Haute-Savoie · Frankrike
Väderprognos och snöprognos för Saint-Gervais-les-Bains
För Saint-Gervais-les-Bains visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 5 nov. 04:00, modellerat snöfall på 0 mm på 850 m, 0 mm på 1 400 m och 0 mm på 2 000 m under de 24 timmarna från 5 nov. 11:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla
PisteWindow har ingen aktuell lift-, pist- eller snödjupsrapport för Saint-Gervais-les-Bains och visar bara prognosen. Dagens läge finns på skidortens officiella sida. Skidortens officiella information
Saint-Gervais-les-Bains är en kurort långt nere i Arvedalen; backarna börjar ovanför vid Le Bettex och Tramway du Mont-Blanc avgår från stadsdelen Le Fayet.
Idag i korthet
Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.
- Liftar
- Inte rapporterat
- Pister
- Inte rapporterat
- Snödjup
- Inte rapporterat
- Säsong
- Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Områdets omfattning: Prognospunkten är staden på cirka 850 m, långt under backarna. Det kan regna där nere medan det snöar uppe, så använd de övre värdena och liftrapporten för Le Bettex.
Din vinterbild
Aktuell översikt
Snön under dina skidor.
Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.
Saint-Gervais-les-Bains
2 – 8 °C · 1 400 m · 5 nov. – 7 nov.
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 5 nov. 04:00
Källor och metod
Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.
Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.
Stegen 850, 1 400 och 2 000 m är modellvärden för stadspunkten; kyrkväggen har ett höjdmärke på 809 m, så punkten är en modellplats och ingen inmätning.
Berget, timme för timme
Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.
Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48
Utfärdad: 5 nov. 2026 04:00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2
Prognosvärden timme för timme
| Lokal tid | Temperatur °C | Nederbörd mm | Luftfuktighet % | Vind m/s |
|---|---|---|---|---|
| 5 nov. 2026 11:00 | 5 | 0 | 70 | 0,4 |
| 5 nov. 2026 12:00 | 6,3 | 0 | 69 | 0,2 |
| 5 nov. 2026 13:00 | 7,3 | 0 | 74 | 0,4 |
| 5 nov. 2026 14:00 | 7,5 | 0 | 82 | 0,4 |
| 5 nov. 2026 15:00 | 7,6 | 0 | 79 | 0,6 |
| 5 nov. 2026 16:00 | 6,1 | 0 | 77 | 0,2 |
| 5 nov. 2026 17:00 | 5,1 | 0 | 80 | 0 |
| 5 nov. 2026 18:00 | 4,2 | 0 | 74 | 0,3 |
| 5 nov. 2026 19:00 | 4,6 | 0 | 66 | 0,6 |
| 5 nov. 2026 20:00 | 4,3 | 0 | 65 | 0,3 |
| 5 nov. 2026 21:00 | 3,7 | 0 | 69 | 0,5 |
| 5 nov. 2026 22:00 | 3,8 | 0 | 67 | 0,5 |
| 5 nov. 2026 23:00 | 3,7 | 0 | 67 | 0,5 |
| 6 nov. 2026 00:00 | 3,3 | 0 | 69 | 0,3 |
| 6 nov. 2026 01:00 | 3,3 | 0 | 67 | 0,4 |
| 6 nov. 2026 02:00 | 3,2 | 0 | 70 | 0,6 |
| 6 nov. 2026 03:00 | 3,4 | 0 | 67 | 0,4 |
| 6 nov. 2026 04:00 | 2,8 | 0 | 72 | 0,4 |
| 6 nov. 2026 05:00 | 2,3 | 0 | 75 | 0,4 |
| 6 nov. 2026 06:00 | 2,3 | 0 | 74 | 0,3 |
| 6 nov. 2026 07:00 | 2 | 0 | 75 | 0,2 |
| 6 nov. 2026 08:00 | 1,8 | 0 | 78 | 0,5 |
| 6 nov. 2026 09:00 | 1,5 | 0 | 83 | 0,5 |
| 6 nov. 2026 10:00 | 1,7 | 0 | 84 | 0,1 |
| 6 nov. 2026 11:00 | 4,2 | 0 | 80 | 0,5 |
| 6 nov. 2026 12:00 | 5,9 | 0 | 75 | 0,9 |
| 6 nov. 2026 13:00 | 6,8 | 0 | 70 | 1,3 |
| 6 nov. 2026 14:00 | 6,9 | 0 | 68 | 1,4 |
| 6 nov. 2026 15:00 | 6,4 | 0 | 71 | 1,3 |
| 6 nov. 2026 16:00 | 5,3 | 0 | 85 | 0,9 |
| 6 nov. 2026 17:00 | 4 | 0 | 94 | 0,8 |
| 6 nov. 2026 18:00 | 3,2 | 0,2 | 97 | 0,6 |
| 6 nov. 2026 19:00 | 2,9 | 0,3 | 98 | 0,5 |
| 6 nov. 2026 20:00 | 2,8 | 0,6 | 99 | 0,5 |
| 6 nov. 2026 21:00 | 2,7 | 0,4 | 100 | 0,3 |
| 6 nov. 2026 22:00 | 2,6 | 0,3 | 100 | 0,3 |
| 6 nov. 2026 23:00 | 2,5 | 0,4 | 100 | 0,1 |
| 7 nov. 2026 00:00 | 2,4 | 0,3 | 100 | 0,3 |
| 7 nov. 2026 01:00 | 2,5 | 0,1 | 100 | 0,5 |
| 7 nov. 2026 02:00 | 2,5 | 0,1 | 100 | 0,4 |
| 7 nov. 2026 03:00 | 2,4 | 0,1 | 100 | 0,6 |
| 7 nov. 2026 04:00 | 2,3 | 0 | 99 | 0,4 |
| 7 nov. 2026 05:00 | 2 | 0 | 99 | 0,9 |
| 7 nov. 2026 06:00 | 2,4 | 0 | 95 | 0 |
| 7 nov. 2026 07:00 | 2,1 | 0 | 98 | 0,4 |
| 7 nov. 2026 08:00 | 2,1 | 0 | 98 | 0,9 |
| 7 nov. 2026 09:00 | 2,7 | 0 | 97 | 0,6 |
| 7 nov. 2026 10:00 | 3,9 | 0 | 92 | 0,1 |
- Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
- 0 mm vattenekvivalent
- Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
- 0/48 h
- Längsta sammanhängande tidsfönster
- 0 h
Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.
Väder för snötillverkning
Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.
Stull (2011)Så ändrades prognosen
Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0,1 °C · 64 h
5 nov. 2026 01:00 → 5 nov. 2026 04:00
Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten
Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.
Säsongsutsikter
En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.
Bergsprognos timme för timme
Ett berg. Olika förhållanden.
Följ prognosen från byn till högre höjder.
Europe/Paris
Beräkning
Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.
1,1°C
Vind: 0,4 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 5 nov. 04:005°C
Vind: 0,4 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 5 nov. 04:005,8°C
Vind: 0,2 m/s · Nederbörd: 0 mm/h
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Prognos utfärdad: 5 nov. 04:00Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.
Snöfallsprognos
Vatteninnehållet i prognosens snöfall.
5 nov. 11:00 → 6 nov. 11:00
850 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
1 400 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
2 000 m
0 mm vattenekvivalentModellerat · Täckning: 24/24 h
Väder för snötillverkning i natt
I natt · 18.00–08.00 lokal tid.
0 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar
0 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar
12 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar
✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas
Beräkning för snötillverkning
Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.
Utsikter på kort sikt
Timprognos, anpassad för höjd.
Lufttemperatur
5°Snötillverkningspotential
0 / 48 hLängsta köldfönster: 0 h
| Resedatum | Lufttemperatur °C | Nederbörd mm |
|---|---|---|
| 5 nov. 2026 | 3,7° / 7,6° | 0 mm (13 h) |
| 6 nov. 2026 | 1,5° / 6,9° | 2,2 mm (24 h) |
| 7 nov. 2026 | 2° / 3,9° | 0,6 mm (11 h) |
Leverantörens uppdatering: 5 nov. 04:00 · Hämtat: 5 nov. 08:18 · Europe/Paris
Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗Schematisk höjdprofil
Så räknar vi
Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.
Stull (2011) ↗Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario för snöbalans
Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.
Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.
Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.
Prognosarkiv
Vad har ändrats i prognosen?
Jämför prognoser för samma timmar och höjd.
0,1°C varmare under de gemensamma prognostimmarna.
Gemensam prognosperiod5 nov. 2026 11:00 — 8 nov. 2026 03:0064 h · 1 400 m · Europe/Paris
Timmar mellan leverantörens uppdateringar3 h
- Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
- +0,1 °CTidigare prognos: 3,6 °C
Senaste prognos: 3,7 °C - Total nederbördPrognos
- −8,7 mmTidigare prognos: 11,5 mm
Senaste prognos: 2,8 mm - Fast nederbörd · mm vattenModellerat
- +0 mmTidigare prognos: 0 mm
Senaste prognos: 0 mm - Timmar med lämpligt väderModellerat
- +0 hTidigare prognos: 0 h
Senaste prognos: 0 h
| Detaljer | Tidigare prognos | Senaste prognos | Förändring |
|---|---|---|---|
| Genomsnittlig lufttemperaturPrognos | 3,6 °C | 3,7 °C | +0,1 °C |
| Total nederbördPrognos | 11,5 mm | 2,8 mm | −8,7 mm |
| Fast nederbörd · mm vattenModellerat | 0 mm | 0 mm | +0 mm |
| Timmar med lämpligt väderModellerat | 0 h | 0 h | +0 h |
Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.
Utfärdad: 5 nov. 2026 01:00
Hämtad: 5 nov. 2026 03:18
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Utfärdad: 5 nov. 2026 04:00
Hämtad: 5 nov. 2026 08:18
snow-0.1.0
Öppna sparad prognos ↗Så fungerar jämförelsen+
Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.
Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.
Prognosstatus
Snöläge och liftstatus
Skidortens officiella informationRapporter från skidområdena
Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.
Évasion Mont-Blanc · Granskat: tillfartsliftar på kartan och förbindelser
Saint-Gervais · Bettex liftRapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Piststatus · Rapport saknas
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Källinformation: Utvalda exempel på liftar och pister listade av källan, inte en lokal total. Statustid och tillgång är inte verifierade. Utanför driftperioden är okänt.
Liftstatus
- TC BETTEX · Utanför driftperioden · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
Évasion Mont-Blanc · granskade lokala exempel och förbindelser
Saint-Gervais · La RosayRapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Liftstatus · Rapport saknas
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Källinformation: Endast en utvald pist. Inget verifierat lokalt liftbestånd. Observationstid per post och tillgång är inte verifierade.
Piststatus
- LA ROSAY · Okänt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
LIAISON SKI SAINT GERVAIS – MEGEVERapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Piststatus · Rapport saknas
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Källinformation: Källans förbindelsemarkering är skild från lokala bestånd. Utanför driftperioden är okänt, inte bevis för stängning eller öppning. Observationstid och tillgång är inte verifierade.
Liftstatus
- LIAISON SKI SAINT GERVAIS – MEGEVE · Okänt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
LIAISON SKI SAINT GERVAIS – SAINT NICOLASRapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Piststatus · Rapport saknas
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Källinformation: Källans förbindelsemarkering är skild från lokala bestånd. Utanför driftperioden är okänt, inte bevis för stängning eller öppning. Observationstid och tillgång är inte verifierade.
Liftstatus
- LIAISON SKI SAINT GERVAIS – SAINT NICOLAS · Okänt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
LIAISON SKI SAINT NICOLAS – SAINT GERVAISRapporttiden är obekräftad
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Piststatus · Rapport saknas
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Källinformation: Källans förbindelsemarkering är skild från lokala bestånd. Utanför driftperioden är okänt, inte bevis för stängning eller öppning. Observationstid och tillgång är inte verifierade.
Liftstatus
- LIAISON SKI SAINT NICOLAS – SAINT GERVAIS · Okänt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
Dagligt rapportarkiv
Dagligt rapportarkiv
Évasion Mont-Blanc · Granskat: tillfartsliftar på kartan och förbindelser
Saint-Gervais · Bettex lift5 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Évasion Mont-Blanc · Granskat: tillfartsliftar på kartan och förbindelser
Saint-Gervais · Bettex lift4 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Évasion Mont-Blanc · Granskat: tillfartsliftar på kartan och förbindelser
Saint-Gervais · Bettex lift3 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Évasion Mont-Blanc · granskade lokala exempel och förbindelser
Saint-Gervais · La Rosay5 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗LIAISON SKI SAINT GERVAIS – MEGEVE5 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗LIAISON SKI SAINT GERVAIS – SAINT NICOLAS5 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗LIAISON SKI SAINT NICOLAS – SAINT GERVAIS5 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Évasion Mont-Blanc · granskade lokala exempel och förbindelser
Saint-Gervais · La Rosay4 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗LIAISON SKI SAINT GERVAIS – MEGEVE4 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗LIAISON SKI SAINT GERVAIS – SAINT NICOLAS4 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗LIAISON SKI SAINT NICOLAS – SAINT GERVAIS4 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Évasion Mont-Blanc · granskade lokala exempel och förbindelser
Saint-Gervais · La Rosay3 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗LIAISON SKI SAINT GERVAIS – MEGEVE3 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗LIAISON SKI SAINT GERVAIS – SAINT NICOLAS3 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗LIAISON SKI SAINT NICOLAS – SAINT GERVAIS3 nov. 2026
Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.
- Hämtad
- Källans tid
- Saknas
Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport
Officiell källa ↗Frågor om snö och liftar
Hur mycket snö väntas i Saint-Gervais-les-Bains?
För Saint-Gervais-les-Bains visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 5 nov. 04:00, modellerat snöfall på 0 mm på 850 m, 0 mm på 1 400 m och 0 mm på 2 000 m under de 24 timmarna från 5 nov. 11:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla ↗
Hur stort är snödjupet i Saint-Gervais-les-Bains?
PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för Saint-Gervais-les-Bains. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Skidortens officiella information ↗
Vilka liftar är öppna i Saint-Gervais-les-Bains?
PisteWindow har ingen aktuell lift- eller pistrapport för Saint-Gervais-les-Bains. Öppna liftar och pister härleds inte från prognosen. Skidortens officiella information ↗
Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?
Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.
Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.
Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.
Lär känna berget
Le Bettex valdes 1936 som platå på mellannivå, och en förbindelse från 1937 till Mont d’Arbois knöt backarna till Megève. Teckningen är schematisk, ingen pistkarta.
Inför din skiddag
Varför ligger Saint-Gervais-prognosen så mycket lägre än backarna?
Staden ligger vid cirka 850 m i dalen och skidåkningen börjar högre upp, vid Le Bettex. Läs raderna 1 400 och 2 000 m för backarna och se stadsraden som dalen.[2][5]
Kan jag åka från Saint-Gervais till Megève?
En förbindelse via Le Bettex och Mont d’Arbois finns sedan 1937. Om den går en viss dag beror på liftarna däremellan, så kontrollera den officiella rapporten innan du räknar med återvägen.[5][4]
Ingår Tramway du Mont-Blanc i skidprognosen?
Nej. Turistbyrån säger att man når backarna Les Houches–Saint-Gervais med den banan, men dess körtider har en egen tidtabell och finns inte i prognosen.[6]
Källor för resmålet
PisteWindow · Granskad
- Évasion Mont-Blanc · SkidområdeMegève Tourisme
- Saint-Gervais-les-Bains · Läge och höjdOpenStreetMap / Mapcarta
- Évasion Mont-Blanc · PistkartaMegève Tourisme
- Évasion Mont-Blanc · Lift- och piststatusMegève Tourisme
- Saint-Gervais-les-Bains · Fakta och områdesinformationWikipédia
- Saint-Gervais · SkidområdeSaint-Gervais turistbyrå
- Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo