Piemonte · Italien
Väderprognos och snöprognos för Mondolè Ski
För Mondolè Ski visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 16:00, modellerat snöfall på 0 mm på 900 m, 0 mm på 1 500 m och 0 mm på 2 100 m under de 24 timmarna från 8 nov. 19:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Rome). Prognoskälla
Rapporterat läge för Mondolè Ski: Liftar: 0 av 13 öppna (Prato Nevoso och Frabosa Soprana lifts och pistes (Artesina not covered); Prato Nevoso / Feratel; Hämtad 8 nov. 18:28 · källtid obekräftad). Pister: 0 av 27 öppna (Prato Nevoso och Frabosa Soprana lifts och pistes (Artesina not covered); Prato Nevoso / Feratel; Hämtad 8 nov. 18:28 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information
Mondolè Ski förenar Prato Nevoso, Artesina och Frabosa Soprana i de liguriska Alperna i provinsen Cuneo. Enligt operatören ligger de tre stationerna på 1 500 m (Prato Nevoso), 1 400 m (Artesina) och 891 m (Frabosa Soprana).
Idag i korthet
Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.
- Liftar
- 0 av 13 öppnaPrato Nevoso och Frabosa Soprana lifts och pistes (Artesina not covered)
- Pister
- 0 av 27 öppnaPrato Nevoso och Frabosa Soprana lifts och pistes (Artesina not covered)
- Snödjup
- Inte rapporterat
- Säsong
- Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Områdets omfattning: Den här sidan behandlar Mondolè Ski som ett resmål. Operatörens lift- och pistbulletin gäller Prato Nevoso och Frabosa Soprana men inte Artesina, så siffrorna här utelämnar Artesina. Prognosen använder en punkt vid dalstationen för gondolen La Rossa Panoramica i Prato Nevoso.
Din vinterbild
Aktuell översikt
Snön under dina skidor.
Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.
1 – 8 °C · 1 500 m · 8 nov. – 10 nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 8 nov. 16:00
Källor och metod
Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.
Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.
För Mondolè Ski är värdena på 900, 1 500 och 2 100 m höjdanpassade modellprognoser vid prognospunkten dalstationen La Rossa Panoramica, inte observationer eller separata väderstationer.
Berget, timme för timme
Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.
Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48
Utfärdad: 8 nov. 2026 16:00 · Europe/Rome · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognosvärden timme för timme
| Lokal tid | Temperatur °C | Nederbörd mm | Luftfuktighet % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 8 nov. 2026 19:00 | 1,9 | 0 | 100 | 0,9 |
| 8 nov. 2026 20:00 | 1,7 | 0 | 98 | 1,3 |
| 8 nov. 2026 21:00 | 2,3 | 0 | 88 | 1,5 |
| 8 nov. 2026 22:00 | 2,1 | 0 | 87 | 1,1 |
| 8 nov. 2026 23:00 | 1,1 | 0 | 97 | 0,9 |
| 9 nov. 2026 00:00 | 0,9 | 0 | 100 | 0,6 |
| 9 nov. 2026 01:00 | 0,9 | 0 | 98 | 0,7 |
| 9 nov. 2026 02:00 | 0,9 | 0 | 98 | 0,6 |
| 9 nov. 2026 03:00 | 1,3 | 0 | 95 | 0,9 |
| 9 nov. 2026 04:00 | 1,6 | 0 | 94 | 0,6 |
| 9 nov. 2026 05:00 | 1,5 | 0 | 95 | 0,7 |
| 9 nov. 2026 06:00 | 1,4 | 0 | 94 | 0,8 |
| 9 nov. 2026 07:00 | 1,5 | 0 | 93 | 0,6 |
| 9 nov. 2026 08:00 | 1,5 | 0 | 93 | 0,9 |
| 9 nov. 2026 09:00 | 1,6 | 0 | 97 | 0,2 |
| 9 nov. 2026 10:00 | 2,4 | 0 | 99 | 0,1 |
| 9 nov. 2026 11:00 | 3 | 0 | 100 | 0 |
| 9 nov. 2026 12:00 | 3,4 | 0 | 99 | 0,7 |
| 9 nov. 2026 13:00 | 3,3 | 0 | 100 | 0,9 |
| 9 nov. 2026 14:00 | 3,3 | 0 | 100 | 0,8 |
| 9 nov. 2026 15:00 | 3,2 | 0 | 100 | 0,5 |
| 9 nov. 2026 16:00 | 2,8 | 0 | 100 | 0,3 |
| 9 nov. 2026 17:00 | 2,8 | 0 | 100 | 0,2 |
| 9 nov. 2026 18:00 | 2,8 | 0 | 100 | 0,6 |
| 9 nov. 2026 19:00 | 2,6 | 0 | 100 | 1 |
| 9 nov. 2026 20:00 | 2,1 | 0 | 94 | 0,4 |
| 9 nov. 2026 21:00 | 2,2 | 0 | 89 | 0,5 |
| 9 nov. 2026 22:00 | 1,8 | 0 | 88 | 0,7 |
| 9 nov. 2026 23:00 | 1,9 | 0 | 91 | 1,1 |
| 10 nov. 2026 00:00 | 1,9 | 0,1 | 92 | 0,9 |
| 10 nov. 2026 01:00 | 2,9 | 0,2 | 91 | 0,7 |
| 10 nov. 2026 02:00 | 4,4 | 0,2 | 91 | 0,4 |
| 10 nov. 2026 03:00 | 6 | 0 | 88 | 1,1 |
| 10 nov. 2026 04:00 | 6,2 | 0 | 90 | 0,6 |
| 10 nov. 2026 05:00 | 5,6 | 0 | 93 | 1 |
| 10 nov. 2026 06:00 | 5,6 | 0,5 | 94 | 1,2 |
| 10 nov. 2026 07:00 | 4,9 | 0 | 95 | 1,2 |
| 10 nov. 2026 08:00 | 4,2 | 0 | 98 | 0,6 |
| 10 nov. 2026 09:00 | 2,1 | 2,8 | 100 | 0,7 |
| 10 nov. 2026 10:00 | 3,7 | 2,9 | 100 | 0,6 |
| 10 nov. 2026 11:00 | 4,7 | 0 | 100 | 1,2 |
| 10 nov. 2026 12:00 | 5,1 | 0 | 100 | 1 |
| 10 nov. 2026 13:00 | 5,5 | 0 | 100 | 1 |
| 10 nov. 2026 14:00 | 6,8 | 0 | 98 | 1,3 |
| 10 nov. 2026 15:00 | 8,2 | 0 | 92 | 1,2 |
| 10 nov. 2026 16:00 | 8,3 | 0 | 95 | 0,7 |
| 10 nov. 2026 17:00 | 7,2 | 0 | 100 | 1 |
| 10 nov. 2026 18:00 | 6 | 0 | 100 | 1,4 |
- Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
- 0 mm vattenekvivalent
- Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
- 0/48 h
- Längsta sammanhängande tidsfönster
- 0 h
Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.
Väder för snötillverkning
Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.
Stull (2011)Så ändrades prognosen
Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0,1 °C · 66 h
8 nov. 2026 10:00 → 8 nov. 2026 16:00
Utforska ett scenario för snövatten
Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.
Säsongsutsikter
En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.
Bergsprognos timme för timme
Ett berg. Olika förhållanden.
Följ prognosen från byn till högre höjder.
Europe/Rome
Beräkning
Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.
−0,4°C
Vind: 2 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 8 nov. 16:001,9°C
Vind: 0,9 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 8 nov. 16:005,9°C
Vind: 0,9 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 8 nov. 16:00Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.
Snöfallsprognos
Vatteninnehållet i prognosens snöfall.
8 nov. 19:00 → 9 nov. 19:00
900 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
1 500 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
2 100 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
Väder för snötillverkning i natt
I natt · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Lämpligt väder · 13/13 bedömda timmar
0 h · Lämpligt väder · 13/13 bedömda timmar
0 h · Lämpligt väder · 13/13 bedömda timmar
✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas
Beräkning för snötillverkning
Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.
Utsikter på kort sikt
Timprognos, anpassad för höjd.
Lufttemperatur
1,9°Snötillverkningspotential
0 / 48 hLängsta köldfönster: 0 h
| Resedatum | Lufttemperatur °C | Nederbörd mm |
|---|---|---|
| 8 nov. 2026 | 1,1° / 2,3° | 0 mm (5 h) |
| 9 nov. 2026 | 0,9° / 3,4° | 0 mm (24 h) |
| 10 nov. 2026 | 1,9° / 8,3° | 6,6 mm (19 h) |
Leverantörens uppdatering: 8 nov. 16:00 · Hämtat: 8 nov. 18:17 · Europe/Rome
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Schematisk höjdprofil
Så räknar vi
Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.
Stull (2011) ↗Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario för snöbalans
Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.
Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.
Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.
Prognosarkiv
Vad har ändrats i prognosen?
Jämför prognoser för samma timmar och höjd.
0,1°C varmare under de gemensamma prognostimmarna.
Gemensam prognosperiod8 nov. 2026 19:00 — 11 nov. 2026 13:0066 h · 1 500 m · Europe/Rome
Timmar mellan leverantörens uppdateringar6 h
- Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
- +0,1 °CTidigare prognos: 3,9 °C
Senaste prognos: 4 °C - Total nederbördPrognos
- +6,5 mmTidigare prognos: 0,1 mm
Senaste prognos: 6,6 mm - Fast nederbörd · mm vattenModellerat
- +0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm - Timmar med lämpligt väderModellerat
- +0 hTidigare prognos: 0 h
Senaste prognos: 0 h
| Detaljer | Tidigare prognos | Senaste prognos | Förändring |
|---|---|---|---|
| Genomsnittlig lufttemperaturPrognos | 3,9 °C | 4 °C | +0,1 °C |
| Total nederbördPrognos | 0,1 mm | 6,6 mm | +6,5 mm |
| Fast nederbörd · mm vattenModellerat | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timmar med lämpligt väderModellerat | 0 h | 0 h | +0 h |
Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.
Utfärdad: 8 nov. 2026 10:00
Hämtad: 8 nov. 2026 13:17
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Utfärdad: 8 nov. 2026 16:00
Hämtad: 8 nov. 2026 18:17
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Så fungerar jämförelsen+
Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.
Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.
Prognosstatus
Snöläge och liftstatus
Skidortens officiella informationRapporter från skidområdena
Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.
Bulletin Prato Nevoso Feratel · Pister · Prato Nevoso och Frabosa Soprana lifts and
Prato Nevoso och Frabosa Soprana lifts och pistes (Artesina not covered)Rapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 12.04.2026 16:07
Öppna enligt källans liftlista: 0 / 13
Piststatus · 0 / 27
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Källinformation: Source-listed items of two of the three Mondolé Ski sectors. The update time has no time zone.
Liftstatus
- P1 Traski 1 · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
- P2 Traski 2 · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
- P3 Blu · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
- P4 Caudano · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
- P5 La Rossa Panoramica · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
- F1 Mongrosso Baby · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
- F2 Mongrosso Burrino · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
- F3 Burrino Malanotte · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
- F4 Prel Malanotte · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
- F5 Moro · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
- F6 Paskireaux Doppia · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
- F7 Campetto Baby · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
- F8 Lusera · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
Piststatus
- 1 Prel · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
- 1b Plateau · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
- 2 Arfel · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
- 3 Caudano · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
- 3b Tre bis · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
- 3t Training · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
- 4 Genzianella · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
- 5 Azzurra · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
- 6 Easy · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
- 6b Balma · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
- 6t Ontano · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
- 7 Seirasso · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
- 7bis Variante Seirasso · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
- 11 Alpet bis · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
- f1 Mongrosso Baby · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
- f2 Muro Bauzano · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
- f3 Monte Malanotte · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
- f4 Muro di Malanotte · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
- f5 Pian d le Pre · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
- f6 Mongrosso Burrino · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
- f7 Chiotti · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
- f8 Monte Moro · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
- f9 Lanza Villa · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
- f10 Muro di Dino · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
- f11 Paskireaux direttissima · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
- f12 Campetto · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
- f13 Pian Brun · Rapporterat stängt · Källinformation: Source status text; observation time unzoned and public access unverified.
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Bulletin Prato Nevoso Feratel · Pister · Prato Nevoso och Frabosa Soprana lifts and
Prato Nevoso och Frabosa Soprana lifts och pistes (Artesina not covered)8 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- 12.04.2026 16:07
Öppna enligt källans liftlista: 0 / 13
Piststatus · 0 / 27
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Nyheter från skidorten
Alla nyheter för skidortenInga nyheter för Mondolè Ski ännu. Notiser publiceras bara från källor med registrerad grund för återanvändning, och ingen är registrerad för den här skidorten. Senaste liftrapport: 8 november 2026, 18:28 UTC+1.
Frågor om snö och liftar
Hur mycket snö väntas i Mondolè Ski ?
För Mondolè Ski visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 16:00, modellerat snöfall på 0 mm på 900 m, 0 mm på 1 500 m och 0 mm på 2 100 m under de 24 timmarna från 8 nov. 19:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Rome). Prognoskälla ↗
Hur stort är snödjupet i Mondolè Ski ?
PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för Mondolè Ski. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Skidortens officiella information ↗
Vilka liftar är öppna i Mondolè Ski ?
Liftar: 0 av 13 öppna (Prato Nevoso och Frabosa Soprana lifts och pistes (Artesina not covered); Prato Nevoso / Feratel; Hämtad 8 nov. 18:28 · källtid obekräftad). Pister: 0 av 27 öppna (Prato Nevoso och Frabosa Soprana lifts och pistes (Artesina not covered); Prato Nevoso / Feratel; Hämtad 8 nov. 18:28 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗
Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?
Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.
Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.
Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.
Lär känna berget
Från Prato Nevoso leder pisterna mot Cima Bianca (1 850 m) och Punta Alpet (1 928 m). Artesinas liftar går mot Cima Durand (2 092 m) och Frabosa Soprana mot Monte Moro (1 740 m) och Monte Malanotte (1 743 m). Förbindelseliftar kopplar ihop de tre stationerna. Schematisk bild, ingen karta och ingen aktuell lägesrapport.
Inför din skiddag
Gäller lift- och pistsiffrorna hela Mondolè Ski?
Nej. Operatörens bulletin listar de 13 liftarna och 27 pisterna i Prato Nevoso och Frabosa Soprana och hänvisar till en egen bulletin för Artesina. När vi kontrollerade den 8 november 2026 var den senast uppdaterad den 12 april 2026 och visar därför inte aktuell drift.[4][1]
Var kommer snödjupet på sidan ifrån?
Från ARPA Piemontes station Rifugio Mondovì på 1 760 m i Roccaforte Mondovì, cirka 7 km från Prato Nevoso och utanför liftsystemet. Den publicerar ett kontrollerat värde en gång om dagen kl. 08:00 och mäter alltså inte på pisterna.[5][2]
Hur stort är Mondolè Ski?
Operatören anger mer än 130 km utförsåkning, medan kartan från oktober 2023 listar 48 pister och 25 liftar. Uppgifterna skiljer sig mellan källor, och antal pister är inte en sträcka.[1][3]
Är prognoserna för tre höjder observationer?
Nej. Det är modellvärden justerade till de tre höjderna och beräknade vid en representativ punkt, dalstationen La Rossa Panoramica i Prato Nevoso.[2]
Källor för resmålet
PisteWindow · Granskad
- Prato Nevoso · SkidområdePrato Nevoso
- OpenStreetMap · Läge och höjdOpenStreetMap bidragsgivare
- Prato Nevoso · PistkartaPrato Nevoso
- Prato Nevoso / Feratel · Lift- och piststatusPrato Nevoso / Feratel
- ARPA Piemonte · Rapportdata och mätplatserARPA Piemonte
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo