,8 |
| 9 nov. 2026 21:00 | 6,6 | 0 | 85 | 6,2 |
| 9 nov. 2026 22:00 | 6,4 | 0,2 | 85 | 7 |
| 9 nov. 2026 23:00 | 6,4 | 0,6 | 85 | 8 |
| 10 nov. 2026 00:00 | 6,5 | 0,4 | 84 | 7,6 |
| 10 nov. 2026 01:00 | 6,4 | 0,3 | 87 | 6,2 |
| 10 nov. 2026 02:00 | 6,7 | 0,1 | 88 | 5 |
| 10 nov. 2026 03:00 | 6,8 | 0 | 90 | 4,9 |
| 10 nov. 2026 04:00 | 6,8 | 0 | 91 | 4,6 |
| 10 nov. 2026 05:00 | 6,8 | 0 | 94 | 4,3 |
| 10 nov. 2026 06:00 | 6,7 | 0,3 | 95 | 3,9 |
| 10 nov. 2026 07:00 | 6,7 | 0,4 | 95 | 3,7 |
| 10 nov. 2026 08:00 | 6,8 | 0 | 94 | 3,7 |
| 10 nov. 2026 09:00 | 6,9 | 0 | 94 | 2,9 |
| 10 nov. 2026 10:00 | 7,1 | 0 | 95 | 3,3 |
| 10 nov. 2026 11:00 | 7 | 0,2 | 100 | 2,7 |
| 10 nov. 2026 12:00 | 7,5 | 0 | 96 | 2,9 |
| 10 nov. 2026 13:00 | 7,8 | 0 | 96 | 2,8 |
| 10 nov. 2026 14:00 | 8,1 | 0 | 97 | 2,8 |
| 10 nov. 2026 15:00 | 7,7 | 0 | 100 | 3,3 |
| 10 nov. 2026 16:00 | 7,6 | 0 | 98 | 2,9 |
| 10 nov. 2026 17:00 | 7,3 | 0 | 97 | 2,7 |
| 10 nov. 2026 18:00 | 6,8 | 0 | 93 | 2,8 |
| 10 nov. 2026 19:00 | 6,4 | 0 | 90 | 2,7 |
| 10 nov. 2026 20:00 | 6,5 | 0 | 91 | 3 |
| 10 nov. 2026 21:00 | 6,6 | 0 | 91 | 3,6 |
| 10 nov. 2026 22:00 | 6,5 | 0 | 88 | 3,7 |
| 10 nov. 2026 23:00 | 6,4 | 0 | 84 | 3,8 |
- Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
- 0 mm vattenekvivalent
- Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
- 0/48 h
- Längsta sammanhängande tidsfönster
- 0 h
Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.
Väder för snötillverkning
Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.
Stull (2011)Så ändrades prognosen
Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0,3 °C · 65 h
8 nov. 2026 13:00 → 8 nov. 2026 19:00
Utforska ett scenario för snövatten
Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.
Säsongsutsikter
En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.
Bergsprognos timme för timme
Ett berg. Olika förhållanden.
Följ prognosen från byn till högre höjder.
Europe/Paris
Beräkning
Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.
0,1°C
Vind: 5,9 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 8 nov. 19:003,6°C
Vind: 3,7 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 8 nov. 19:005,1°C
Vind: 1,3 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 8 nov. 19:00Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.
Snöfallsprognos
Vatteninnehållet i prognosens snöfall.
9 nov. 00:00 → 10 nov. 00:00
1 350 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
1 900 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
2 400 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
Väder för snötillverkning i natt
I natt · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Lämpligt väder · 8/8 bedömda timmar
0 h · Lämpligt väder · 8/8 bedömda timmar
0 h · Lämpligt väder · 8/8 bedömda timmar
✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas
Beräkning för snötillverkning
Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.
Utsikter på kort sikt
Timprognos, anpassad för höjd.
Lufttemperatur
3,6°Snötillverkningspotential
0 / 48 hLängsta köldfönster: 0 h
| Resedatum | Lufttemperatur °C | Nederbörd mm |
|---|---|---|
| 9 nov. 2026 | 3,6° / 7,9° | 1,2 mm (24 h) |
| 10 nov. 2026 | 6,4° / 8,1° | 1,7 mm (24 h) |
Leverantörens uppdatering: 8 nov. 19:00 · Hämtat: 8 nov. 22:18 · Europe/Paris
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Schematisk höjdprofil
Så räknar vi
Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.
Stull (2011) ↗Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario för snöbalans
Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.
Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.
Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.
Prognosarkiv
Vad har ändrats i prognosen?
Jämför prognoser för samma timmar och höjd.
0,3°C varmare under de gemensamma prognostimmarna.
Gemensam prognosperiod9 nov. 2026 00:00 — 11 nov. 2026 17:0065 h · 1 900 m · Europe/Paris
Timmar mellan leverantörens uppdateringar6 h
- Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
- +0,3 °CTidigare prognos: 6,2 °C
Senaste prognos: 6,5 °C - Total nederbördPrognos
- −14,2 mmTidigare prognos: 18,2 mm
Senaste prognos: 4 mm - Fast nederbörd · mm vattenModellerat
- +0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm - Timmar med lämpligt väderModellerat
- +0 hTidigare prognos: 0 h
Senaste prognos: 0 h
| Detaljer | Tidigare prognos | Senaste prognos | Förändring |
|---|---|---|---|
| Genomsnittlig lufttemperaturPrognos | 6,2 °C | 6,5 °C | +0,3 °C |
| Total nederbördPrognos | 18,2 mm | 4 mm | −14,2 mm |
| Fast nederbörd · mm vattenModellerat | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timmar med lämpligt väderModellerat | 0 h | 0 h | +0 h |
Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.
Utfärdad: 8 nov. 2026 13:00
Hämtad: 8 nov. 2026 17:18
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Utfärdad: 8 nov. 2026 19:00
Hämtad: 8 nov. 2026 22:18
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Så fungerar jämförelsen+
Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.
Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.
Prognosstatus
Snöläge och liftstatus
Skidortens officiella informationRapporter från skidområdena
Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.
Les 7 Laux · operatör lift och piste status
Les 7 Laux · Prapoutel, Pipay and Le Pleynet · Liftar och pister enligt källanRapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Öppna enligt källans liftlista: 0 / 22
Piststatus · 0 / 49
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Källinformation: Source-listed sector items only; the page publishes no observation time and public access is unverified.
Liftstatus
- Tsd bouquetins · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Tsd chamois · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Tsd gypaète · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Tsf lac · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Tk ardoisière · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Tk lac · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Tk marmottons · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Tk p'tits loups · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Tk piscine · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Tk plan · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Tsdc grand cerf · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Tsf eterlou · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Tk blanchons · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Tk marcassins · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Tsd aigle · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Tsd oursière · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Tsf pincerie · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Tk ecureuil · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Tk loups · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Tk soleil · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Tk tétras · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Tapis pleynet · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
Piststatus
- Chanterelle prapoutel · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- P'tits loups · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Plan · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Souchette inférieure · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Cabris · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Cèpe · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Girolle inférieure · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Russule · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Souchette supérieure · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Ardoisière · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Armillaire inférieure · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Armillaire supérieure · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Bolet · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Chamois inférieure · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Chamois supérieure · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Clapierre inférieure · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Clapierre supérieure · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Girolle supérieure · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Jas du lièvre · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Lac · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Pouta inférieure · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Bédina · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Jasse · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Pouta supérieure · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Rhodos · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Blanchons · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Chanterelle pipay · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Marcassins · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Charbonnière · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- La biche · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Mataru inférieure · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Mataru supérieure · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Balcon · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Chanterelle pleynet verte · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Oursons · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Coulemelle inférieure · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Coulemelle supérieure · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Crêt granier · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Oursière · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Plan du pra inférieure · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Rosée des prés · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Chanterelle pleynet rouge · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Oursière inférieure · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Oursière supérieure · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Plan du pra supérieure · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Roche noire · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- L'évêque · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Plan du pra · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- Vallons du pra · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
Les 7 Laux · Lumiplan reported snow depth
Les 7 Laux · lower domain 1 350 m och upper domain 2 400 m reported snow depthRapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 8 nov. 2026 13:01
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Lower domain (1 350 m) · Rapporterat snödjupOperator bulletin depth; measurement method unverified. | 0 |
| Upper domain (2 400 m) · Rapporterat snödjupOperator bulletin depth; measurement method unverified. | 0 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Les 7 Laux · operatör lift och piste status
Les 7 Laux · Prapoutel, Pipay and Le Pleynet · Liftar och pister enligt källan8 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Öppna enligt källans liftlista: 0 / 22
Piststatus · 0 / 49
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Les 7 Laux · Lumiplan reported snow depth
Les 7 Laux · lower domain 1 350 m och upper domain 2 400 m reported snow depth8 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 8 nov. 2026 13:01
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Lower domain (1 350 m) · Rapporterat snödjupOperator bulletin depth; measurement method unverified. | 0 |
| Upper domain (2 400 m) · Rapporterat snödjupOperator bulletin depth; measurement method unverified. | 0 |
Nyheter från skidorten
Alla nyheter för skidortenInga nyheter för Les 7 Laux ännu. Notiser publiceras bara från källor med registrerad grund för återanvändning, och ingen är registrerad för den här skidorten. Senaste liftrapport: 8 november 2026, 23:24 UTC+1.
Frågor om snö och liftar
Hur mycket snö väntas i Les 7 Laux ?
För Les 7 Laux visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 19:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 350 m, 0 mm på 1 900 m och 0 mm på 2 400 m under de 24 timmarna från 9 nov. 00:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla ↗
Hur stort är snödjupet i Les 7 Laux ?
Snödjup: 0 cm (vid Upper domain (2 400 m); skidortens rapport; Les 7 Laux · Lumiplan; Hämtad 8 nov. 23:24 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗
Vilka liftar är öppna i Les 7 Laux ?
Liftar: 0 av 22 öppna (Les 7 Laux · Prapoutel, Pipay and Le Pleynet · Liftar och pister enligt källan; Les 7 Laux; Hämtad 8 nov. 23:24 · källtid obekräftad). Pister: 0 av 49 öppna (Les 7 Laux · Prapoutel, Pipay and Le Pleynet · Liftar och pister enligt källan; Les 7 Laux; Hämtad 8 nov. 23:24 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗
Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?
Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.
Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.
Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.
Lär känna berget
Platser och sektorer som nämns i källorna: Prapoutel, Pipay, Le Pleynet, Snowpark. Schematisk bild, ingen karta och ingen aktuell lägesrapport.
Inför din skiddag
Är Les 7 Laux öppet nu?
Operatörens sida för liftar och pister listade alla liftar och pister som stängda den 8 november 2026. Stängd status utanför säsong är inget öppningsdatum; sidan visar operatörens status när den ändras.[4]
Varifrån kommer förhållandena på den här sidan?
Lift- och backstatus kommer från operatörens sida "Infos pistes". Rapporterat snödjup kommer från operatörens Lumiplan-bulletin på 1 350 m och 2 400 m. Météo-France-stationen Prapoutel (1 595 m) ger dessutom en daglig mätning av snödjup på marken.[4][5][6]
Täcker den här sidan hela Les 7 Laux?
Den täcker de tre platserna Prapoutel, Pipay och Le Pleynet med en prognospunkt i Prapoutel. Förhållandena i Le Pleynet på andra sidan massivet kan avvika från prognosen.[7][2]
Är prognoserna för 1 350, 1 900 och 2 400 m i Les 7 Laux observationer?
Nej. De är modellvärden justerade till dessa höjder och beräknade vid en representativ punkt (dalstationen Gypaète).[2]
Källor för resmålet
PisteWindow · Granskad
- Les 7 Laux · SkidområdeLes 7 Laux
- OpenStreetMap · Läge och höjdOpenStreetMap bidragsgivare
- Les 7 Laux · PistkartaLes 7 Laux
- Les 7 Laux · Väder-, lift- och pistrapportLes 7 Laux
- Les 7 Laux / Lumiplan · SnörapportLes 7 Laux / Lumiplan
- Météo-France · SnörapportMétéo-France
- Wikipedia · Fakta och områdesinformationWikipedia
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo