Haute-Savoie · Frankrike

Väderprognos och snöprognos för Saint-Nicolas-de-Véroce

För Saint-Nicolas-de-Véroce visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 5 nov. 04:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 200 m, 0 mm på 1 600 m och 0 mm på 2 200 m under de 24 timmarna från 5 nov. 09:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla

PisteWindow har ingen aktuell lift-, pist- eller snödjupsrapport för Saint-Nicolas-de-Véroce och visar bara prognosen. Dagens läge finns på skidortens officiella sida. Skidortens officiella information

Saint-Nicolas-de-Véroce är en liten bergsby vid foten av Mont Joly, ungefär en mil uppför vägen från centrala Saint-Gervais, på vägen mot Les Contamines.

Planera resan

Idag i korthet

Från de officiella rapporter PisteWindow har hämtat. Varje värde behåller sitt eget rapportområde och sin tid.

Ingen aktuell rapport
Liftar
Inte rapporterat
Pister
Inte rapporterat
Snödjup
Inte rapporterat
Säsong
Säsongsdatum ännu inte kontrollerade
Alla rapporter och källor

Områdets omfattning: Prognospunkten är byn på cirka 1 200 m. Den gäller bara den här sidodalen; staden Saint-Gervais ligger på 850 m och Les Contamines bakom en ås har en egen sida.

Din vinterbild

Aktuell översikt

Schematiskt bergslandskap · Saint-Nicolas-de-Véroce

Snön under dina skidor.

Snötäckning, preparering och underlag i de preparerade pisterna.

Öppna snörapporten

Saint-Nicolas-de-Véroce

Vädret framöver
Prognos finns

1 – 9 °C · 1 600 m · 5 nov. – 7 nov.

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · Utfärdad 5 nov. 04:00

Se bergsprognosen
Källor och metod

Lokala rapporter beskriver observerade förhållanden. Väderprognosen visas separat; den fastställer varken pistkvalitet eller snötäcke.

Illustrationen knyter ihop de tre vyerna. Den är schematisk, inte en pistkarta eller en bild av det aktuella snötäcket.

Värdena för 1 200, 1 600 och 2 200 m är modellvärden för en bypunkt (cirka 45°51′ N, 6°43′ Ö), inte mätningar från liftarna på Mont Joly.

Berget, timme för timme

Jämför de kommande 48 timmarna på representativa höjder.

Fullständig prognos · Tillgängliga prognostimmar: 48/48

Utfärdad: 5 nov. 2026 04:00 · Europe/Paris · Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2

Timprognos för temperatur5,8 °C
Timprognos för temperatur−2°0°12°5 nov. 097 nov. 08
Prognosvärden timme för timme
Saint-Nicolas-de-Véroce · 1 600 m · Europe/Paris
Lokal tidTemperatur °CNederbörd mmLuftfuktighet %Vind m/s
5 nov. 2026 09:005,80511,8
5 nov. 2026 10:008,50451,4
5 nov. 2026 11:0090461,4
5 nov. 2026 12:009,40451,4
5 nov. 2026 13:009,30461,5
5 nov. 2026 14:008,80490,8
5 nov. 2026 15:007,30561,1
5 nov. 2026 16:007,10660,7
5 nov. 2026 17:006,10620,8
5 nov. 2026 18:005,10610,6
5 nov. 2026 19:004,50600,6
5 nov. 2026 20:004,20610,6
5 nov. 2026 21:003,90590,5
5 nov. 2026 22:003,70620,4
5 nov. 2026 23:003,50640,7
6 nov. 2026 00:003,20650,6
6 nov. 2026 01:002,90670,3
6 nov. 2026 02:002,60700,5
6 nov. 2026 03:002,50710,7
6 nov. 2026 04:002,30711,3
6 nov. 2026 05:002,30710,9
6 nov. 2026 06:001,90730,7
6 nov. 2026 07:001,60740,5
6 nov. 2026 08:001,40750,4
6 nov. 2026 09:002,70740,2
6 nov. 2026 10:004,60710,4
6 nov. 2026 11:005,10730,6
6 nov. 2026 12:005,70730,9
6 nov. 2026 13:005,90751,2
6 nov. 2026 14:005,40731
6 nov. 2026 15:004,50791
6 nov. 2026 16:003,30830,7
6 nov. 2026 17:0020940,4
6 nov. 2026 18:001,60940,1
6 nov. 2026 19:001,301000,4
6 nov. 2026 20:001,30,31000,1
6 nov. 2026 21:001,20,31000,2
6 nov. 2026 22:001,20,21000,2
6 nov. 2026 23:001,20,31000,3
7 nov. 2026 00:0010,21000,1
7 nov. 2026 01:001,10,1980,3
7 nov. 2026 02:0010990
7 nov. 2026 03:001,10980,3
7 nov. 2026 04:000,90980,2
7 nov. 2026 05:000,90980,7
7 nov. 2026 06:000,90970,3
7 nov. 2026 07:000,701000,1
7 nov. 2026 08:000,801000,2
Modellerat snöfall · kommande 24 timmar
0 mm vattenekvivalent
Timmar med våttemperatur ≤ −2°C
0/48 h
Längsta sammanhängande tidsfönster
0 h

Vattenmängden i modellerat snöfall, inte centimeter nysnö eller uppmätt snödjup. Kräver 24 fullständiga timmar.

Väder för snötillverkning

Endast väderbedömning. Utrustning, vattentillgång och faktisk kanondrift mäts inte. Våttemperaturens approximation saknar tryckkorrigering för höjden.

Stull (2011)

Så ändrades prognosen

Temperaturändring för överlappande prognostimmar: +0,3 °C · 66 h

5 nov. 2026 01:00 → 5 nov. 2026 04:00

Prognosarkiv
Utforska ett scenario för snövatten

Ange en antagen startmängd snövatten. Detta är ett experimentellt massbalansscenario, inte uppmätt snödjup, besked om åkbara pister eller en säsongsprognos.

Säsongsutsikter

En ortsspecifik säsongsutsikt finns inte här ännu. Korttidsväder är inte en prognos för hela vintern.

Källa: Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 · CC BY 4.0

Bergsprognos timme för timme
Prognos / Höjd

Ett berg. Olika förhållanden.

Följ prognosen från byn till högre höjder.

Europe/Paris

1 200 m5,1°C1 600 m5,8°C2 200 m1,9°C
Ingen nollgradersnivå mellan tillgängliga höjder
Beräkning

Linjär interpolation mellan prognostemperaturerna. Inversioner kan ge flera linjer. Gränsen mellan regn och snö kan skilja sig.

Schematisk höjdprofil. Prognoser för en lokal modellplats, anpassade för höjd.

Modellerat

Snöfallsprognos

Vatteninnehållet i prognosens snöfall.

5 nov. 09:00 → 6 nov. 09:00

1 200 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

1 600 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

2 200 m

0 mm vattenekvivalent

Modellerat · Täckning: 24/24 h

Modellerat

Väder för snötillverkning i natt

I natt · 18.00–08.00 lokal tid.

1 200 m

0 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18—Över gränsvärdet · 2,8°C
19—Över gränsvärdet · 2,5°C
20—Över gränsvärdet · 2,3°C
21—Över gränsvärdet · 1,7°C
22—Över gränsvärdet · 1,8°C
23—Över gränsvärdet · 2,1°C
00—Över gränsvärdet · 2,2°C
01—Över gränsvärdet · 2,4°C
02—Över gränsvärdet · 1,9°C
03—Över gränsvärdet · 1,8°C
04—Över gränsvärdet · 1,5°C
05—Över gränsvärdet · 1°C
06—Över gränsvärdet · 1,6°C
07—Över gränsvärdet · 1,5°C
1 600 m

0 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18—Över gränsvärdet · 1,7°C
19—Över gränsvärdet · 1,1°C
20—Över gränsvärdet · 0,9°C
21—Över gränsvärdet · 0,5°C
22—Över gränsvärdet · 0,5°C
23—Över gränsvärdet · 0,5°C
00—Över gränsvärdet · 0,3°C
01—Över gränsvärdet · 0,1°C
02—Över gränsvärdet · 0,1°C
03—Över gränsvärdet · 0°C
04—Över gränsvärdet · −0,1°C
05—Över gränsvärdet · −0,1°C
06—Över gränsvärdet · −0,4°C
07—Över gränsvärdet · −0,6°C
2 200 m

13 h · Lämpligt väder · 14/14 bedömda timmar

18—Över gränsvärdet · −1,8°C
19✓Lämpligt väder · −2,4°C
20✓Lämpligt väder · −2,6°C
21✓Lämpligt väder · −3°C
22✓Lämpligt väder · −3°C
23✓Lämpligt väder · −3,1°C
00✓Lämpligt väder · −3,3°C
01✓Lämpligt väder · −3,5°C
02✓Lämpligt väder · −3,6°C
03✓Lämpligt väder · −3,6°C
04✓Lämpligt väder · −3,8°C
05✓Lämpligt väder · −3,8°C
06✓Lämpligt väder · −4°C
07✓Lämpligt väder · −4,3°C

✓ Lämpligt väder · — Över gränsvärdet · ? Saknas

Beräkning för snötillverkning

Återstående hela timmar mellan 18.00 och 08.00 lokal tid. Stulls våttemperaturberäkning vid ≤ −2°C; lämpligt väder bekräftar inte produktion. Se metodens begränsningar nedan.

På berget

Utsikter på kort sikt

Timprognos, anpassad för höjd.

Prognos

Lufttemperatur

5,8°
Modellerat

Snötillverkningspotential

0 / 48 h

Längsta köldfönster: 0 h

Timprognos för temperatur5,8 °C
Timprognos för temperatur−2°0°12°5 nov. 097 nov. 08
1 600 m · Europe/Paris
ResedatumLufttemperatur °CNederbörd mm
5 nov. 20263,5° / 9,4°0 mm (15 h)
6 nov. 20261,2° / 5,9°1,1 mm (24 h)
7 nov. 20260,7° / 1,1°0,3 mm (9 h)

Leverantörens uppdatering: 5 nov. 04:00 · Hämtat: 5 nov. 08:18 · Europe/Paris

Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2 ↗
Orientering på berget
1 200 m1 600 m2 200 m

Schematisk höjdprofil

Så räknar vi

Våttemperatur enligt Stull (2011), en approximation vid havsnivå. Lufttryck på höjd och mycket kall, torr luft begränsar noggrannheten. Potential räknas vid högst −2°C; utrustning, vatten och driftbeslut är okända. Snöbalansen använder nederbördsfördelning och justerbar graddagsfaktor. Okalibrerad forskningsmodell.

Stull (2011) ↗
Utforska ett scenario för snöbalans
Scenario

Scenario för snöbalans

Beräkna en snöbalans med ditt eget startvärde.

Illustrativ vattenbalans, inte snödjup eller pistberedskap. Ingen konstsnö tillförs. Strålning, vindtransport och preparering ingår inte.

Schematiska snölager. Tjockleken är illustrativ, inte uppmätt.

Prognosarkiv
Bergsjournalen

Vad har ändrats i prognosen?

Jämför prognoser för samma timmar och höjd.

0,3°C varmare under de gemensamma prognostimmarna.

Gemensam prognosperiod5 nov. 2026 09:00 — 8 nov. 2026 03:0066 h · 1 600 m · Europe/Paris

Timmar mellan leverantörens uppdateringar3 h

Genomsnittlig lufttemperaturPrognos
+0,3 °CTidigare prognos: 3 °C
Senaste prognos: 3,3 °C
Total nederbördPrognos
−9,2 mmTidigare prognos: 10,6 mm
Senaste prognos: 1,4 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat
−0,8 mmTidigare prognos: 0,8 mm
Senaste prognos: 0 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat
+0 hTidigare prognos: 0 h
Senaste prognos: 0 h
DetaljerTidigare prognosSenaste prognosFörändring
Genomsnittlig lufttemperaturPrognos3 °C3,3 °C+0,3 °C
Total nederbördPrognos10,6 mm1,4 mm−9,2 mm
Fast nederbörd · mm vattenModellerat0,8 mm0 mm−0,8 mm
Timmar med lämpligt väderModellerat0 h0 h+0 h

Beräknat vatteninnehåll i snöfallet och timmar med lämpligt snötillverkningsväder.

Så fungerar jämförelsen+

Dygnsjämförelsen väljer närmaste sparade prognos till 24 timmar tidigare (inom 6 timmar), veckojämförelsen till 7 dagar tidigare (inom 12 timmar). Minst sex sammanhängande framtida timmar måste matcha. Källa och modellversion måste stämma överens. Jämförelsen beskriver förändringar under den prognosperioden.

Den här vyn använder en enskild prognos. Sannolikheter och historisk träffsäkerhet finns inte tillgängliga.

Prognosstatus

1 200 mAktuell prognos5 nov. 2026 04:00
1 600 mAktuell prognos5 nov. 2026 04:00
2 200 mAktuell prognos5 nov. 2026 04:00

Snöläge och liftstatus

Skidortens officiella information

Rapporter från skidområdena

Officiella källrapporter för områden med minst 30 km pister. Varje sektor behåller sitt eget rapportområde.

Évasion Mont-Blanc · Granskat: tillfartsliftar på kartan och förbindelser

Saint-Nicolas · Liftar · Chattrix och Chef LieuRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Piststatus · Rapport saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Utvalda exempel på liftar och pister listade av källan, inte en lokal total. Statustid och tillgång är inte verifierade. Utanför driftperioden är okänt.

Liftstatus
  • TSD CHATTRIX · Utanför driftperioden · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
  • TS CHEF LIEU · Utanför driftperioden · Källinformation: Kartstatusen saknar observationstid per post; driftflaggan fastställer inte vinteröppning.
Officiell källa ↗

Évasion Mont-Blanc · granskade lokala exempel och förbindelser

Saint-Nicolas · Les ChattrixRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Liftstatus · Rapport saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Endast en utvald pist. Inget verifierat lokalt liftbestånd. Observationstid per post och tillgång är inte verifierade.

Piststatus
  • LES CHATTRIX · Okänt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
Officiell källa ↗
LIAISON SKI SAINT GERVAIS – SAINT NICOLASRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Piststatus · Rapport saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Källans förbindelsemarkering är skild från lokala bestånd. Utanför driftperioden är okänt, inte bevis för stängning eller öppning. Observationstid och tillgång är inte verifierade.

Liftstatus
  • LIAISON SKI SAINT GERVAIS – SAINT NICOLAS · Okänt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
Officiell källa ↗
LIAISON SKI SAINT NICOLAS – SAINT GERVAISRapporttiden är obekräftad

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Piststatus · Rapport saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Källinformation: Källans förbindelsemarkering är skild från lokala bestånd. Utanför driftperioden är okänt, inte bevis för stängning eller öppning. Observationstid och tillgång är inte verifierade.

Liftstatus
  • LIAISON SKI SAINT NICOLAS – SAINT GERVAIS · Okänt · Källinformation: Källstatus; observationstid för posten och allmän tillgång är inte verifierade.
Officiell källa ↗
Dagligt rapportarkiv

Dagligt rapportarkiv

Évasion Mont-Blanc · Granskat: tillfartsliftar på kartan och förbindelser

Saint-Nicolas · Liftar · Chattrix och Chef Lieu5 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Évasion Mont-Blanc · Granskat: tillfartsliftar på kartan och förbindelser

Saint-Nicolas · Liftar · Chattrix och Chef Lieu4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Évasion Mont-Blanc · Granskat: tillfartsliftar på kartan och förbindelser

Saint-Nicolas · Liftar · Chattrix och Chef Lieu3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Évasion Mont-Blanc · granskade lokala exempel och förbindelser

Saint-Nicolas · Les Chattrix5 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗
LIAISON SKI SAINT GERVAIS – SAINT NICOLAS5 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗
LIAISON SKI SAINT NICOLAS – SAINT GERVAIS5 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Évasion Mont-Blanc · granskade lokala exempel och förbindelser

Saint-Nicolas · Les Chattrix4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗
LIAISON SKI SAINT GERVAIS – SAINT NICOLAS4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗
LIAISON SKI SAINT NICOLAS – SAINT GERVAIS4 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Évasion Mont-Blanc · granskade lokala exempel och förbindelser

Saint-Nicolas · Les Chattrix3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗
LIAISON SKI SAINT GERVAIS – SAINT NICOLAS3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗
LIAISON SKI SAINT NICOLAS – SAINT GERVAIS3 nov. 2026

Sparade källvärden bekräftar inte förhållanden eller liftdrift just nu.

Hämtad
Källans tid
Saknas

Inget verifierat aktuellt snödjup i denna rapport

Officiell källa ↗

Frågor om snö och liftar

Hur mycket snö väntas i Saint-Nicolas-de-Véroce?

För Saint-Nicolas-de-Véroce visar prognosen från Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2, utfärdad 5 nov. 04:00, modellerat snöfall på 0 mm på 1 200 m, 0 mm på 1 600 m och 0 mm på 2 200 m under de 24 timmarna från 5 nov. 09:00. Värdena är millimeter vattenekvivalent, inte snödjup. Alla tider är lokal tid (Europe/Paris). Prognoskälla ↗

Hur stort är snödjupet i Saint-Nicolas-de-Véroce?

PisteWindow har ingen aktuell snödjupsrapport för Saint-Nicolas-de-Véroce. Prognosvärden är modellerat snöfall, inte snödjup. Skidortens officiella information ↗

Vilka liftar är öppna i Saint-Nicolas-de-Véroce?

PisteWindow har ingen aktuell lift- eller pistrapport för Saint-Nicolas-de-Véroce. Öppna liftar och pister härleds inte från prognosen. Skidortens officiella information ↗

Vad är skillnaden mellan nysnö och snödjup?

Nysnö är den snö som faller under en period. Snödjup är hela snötäcket och påverkas också av tidigare snö, smältning och packning. PisteWindows prognos visar modellerat snöfall som vattenekvivalent i millimeter, inte snödjup.

Det finns ingen interaktiv atlas för det här resmålet.

Det finns ingen lokal fjälljournal för det här resmålet.

Haute-Savoie · Frankrike

Lär känna berget

Liftar på Mont Jolys sluttningar har funnits sedan 1970, och byn slogs 1973 ihop med Saint-Gervais. Om de ansluter till det större nätet beror på liftkortet; teckningen är schematisk, ingen pistkarta.

Prognospunkt
Saint-Nicolas-de-Véroce (småby)[2]
Liftar på Mont Joly sedan
1970[5]
Sammanslagen med Saint-Gervais
1973[5]
Avstånd till centrala Saint-Gervais
≈ 10 km[5]

Inför din skiddag

Är Saint-Nicolas-de-Véroce en egen ort skild från Saint-Gervais?

Administrativt nej: den har hört till Saint-Gervais sedan 1973. På plats är det en egen by, ungefär en mil uppåt dalen, med egna liftar och en egen väderpunkt.[5]

Är liftarna i Saint-Nicolas kopplade till resten av Évasion Mont-Blanc?

Enligt Wikipedia finns en förbindelse till Saint-Gervais-området, och ett kort kan gälla bara liftarna i Saint-Nicolas eller det större nätet. Ta reda på vilket kort du har och förbindelsens status innan du åker.[5][4]

Är prognosen för Saint-Nicolas densamma som för Les Contamines?

Nej. Byarna är grannar men ligger i olika dalar och har varsin modellpunkt; titta på sidan för Les Contamines om du ska dit.[2]

Källor för resmålet

PisteWindow · Granskad

  1. Évasion Mont-Blanc · SkidområdeMegève Tourisme
  2. Saint-Nicolas-de-Véroce · Läge och höjdOpenStreetMap / Mapcarta
  3. Évasion Mont-Blanc · PistkartaMegève Tourisme
  4. Évasion Mont-Blanc · Lift- och piststatusMegève Tourisme
  5. Saint-Nicolas-de-Véroce · Fakta och områdesinformationWikipédia
  6. Open-Meteo · MeteoSwiss ICON-CH1/CH2Open-Meteo