Savoie · Frankrike

Väderprognos och snöprognos för Les Saisies

För Les Saisies visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 19:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 650 m, 0 mm på 1 850 m och 0 mm på 2 040 m under de 24 timmarna från 8 nov. 23:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla

Rapporterat läge för Les Saisies: Liftar: Antal öppna okänt · 29 listade (Les Saisies · source-listed map lifts och downhill pistes (Remontées Mécaniques, Domaine Alpin); Espace Diamant · Lumiplay; Hämtad 8 nov. 22:09 · källtid obekräftad). Pister: Antal öppna okänt · 88 listade (Les Saisies · source-listed map lifts och downhill pistes (Remontées Mécaniques, Domaine Alpin); Espace Diamant · Lumiplay; Hämtad 8 nov. 22:09 · källtid obekräftad). Snödjup: 0 cm (vid Brichou summit (1 900 m); skidortens rapport; Les Saisies · Lumiplan; Hämtad 8 nov. 22:09 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information

Les Saisies ingår i Espace Diamant, ett skidområde i de franska Alperna. Enligt Wikipedia ligger pisterna i Espace Diamant på 910 m till 2 069 m.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Ingen aktuell rapport
Liftar
Antal öppna okänt · 29 listadeLes Saisies · source-listed map lifts och downhill pistes (Remontées Mécaniques, Domaine Alpin)
Pister
Antal öppna okänt · 88 listadeLes Saisies · source-listed map lifts och downhill pistes (Remontées Mécaniques, Domaine Alpin)
Snödjup
0 cmvid Brichou summit (1 900 m) · skidortens rapport
Säsong
Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Den här sidan gäller bara Les Saisies och använder sektorerna Remontées Mécaniques, Domaine Alpin i operatörens karta. Espace Diamant omfattar också Crest-Voland, Cohennoz, Notre-Dame-de-Bellecombe, Praz-sur-Arly, Flumet; det är egna orter som inte täcks här. Les Saisies ligger i kommunen Hauteluce. Det är inte samma resmål som Hauteluce Val Joly, som hör till liftarna i Évasion Mont-Blanc och har en egen sida. Prognosen gäller en punkt vid Stolslift Chard du Beurre (station).

Din vinterbild

Aktuell översikt

Schematiskt bergslandskap · Les Saisies

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Vädret framöver
Prognos finns

2 – 8 °C · 1 850 m · 8 nov. – 10 nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 8 nov. 19:00

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

För Les Saisies är värdena på 1 650, 1 850 och 2 040 höjdjusterade modellprognoser vid prognospunkten Stolslift Chard du Beurre (station), inte observationer eller separata väderstationer.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 8 nov. 2026 19:00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Timprognos för temperatur2,3 °C
Timprognos för temperatur−2°0°10°8 nov. 2310 nov. 22
Prognosvärden timme för timme
Les Saisies · 1 850 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
8 nov. 2026 23:002,30871,7
9 nov. 2026 00:002,30872,1
9 nov. 2026 01:002,20882,5
9 nov. 2026 02:002,40872
9 nov. 2026 03:002,50862,2
9 nov. 2026 04:002,70842,1
9 nov. 2026 05:002,80842,3
9 nov. 2026 06:003,10812
9 nov. 2026 07:003,20792,1
9 nov. 2026 08:003,40,1782,2
9 nov. 2026 09:004,10752,3
9 nov. 2026 10:005,10732,5
9 nov. 2026 11:006,10712,9
9 nov. 2026 12:006,80683
9 nov. 2026 13:007,10673,2
9 nov. 2026 14:007,50693,3
9 nov. 2026 15:007,10713,1
9 nov. 2026 16:006,40812,6
9 nov. 2026 17:005,80872
9 nov. 2026 18:005,30,4932,4
9 nov. 2026 19:005,20,4872,6
9 nov. 2026 20:005,40,3842,6
9 nov. 2026 21:005,50,5862,3
9 nov. 2026 22:005,70,1842
9 nov. 2026 23:005,50,6862,4
10 nov. 2026 00:005,20,8913
10 nov. 2026 01:005,21,5912,7
10 nov. 2026 02:005,32,4902,4
10 nov. 2026 03:005,51,1892,6
10 nov. 2026 04:0060,1862,1
10 nov. 2026 05:006,20861,7
10 nov. 2026 06:006,30,1912,3
10 nov. 2026 07:006,10971,9
10 nov. 2026 08:006,12,7991,9
10 nov. 2026 09:006,301002,3
10 nov. 2026 10:006,70991,6
10 nov. 2026 11:006,50,3991,3
10 nov. 2026 12:006,40,51001,7
10 nov. 2026 13:007,10,3961,7
10 nov. 2026 14:007,10971,5
10 nov. 2026 15:007,70941,3
10 nov. 2026 16:007,20,1961
10 nov. 2026 17:006,60,8971,5
10 nov. 2026 18:006,40951,8
10 nov. 2026 19:0060921,4
10 nov. 2026 20:005,90922
10 nov. 2026 21:0060881,9
10 nov. 2026 22:005,70872,3
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
0/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
0 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0,2 °C · 67 h

8 nov. 2026 16:00 → 8 nov. 2026 19:00

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Paris

1 650 m3,8°C1 850 m2,3°C2 040 m1°C
Ingen nollgradersnivå mellan tillgängliga höjder
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

8 nov. 23:00 → 9 nov. 23:00

1 650 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 850 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

2 040 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

1 650 m

0 h · Lämpligt väder · 9/9 bedömda timmar

23—Över gränsvärdet · 2,1°C
00—Över gränsvärdet · 2,1°C
01—Över gränsvärdet · 2,2°C
02—Över gränsvärdet · 2,2°C
03—Över gränsvärdet · 2,2°C
04—Över gränsvärdet · 2,3°C
05—Över gränsvärdet · 2,4°C
06—Över gränsvärdet · 2,3°C
07—Över gränsvärdet · 2,3°C
1 850 m

0 h · Lämpligt väder · 9/9 bedömda timmar

23—Över gränsvärdet · 1,1°C
00—Över gränsvärdet · 1,1°C
01—Över gränsvärdet · 1,1°C
02—Över gränsvärdet · 1,2°C
03—Över gränsvärdet · 1,2°C
04—Över gränsvärdet · 1,2°C
05—Över gränsvärdet · 1,3°C
06—Över gränsvärdet · 1,4°C
07—Över gränsvärdet · 1,3°C
2 040 m

0 h · Lämpligt väder · 9/9 bedömda timmar

23—Över gränsvärdet · −0,2°C
00—Över gränsvärdet · −0,1°C
01—Över gränsvärdet · −0,1°C
02—Över gränsvärdet · −0,1°C
03—Över gränsvärdet · 0°C
04—Över gränsvärdet · 0,1°C
05—Över gränsvärdet · 0,1°C
06—Över gränsvärdet · 0,1°C
07—Över gränsvärdet · 0,1°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

2,3°
Modellerat

Snötillverkningspotential

0 / 48 h

Längsta köldfönster: 0 h

Timprognos för temperatur2,3 °C
Timprognos för temperatur−2°0°10°8 nov. 2310 nov. 22
1 850 m · Europe/Paris
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
8 nov. 20262,3° / 2,3°0 mm (1 h)
9 nov. 20262,2° / 7,5°2,4 mm (24 h)
10 nov. 20265,2° / 7,7°10,6 mm (23 h)

Leverantörens uppdatering: 8 nov. 19:00 · Hämtat: 8 nov. 22:18 · Europe/Paris

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på berget
1 650 m1 850 m2 040 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

0,2°C varmare under de gemensamma prognostimmarna.

Gemensam prognosperiod8 nov. 2026 23:00 — 11 nov. 2026 18:0067 h · 1 850 m · Europe/Paris

Timmar mellan leverantörens uppdateringar3 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
+0,2 °CTidigare prognos: 5,4 °C
Senaste prognos: 5,6 °C
Total nederbördPrognos
−21,2 mmTidigare prognos: 34,8 mm
Senaste prognos: 13,6 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
+0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat
+0 hTidigare prognos: 0 h
Senaste prognos: 0 h
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos5,4 °C5,6 °C+0,2 °C
Total nederbördPrognos34,8 mm13,6 mm−21,2 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat0 mm0 mm+0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat0 h0 h+0 h

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

1 650 mAktuell prognos8 nov. 2026 19:00
1 850 mAktuell prognos8 nov. 2026 19:00
2 040 mAktuell prognos8 nov. 2026 19:00

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

Espace Diamant · Pister · Lumiplay map lifts och downhill

Les Saisies · liftar i källans karta och downhill pistes (Remontées Mécaniques, Domaine Alpin)Rapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Öppna enligt källans liftlista: — / 29Utanför driftperioden: 26

Piststatus · — / 88

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Endast sektorposter listade av källan. Källstatusen saknar observationstid och allmän tillgång är inte verifierad.

Liftstatus
  • TC ROSIERES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • TSD BELLASTA · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • TSD BISANNE · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • TSD CHARD DU BEURRE · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • TSD COVETAN · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • TSD DOUCE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • TSD LEGETTE · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • TSF BRICHOU · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • TSF CARRETS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • TSF CHALLIERS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • TSF CHAMOIS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • TSF CHOZAL · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • TSF GRATTARY · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • TSF JORETS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • TSF MANANT · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • TSF ROCHE BLANCHE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • TK AIGLON · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • TK COQS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • TK FEES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • TK FORET · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • TK GENTIANES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • TK PALETTE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • TK PERIOTS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • TK TROLLIERS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • TK VERDETS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • TAPIS BOETET · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • TAPIS CHARDONS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • TELECORDE LUCIOLES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • TELECORDE LUTINS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
Piststatus
  • AIGLON · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • BLANCHOTS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • BOETET · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • CARRETS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • CHALLIERS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • DAGUET · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • ESPACE DEBUTANT AIGLON · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • ESPACE INITIATION BOETET · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • ESPACE INITIATION PIERRE A L'ANE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • LES FEES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • LIAISON BAS GENTIANES-BAS BISANNE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • LIAISON CARRETS-FORET · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • LIAISON FORET-CARRETS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • LIAISON TROLLIERS-COQS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • LUTINS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • PLAN CORBET · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • ACCES CHENAVELLE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • ACCES GRATTARY-BRICHOU · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • ACCES MARMOTTES-TK GENTIANES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • ACCES SIGNAL-TK GENTIANES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • BEAUFORTAINE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • BELLEVUE · Okänt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • BERGERIE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • BICHETTE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • BOLCHU · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • BORLAT · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • CAMPANULES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • CANCALAISE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • CHAPELLE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • CHENAVELLE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • CHEVREUILS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • CHOUCAS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • COQS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • COUDRAY · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • COUDRAY VARIANTE FACILE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • DROSERA · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • ECUREUILS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • ESPACE INITIATION MANANT · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • FORET · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • FRETES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • GRANDE COMBE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • GRATTARY · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • LES ESSERTS · Okänt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • LEZETTE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • LIAISON CHARDONS-LEGETTE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • LIAISON CREST VOLAND LE CERNIX · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • LIAISON ECUREUILS-BERGERIE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • LIAISON PERIOTS-COVETAN · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • LIAISON RUAN-DROSERA · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • LIAISON TROLLIERS-LEZETTE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • MANANT · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • MARIE BOCHET · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • PLANAY · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • RENARDS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • ROSIERES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • RUINE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • SAPIN · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • SAPINETTE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • TETRAS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • TRAVERSEE DES HALLES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • TROLLIERS - ACCES BRICHOU · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • TROLLIERS PARTIE HAUTE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • VARDACHE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • ALPAGES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • ARCOSSES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • BARME · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • CAVE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • CHAMOIS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • CHEVECHETTE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • DAOUST · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • ETERLOU · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • FRANCK PICCARD · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • GYPAETE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • HIRONDELLES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • LANCHES BAS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • LANCHES HAUT · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • LIAISON BELLEVUE-CAVE · Okänt · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • LIAISON CHEVREUILS-ETERLOU · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • PECHETTE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • RUAN · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • SANGLIERS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • STADE CHAMOIS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • STADE HIRONDELLES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • BELIER · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • BOUQUETINS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • KAMIKAZE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • PERDRIX · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • PLAN · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
Officiell källa ↗

Les Saisies · Lumiplan reported snow depth

Les Saisies · Brichou summit 1 900 m, Col des Saisies 1 650 m reported snow depthRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
8 nov. 2026 22:08
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Brichou summit (1 900 m) · Rapporterat snödjupOperator bulletin depth; measurement method unverified.0
Col des Saisies (1 650 m) · Rapporterat snödjupOperator bulletin depth; measurement method unverified.0
Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Espace Diamant · Pister · Lumiplay map lifts och downhill

Les Saisies · liftar i källans karta och downhill pistes (Remontées Mécaniques, Domaine Alpin)8 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Öppna enligt källans liftlista: — / 29Utanför driftperioden: 26

Piststatus · — / 88

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Les Saisies · Lumiplan reported snow depth

Les Saisies · Brichou summit 1 900 m, Col des Saisies 1 650 m reported snow depth8 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
8 nov. 2026 22:08
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Brichou summit (1 900 m) · Rapporterat snödjupOperator bulletin depth; measurement method unverified.0
Col des Saisies (1 650 m) · Rapporterat snödjupOperator bulletin depth; measurement method unverified.0
Officiell källa ↗

Nyheter från skidorten

Alla nyheter för skidorten

Inga nyheter för Les Saisies ännu. Notiser publiceras bara från källor med registrerad grund för återanvändning, och ingen är registrerad för den här skidorten. Senaste liftrapport: 8 november 2026, 22:09 UTC+1.

Frågor om snö och liftar

Hur mycket snö väntas i Les Saisies ?

För Les Saisies visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 19:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 650 m, 0 mm på 1 850 m och 0 mm på 2 040 m under de 24 timmarna från 8 nov. 23:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla ↗

Hur stort är snödjupet i Les Saisies ?

Snödjup: 0 cm (vid Brichou summit (1 900 m); skidortens rapport; Les Saisies · Lumiplan; Hämtad 8 nov. 22:09 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗

Vilka liftar är öppna i Les Saisies ?

Liftar: Antal öppna okänt · 29 listade (Les Saisies · source-listed map lifts och downhill pistes (Remontées Mécaniques, Domaine Alpin); Espace Diamant · Lumiplay; Hämtad 8 nov. 22:09 · källtid obekräftad). Pister: Antal öppna okänt · 88 listade (Les Saisies · source-listed map lifts och downhill pistes (Remontées Mécaniques, Domaine Alpin); Espace Diamant · Lumiplay; Hämtad 8 nov. 22:09 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗

Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?

Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Savoie · Frankrike

Lär känna berget

Liftar och pister i Les Saisies visas så som operatören listar dem i sin interaktiva karta. Prognoshöjderna är 1 650, 1 850 och 2 040. Schematisk illustration, inte en karta eller aktuella förhållanden.

Höjder
910–2 069 m[6]
Orter i området
Les Saisies, Crest-Voland, Cohennoz, Notre-Dame-de-Bellecombe, Praz-sur-Arly, Flumet[6]
Prognospunkt
Stolslift Chard du Beurre (station)[2]

Inför din skiddag

Vilka orter täcker sidan för Les Saisies?

Bara Les Saisies. Espace Diamant omfattar också Crest-Voland, Cohennoz, Notre-Dame-de-Bellecombe, Praz-sur-Arly, Flumet; det är egna orter, och liftarna, pisterna och snön som visas här hör till Les Saisies.[1][4]

Varifrån kommer liftstatus och snödjup?

Lift- och pistläget kommer från operatörens interaktiva karta, som listar liftar och nedfarter per sektor. Snödjupet är det djup som operatörens snörapport anger för Brichou 1 900 m · Col des Saisies 1 650 m; mätmetoden anges inte.[4][5]

Är prognoserna för 1 650, 1 850 och 2 040 m i Les Saisies observationer?

Nej. Det är modellvärden justerade till tre höjder vid en representativ punkt (Stolslift Chard du Beurre (station)).[2]

Har området öppnat?

Sidan visar lift- och pistläge så som operatören publicerar det. Före säsongen listar kartan anläggningar som utanför driftperioden. Det är inget stängningsbesked och saknar observationstid. Öppningsdatum finns i den officiella kartan.[4][3]

När börjar säsongen i Les Saisies?

Enligt operatörens snörapport, hämtad den 8 november 2026, öppnar längdåkningsområdet den 11 november 2026 och alpinområdet helgen 5 och 6 december 2026, därefter dagligen från 12 december 2026. Det är planerade datum som kan ändras.[5]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Les Saisies tourist office · SkidområdeLes Saisies turistbyrå
  2. OpenStreetMap contributors · Läge och höjdOpenStreetMap bidragsgivare
  3. Les Saisies tourist office · PistkartaLes Saisies turistbyrå
  4. Espace Diamant / Lumiplay · Lift- och piststatusEspace Diamant / Lumiplay
  5. Les Saisies / Lumiplan · SnörapportLes Saisies / Lumiplan
  6. Wikipedia · Fakta och områdesinformationWikipedia
  7. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo