Haute-Savoie · Frankrike

Väderprognos och snöprognos för Les Contamines-Montjoie

För Les Contamines-Montjoie visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 5 nov. 04:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 200 m, 0 mm på 1 800 m och 0 mm på 2 400 m under de 24 timmarna från 5 nov. 09:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla

PisteWindow har ingen aktuell lift-, pist- eller snödjupsrapport för Les Contamines-Montjoie och visar bara prognosen. Dagens läge finns på skidortens officiella sida. Skidortens officiella information

Les Contamines-Montjoie ligger i en lång återvändsdal under Aiguille Croche, med backar från cirka 1 200 m vid byn upp till 2 500 m och ett nordiskt centrum med skidskytteanläggning.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Ingen aktuell rapport
Liftar
Inte rapporterat
Pister
Inte rapporterat
Snödjup
Inte rapporterat
Säsong
Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Prognospunkten är byn. Sektornamnen (Village, Montjoie, Roselette, Tierces) hör till liftrapporten; sidan Hauteluce–Val Joly bortom Col du Joly har en egen punkt och en egen sida.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Schematiskt bergslandskap · Les Contamines-Montjoie

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Öppna snörapporten

Les Contamines-Montjoie

Vädret framöver
Prognos finns

−1 – 7 °C · 1 800 m · 5 nov. – 7 nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 5 nov. 04:00

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

Värdena för 1 200, 1 800 och 2 400 m är modellvärden för bypunkten; kommunen börjar enligt uppgift vid 990 m, och inget av värdena är en mätning vid Le Signal.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 5 nov. 2026 04:00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Timprognos för temperatur2,4 °C
Timprognos för temperatur−3°0°10°5 nov. 097 nov. 08
Prognosvärden timme för timme
Les Contamines-Montjoie · 1 800 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
5 nov. 2026 09:002,40631,8
5 nov. 2026 10:003,30621,7
5 nov. 2026 11:004,70641,7
5 nov. 2026 12:006,40581,3
5 nov. 2026 13:0070630,8
5 nov. 2026 14:0070660,8
5 nov. 2026 15:007,40670,8
5 nov. 2026 16:005,80701,9
5 nov. 2026 17:004,80612,2
5 nov. 2026 18:004,80621,1
5 nov. 2026 19:003,90641,1
5 nov. 2026 20:003,50651,2
5 nov. 2026 21:003,10661
5 nov. 2026 22:002,80690,7
5 nov. 2026 23:002,60710,6
6 nov. 2026 00:002,40710,9
6 nov. 2026 01:002,10730,9
6 nov. 2026 02:001,90730,9
6 nov. 2026 03:001,80741,5
6 nov. 2026 04:001,70741,5
6 nov. 2026 05:001,80741,2
6 nov. 2026 06:001,60711
6 nov. 2026 07:001,20740,7
6 nov. 2026 08:0010740,7
6 nov. 2026 09:000,90770,8
6 nov. 2026 10:001,20780,5
6 nov. 2026 11:002,90750,2
6 nov. 2026 12:004,10730,7
6 nov. 2026 13:004,80751,3
6 nov. 2026 14:004,40751,5
6 nov. 2026 15:0040751,1
6 nov. 2026 16:002,40850,8
6 nov. 2026 17:001,60910,8
6 nov. 2026 18:000,80960,6
6 nov. 2026 19:000,601000,5
6 nov. 2026 20:000,701000,6
6 nov. 2026 21:000,601000,6
6 nov. 2026 22:000,601000,7
6 nov. 2026 23:000,601000,5
7 nov. 2026 00:000,50,11000,4
7 nov. 2026 01:000,301000,6
7 nov. 2026 02:000,101000,5
7 nov. 2026 03:00−0,101000,3
7 nov. 2026 04:00−0,401000,6
7 nov. 2026 05:00−0,50980,6
7 nov. 2026 06:00−0,50990,7
7 nov. 2026 07:00−0,801000,1
7 nov. 2026 08:00−0,601000,7
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
0/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
0 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0,3 °C · 65 h

4 nov. 2026 22:00 → 5 nov. 2026 04:00

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Paris

1 200 m3,9°C1 800 m2,4°C2 400 m−1,5°C0°C · ≈ 2 169 m
Beräknad nollgradersnivå: ≈ 2 169 m
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

5 nov. 09:00 → 6 nov. 09:00

1 200 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 800 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

2 400 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

1 200 m

0 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18—Över gränsvärdet · 3,4°C
19—Över gränsvärdet · 2,9°C
20—Över gränsvärdet · 2,7°C
21—Över gränsvärdet · 2,5°C
22—Över gränsvärdet · 2,3°C
23—Över gränsvärdet · 2,2°C
00—Över gränsvärdet · 2°C
01—Över gränsvärdet · 1,9°C
02—Över gränsvärdet · 1,9°C
03—Över gränsvärdet · 1,6°C
04—Över gränsvärdet · 1°C
05—Över gränsvärdet · 0,8°C
06—Över gränsvärdet · 1,2°C
07—Över gränsvärdet · 1°C
1 800 m

0 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18—Över gränsvärdet · 1,5°C
19—Över gränsvärdet · 0,8°C
20—Över gränsvärdet · 0,5°C
21—Över gränsvärdet · 0,2°C
22—Över gränsvärdet · 0,2°C
23—Över gränsvärdet · 0,1°C
00—Över gränsvärdet · −0°C
01—Över gränsvärdet · −0,2°C
02—Över gränsvärdet · −0,4°C
03—Över gränsvärdet · −0,4°C
04—Över gränsvärdet · −0,5°C
05—Över gränsvärdet · −0,4°C
06—Över gränsvärdet · −0,8°C
07—Över gränsvärdet · −1°C
2 400 m

14 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18✓Lämpligt väder · −2°C
19✓Lämpligt väder · −2,7°C
20✓Lämpligt väder · −3°C
21✓Lämpligt väder · −3,3°C
22✓Lämpligt väder · −3,4°C
23✓Lämpligt väder · −3,5°C
00✓Lämpligt väder · −3,7°C
01✓Lämpligt väder · −3,8°C
02✓Lämpligt väder · −4°C
03✓Lämpligt väder · −4,1°C
04✓Lämpligt väder · −4,2°C
05✓Lämpligt väder · −4,1°C
06✓Lämpligt väder · −4,4°C
07✓Lämpligt väder · −4,6°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

2,4°
Modellerat

Snötillverkningspotential

0 / 48 h

Längsta köldfönster: 0 h

Timprognos för temperatur2,4 °C
Timprognos för temperatur−3°0°10°5 nov. 097 nov. 08
1 800 m · Europe/Paris
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
5 nov. 20262,4° / 7,4°0 mm (15 h)
6 nov. 20260,6° / 4,8°0 mm (24 h)
7 nov. 2026−0,8° / 0,5°0,1 mm (9 h)

Leverantörens uppdatering: 5 nov. 04:00 · Hämtat: 5 nov. 07:17 · Europe/Paris

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på berget
1 200 m1 800 m2 400 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

0,3°C varmare under de gemensamma prognostimmarna.

Gemensam prognosperiod5 nov. 2026 09:00 — 8 nov. 2026 02:0065 h · 1 800 m · Europe/Paris

Timmar mellan leverantörens uppdateringar6 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
+0,3 °CTidigare prognos: 1,7 °C
Senaste prognos: 2 °C
Total nederbördPrognos
−10,7 mmTidigare prognos: 10,8 mm
Senaste prognos: 0,1 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
−2 mmTidigare prognos: 2 mm
Senaste prognos: 0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat
−3 hTidigare prognos: 3 h
Senaste prognos: 0 h
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos1,7 °C2 °C+0,3 °C
Total nederbördPrognos10,8 mm0,1 mm−10,7 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat2 mm0 mm−2 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat3 h0 h−3 h

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

1 200 mAktuell prognos5 nov. 2026 04:00
1 800 mAktuell prognos5 nov. 2026 04:00
2 400 mAktuell prognos5 nov. 2026 04:00

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

Évasion Mont-Blanc · Granskat: tillfartsliftar på kartan och förbindelser

Les Contamines · Enligt källan listat: sektorerRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Granskade sektorer listade av källan, exklusive icke-alpina leder och separat listad förbindelse. Fullständighet, statustid och allmän tillgång är inte verifierade.

Liftstatus
  • TELEBABY · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • TK DES LOYERS · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • TC DE LA GORGE · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • TC DE MONTJOIE LAY · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • TC DU SIGNAL · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • TSD DE MONTJOIE · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • TK DES FOYERES · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • TSD OLYMPIQUE · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • TSD BUCHE CROISEE · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • TK DE ROSELETTE · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • TK DU SIGNAL · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • TK PIERRE BLANCHE · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • TSD DE NANT ROUGE · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • TSD DES TIERCES · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • TS AIGUILLE CROCHE · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • TS DE JONCTION · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • TK DE LA GREVETTAZ · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • TK DU MONUMENT · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • TK DU VELERAY · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • TLC DES FEUX · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
Piststatus
  • DAHU · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • LES MORGIERS · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • VERDASSES · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • ECUREUILS · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • LES FOYERES · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • JONCTION · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • LA MONTJOIE · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • LA VARIANTE · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • VILLAGE · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • CHON GORGE · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • CHON LAY · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • LA JOUX · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • SIGNAL · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • BOULEVARD · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • LA COMBE · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • COL · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • FREDZE · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • GENTIANES · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • LA BRETELLE · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • LA BUCHE · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • LES CHAMOIS · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • OLYMPIQUE · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • TOBOGAN · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • LES COINS BAS · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • LES COINS HAUT · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • MONUMENT · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • AIGUILLE · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • BARTAVELLE · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • LES BESOENS · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • LES RHODOS · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • LES TIERCES · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • NANT ROUGE · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • LA CROCHE · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • LA GREVETTAZ · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • LIAISON · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • REBANS BAS · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • REBANS HAUT · Rapporterat stängt · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
Officiell källa ↗
TSD du Col · förbindelsekontextRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Piststatus · Rapport saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Separat förbindelsekontext. Enbart den här liften fastställer varken genomfart eller hela riktningsrutten.

Liftstatus
  • TSD DU COL · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus utan verifierad observationstid eller tillgång.
Officiell källa ↗

Météo-France · Station Les Contamines

Les Contamines-Montjoie · Station LES CONTAMINES MONTJOIEArkiverad rapport

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
12 apr. 2026
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Les Contamines-Montjoie (1 780 m) · Uppmätt snödjup108
Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Évasion Mont-Blanc · Granskat: tillfartsliftar på kartan och förbindelser

Les Contamines · Enligt källan listat: sektorer5 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗
TSD du Col · förbindelsekontext5 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Évasion Mont-Blanc · Granskat: tillfartsliftar på kartan och förbindelser

Les Contamines · Enligt källan listat: sektorer4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗
TSD du Col · förbindelsekontext4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Évasion Mont-Blanc · Granskat: tillfartsliftar på kartan och förbindelser

Les Contamines · Enligt källan listat: sektorer3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗
TSD du Col · förbindelsekontext3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Météo-France · Station Les Contamines

Les Contamines-Montjoie · Station LES CONTAMINES MONTJOIE5 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
12 apr. 2026
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Les Contamines-Montjoie (1 780 m) · Uppmätt snödjup108
Officiell källa ↗

Météo-France · Station Les Contamines

Les Contamines-Montjoie · Station LES CONTAMINES MONTJOIE4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
12 apr. 2026
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Les Contamines-Montjoie (1 780 m) · Uppmätt snödjup108
Officiell källa ↗

Frågor om snö och liftar

Hur mycket snö väntas i Les Contamines-Montjoie?

För Les Contamines-Montjoie visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 5 nov. 04:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 200 m, 0 mm på 1 800 m och 0 mm på 2 400 m under de 24 timmarna från 5 nov. 09:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla ↗

Hur stort är snödjupet i Les Contamines-Montjoie?

PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för Les Contamines-Montjoie. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Skidortens officiella information ↗

Vilka liftar är öppna i Les Contamines-Montjoie?

PisteWindow har ingen aktuell lift- eller pistrapport för Les Contamines-Montjoie. Öppna liftar och pister härleds inte från prognosen. Skidortens officiella information ↗

Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?

Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Haute-Savoie · Frankrike

Lär känna berget

Wikipedia räknar 48 backar här, med passager vid l’Étape, Le Signal, Jonction och La Ruelle. Teckningen är schematisk, ingen pistkarta.

Prognospunkt
Les Contamines (by)[2]
Backar från–till
1 200–2 500 m[5]
Backar
48[5]
Tillfart
D902 från Arvedalen; gratis skyttelbussar december till april[5]

Inför din skiddag

Vilka sektorer har Les Contamines?

Wikipedia listar Village, Montjoie, Roselette, Tierces och sektorn Hauteluce–Val Joly som nås över Col du Joly. Liftrapporten visar vilken som är öppen aktuell dag.[5][4]

Kan jag åka buss till liftarna i Les Contamines?

Wikipedia nämner gratis skyttelbussar från december till april och vägen D902 från Arvedalen, med Saint-Gervais i norr. Tidtabeller och väglag täcks inte här.[5]

Finns det längdskidåkning i Les Contamines?

Ja, enligt Wikipedia har det nordiska området längdspår, en skidskytteanläggning och backhoppningsbackar. Spårpreparering och snötäcke visas inte på den här sidan.[5]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Évasion Mont-Blanc · SkidområdeMegève Tourisme
  2. Les Contamines-Montjoie · Läge och höjdOpenStreetMap / Mapcarta
  3. Évasion Mont-Blanc · PistkartaMegève Tourisme
  4. Évasion Mont-Blanc · Lift- och piststatusMegève Tourisme
  5. Les Contamines-Montjoie · Fakta och områdesinformationWikipédia
  6. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo