Maurienne · Savoie · Frankrike

Väderprognos och snöprognos för Les Bottières

För Les Bottières visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 5 nov. 04:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 300 m, 0 mm på 1 800 m och 0 mm på 2 200 m under de 24 timmarna från 5 nov. 12:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla

Rapporterat läge för Les Bottières: Liftar: Antal öppna okänt · 3 listade (LES BOTTIERES · Enligt källan listat: liftar och nedfartspister på kartan (La Toussuire); Les Sybelles · Lumiplay; Hämtad 5 nov. 11:26 · källtid obekräftad). Snödjup: 0 cm (vid Les Bottières (1 160 m); skidortens rapport; Les Sybelles · Lumiplan; Hämtad 5 nov. 11:26 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information

Les Bottières är en liten bergsby och en ingång till Les Sybelles.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Ingen aktuell rapport
Liftar
Antal öppna okänt · 3 listadeLES BOTTIERES · Enligt källan listat: liftar och nedfartspister på kartan (La Toussuire)
Pister
Inte rapporterat
Snödjup
0 cmvid Les Bottières (1 160 m) · skidortens rapport
Säsong
Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Les Bottières är en ort i skidområdet Les Sybelles; områdets totalsiffror beskriver inte enbart Les Bottières. Kontrollera öppna förbindelser i den officiella rapporten.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Schematiskt bergslandskap · Les Bottières

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Öppna snörapporten

Les Bottières

Vädret framöver
Prognos finns

−0 – 7 °C · 1 800 m · 5 nov. – 7 nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 5 nov. 04:00

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

Detta är höjdanpassade modellvärden vid en representativ punkt, inte separata observationer (1 300, 1 800 och 2 200 m). Källan anger 1 275 m i data och 1 350 m i texten för denna pistbas; skillnaden är inte utredd.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 5 nov. 2026 04:00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Timprognos för temperatur6,5 °C
Timprognos för temperatur−3°0°9°5 nov. 127 nov. 11
Prognosvärden timme för timme
Les Bottières · 1 800 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
5 nov. 2026 12:006,50603,7
5 nov. 2026 13:006,90584
5 nov. 2026 14:006,50604,8
5 nov. 2026 15:005,80634,5
5 nov. 2026 16:005,10663,5
5 nov. 2026 17:004,30713,1
5 nov. 2026 18:003,60743
5 nov. 2026 19:003,30753,2
5 nov. 2026 20:003,10763
5 nov. 2026 21:0030762,9
5 nov. 2026 22:0030752,6
5 nov. 2026 23:003,10752,5
6 nov. 2026 00:003,10752,1
6 nov. 2026 01:0030761,8
6 nov. 2026 02:002,80771,8
6 nov. 2026 03:002,70772
6 nov. 2026 04:002,60771,6
6 nov. 2026 05:002,40771,7
6 nov. 2026 06:002,50781,7
6 nov. 2026 07:002,30781
6 nov. 2026 08:002,20820,8
6 nov. 2026 09:0030830,7
6 nov. 2026 10:003,70880,8
6 nov. 2026 11:004,20880,6
6 nov. 2026 12:004,50801
6 nov. 2026 13:004,10821,2
6 nov. 2026 14:003,30,1911,9
6 nov. 2026 15:002,20,5981,9
6 nov. 2026 16:000,81,6961,3
6 nov. 2026 17:000,31,6981
6 nov. 2026 18:000,11,4990,5
6 nov. 2026 19:000,10,71000,7
6 nov. 2026 20:0000,9990,2
6 nov. 2026 21:0000,71000,3
6 nov. 2026 22:0000,6990,3
6 nov. 2026 23:0000,1990,1
7 nov. 2026 00:0000990,3
7 nov. 2026 01:000,20970,3
7 nov. 2026 02:000,10990,4
7 nov. 2026 03:00−0,101000,5
7 nov. 2026 04:0000990,1
7 nov. 2026 05:0000960
7 nov. 2026 06:00−0,20970,2
7 nov. 2026 07:00−0,40960,5
7 nov. 2026 08:00−0,40960,6
7 nov. 2026 09:001,10921,1
7 nov. 2026 10:0020941
7 nov. 2026 11:002,90921,3
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
0/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
0 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: −0 °C · 62 h

4 nov. 2026 22:00 → 5 nov. 2026 04:00

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Paris

1 300 m10,2°C1 800 m6,5°C2 200 m3,9°C
Ingen nollgradersnivå mellan tillgängliga höjder
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

5 nov. 12:00 → 6 nov. 12:00

1 300 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 800 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

2 200 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

1 300 m

0 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18—Över gränsvärdet · 3,8°C
19—Över gränsvärdet · 3,6°C
20—Över gränsvärdet · 3,5°C
21—Över gränsvärdet · 3,4°C
22—Över gränsvärdet · 3,5°C
23—Över gränsvärdet · 3,4°C
00—Över gränsvärdet · 3,4°C
01—Över gränsvärdet · 3,3°C
02—Över gränsvärdet · 3,2°C
03—Över gränsvärdet · 3,1°C
04—Över gränsvärdet · 2,9°C
05—Över gränsvärdet · 2,7°C
06—Över gränsvärdet · 2,6°C
07—Över gränsvärdet · 2,5°C
1 800 m

0 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18—Över gränsvärdet · 1,3°C
19—Över gränsvärdet · 1,1°C
20—Över gränsvärdet · 1°C
21—Över gränsvärdet · 0,9°C
22—Över gränsvärdet · 0,8°C
23—Över gränsvärdet · 0,9°C
00—Över gränsvärdet · 0,9°C
01—Över gränsvärdet · 0,9°C
02—Över gränsvärdet · 0,8°C
03—Över gränsvärdet · 0,7°C
04—Över gränsvärdet · 0,6°C
05—Över gränsvärdet · 0,4°C
06—Över gränsvärdet · 0,6°C
07—Över gränsvärdet · 0,4°C
2 200 m

2 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18—Över gränsvärdet · −1,1°C
19—Över gränsvärdet · −1,4°C
20—Över gränsvärdet · −1,5°C
21—Över gränsvärdet · −1,6°C
22—Över gränsvärdet · −1,6°C
23—Över gränsvärdet · −1,5°C
00—Över gränsvärdet · −1,5°C
01—Över gränsvärdet · −1,6°C
02—Över gränsvärdet · −1,7°C
03—Över gränsvärdet · −1,8°C
04—Över gränsvärdet · −1,9°C
05✓Lämpligt väder · −2,1°C
06—Över gränsvärdet · −1,9°C
07✓Lämpligt väder · −2,1°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

6,5°
Modellerat

Snötillverkningspotential

0 / 48 h

Längsta köldfönster: 0 h

Timprognos för temperatur6,5 °C
Timprognos för temperatur−3°0°9°5 nov. 127 nov. 11
1 800 m · Europe/Paris
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
5 nov. 20263° / 6,9°0 mm (12 h)
6 nov. 20260° / 4,5°8,2 mm (24 h)
7 nov. 2026−0,4° / 2,9°0 mm (12 h)

Leverantörens uppdatering: 5 nov. 04:00 · Hämtat: 5 nov. 07:17 · Europe/Paris

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på berget
1 300 m1 800 m2 200 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

Medeltemperaturen är oförändrad med den visade precisionen.

Gemensam prognosperiod5 nov. 2026 12:00 — 8 nov. 2026 02:0062 h · 1 800 m · Europe/Paris

Timmar mellan leverantörens uppdateringar6 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
+0 °CTidigare prognos: 2,4 °C
Senaste prognos: 2,3 °C
Total nederbördPrognos
−3,8 mmTidigare prognos: 12 mm
Senaste prognos: 8,2 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
+0,8 mmTidigare prognos: 2,9 mm
Senaste prognos: 3,7 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat
+0 hTidigare prognos: 0 h
Senaste prognos: 0 h
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos2,4 °C2,3 °C+0 °C
Total nederbördPrognos12 mm8,2 mm−3,8 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat2,9 mm3,7 mm+0,8 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat0 h0 h+0 h

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

1 300 mAktuell prognos5 nov. 2026 04:00
1 800 mAktuell prognos5 nov. 2026 04:00
2 200 mAktuell prognos5 nov. 2026 04:00

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

Les Sybelles · Drift, avgränsad till local

LES BOTTIERES · Enligt källan listat: liftar och nedfartspister på kartan (La Toussuire)Rapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Öppna enligt källans liftlista: — / 3Utanför driftperioden: 3

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Endast poster i lokala sektorer listade av källan. Källstatusen saknar observationstid och allmän tillgång är inte verifierad.

Liftstatus
  • 16-TK LAUZE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • 17-TK MARMOTTES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • 18-TK LES CABRIS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
Piststatus
  • CABRIS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • LES MARMOTTES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • LA CHAVONNERIE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • LAUZE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • SAPINS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
Officiell källa ↗

Les Sybelles · Rapporterad snö · Les Bottières

Les Bottières · Rapporterat snödjup på 1 160 mRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Les Bottières (1 160 m) · Rapporterat snödjupSnödjup enligt operatörens bulletin. Mätmetod och observationstid är inte verifierade.0
Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Les Sybelles · Drift, avgränsad till local

LES BOTTIERES · Enligt källan listat: liftar och nedfartspister på kartan (La Toussuire)5 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Öppna enligt källans liftlista: — / 3Utanför driftperioden: 3

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Les Sybelles · Drift, avgränsad till local

LES BOTTIERES · Enligt källan listat: liftar och nedfartspister på kartan (La Toussuire)4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Öppna enligt källans liftlista: — / 3Utanför driftperioden: 3

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Les Sybelles · Drift, avgränsad till local

LES BOTTIERES · Enligt källan listat: liftar och nedfartspister på kartan (La Toussuire)3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Öppna enligt källans liftlista: — / 3Utanför driftperioden: 3

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Les Sybelles · Rapporterad snö · Les Bottières

Les Bottières · Rapporterat snödjup på 1 160 m5 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Les Bottières (1 160 m) · Rapporterat snödjupSnödjup enligt operatörens bulletin. Mätmetod och observationstid är inte verifierade.0
Officiell källa ↗

Les Sybelles · Rapporterad snö · Les Bottières

Les Bottières · Rapporterat snödjup på 1 160 m4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Les Bottières (1 160 m) · Rapporterat snödjupSnödjup enligt operatörens bulletin. Mätmetod och observationstid är inte verifierade.0
Officiell källa ↗

Les Sybelles · Rapporterad snö · Les Bottières

Les Bottières · Rapporterat snödjup på 1 160 m3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Les Bottières (1 160 m) · Rapporterat snödjupSnödjup enligt operatörens bulletin. Mätmetod och observationstid är inte verifierade.0
Officiell källa ↗

Frågor om snö och liftar

Hur mycket snö väntas i Les Bottières?

För Les Bottières visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 5 nov. 04:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 300 m, 0 mm på 1 800 m och 0 mm på 2 200 m under de 24 timmarna från 5 nov. 12:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla ↗

Hur stort är snödjupet i Les Bottières?

Snödjup: 0 cm (vid Les Bottières (1 160 m); skidortens rapport; Les Sybelles · Lumiplan; Hämtad 5 nov. 11:26 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗

Vilka liftar är öppna i Les Bottières?

Liftar: Antal öppna okänt · 3 listade (LES BOTTIERES · Enligt källan listat: liftar och nedfartspister på kartan (La Toussuire); Les Sybelles · Lumiplay; Hämtad 5 nov. 11:26 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗

Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?

Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Maurienne · Savoie · Frankrike

Lär känna berget

Landskapet vid Les Bottières är schematiskt, inte en karta eller en bild av aktuella förhållanden.

Läge
Les Bottières · Front de neige[1]
Skidområde
Les Sybelles[4]
Prognospunkt
Front de neige · 1 275 m[2]

Inför din skiddag

Är Les Bottières hela skidområdet Les Sybelles?

Nej. Les Sybelles omfattar flera orter, och Les Bottières är bara en av dem; områdets siffror är inte en lokal inventering.[4]

Är förbindelserna kring Les Bottières öppna?

Kontrollera den officiella lift- och pistrapporten före avfärd från Les Bottières. En karta bekräftar inte att något är öppet.[3]

Är prognoserna för 1 300, 1 800 och 2 200 m vid Les Bottières observationer?

Nej. De är modellvärden anpassade till 1 300, 1 800 och 2 200 m vid en representativ punkt (Front de neige · 1 275 m).[2]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Les Bottières · Fakta och områdesinformationMaurienne Tourisme
  2. Les Bottières · Läge och höjdMaurienne Tourisme
  3. Les Sybelles · Lift- och piststatusLes Sybelles
  4. Les Sybelles · SkidområdeMaurienne Tourisme
  5. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo