Alpes-de-Haute-Provence · Frankrike
Väderprognos och snöprognos för Pra Loup
För Pra Loup visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 16:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 600 m, 0 mm på 2 050 m och 0,1 mm på 2 500 m under de 24 timmarna från 8 nov. 23:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla
Rapporterat läge för Pra Loup: Liftar: Antal öppna okänt · 20 listade (Pra Loup · source-listed map lifts och downhill pistes (map resort: Pra Loup); Espace Lumière · Lumiplay; Hämtad 8 nov. 22:09 · källtid obekräftad). Pister: Antal öppna okänt · 57 listade (Pra Loup · source-listed map lifts och downhill pistes (map resort: Pra Loup); Espace Lumière · Lumiplay; Hämtad 8 nov. 22:09 · källtid obekräftad). Snödjup: 265 cm (vid Pra Loup · altitude (2 500 m); skidortens rapport; Pra Loup · Lumiplan; Hämtad 8 nov. 22:09 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information
Pra Loup är en skidort i departementet Alpes-de-Haute-Provence, cirka 7 km från Barcelonnette i Ubayedalen. Orten ligger på 1 600 m, högsta punkten är 2 503 m och området är sammanlänkat med La Foux d’Allos som Espace Lumière.
Idag i korthet
Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.
- Liftar
- Antal öppna okänt · 20 listadePra Loup · source-listed map lifts och downhill pistes (map resort: Pra Loup)
- Pister
- Antal öppna okänt · 57 listadePra Loup · source-listed map lifts och downhill pistes (map resort: Pra Loup)
- Snödjup
- 265 cmvid Pra Loup · altitude (2 500 m) · skidortens rapport
- Säsong
- Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Områdets omfattning: Sidan gäller Pra Loup. Tillsammans med Val d’Allos – La Foux bildar det Espace Lumière, enligt operatörerna sammanlagt 180 km pister. Val d’Allos – La Foux har en egen sida med egna liftar och egen snörapport. Le Seignus, den andra skidorten i Val d’Allos, har en egen pistkarta och ingår inte.
Din vinterbild
Aktuell översikt
Snön under dina skidor.
Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.
2 – 8 °C · 2 050 m · 8 nov. – 10 nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 8 nov. 16:00
Källor och metod
Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.
Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.
För Pra Loup är värdena på 1 600, 2 050 och 2 500 m höjdanpassade modellprognoser vid prognospunkten dalstationen Costebelle, inte observationer eller separata väderstationer.
Berget, timme för timme
Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.
Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48
Utfärdad: 8 nov. 2026 16:00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognosvärden timme för timme
| Lokal tid | Temperatur °C | Nederbörd mm | Luftfuktighet % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 8 nov. 2026 23:00 | 2 | 0 | 91 | 1,2 |
| 9 nov. 2026 00:00 | 2 | 0 | 94 | 1,1 |
| 9 nov. 2026 01:00 | 2,2 | 0 | 92 | 1,3 |
| 9 nov. 2026 02:00 | 2,2 | 0 | 91 | 1,4 |
| 9 nov. 2026 03:00 | 2,3 | 0 | 91 | 1,3 |
| 9 nov. 2026 04:00 | 2 | 0 | 91 | 1,2 |
| 9 nov. 2026 05:00 | 2,3 | 0 | 92 | 1,5 |
| 9 nov. 2026 06:00 | 2,5 | 0 | 93 | 1,5 |
| 9 nov. 2026 07:00 | 2,7 | 0 | 92 | 1,2 |
| 9 nov. 2026 08:00 | 2,9 | 0 | 93 | 1,1 |
| 9 nov. 2026 09:00 | 3,3 | 0 | 97 | 2,1 |
| 9 nov. 2026 10:00 | 3,7 | 0,1 | 98 | 3,2 |
| 9 nov. 2026 11:00 | 3,9 | 0,3 | 98 | 3,3 |
| 9 nov. 2026 12:00 | 3,9 | 0,1 | 98 | 3,4 |
| 9 nov. 2026 13:00 | 3,8 | 0,1 | 100 | 3,3 |
| 9 nov. 2026 14:00 | 4,1 | 0,1 | 100 | 3,2 |
| 9 nov. 2026 15:00 | 4,2 | 0 | 100 | 3 |
| 9 nov. 2026 16:00 | 4,2 | 0,2 | 99 | 2,3 |
| 9 nov. 2026 17:00 | 4 | 0,3 | 99 | 3,3 |
| 9 nov. 2026 18:00 | 4,1 | 0,2 | 98 | 4 |
| 9 nov. 2026 19:00 | 4,1 | 0 | 97 | 3,3 |
| 9 nov. 2026 20:00 | 4 | 0 | 97 | 4,2 |
| 9 nov. 2026 21:00 | 3,9 | 0,1 | 99 | 4,7 |
| 9 nov. 2026 22:00 | 3,9 | 0,2 | 99 | 6,2 |
| 9 nov. 2026 23:00 | 3,9 | 0,6 | 94 | 5,9 |
| 10 nov. 2026 00:00 | 4 | 0,4 | 95 | 4,1 |
| 10 nov. 2026 01:00 | 4,1 | 0,2 | 94 | 2,5 |
| 10 nov. 2026 02:00 | 4,2 | 0,5 | 94 | 1,6 |
| 10 nov. 2026 03:00 | 4,8 | 0,2 | 97 | 2,6 |
| 10 nov. 2026 04:00 | 5,3 | 0,2 | 95 | 2,1 |
| 10 nov. 2026 05:00 | 5,3 | 0,4 | 94 | 2,3 |
| 10 nov. 2026 06:00 | 5,3 | 0,3 | 96 | 1,8 |
| 10 nov. 2026 07:00 | 5,5 | 1,9 | 96 | 1,3 |
| 10 nov. 2026 08:00 | 5,8 | 0,2 | 93 | 0,6 |
| 10 nov. 2026 09:00 | 6,5 | 0,2 | 92 | 0,9 |
| 10 nov. 2026 10:00 | 6,7 | 0,5 | 94 | 1,1 |
| 10 nov. 2026 11:00 | 7,7 | 0,2 | 93 | 1 |
| 10 nov. 2026 12:00 | 7,9 | 0,6 | 88 | 0 |
| 10 nov. 2026 13:00 | 7,7 | 1 | 90 | 0,6 |
| 10 nov. 2026 14:00 | 7,8 | 0 | 94 | 1,4 |
| 10 nov. 2026 15:00 | 7,7 | 0 | 91 | 0,8 |
| 10 nov. 2026 16:00 | 6,8 | 0 | 94 | 0,6 |
| 10 nov. 2026 17:00 | 5,6 | 0 | 97 | 0,2 |
| 10 nov. 2026 18:00 | 4,9 | 0 | 85 | 1,5 |
| 10 nov. 2026 19:00 | 4,8 | 0 | 87 | 1,4 |
| 10 nov. 2026 20:00 | 4,7 | 0 | 83 | 1,2 |
| 10 nov. 2026 21:00 | 4,4 | 0 | 85 | 1,6 |
| 10 nov. 2026 22:00 | 4,3 | 0 | 81 | 1,8 |
- Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
- 0 mm vattenekvivalent
- Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
- 0/48 h
- Längsta sammanhängande tidsfönster
- 0 h
Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.
Väder för snötillverkning
Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.
Stull (2011)Så ändrades prognosen
Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0 °C · 62 h
8 nov. 2026 10:00 → 8 nov. 2026 16:00
Utforska ett scenario för snövatten
Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.
Säsongsutsikter
En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.
Bergsprognos timme för timme
Ett berg. Olika förhållanden.
Följ prognosen från byn till högre höjder.
Europe/Paris
Beräkning
Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.
−0,9°C
Vind: 1,2 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 8 nov. 16:002°C
Vind: 1,2 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 8 nov. 16:003,1°C
Vind: 0,2 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 8 nov. 16:00Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.
Snöfallsprognos
Vatteninnehållet i prognosens snöfall.
8 nov. 23:00 → 9 nov. 23:00
1 600 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
2 050 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
2 500 m
0,1 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
Väder för snötillverkning i natt
I natt · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Lämpligt väder · 9/9 bedömda timmar
0 h · Lämpligt väder · 9/9 bedömda timmar
0 h · Lämpligt väder · 9/9 bedömda timmar
✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas
Beräkning för snötillverkning
Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.
Utsikter på kort sikt
Timprognos, anpassad för höjd.
Lufttemperatur
2°Snötillverkningspotential
0 / 48 hLängsta köldfönster: 0 h
| Resedatum | Lufttemperatur °C | Nederbörd mm |
|---|---|---|
| 8 nov. 2026 | 2° / 2° | 0 mm (1 h) |
| 9 nov. 2026 | 2° / 4,2° | 2,3 mm (24 h) |
| 10 nov. 2026 | 4° / 7,9° | 6,7 mm (23 h) |
Leverantörens uppdatering: 8 nov. 16:00 · Hämtat: 8 nov. 18:17 · Europe/Paris
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Schematisk höjdprofil
Så räknar vi
Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.
Stull (2011) ↗Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario för snöbalans
Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.
Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.
Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.
Prognosarkiv
Vad har ändrats i prognosen?
Jämför prognoser för samma timmar och höjd.
Medeltemperaturen är oförändrad med den visade precisionen.
Gemensam prognosperiod8 nov. 2026 23:00 — 11 nov. 2026 13:0062 h · 2 050 m · Europe/Paris
Timmar mellan leverantörens uppdateringar6 h
- Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
- +0 °CTidigare prognos: 4,5 °C
Senaste prognos: 4,5 °C - Total nederbördPrognos
- +5,3 mmTidigare prognos: 9 mm
Senaste prognos: 14,3 mm - Fast nederbörd · mm vattenModellerat
- +0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm - Timmar med lämpligt väderModellerat
- +0 hTidigare prognos: 0 h
Senaste prognos: 0 h
| Detaljer | Tidigare prognos | Senaste prognos | Förändring |
|---|---|---|---|
| Genomsnittlig lufttemperaturPrognos | 4,5 °C | 4,5 °C | +0 °C |
| Total nederbördPrognos | 9 mm | 14,3 mm | +5,3 mm |
| Fast nederbörd · mm vattenModellerat | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timmar med lämpligt väderModellerat | 0 h | 0 h | +0 h |
Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.
Utfärdad: 8 nov. 2026 10:00
Hämtad: 8 nov. 2026 13:17
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Utfärdad: 8 nov. 2026 16:00
Hämtad: 8 nov. 2026 18:17
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Så fungerar jämförelsen+
Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.
Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.
Prognosstatus
Snöläge och liftstatus
Skidortens officiella informationRapporter från skidområdena
Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.
Espace Lumière · Lumiplay map lifts och pistes (Pra Loup, La Foux)
Pra Loup · liftar i källans karta och downhill pistes (map resort: Pra Loup)Rapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Öppna enligt källans liftlista: — / 20Utanför driftperioden: 20
Piststatus · — / 57
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Källinformation: Source-listed local resort items only; source status has no observation time and public access is unverified.
Liftstatus
- TC COSTEBELLE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TS AGNELIERS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TS QUARTIERS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TK GIMETTE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TK LAC 1 · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TK LAC 2 · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TAPIS DU SORBIERS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TC MOLANES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TELEMIX CLAPPE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TSD6 BERGERIES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TSD6 PEGUIEOU · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TK BABY COSTEBELLE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TK BELIERE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TK COURTIL 1 · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TK COURTIL 2 · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TK SESTRIERE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TK STADE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TAPIS DES CLAPIERS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TAPIS DU SERRE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- TELECORDE DU SERRE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
Piststatus
- ESPACE DEBUTANTS SORBIERS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- BERGERS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- CABANE DU BERGER bas · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- CABANE DU BERGER haut · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- CHEMIN DU BULL · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- CHEMIN INFERIEUR · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- CHEMIN SUPERIEUR · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- MARMOTTES BAS. · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- MARMOTTES HAUT · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- MARMOTTES MILIEU · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- BOSSE A JUGY · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- CHEMIN AGNELIERS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- COLINOT · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- DOME-COMBE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- GIMETTE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- GRANDE ROUGE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LA DIRECTE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LAC · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LANGAIL · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- QUARTIERS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- SERRE DE L'HOMME bas · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- SERRE DE L'HOMME haut · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- PARAVALANCHE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- SEOLANE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- SURF · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- BELIERE A Gauche · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- BELIERE B Droite · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- ESPACE DEBUTANT BABY COSTEBELLE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- ESPACE DEBUTANTS CLOS DU SERRE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- ESPACE DEBUTANTS DES PETITS LOUPS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LE Y ESPACE DEBUTANT · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- SESTRIERE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- BERGERIE BAS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- BERGERIES HAUT · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- BLEUE SESTRIERE-SKILINE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- CHEMIN SESTRIERE P TITS LOUPS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- CLAPPE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- CLOTS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- GARCINE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LE CAPTAGE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LIAISON COSTEBELLE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LIAISON PEGUIEOU · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- PEGUIEOU · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- BOIS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- BRETELLE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- COMBE D'AIR FRANCE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- COSTEBELLE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- FAU · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- FRAISES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- HONORE BONNET BAS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- HONORE BONNET HAUT · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- HONORE BONNET MILIEU · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LA DALLE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LOUPS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LOUPS Bas · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- STADE C.PASCAL · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
- LA NOIRE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
Espace Lumière · Lumiplan snow bulletins (Pra Loup, La Foux)
Pra Loup · reported snow depth at 1600 och 2 500 mRapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Pra Loup · station (1 600 m) · Rapporterat snödjupSnödjup enligt operatörens bulletin. Mätmetod och observationstid är inte verifierade. | 130 |
| Pra Loup · altitude (2 500 m) · Rapporterat snödjupSnödjup enligt operatörens bulletin. Mätmetod och observationstid är inte verifierade. | 265 |
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Espace Lumière · Lumiplay map lifts och pistes (Pra Loup, La Foux)
Pra Loup · liftar i källans karta och downhill pistes (map resort: Pra Loup)8 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Öppna enligt källans liftlista: — / 20Utanför driftperioden: 20
Piststatus · — / 57
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Espace Lumière · Lumiplan snow bulletins (Pra Loup, La Foux)
Pra Loup · reported snow depth at 1600 och 2 500 m8 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
| Mätplats | cm |
|---|---|
| Pra Loup · station (1 600 m) · Rapporterat snödjupSnödjup enligt operatörens bulletin. Mätmetod och observationstid är inte verifierade. | 130 |
| Pra Loup · altitude (2 500 m) · Rapporterat snödjupSnödjup enligt operatörens bulletin. Mätmetod och observationstid är inte verifierade. | 265 |
Nyheter från skidorten
Alla nyheter för skidortenInga nyheter för Pra Loup ännu. Notiser publiceras bara från källor med registrerad grund för återanvändning, och ingen är registrerad för den här skidorten. Senaste liftrapport: 8 november 2026, 22:09 UTC+1.
Frågor om snö och liftar
Hur mycket snö väntas i Pra Loup ?
För Pra Loup visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 16:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 600 m, 0 mm på 2 050 m och 0,1 mm på 2 500 m under de 24 timmarna från 8 nov. 23:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla ↗
Hur stort är snödjupet i Pra Loup ?
Snödjup: 265 cm (vid Pra Loup · altitude (2 500 m); skidortens rapport; Pra Loup · Lumiplan; Hämtad 8 nov. 22:09 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗
Vilka liftar är öppna i Pra Loup ?
Liftar: Antal öppna okänt · 20 listade (Pra Loup · source-listed map lifts och downhill pistes (map resort: Pra Loup); Espace Lumière · Lumiplay; Hämtad 8 nov. 22:09 · källtid obekräftad). Pister: Antal öppna okänt · 57 listade (Pra Loup · source-listed map lifts och downhill pistes (map resort: Pra Loup); Espace Lumière · Lumiplay; Hämtad 8 nov. 22:09 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗
Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?
Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.
Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.
Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.
Lär känna berget
Gondolen Costebelle går från 1 628 till 2 130 m, stolsliften Peguieou från 1 819 till 2 416 m och släpliftarna vid Lac når 2 500 m. Schematisk bild, ingen karta och ingen aktuell lägesrapport.
Inför din skiddag
När börjar skidsäsongen i Pra Loup?
Turistbyråns webbplats, läst den 8 november 2026, anger sammanhängande öppethållande i skidområdet från 12 december 2026 till 4 april 2027. Vad som är öppet en viss dag visar lift- och backstatusen.[1][4]
Gäller sidan hela skidområdet Espace Lumière?
Nej. Sidan gäller bara Pra Loup. Tillsammans med Val d’Allos – La Foux bildar det Espace Lumière, enligt operatörerna sammanlagt 180 km pister. Val d’Allos – La Foux har en egen sida med egna liftar och egen snörapport. Le Seignus, den andra skidorten i Val d’Allos, har en egen pistkarta och ingår inte.[8]
Var kommer liftstatus och snödjup på sidan ifrån?
Lift- och backstatus kommer från kartan Espace Lumière som publiceras via Lumiplay och som listar Pra Loup för sig. Snödjupet kommer från Lumiplans snörapport på 1 600 och 2 500 m; den saknar mätdatum. Dessutom visas Météo-France-stationen Pra Loup på 2 100 m med sitt mätdatum, som kan vara från en tidigare säsong.[4][5][6][7]
Är prognoserna för 1 600, 2 050 och 2 500 m för Pra Loup observationer?
Nej. Det är modellvärden justerade till 1 600, 2 050 och 2 500 m, beräknade vid en representativ punkt (dalstationen Costebelle).[2]
Källor för resmålet
PisteWindow · Granskad
- Office de Tourisme de Pra Loup · SkidområdeOffice de Tourisme de Pra Loup
- OpenStreetMap · Läge och höjdOpenStreetMap bidragsgivare
- Office de Tourisme de Pra Loup · PistkartaOffice de Tourisme de Pra Loup
- Office de Tourisme de Pra Loup · Väder-, lift- och pistrapportOffice de Tourisme de Pra Loup / Lumiplan
- Lumiplan Lumiplay · Väder-, lift- och pistrapportLumiplan Lumiplay
- Lumiplan · SnörapportLumiplan
- Météo-France · SnörapportMétéo-France
- Office de Tourisme du Val d’Allos · Områdets omfattningOffice de Tourisme du Val d’Allos
- Wikipedia · Fakta och områdesinformationWikipedia
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo