Haute-Savoie · Frankrike

Väderprognos och snöprognos för Les Houches

För Les Houches visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 16:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 000 m, 0 mm på 1 450 m och 0 mm på 1 900 m under de 24 timmarna från 8 nov. 19:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla

PisteWindow har ingen aktuell lift-, pist- eller snödjupsrapport för Les Houches och visar bara prognosen. Dagens läge finns på skidortens officiella sida. Skidortens officiella information

Les Houches ligger i västra änden av Chamonixdalen. Gondolen Prarion går från byn på 1 000 m till 1 840 m, och operatören säljer ett gemensamt liftkort för Les Houches och Saint-Gervais.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Ingen aktuell rapport
Liftar
Inte rapporterat
Pister
Inte rapporterat
Snödjup
Inte rapporterat
Säsong
Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Den här sidan gäller Les Houches-sidan av terrängen vid Prarion och Bellevue, som drivs av Compagnie du Mont-Blanc. Terrängen delas med Saint-Gervais, som har en egen PisteWindow-sida under området Évasion Mont-Blanc; liftar, pister och siffror från Saint-Gervais upprepas inte här och kilometer läggs inte ihop. Prognosen utgår från en punkt vid dalstationen för gondolen Prarion i Les Houches.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Inga aktuella lokala rapporter

Schematiskt bergslandskap · Les Houches

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Vädret framöver
Prognos finns

4 – 11 °C · 1 450 m · 8 nov. – 10 nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 8 nov. 16:00

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

För Les Houches är värdena för 1 000, 1 450 och 1 900 m höjdjusterade modellprognoser vid prognospunkten, dalstationen för gondolen Prarion, inte observationer eller egna väderstationer.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 8 nov. 2026 16:00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Timprognos för temperatur4,5 °C
Timprognos för temperatur−2°0°13°8 nov. 1910 nov. 18
Prognosvärden timme för timme
Les Houches · 1 450 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
8 nov. 2026 19:004,50801,9
8 nov. 2026 20:004,30821,8
8 nov. 2026 21:004,20831,4
8 nov. 2026 22:004,40821,6
8 nov. 2026 23:004,30821,6
9 nov. 2026 00:004,20831,4
9 nov. 2026 01:004,40821,6
9 nov. 2026 02:004,60821,4
9 nov. 2026 03:004,60830,9
9 nov. 2026 04:004,60850,9
9 nov. 2026 05:004,70831
9 nov. 2026 06:004,40810,4
9 nov. 2026 07:004,80730,5
9 nov. 2026 08:004,80750,8
9 nov. 2026 09:005,80750,3
9 nov. 2026 10:007,40740,6
9 nov. 2026 11:008,70670,7
9 nov. 2026 12:009,30670,9
9 nov. 2026 13:009,20661
9 nov. 2026 14:009,60670,7
9 nov. 2026 15:009,50750,7
9 nov. 2026 16:008,80800,8
9 nov. 2026 17:008,10801,1
9 nov. 2026 18:007,80,1811,3
9 nov. 2026 19:007,60,1841,1
9 nov. 2026 20:007,60,1841,2
9 nov. 2026 21:007,60,2841,1
9 nov. 2026 22:007,60,1840,9
9 nov. 2026 23:007,80831,2
10 nov. 2026 00:007,90831,4
10 nov. 2026 01:007,80,2851,4
10 nov. 2026 02:007,50,6900,9
10 nov. 2026 03:007,61,4901,1
10 nov. 2026 04:007,31,7931,8
10 nov. 2026 05:007,41,3941,5
10 nov. 2026 06:007,70,2931,8
10 nov. 2026 07:007,80,8931,3
10 nov. 2026 08:0080,7951,7
10 nov. 2026 09:007,91,7960,7
10 nov. 2026 10:008,42,6961
10 nov. 2026 11:008,70,4960,5
10 nov. 2026 12:009,13,6950,2
10 nov. 2026 13:0010,60900,6
10 nov. 2026 14:0010,30930,9
10 nov. 2026 15:009,80960,8
10 nov. 2026 16:009,50940,4
10 nov. 2026 17:009,10930,4
10 nov. 2026 18:008,40881,3
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
0/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
0 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0,2 °C · 66 h

8 nov. 2026 10:00 → 8 nov. 2026 16:00

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Paris

1 000 m6°C1 450 m4,5°C1 900 m2,3°C
Ingen nollgradersnivå mellan tillgängliga höjder
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

8 nov. 19:00 → 9 nov. 19:00

1 000 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 450 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 900 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

1 000 m

0 h · Lämpligt väder · 13/13 bedömda timmar

19—Över gränsvärdet · 4,4°C
20—Över gränsvärdet · 4,6°C
21—Över gränsvärdet · 4,5°C
22—Över gränsvärdet · 4,3°C
23—Över gränsvärdet · 4,3°C
00—Över gränsvärdet · 4,3°C
01—Över gränsvärdet · 4,3°C
02—Över gränsvärdet · 4,4°C
03—Över gränsvärdet · 4,3°C
04—Över gränsvärdet · 4,5°C
05—Över gränsvärdet · 4,6°C
06—Över gränsvärdet · 4,8°C
07—Över gränsvärdet · 4,3°C
1 450 m

0 h · Lämpligt väder · 13/13 bedömda timmar

19—Över gränsvärdet · 2,6°C
20—Över gränsvärdet · 2,6°C
21—Över gränsvärdet · 2,6°C
22—Över gränsvärdet · 2,7°C
23—Över gränsvärdet · 2,6°C
00—Över gränsvärdet · 2,6°C
01—Över gränsvärdet · 2,7°C
02—Över gränsvärdet · 2,9°C
03—Över gränsvärdet · 3°C
04—Över gränsvärdet · 3,2°C
05—Över gränsvärdet · 3,1°C
06—Över gränsvärdet · 2,6°C
07—Över gränsvärdet · 2,4°C
1 900 m

0 h · Lämpligt väder · 13/13 bedömda timmar

19—Över gränsvärdet · 0,5°C
20—Över gränsvärdet · 0,3°C
21—Över gränsvärdet · 0,3°C
22—Över gränsvärdet · 0,2°C
23—Över gränsvärdet · 0,3°C
00—Över gränsvärdet · 0,2°C
01—Över gränsvärdet · 0,2°C
02—Över gränsvärdet · 0,4°C
03—Över gränsvärdet · 0,7°C
04—Över gränsvärdet · 1°C
05—Över gränsvärdet · 1°C
06—Över gränsvärdet · 1,1°C
07—Över gränsvärdet · 0,8°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

4,5°
Modellerat

Snötillverkningspotential

0 / 48 h

Längsta köldfönster: 0 h

Timprognos för temperatur4,5 °C
Timprognos för temperatur−2°0°13°8 nov. 1910 nov. 18
1 450 m · Europe/Paris
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
8 nov. 20264,2° / 4,5°0 mm (5 h)
9 nov. 20264,2° / 9,6°0,6 mm (24 h)
10 nov. 20267,3° / 10,6°15,2 mm (19 h)

Leverantörens uppdatering: 8 nov. 16:00 · Hämtat: 8 nov. 18:17 · Europe/Paris

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på berget
1 000 m1 450 m1 900 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

0,2°C varmare under de gemensamma prognostimmarna.

Gemensam prognosperiod8 nov. 2026 19:00 — 11 nov. 2026 13:0066 h · 1 450 m · Europe/Paris

Timmar mellan leverantörens uppdateringar6 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
+0,2 °CTidigare prognos: 7,2 °C
Senaste prognos: 7,4 °C
Total nederbördPrognos
+11,3 mmTidigare prognos: 4,7 mm
Senaste prognos: 15,9 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
+0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat
+0 hTidigare prognos: 0 h
Senaste prognos: 0 h
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos7,2 °C7,4 °C+0,2 °C
Total nederbördPrognos4,7 mm15,9 mm+11,3 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat0 mm0 mm+0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat0 h0 h+0 h

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

1 000 mAktuell prognos8 nov. 2026 16:00
1 450 mAktuell prognos8 nov. 2026 16:00
1 900 mAktuell prognos8 nov. 2026 16:00

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Ingen sparad rapport för det här resmålet.

Nyheter från skidorten

Alla nyheter för skidorten

Det finns ingen nyhetskälla för den här skidorten ännu.

Frågor om snö och liftar

Hur mycket snö väntas i Les Houches ?

För Les Houches visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 16:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 000 m, 0 mm på 1 450 m och 0 mm på 1 900 m under de 24 timmarna från 8 nov. 19:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla ↗

Hur stort är snödjupet i Les Houches ?

PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för Les Houches. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Skidortens officiella information ↗

Vilka liftar är öppna i Les Houches ?

PisteWindow har ingen aktuell lift- eller pistrapport för Les Houches. Öppna liftar och pister härleds inte från prognosen. Skidortens officiella information ↗

Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?

Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Haute-Savoie · Frankrike

Lär känna berget

Gondolen Prarion går från 1 000 m till 1 840 m. Linbanan Bellevue, som operatören också för under Les Houches, går från byn mot sektorn Bellevue. Schematisk illustration, inte en karta och inte aktuella förhållanden.

Gondolen Prarion
1 000–1 840 m[4]
Liftkort
Les Houches–Saint-Gervais[1]
Prognospunkt
Dalstation, gondolen Prarion[2]

Inför din skiddag

När kan man åka skidor i Les Houches?

Operatörens liveinformation visade den 8 november 2026 gondolen Prarion och linbanan Bellevue som stängda, med delvis öppning aviserad till 12 december, beroende på snöförhållanden. Den officiella sidan visar vad som är öppet en viss dag.[4]

Hur hänger Les Houches ihop med Saint-Gervais?

Operatören säljer ett gemensamt liftkort för Les Houches och Saint-Gervais, och terrängen vid Prarion och Bellevue delas. PisteWindow behandlar dem på separata sidor: den här gäller Les Houches-sidan, Saint-Gervais ligger under Évasion Mont-Blanc. Siffror läggs inte ihop.[1][6]

Var kommer lift- och snöuppgifterna ifrån?

Ingetdera hämtas här ännu. Operatörens livesida laddar hela liftlistan i webbläsaren från en privat tjänst, och Météo-Frances station i byn Les Houches (1 004 m) rapporterar inget snödjup. PisteWindow visar därför båda som otillgängliga i stället för att uppskatta.[4][5]

Är prognoserna för 1 000, 1 450 och 1 900 m observationer?

Nej. De är modellvärden justerade till de höjderna och beräknade vid en representativ punkt, dalstationen för gondolen Prarion.[2]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Compagnie du Mont-Blanc · SkidområdeCompagnie du Mont-Blanc
  2. OpenStreetMap · Läge och höjdOpenStreetMap bidragsgivare
  3. Compagnie du Mont-Blanc · PistkartaCompagnie du Mont-Blanc
  4. Compagnie du Mont-Blanc · Väder-, lift- och pistrapportCompagnie du Mont-Blanc
  5. Météo-France · SnörapportMétéo-France
  6. Wikipedia · Fakta och områdesinformationWikipedia
  7. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo