Telemark · Norge

Väderprognos och snöprognos för Rauland Tiur

För Rauland Tiur visar prognosen från Open-Meteo · MET Nordic, utfärdad 4 nov. 16:00, modellerat snöfall på 0 mm på 750 m, 0 mm på 950 m och 0 mm på 1 150 m under de 24 timmarna från 4 nov. 22:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Oslo). Prognoskälla

PisteWindow har ingen aktuell lift-, pist- eller snödjupsrapport för Rauland Tiur och visar bara prognosen. Dagens läge finns på skidortens officiella sida. Skidortens officiella information

Tiur är Raulands bas med en tvåsitsig stolslift, en bygellift och fyra släpliftar, med backar i alla längder och svårighetsgrader och ett barnområde markerat med figurer i snön. En pist leder vidare till Holtardalen. Prognosen beräknas vid Rauland Skisenters idrottscentrum.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Ingen aktuell rapport
Liftar
Inte rapporterat
Pister
Inte rapporterat
Snödjup
Inte rapporterat
Säsong
Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Den här sidan gäller Tiurs egna liftar och backar och förbindelsen till Holtardalen. De 12 liftar och 26 nedfarter som Rauland Skisenter anger är en gemensam summa för Tiur och Holtardalen och räknas därför inte till Tiur ensamt. Vierlis barnlift och Raulandsfjells separata operatör ingår inte.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Schematiskt bergslandskap · Rauland Tiur

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Vädret framöver
Prognos finns

−1 – 6 °C · 950 m · 4 nov. – 6 nov.

Open-Meteo · MET Nordic · Utfärdad 4 nov. 16:00

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

Modellvärdena för 750, 950 och 1 150 m beräknas en gång vid idrottscentrumet och höjdjusteras sedan. Rauland Skisenters högsta punkt anges till 1 160 m, så den översta nivån ligger strax under toppen. Inget av värdena är en mätning från en station på Tiur.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 4 nov. 2026 16:00 · Europe/Oslo · Open-Meteo · MET Nordic

Timprognos för temperatur3,4 °C
Timprognos för temperatur−3°0°9°4 nov. 226 nov. 21
Prognosvärden timme för timme
Rauland Tiur · 950 m · Europe/Oslo
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
4 nov. 2026 22:003,40843,4
4 nov. 2026 23:003,20843,7
5 nov. 2026 00:0030833,6
5 nov. 2026 01:002,70832,7
5 nov. 2026 02:002,10842,3
5 nov. 2026 03:001,90842,6
5 nov. 2026 04:002,10803,3
5 nov. 2026 05:002,30793,3
5 nov. 2026 06:002,50773,3
5 nov. 2026 07:002,40773,4
5 nov. 2026 08:0020763,2
5 nov. 2026 09:002,20743
5 nov. 2026 10:003,20712,9
5 nov. 2026 11:004,60662,4
5 nov. 2026 12:005,50632,5
5 nov. 2026 13:006,10632,4
5 nov. 2026 14:006,40651,9
5 nov. 2026 15:0060721,3
5 nov. 2026 16:004,70791,4
5 nov. 2026 17:003,20832,1
5 nov. 2026 18:002,50852,4
5 nov. 2026 19:001,90832,3
5 nov. 2026 20:001,50792,4
5 nov. 2026 21:001,10792
5 nov. 2026 22:000,50831,9
5 nov. 2026 23:0000861,8
6 nov. 2026 00:00−0,30861,6
6 nov. 2026 01:00−0,50851,3
6 nov. 2026 02:00−0,60851,2
6 nov. 2026 03:00−0,70861,4
6 nov. 2026 04:00−0,40861,4
6 nov. 2026 05:00−0,40871,4
6 nov. 2026 06:00−0,30871,4
6 nov. 2026 07:00−0,40881,5
6 nov. 2026 08:00−0,90891,4
6 nov. 2026 09:00−0,80871,4
6 nov. 2026 10:000,70841,2
6 nov. 2026 11:002,10750,7
6 nov. 2026 12:003,10720,6
6 nov. 2026 13:0040711
6 nov. 2026 14:004,10731,4
6 nov. 2026 15:003,80761,2
6 nov. 2026 16:002,70811,1
6 nov. 2026 17:001,20851
6 nov. 2026 18:000,80871,8
6 nov. 2026 19:000,80852,7
6 nov. 2026 20:000,70842,7
6 nov. 2026 21:000,60822,8
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
0/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
0 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0,6 °C · 62 h

4 nov. 2026 11:00 → 4 nov. 2026 16:00

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: Open-Meteo · MET Nordic · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Oslo

750 m3°C950 m3,4°C1 150 m2,1°C
Ingen nollgradersnivå mellan tillgängliga höjder
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

4 nov. 22:00 → 5 nov. 22:00

750 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

950 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 150 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

750 m

0 h · Lämpligt väder · 10/10 bedömda timmar

22—Över gränsvärdet · 1,6°C
23—Över gränsvärdet · 1,3°C
00—Över gränsvärdet · 1,1°C
01—Över gränsvärdet · 0,9°C
02—Över gränsvärdet · 0,4°C
03—Över gränsvärdet · 0,3°C
04—Över gränsvärdet · 0,1°C
05—Över gränsvärdet · 0,2°C
06—Över gränsvärdet · 0,3°C
07—Över gränsvärdet · 0,1°C
950 m

0 h · Lämpligt väder · 10/10 bedömda timmar

22—Över gränsvärdet · 1,9°C
23—Över gränsvärdet · 1,7°C
00—Över gränsvärdet · 1,4°C
01—Över gränsvärdet · 1,2°C
02—Över gränsvärdet · 0,7°C
03—Över gränsvärdet · 0,5°C
04—Över gränsvärdet · 0,3°C
05—Över gränsvärdet · 0,5°C
06—Över gränsvärdet · 0,5°C
07—Över gränsvärdet · 0,4°C
1 150 m

0 h · Lämpligt väder · 10/10 bedömda timmar

22—Över gränsvärdet · 0,7°C
23—Över gränsvärdet · 0,5°C
00—Över gränsvärdet · 0,2°C
01—Över gränsvärdet · −0,1°C
02—Över gränsvärdet · −0,6°C
03—Över gränsvärdet · −0,8°C
04—Över gränsvärdet · −0,9°C
05—Över gränsvärdet · −0,8°C
06—Över gränsvärdet · −0,7°C
07—Över gränsvärdet · −0,8°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

3,4°
Modellerat

Snötillverkningspotential

0 / 48 h

Längsta köldfönster: 0 h

Timprognos för temperatur3,4 °C
Timprognos för temperatur−3°0°9°4 nov. 226 nov. 21
950 m · Europe/Oslo
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
4 nov. 20263,2° / 3,4°0 mm (2 h)
5 nov. 20260° / 6,4°0 mm (24 h)
6 nov. 2026−0,9° / 4,1°0 mm (22 h)

Leverantörens uppdatering: 4 nov. 16:00 · Hämtat: 4 nov. 17:17 · Europe/Oslo

Open-Meteo · MET Nordic ↗
Orientering på berget
750 m950 m1 150 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

0,6°C varmare under de gemensamma prognostimmarna.

Gemensam prognosperiod4 nov. 2026 22:00 — 7 nov. 2026 12:0062 h · 950 m · Europe/Oslo

Timmar mellan leverantörens uppdateringar5 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
+0,6 °CTidigare prognos: 0,7 °C
Senaste prognos: 1,3 °C
Total nederbördPrognos
+0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
+0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat
−12 hTidigare prognos: 21 h
Senaste prognos: 9 h
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos0,7 °C1,3 °C+0,6 °C
Total nederbördPrognos0 mm0 mm+0 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat0 mm0 mm+0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat21 h9 h−12 h

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

750 mAktuell prognos4 nov. 2026 16:00
950 mAktuell prognos4 nov. 2026 16:00
1 150 mAktuell prognos4 nov. 2026 16:00

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

Rauland · granskade lokala exempel

Rauland · Tiur: granskade exempelRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Endast granskade kartrelaterade exempel, inte ett fullständigt sektorbestånd. Flödet och kartan numrerar barnområdena Vierli och Holtardalen olika. Namn och exakta källrader behålls. Observationstid och aktuell tillgång är inte verifierade.

Liftstatus
  • A-Tilbringerheisen · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • B-T-kroken · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • C-Tiurheisen · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • D-Barneheisen · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • E-Rugde · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • F-Fjellrupa · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • G-Hotellheisen · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
Piststatus
  • 1-Tilbringeren · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 5-Hotellbakken · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 6-Orre · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 7-Tiur · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 8-Rupa · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
  • 9-Fjellrupa · Rapporterat stängt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Rauland · granskade lokala exempel

Rauland · Tiur: granskade exempel4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Rauland · granskade lokala exempel

Rauland · Tiur: granskade exempel3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Frågor om snö och liftar

Hur mycket snö väntas i Rauland Tiur?

För Rauland Tiur visar prognosen från Open-Meteo · MET Nordic, utfärdad 4 nov. 16:00, modellerat snöfall på 0 mm på 750 m, 0 mm på 950 m och 0 mm på 1 150 m under de 24 timmarna från 4 nov. 22:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Oslo). Prognoskälla ↗

Hur stort är snödjupet i Rauland Tiur?

PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för Rauland Tiur. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Skidortens officiella information ↗

Vilka liftar är öppna i Rauland Tiur?

PisteWindow har ingen aktuell lift- eller pistrapport för Rauland Tiur. Öppna liftar och pister härleds inte från prognosen. Skidortens officiella information ↗

Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?

Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Telemark · Norge

Lär känna berget

Tiurs backar sträcker sig från enkla nybörjarbackar till mer krävande nedfarter, och de minsta kan öva bland snöfigurerna i barnområdet. Bilden är ett schema över terrängen, inte en pistkarta.

Liftar
Tvåsitsig stolslift, bygellift och fyra släpliftar[3]
Förbindelse
Pister till Holtardalen, som har egen fyrsitsig stolslift[3]
Höjd
Nivåer 750, 950 och 1 150 m; områdets topp 1 160 m[2][5]

Inför din skiddag

Vilka liftar finns på Tiur i Rauland?

Rauland Skisenter anger en tvåsitsig stolslift, en bygellift och fyra släpliftar på Tiur, samt barnområdet. Siffran 12 liftar och 26 nedfarter gäller Tiur och Holtardalen tillsammans.[3]

Kan man åka från Tiur över till Holtardalen?

Operatörens områdessida anger att Tiur har förbindelse med Holtardalen. Om båda sidor är igång en viss dag visar bara den dagliga lift- och pistrapporten.[3][4]

Varifrån kommer prognosen för Tiur?

Den beräknas vid Rauland Skisenters idrottscentrum, en punkt som finns i OpenStreetMap, och justeras till 750, 950 och 1 150 m. Det är en modell, inte en mätning i backen.[2]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Rauland Skisenter · SkidområdeRauland Skisenter
  2. Rauland Tiur · Läge och höjdOpenStreetMap
  3. Rauland Skisenter · Rapportdata och mätplatserRauland Skisenter
  4. Rauland Skisenter · Lift- och piststatusRauland Skisenter
  5. Rauland Skisenter · Fakta och områdesinformationVisit Norway
  6. Open-Meteo · MET NordicOpen-Meteo