Savoie · Frankrike

Väderprognos och snöprognos för Saint-François-Longchamp

För Saint-François-Longchamp visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 16:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 650 m, 0 mm på 2 100 m och 0,2 mm på 2 550 m under de 24 timmarna från 8 nov. 21:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla

Rapporterat läge för Saint-François-Longchamp: Liftar: Antal öppna okänt · 15 listade (Saint-François-Longchamp · source-listed map lifts och downhill pistes (Cote 2305, Espaces Ludiques et Sensations, Lauziere, Roc Noir); Grand Domaine · Lumiplay; Hämtad 8 nov. 20:26 · källtid obekräftad). Pister: Antal öppna okänt · 37 listade (Saint-François-Longchamp · source-listed map lifts och downhill pistes (Cote 2305, Espaces Ludiques et Sensations, Lauziere, Roc Noir); Grand Domaine · Lumiplay; Hämtad 8 nov. 20:26 · källtid obekräftad). Snödjup: 150 cm (vid Upper mountain (2 550 m); skidortens rapport; Saint-François-Longchamp · Lumiplan; Hämtad 8 nov. 20:26 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information

Saint-François-Longchamp ingår i Grand Domaine, ett skidområde i de franska Alperna.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Ingen aktuell rapport
Liftar
Antal öppna okänt · 15 listadeSaint-François-Longchamp · source-listed map lifts och downhill pistes (Cote 2305, Espaces Ludiques et Sensations, Lauziere, Roc Noir)
Pister
Antal öppna okänt · 37 listadeSaint-François-Longchamp · source-listed map lifts och downhill pistes (Cote 2305, Espaces Ludiques et Sensations, Lauziere, Roc Noir)
Snödjup
150 cmvid Upper mountain (2 550 m) · skidortens rapport
Säsong
Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Den här sidan gäller bara Saint-François-Longchamp och använder sektorerna Cote 2305, Espaces Ludiques et Sensations, Lauziere, Roc Noir i operatörens karta. Grand Domaine omfattar också Valmorel, Doucy, Celliers; det är egna orter som inte täcks här. Prognosen gäller en punkt vid Stolslift Frêne (station).

Din vinterbild

Aktuell översikt

Schematiskt bergslandskap · Saint-François-Longchamp

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Vädret framöver
Prognos finns

1 – 6 °C · 2 100 m · 8 nov. – 10 nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 8 nov. 16:00

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

För Saint-François-Longchamp är värdena på 1 650, 2 100 och 2 550 höjdjusterade modellprognoser vid prognospunkten Stolslift Frêne (station), inte observationer eller separata väderstationer.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 8 nov. 2026 16:00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Timprognos för temperatur0,8 °C
Timprognos för temperatur−2°0°9°8 nov. 2110 nov. 20
Prognosvärden timme för timme
Saint-François-Longchamp · 2 100 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
8 nov. 2026 21:000,80872,5
8 nov. 2026 22:0010862,3
8 nov. 2026 23:0010862,3
9 nov. 2026 00:001,10862,3
9 nov. 2026 01:001,20862,3
9 nov. 2026 02:001,10862,3
9 nov. 2026 03:001,10882,6
9 nov. 2026 04:001,30872,7
9 nov. 2026 05:001,30862,6
9 nov. 2026 06:001,50852,6
9 nov. 2026 07:001,60832,3
9 nov. 2026 08:001,70823
9 nov. 2026 09:002,60793,7
9 nov. 2026 10:003,70754,3
9 nov. 2026 11:004,90745,2
9 nov. 2026 12:005,50735,2
9 nov. 2026 13:005,90745
9 nov. 2026 14:005,50774,4
9 nov. 2026 15:005,10783,9
9 nov. 2026 16:004,70,1823,7
9 nov. 2026 17:004,30,1853,7
9 nov. 2026 18:004,10,2873,3
9 nov. 2026 19:0040,1874,1
9 nov. 2026 20:003,80,3894,3
9 nov. 2026 21:003,90,3874,2
9 nov. 2026 22:004,10863,3
9 nov. 2026 23:004,20,2863,4
10 nov. 2026 00:004,11,4882,8
10 nov. 2026 01:004,21,5872,8
10 nov. 2026 02:004,30,5893,6
10 nov. 2026 03:004,11,4943,2
10 nov. 2026 04:004,41,1953,2
10 nov. 2026 05:004,61,8942,1
10 nov. 2026 06:004,30,2921
10 nov. 2026 07:004,30931
10 nov. 2026 08:004,20961,2
10 nov. 2026 09:004,20981,1
10 nov. 2026 10:003,92,4961,8
10 nov. 2026 11:004,11,9931,1
10 nov. 2026 12:004,70,2951,4
10 nov. 2026 13:005,10960,9
10 nov. 2026 14:005,60960,6
10 nov. 2026 15:006,20931
10 nov. 2026 16:006,20921,4
10 nov. 2026 17:005,10970,7
10 nov. 2026 18:0040900,7
10 nov. 2026 19:003,70830,9
10 nov. 2026 20:003,40790,9
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
0/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
0 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0,1 °C · 64 h

8 nov. 2026 10:00 → 8 nov. 2026 16:00

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Paris

1 650 m3,4°C2 100 m0,8°C2 550 m−1,6°C0°C · ≈ 2 250 m
Beräknad nollgradersnivå: ≈ 2 250 m
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

8 nov. 21:00 → 9 nov. 21:00

1 650 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

2 100 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

2 550 m

0,2 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

1 650 m

0 h · Lämpligt väder · 11/11 bedömda timmar

21—Över gränsvärdet · 1,8°C
22—Över gränsvärdet · 1,7°C
23—Över gränsvärdet · 1,9°C
00—Över gränsvärdet · 2,1°C
01—Över gränsvärdet · 2,1°C
02—Över gränsvärdet · 2°C
03—Över gränsvärdet · 2,1°C
04—Över gränsvärdet · 2,4°C
05—Över gränsvärdet · 2,3°C
06—Över gränsvärdet · 2,3°C
07—Över gränsvärdet · 2,3°C
2 100 m

0 h · Lämpligt väder · 11/11 bedömda timmar

21—Över gränsvärdet · −0,4°C
22—Över gränsvärdet · −0,3°C
23—Över gränsvärdet · −0,3°C
00—Över gränsvärdet · −0,2°C
01—Över gränsvärdet · −0,1°C
02—Över gränsvärdet · −0,2°C
03—Över gränsvärdet · −0°C
04—Över gränsvärdet · 0,1°C
05—Över gränsvärdet · 0°C
06—Över gränsvärdet · 0,2°C
07—Över gränsvärdet · 0,1°C
2 550 m

6 h · Lämpligt väder · 11/11 bedömda timmar

21✓Lämpligt väder · −2,4°C
22✓Lämpligt väder · −2,4°C
23✓Lämpligt väder · −2,3°C
00✓Lämpligt väder · −2,2°C
01✓Lämpligt väder · −2,1°C
02✓Lämpligt väder · −2°C
03—Över gränsvärdet · −1,8°C
04—Över gränsvärdet · −1,7°C
05—Över gränsvärdet · −1,7°C
06—Över gränsvärdet · −1,6°C
07—Över gränsvärdet · −1,7°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

0,8°
Modellerat

Snötillverkningspotential

0 / 48 h

Längsta köldfönster: 0 h

Timprognos för temperatur0,8 °C
Timprognos för temperatur−2°0°9°8 nov. 2110 nov. 20
2 100 m · Europe/Paris
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
8 nov. 20260,8° / 1°0 mm (3 h)
9 nov. 20261,1° / 5,9°1,3 mm (24 h)
10 nov. 20263,4° / 6,2°12,4 mm (21 h)

Leverantörens uppdatering: 8 nov. 16:00 · Hämtat: 8 nov. 18:17 · Europe/Paris

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på berget
1 650 m2 100 m2 550 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

0,1°C varmare under de gemensamma prognostimmarna.

Gemensam prognosperiod8 nov. 2026 21:00 — 11 nov. 2026 13:0064 h · 2 100 m · Europe/Paris

Timmar mellan leverantörens uppdateringar6 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
+0,1 °CTidigare prognos: 3,7 °C
Senaste prognos: 3,7 °C
Total nederbördPrognos
−5,2 mmTidigare prognos: 21,1 mm
Senaste prognos: 15,9 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
+0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat
+0 hTidigare prognos: 0 h
Senaste prognos: 0 h
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos3,7 °C3,7 °C+0,1 °C
Total nederbördPrognos21,1 mm15,9 mm−5,2 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat0 mm0 mm+0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat0 h0 h+0 h

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

1 650 mAktuell prognos8 nov. 2026 16:00
2 100 mAktuell prognos8 nov. 2026 16:00
2 550 mAktuell prognos8 nov. 2026 16:00

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

Grand Domaine · Pister · Lumiplay map lifts och downhill

Saint-François-Longchamp · liftar i källans karta och downhill pistes (Cote 2305, Espaces Ludiques et Sensations, Lauziere, Roc Noir)Rapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Öppna enligt källans liftlista: — / 15Utanför driftperioden: 15

Piststatus · — / 37

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Endast sektorposter listade av källan. Källstatusen saknar observationstid och allmän tillgång är inte verifierad.

Liftstatus
  • TSD DU FRENE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • TSD LUNE BLEUE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • TS MOLLARET · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • TS SOLEIL ROUGE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • TK COTE 2305 · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • TK ROCHER BLANC · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • TK SLALOM 1-2 · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • TAPIS CROUES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • FIL NEIGE MOLLARET · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • TS DE LA LAUZIERE · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • TSD MARQUIS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • TS DES CLOCHETTES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • FIL DES NEIGES DES FEES · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • TK SAPIN · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • TK SCHUSS · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
Piststatus
  • La Tortue · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • Le Lievre · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • Le Soleil · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • Route des fermes · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • Variante Soleil · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • Combe de Bal · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • La Bartavelle · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • La Longchamp · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • La Platiere · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • Le Col · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • Le Frene · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • Le Lac Blanc · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • Le Mollaret · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • Shogun · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • Le Dome · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • Le Mur · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • Le Renard · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • Le Samourai · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • La Tanière de Boris · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • Le Jardin de Boris · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • Opoualand · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • Stade de Slalom · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • Route du Tour · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • Perelle · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • Colombe · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • Reverdy · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • La Lauziere · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • Chemin des Inversaires · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • L'Emeraude · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • La Cornue · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • Le Marquis · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • Le Sapin · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • Rimollard · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • Les Coqs · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • Les Creches · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • L'Aigle · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
  • Le Loup · Utanför driftperioden · Källinformation: Källstatus; utan observationstid; allmän tillgång är inte verifierad.
Officiell källa ↗

Saint-François-Longchamp · Lumiplan reported snow depth

Saint-François-Longchamp · Station 1 650 m, Upper mountain 2 550 m reported snow depthRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
8 nov. 2026 20:26
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Station (1 650 m) · Rapporterat snödjupOperator bulletin depth; measurement method unverified.0
Upper mountain (2 550 m) · Rapporterat snödjupOperator bulletin depth; measurement method unverified.150
Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Grand Domaine · Pister · Lumiplay map lifts och downhill

Saint-François-Longchamp · liftar i källans karta och downhill pistes (Cote 2305, Espaces Ludiques et Sensations, Lauziere, Roc Noir)8 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Öppna enligt källans liftlista: — / 15Utanför driftperioden: 15

Piststatus · — / 37

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Saint-François-Longchamp · Lumiplan reported snow depth

Saint-François-Longchamp · Station 1 650 m, Upper mountain 2 550 m reported snow depth8 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
8 nov. 2026 20:26
Källrapporterade värden
Mätplatscm
Station (1 650 m) · Rapporterat snödjupOperator bulletin depth; measurement method unverified.0
Upper mountain (2 550 m) · Rapporterat snödjupOperator bulletin depth; measurement method unverified.150
Officiell källa ↗

Nyheter från skidorten

Alla nyheter för skidorten

Inga nyheter för Saint-François-Longchamp ännu. Notiser publiceras bara från källor med registrerad grund för återanvändning, och ingen är registrerad för den här skidorten. Senaste liftrapport: 8 november 2026, 20:26 UTC+1.

Frågor om snö och liftar

Hur mycket snö väntas i Saint-François-Longchamp ?

För Saint-François-Longchamp visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 8 nov. 16:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 650 m, 0 mm på 2 100 m och 0,2 mm på 2 550 m under de 24 timmarna från 8 nov. 21:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla ↗

Hur stort är snödjupet i Saint-François-Longchamp ?

Snödjup: 150 cm (vid Upper mountain (2 550 m); skidortens rapport; Saint-François-Longchamp · Lumiplan; Hämtad 8 nov. 20:26 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗

Vilka liftar är öppna i Saint-François-Longchamp ?

Liftar: Antal öppna okänt · 15 listade (Saint-François-Longchamp · source-listed map lifts och downhill pistes (Cote 2305, Espaces Ludiques et Sensations, Lauziere, Roc Noir); Grand Domaine · Lumiplay; Hämtad 8 nov. 20:26 · källtid obekräftad). Pister: Antal öppna okänt · 37 listade (Saint-François-Longchamp · source-listed map lifts och downhill pistes (Cote 2305, Espaces Ludiques et Sensations, Lauziere, Roc Noir); Grand Domaine · Lumiplay; Hämtad 8 nov. 20:26 · källtid obekräftad). Skidortens officiella information ↗

Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?

Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Savoie · Frankrike

Lär känna berget

Liftar och pister i Saint-François-Longchamp visas så som operatören listar dem i sin interaktiva karta. Prognoshöjderna är 1 650, 2 100 och 2 550. Schematisk illustration, inte en karta eller aktuella förhållanden.

Höjder
1 650 m · 2 550 m[5]
Orter i området
Valmorel, Doucy, Celliers, Saint-François-Longchamp[6]
Prognospunkt
Stolslift Frêne (station)[2]

Inför din skiddag

Vilka orter täcker sidan för Saint-François-Longchamp?

Bara Saint-François-Longchamp. Grand Domaine omfattar också Valmorel, Doucy, Celliers; det är egna orter, och liftarna, pisterna och snön som visas här hör till Saint-François-Longchamp.[1][4]

Varifrån kommer liftstatus och snödjup?

Lift- och pistläget kommer från operatörens interaktiva karta, som listar liftar och nedfarter per sektor. Snödjupet är det djup som operatörens snörapport anger för 1 650 m · 2 550 m; mätmetoden anges inte.[4][5]

Är prognoserna för 1 650, 2 100 och 2 550 m i Saint-François-Longchamp observationer?

Nej. Det är modellvärden justerade till tre höjder vid en representativ punkt (Stolslift Frêne (station)).[2]

Har området öppnat?

Sidan visar lift- och pistläge så som operatören publicerar det. Före säsongen listar kartan anläggningar som utanför driftperioden. Det är inget stängningsbesked och saknar observationstid. Öppningsdatum finns i den officiella kartan.[4][3]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Saint-François-Longchamp · SkidområdeSaint-François-Longchamp
  2. OpenStreetMap contributors · Läge och höjdOpenStreetMap bidragsgivare
  3. Saint-François-Longchamp · PistkartaSaint-François-Longchamp
  4. Grand Domaine / Lumiplay · Lift- och piststatusGrand Domaine / Lumiplay
  5. Saint-François-Longchamp / Lumiplan · SnörapportSaint-François-Longchamp / Lumiplan
  6. Wikipedia · Fakta och områdesinformationWikipedia
  7. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo