Pyrenéerna · Andorra

Väderprognos och snöprognos för Ordino Arcalís

För Ordino Arcalís visar prognosen från Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE, utfärdad 8 nov. 13:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 940 m, 0 mm på 2 280 m och 0 mm på 2 625 m under de 24 timmarna från 8 nov. 23:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Andorra). Prognoskälla

Rapporterat läge för Ordino Arcalís: Liftar: 0 av 16 öppna (Ordino Arcalís · operatör status board lifts och slopes; Grandvalira Resorts; Hämtad 8 nov. 22:29 · källtid obekräftad). Pister: 0 av 27 öppna (Ordino Arcalís · operatör status board lifts och slopes; Grandvalira Resorts; Hämtad 8 nov. 22:29 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information

Ordino Arcalís ligger i övre änden av Ordinodalen i Andorra och vetter mot norr. Operatören anger 30,5 km backar och 16 liftar mellan 1 940 och 2 625 m, och området är känt för freeride, bland annat med tävlingar i Freeride World Tour.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Stängt idag
Liftar
0 av 16 öppnaOrdino Arcalís · operatör status board lifts och slopes
Pister
0 av 27 öppnaOrdino Arcalís · operatör status board lifts och slopes
Snödjup
Inte rapporterat
Säsong
Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Sidan gäller skidområdet Ordino Arcalís. Grandvalira och Pal Arinsal drivs av samma operatör, Grandvalira Resorts, men är egna skidområden med egna sidor och ingår inte här. Prognosen använder en punkt vid dalstationen för gondolbanan Tristaina, nära skidområdets bas.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Schematiskt bergslandskap · Ordino Arcalís

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Vädret framöver
Prognos finns

1 – 8 °C · 2 280 m · 8 nov. – 10 nov.

Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE · Utfärdad 8 nov. 13:00

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

För Ordino Arcalís är värdena på 1 940, 2 280 och 2 625 m höjdanpassade modellprognoser vid prognospunkten dalstationen för gondolbanan Tristaina, inte observationer eller separata väderstationer.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 8 nov. 2026 13:00 · Europe/Andorra · Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE

Timprognos för temperatur1,2 °C
Timprognos för temperatur−2°0°10°8 nov. 2310 nov. 22
Prognosvärden timme för timme
Ordino Arcalís · 2 280 m · Europe/Andorra
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
8 nov. 2026 23:001,20870,4
9 nov. 2026 00:001,20860,4
9 nov. 2026 01:001,60780,8
9 nov. 2026 02:001,30800,3
9 nov. 2026 03:002,60730,6
9 nov. 2026 04:002,50741
9 nov. 2026 05:002,40751,5
9 nov. 2026 06:002,30751,5
9 nov. 2026 07:002,70781,6
9 nov. 2026 08:003,10781,8
9 nov. 2026 09:003,80792
9 nov. 2026 10:004,90782,3
9 nov. 2026 11:005,50762,2
9 nov. 2026 12:005,80762,5
9 nov. 2026 13:0060783,1
9 nov. 2026 14:005,90803,5
9 nov. 2026 15:005,30853,3
9 nov. 2026 16:004,30,1981,8
9 nov. 2026 17:004,401001,3
9 nov. 2026 18:004,201002,4
9 nov. 2026 19:004,10991,9
9 nov. 2026 20:003,70981,8
9 nov. 2026 21:003,30990,4
9 nov. 2026 22:003,50,11001,8
9 nov. 2026 23:003,70991,7
10 nov. 2026 00:003,70,2971,8
10 nov. 2026 01:003,20,11001
10 nov. 2026 02:003,201001,8
10 nov. 2026 03:002,901000,4
10 nov. 2026 04:002,50,1980,7
10 nov. 2026 05:002,301000,6
10 nov. 2026 06:002,10930,5
10 nov. 2026 07:001,90920,2
10 nov. 2026 08:001,70881,4
10 nov. 2026 09:002,60841,3
10 nov. 2026 10:004,20840,9
10 nov. 2026 11:005,60791
10 nov. 2026 12:006,40790,9
10 nov. 2026 13:0070791,3
10 nov. 2026 14:007,60741,6
10 nov. 2026 15:007,60721,7
10 nov. 2026 16:007,10701,5
10 nov. 2026 17:006,10731,6
10 nov. 2026 18:004,20761,1
10 nov. 2026 19:003,10810,9
10 nov. 2026 20:002,20880,8
10 nov. 2026 21:001,60911,3
10 nov. 2026 22:001,20961,4
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
0/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
0 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0,1 °C · 62 h

8 nov. 2026 07:00 → 8 nov. 2026 13:00

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Andorra

1 940 m2,7°C2 280 m1,2°C2 625 m−0,7°C0°C · ≈ 2 498 m
Beräknad nollgradersnivå: ≈ 2 498 m
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

8 nov. 23:00 → 9 nov. 23:00

1 940 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

2 280 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

2 625 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

1 940 m

0 h · Lämpligt väder · 9/9 bedömda timmar

23—Över gränsvärdet · 1,4°C
00—Över gränsvärdet · 1°C
01—Över gränsvärdet · 0,8°C
02—Över gränsvärdet · 0,7°C
03—Över gränsvärdet · 1,1°C
04—Över gränsvärdet · 1,1°C
05—Över gränsvärdet · 1,2°C
06—Över gränsvärdet · 1,2°C
07—Över gränsvärdet · 1,4°C
2 280 m

0 h · Lämpligt väder · 9/9 bedömda timmar

23—Över gränsvärdet · 0°C
00—Över gränsvärdet · −0,1°C
01—Över gränsvärdet · −0,3°C
02—Över gränsvärdet · −0,4°C
03—Över gränsvärdet · 0,3°C
04—Över gränsvärdet · 0,3°C
05—Över gränsvärdet · 0,3°C
06—Över gränsvärdet · 0,2°C
07—Över gränsvärdet · 0,8°C
2 625 m

4 h · Lämpligt väder · 9/9 bedömda timmar

23✓Lämpligt väder · −2,5°C
00✓Lämpligt väder · −2,8°C
01✓Lämpligt väder · −2,6°C
02✓Lämpligt väder · −2,5°C
03—Över gränsvärdet · −1,8°C
04—Över gränsvärdet · −1,7°C
05—Över gränsvärdet · −1,6°C
06—Över gränsvärdet · −1,6°C
07—Över gränsvärdet · −1°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

1,2°
Modellerat

Snötillverkningspotential

0 / 48 h

Längsta köldfönster: 0 h

Timprognos för temperatur1,2 °C
Timprognos för temperatur−2°0°10°8 nov. 2310 nov. 22
2 280 m · Europe/Andorra
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
8 nov. 20261,2° / 1,2°0 mm (1 h)
9 nov. 20261,2° / 6°0,2 mm (24 h)
10 nov. 20261,2° / 7,6°0,4 mm (23 h)

Leverantörens uppdatering: 8 nov. 13:00 · Hämtat: 8 nov. 18:17 · Europe/Andorra

Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE ↗
Orientering på berget
1 940 m2 280 m2 625 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

0,1°C varmare under de gemensamma prognostimmarna.

Gemensam prognosperiod8 nov. 2026 23:00 — 11 nov. 2026 13:0062 h · 2 280 m · Europe/Andorra

Timmar mellan leverantörens uppdateringar6 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
+0,1 °CTidigare prognos: 3,6 °C
Senaste prognos: 3,7 °C
Total nederbördPrognos
+0,7 mmTidigare prognos: 4,2 mm
Senaste prognos: 4,9 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
+0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat
+0 hTidigare prognos: 0 h
Senaste prognos: 0 h
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos3,6 °C3,7 °C+0,1 °C
Total nederbördPrognos4,2 mm4,9 mm+0,7 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat0 mm0 mm+0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat0 h0 h+0 h

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

1 940 mAktuell prognos8 nov. 2026 13:00
2 280 mAktuell prognos8 nov. 2026 13:00
2 625 mAktuell prognos8 nov. 2026 13:00

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

Ordino Arcalís · operatör status board lifts och slopes

Ordino Arcalís · operatör status board lifts och slopesRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
3 nov. 2026 10:32

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 16

Piststatus · 0 / 27

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Operator status board inventory. The update stamp has no stated timezone; item observation times are not given.

Liftstatus
  • Abarsetar (Ordino Arcalís) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • Creussans (Ordino Arcalís) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • Els Feixans (Ordino Arcalís) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • Els Marrecs (Ordino Arcalís) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • Els Vailets (Ordino Arcalís) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • Jardí de Neu (Ordino Arcalís) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • L'Abarsetar (Ordino Arcalís) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • La Basera (Ordino Arcalís) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • La Coma (Ordino Arcalís) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • Les Marmotes (Ordino Arcalís) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • Orris (Ordino Arcalís) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • Pla de la coma 1 (Ordino Arcalís) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • Pla de la coma 2 (Ordino Arcalís) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • Pla de la coma 3 (Ordino Arcalís) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • Planells (Ordino Arcalís) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • Tristaina (Ordino Arcalís) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
Piststatus
  • El Pont (Ordino Arcalís) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • El Tunel (Ordino Arcalís) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • Els Orris (Ordino Arcalís) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • Jardí de Neu (Ordino Arcalís) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • L'Escola (Ordino Arcalís) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • La Basera (Ordino Arcalís) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • La Pleta (Ordino Arcalís) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • Megaverda (Ordino Arcalís) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • ECOA (Ordino Arcalís) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • Els Terragalls (Ordino Arcalís) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • La Bassa (Ordino Arcalís) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • La Coma (Ordino Arcalís) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • La Font (Ordino Arcalís) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • Les Canals (Ordino Arcalís) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • El Bosc (Ordino Arcalís) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • El Clot (Ordino Arcalís) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • El Mur (Ordino Arcalís) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • L'Avetar (Ordino Arcalís) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • L'Estadi (Ordino Arcalís) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • L'Hortell (Ordino Arcalís) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • La Balma (Ordino Arcalís) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • La Canaleta (Ordino Arcalís) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • La Portella del Mig (Ordino Arcalís) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • Les Congestes (Ordino Arcalís) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • Mur - Orris (Ordino Arcalís) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • La Canal Gran (Ordino Arcalís) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
  • La Portella d'Arcalís (Ordino Arcalís) · Rapporterat stängt · Källinformation: Source-listed state on the operator status board, board stamp 2026-11-03 10:32 local; the stamp has no stated timezone and rows carry no observation time.
Officiell källa ↗

Ordino Arcalís · operatör weather page snow depth

Ordino Arcalís · Sektor operator weather page snow depth byRapport saknas

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Ordino Arcalís · operatör status board lifts och slopes

Ordino Arcalís · operatör status board lifts och slopes8 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
3 nov. 2026 10:32

Öppna enligt källans liftlista: 0 / 16

Piststatus · 0 / 27

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Ordino Arcalís · operatör weather page snow depth

Ordino Arcalís · Sektor operator weather page snow depth by8 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Nyheter från skidorten

Alla nyheter för skidorten

Inga nyheter för Ordino Arcalís ännu. Notiser publiceras bara från källor med registrerad grund för återanvändning, och ingen är registrerad för den här skidorten. Senaste liftrapport: 8 november 2026, 22:29 UTC+1.

Frågor om snö och liftar

Hur mycket snö väntas i Ordino Arcalís ?

För Ordino Arcalís visar prognosen från Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGE, utfärdad 8 nov. 13:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 940 m, 0 mm på 2 280 m och 0 mm på 2 625 m under de 24 timmarna från 8 nov. 23:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Andorra). Prognoskälla ↗

Hur stort är snödjupet i Ordino Arcalís ?

PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för Ordino Arcalís. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Skidortens officiella information ↗

Vilka liftar är öppna i Ordino Arcalís ?

Liftar: 0 av 16 öppna (Ordino Arcalís · operatör status board lifts och slopes; Grandvalira Resorts; Hämtad 8 nov. 22:29 · källtid obekräftad). Pister: 0 av 27 öppna (Ordino Arcalís · operatör status board lifts och slopes; Grandvalira Resorts; Hämtad 8 nov. 22:29 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗

Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?

Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Pyrenéerna · Andorra

Lär känna berget

Operatören beskriver 21 freerideområden med 120 rutter i tre svårighetsgrader och redovisar fyra freeridezoner på sin statustavla vid sidan av de preparerade backarna. Schematisk bild, ingen karta och ingen aktuell lägesrapport.

Pister
30,5 km[1]
Planerad säsong
4 dec 2026 – 4 apr 2027[6]
Prognospunkt
Dalstationen för gondolbanan Tristaina[2]

Inför din skiddag

När börjar skidsäsongen i Ordino Arcalís?

Operatörens öppettidssida, kontrollerad den 8 november 2026, planerar vintersäsongen 2026/27 från 4 december 2026 till 4 april 2027 med öppettider kl. 9.00–17.00, och uppger att båda datumen beror på väder och snöförhållanden. Den dagen angav operatörens statustavla fortfarande liftar och backar som stängda. Statustavlan visar vad som är öppet en given dag.[6][4]

Gäller sidan hela Andorra Pass?

Nej. Operatörens Andorra Pass ger tillträde till Ordino Arcalís, Pal Arinsal och Grandvalira, tillsammans 308 km pister enligt operatören. Sidan gäller bara Ordino Arcalís; de två andra områdena har egna sidor.[7]

Var kommer liftstatus och snödjup på sidan ifrån?

Lift- och backstatus kommer från operatörens officiella statustavla. Siffrorna är de listor som tavlan visar, inte en verifierad live-öppning. Snödjupet kommer från operatörens vädersida, som anger ett djupintervall per sektor utan mätplats eller tidsstämpel. Där det står ett streck visar PisteWindow snödjupet som otillgängligt, inte som noll.[4][5]

Visar sidan lavinläget för åkning utanför pist?

Nej. Lavininformation kommer från Andorras nationella meteorologiska tjänst, Servei Meteorològic Nacional, som publicerar lavinbulletinen. Den 8 november 2026 stod där att regelbundna bulletiner med farokartor kommer tillbaka omkring början av december, beroende på snöläget. Läs den innan du lämnar de preparerade backarna.[8]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Grandvalira Resorts · SkidområdeGrandvalira Resorts
  2. OpenStreetMap contributors · Läge och höjdOpenStreetMap bidragsgivare
  3. Grandvalira Resorts · PistkartaGrandvalira Resorts
  4. Grandvalira Resorts · Lift- och piststatusGrandvalira Resorts
  5. Grandvalira Resorts · SnörapportGrandvalira Resorts
  6. Grandvalira Resorts · Öppettider och tillträdeGrandvalira Resorts
  7. Grandvalira Resorts · Områdets omfattningGrandvalira Resorts
  8. Servei Meteorològic Nacional d’Andorra · Praktisk informationServei Meteorològic Nacional d’Andorra
  9. Open-Meteo · Météo-France AROME/ARPEGEOpen-Meteo